Přejít na obsah

Poraďte jakou trekovou obuv ?


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 2,5tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Ako tu občas bývajú debaty o ľahkých vs. ťažkých topánkach, narazil som na zaujímavé údaje. Nie že by to bola novinka, ale kvôli konkrétnym číslam (celý článok sa venuje behu):

Citovat

výskum z roku 1998, v ktorom vedci zo svetoznámeho Kodanského centra pre výskum svalstva porovnávali kalendžinských chlapcov s rovesníkmi z Dánska. Zároveň porovnávali mladých Keňanov, ktorí vyrastali v meste, s tými, ktorí strávili detstvo na vidieku.

... Ešte prevratnejšie bolo meranie obvodu dolných končatín, keďže objem a hrúbka spodnej časti nohy boli u kalendžinských chlapcov o 15 až 17 percent menšie ako u dánskych chlapcov.

Prečo ide o prevratné zistenie? Naša noha sa podobá kyvadlu, pričom platí, že čím väčšia je hmotnosť na konci kyvadla, tým viac energie treba na jeho rozhýbanie. Detailná štúdia napríklad ukázala, že ak bežcom zavesili 3,6-kilogramové závažie okolo pása a neskôr závažie premiestnili na členky, spotreba energie bola v druhom prípade o 24 percent vyššia. Celková hmotnosť bežca bola pritom v oboch prípadoch identická.

„Hmotnosť, ktorá sa nachádza ďaleko na končatinách, sa nazýva „periférna hmotnosť“ a čím menej jej bežec má, tým lepšie (čiže ak máte široké lýtka a členky, maratón v New Yorku nevyhráte). Iný výskumný tím vypočítal, že pridanie 45 gramov k hmotnosti členka zvýši spotrebu kyslíka pri behu približne o jedno percento,“ uvádza sa v knihe Športový gén.

Disclaimer: Nikoho tým nepresviedčam na ľahké topánky, ktoré zas majú iné nevýhody, čo sa v článku nespomínajú.

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hladam nepremokave "tenisky". Na bezne nosenie k rifliam ked prsi ci je mokro. Nic specialne nepozadujem, len aby boli proste co najcivilnejsie.
Nasiel som dake Rieker a Rebook. Nejake skusenosti ci iny navrh prosim?
Nepoznam hlavne ako kvalitny je ten rieker tex.

https://www.obuv-rieker.sk/panska-obuv/tenisky/panska-sportova-obuv-rieker-b6720-14-modra/

https://www.a3sport.sk/reebok-astroride-trail-gtx-2-0-ef4157?variant=110800

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 9 hodinami, shaggy napsal:

Hladam nepremokave "tenisky". Na bezne nosenie k rifliam ked prsi ci je mokro. Nic specialne nepozadujem, len aby boli proste co najcivilnejsie.
Nasiel som dake Rieker a Rebook. Nejake skusenosti ci iny navrh prosim?
Nepoznam hlavne ako kvalitny je ten rieker tex.

https://www.obuv-rieker.sk/panska-obuv/tenisky/panska-sportova-obuv-rieker-b6720-14-modra/

https://www.a3sport.sk/reebok-astroride-trail-gtx-2-0-ef4157?variant=110800
 

Ecco?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Prochy68 napsal:

spali jsme v pivovaru Lobci, fajn vikend to byl. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 23. 4. 2022 v 16:24, wawrik napsal:

Neskúšal niekto bežecké topánky od Tecnicy? Konkrétne Magma S GTX...

image.png.6cbe49020cad143182d568efd7106fd6.png

Tak som ich kúpil - aj keď teda dámsku verziu s fešáckou ružovou namiesto oranžovej, lebo mi sedeli lepšie, pritom kopyto je vraj rovnaké. A musím povedať, že ten dezén podrážky pretiahnutý okolo nohy až na bok topánky je veľmi nápomocná vec. Oproti doterajším Speedcrossom (čo je viac-menej obdoba od Salomonu) mám najmä v kamenistom teréne istejší došľap, noha sa lepšie zaprie do kameňov po bokoch. Speedcrossy s redším dezénom sú lepšie v blate - v tom sú top z toho, čo som mal na nohách.

Spočiatku to bol trochu nezvyk, ale nakoniec asi zmením značku, toto mi sedí viac. Lepšie sa mi v tom chodí aj v kamenistých terénoch sa môžem viac kochať a menej kukať pod nohy. Robia aj kotníkovú verziu, tam už viac dáva zmysel aj to termoformovanie, len asi nebudú za kilo :(

Upraveno uživatelem wawrik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...