Přejít na obsah

Chosef76 - maturace mé chronomysli


Chosef76

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 442
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Před hodinou, Chosef76 napsal:

Moje láska k časomírám začala již v dětství. Naprosto zásadní roli v tom sehrál můj dědeček, který nosil celozlaté kapesní hodinky s čistým porcelánově bílým ciferníkem, jednoduchými  arabskými indexy, dlouhými tenkými rafičkami a malým subciferníčkem na šestce. Pamatuji si, jak jsem četl ten složitý nápis na číselníku: „ International Watch Co. Schaffhausen“. Vždycky jsem využil  příležitosti mít jeho krásné hodinky v ruce, na uchu poslouchal hlasité tikání a obdivoval jejich dokonalost.  Děda mi opakovaně  říkal, že až vyrostu, budou moje. On byl můj mužský vzor…inteligentní, noblesní člověk a  vysokoškolský pedagog.

Když děda zemřel, byl jsem na studiích v Praze. Odešel a zmizely i jeho zlaté kapesní IWC. Vztahy v naší rodině byly a stále jsou příliš komplikované a bolavé na to, abych se po hodinkách pídil a obviňoval někoho, že mě připravil o něco, po čem jsem od dětství toužil a co mi bylo přislíbeno. Nikdy už jsem potom hodinky neviděl. Hluboko ve mně však zůstala touha po zlatých IWC, podobných jako měl můj drahý děda….

 

Na konci 30. let minulého století se dva obchodníci z Portugalska Rodrigues a Antonio Teixerovi obrátili v Schaffhausenu na IWC s požadavkem sestrojení náramkových hodinek v ocelovém pouzdře, přehledným číselníkem a přesností námořního chronometru. IWC tuto výzvu přijalo a sestrojilo hodinky  známé pod referenčním číslem 325.  Náramkové hodinky měly na tu dobu nezvykle velký průměr pouzdra 41,5 mm. Připomínám, že v té době  muži nosili hodinky s průměrem pouzdra 34-36mm.  Důvodem tak velkého pouzdra byla skutečnost, že uvnitř tikal velký a přesný strojek kapesních hodinek. Vznikly IWC Portuguese.

Tento model si pak během dlouhých desetiletí vydobyl pozici jedněch z nejoblíbenějších hodinek od IWC. Důvodem je jejich elegantní, přehledný a nadčasový design. Nebudu se tu zabývat podrobným vývojem „Portugalů“ v čase. Snad jen připomenu, že v roce 2015, kdy oslavily 75. výročí vzniku, IWC oficiálně přejmenovalo „Portuguese“ na „Portugieser“, což vychází z německého pojmenování a přesněji tak odráží původ v německy mluvícím Schaffhausenu.

V roce  2020 IWC představilo nový model Portugieser Automatic 40, díky kterému jsou ikonické „ Big Watch“  menší a tudíž nositelnější i na úzkém zápěstí. Tento model má také silnou podobu s původní referencí 325, čímž IWC jasně vyjadřuje, že dobrý design je nadčasový. A to byl přesně ten moment, kdy opět zažehla moje stará touha a já věděl, že si tyto hodinky musím koupit. V Brně u Dušáka jsem zkusil všechny 3 varianty nových Portugalů v ocelovém pouzdře a musím přiznat, že nejvíce mě zaujala ta se světlým cifrem, zlatými indexy a ručkami.  Věděl jsem, že se musím dobře rozmyslet, protože tohle budou „ ty srdcovky“ s kterými zestárnu a budu si jich užívat zejména při formálnějších a svátečních chvílích. Opakovaně jsem tedy při svých sobotních rodinných procházkách po Brně navštěvoval hodinářství a hodinky zkoušel na ruce. Jednoho dne mi manažer prodejny pan Pavelka řekl, že je vidět, jak moc hodinky chci, ale že je jisté, že nejsem ještě úplně rozhodnutý kterou variantu. Pak udělal jednu naprosto zásadní věc. Přinesl mi čtvrtou, pro mě do té doby skrytou variantu tohoto modelu IWC. Hodinky z růžového zlata. Tenkrát mi srdce málem vyskočilo z hrudníku….Bylo rozhodnuto!  Další nedůležitá fakta týkající se objednání, platby a dopravy nejsou zásadní. Jen bych tady chtěl moc poděkovat mému kamarádovi, váženému členovi fóra, který mi v tomto hodně pomohl. Děkuji, náčelníku!

A teď ….mám je na ruce a jsou moje.

---

Posílám pozdravy tam nahoru, dědo. Tradice pokračuje.

 

Kluci, mám je chvilku a akorát jsem si je přivezl domů, tak zatím rychlé foto, až bude více času, udělám nějaké pěkné fotky na ruce. 

 

Nádera, velká gratulace, teď ještě k nim pořídit to hodinky obdivující vnouče.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • po měsících...
před 53 minutami, Chosef76 napsal:

Když jste nadšenec, musíte přetrpět čekání. Někdy je to dlouhé, ale na konci je radost.
Jednoho dne prostě zazvoní telefon... emoji170.pngemoji3590.png

Sent from my iPhone using Tapatalk

Velká gratulace a bledá závist od člověka, který je už několik let na seznamu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj kluci, 

také cítíte, jak se s přibývajícím věkem mění Váš pohled na hodinky? Co na hodinky, také na auta, životní priority, lidi, společnost....

Vnímám, jak jsem v posledních měsících hodinkově vyklidněný. Mám všechno, co jsem chtěl a tak se jen rozhlížím, studuju, obdivuju...

Vím, že moje chronocesta stále maturuje a cítím, jak můj zájem stále více směřuje k hranatým hodinkám. Když jsem nedávno viděl Iztapův výprodej kolekce JLC Reverso, srdce zaplesalo,... ale zase se zklidnilo. Nepotřebuji, ale chci. 

Musím přiznat, že mě však v  poslední době nejvíce zaujaly nové Cartier Tank Français. Zaujaly, vnímejte jako, dostaly se na první místo ve wishlistu. 

Přepracované a době přizpůsobené hodinky nemůžu dostat z hlavy.  Hodinky, které si stále zachovaly svůj nezaměnitelný look, přitom jsou tak svěží, čisté, dokonalé.

Mám je v zaměřovači. 

https://monochrome-watches.com/2023-redesigned-cartier-tank-francaise-collection-hands-on-review-specs-price/?fbclid=IwAR1DDx-0C1FDm7fj7N1HG-EvdUz513vkqTInJ2tD-YpwmmXQLd0akNowPGo

 

Cartier11.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...
  • po měsících...

Longines Legend Diver - zpátky ke kořenům.
Když jsem v roce 2011 objevil tyhle hodinky, byla to láska na první pohled. Ihned mě zaujala no date verze, které byla v té době téměř nesehnatelná. Po dlouhém pátrání jsem objevil 1 kousek skladem na polském e-shopu. Drahá mě od toho odrazovala. Přeci jen jsem objednával své první švýcarské hodinky a částka 26 tis Kč byla pro mě dost peněz. Hodinky jsem objednal a čekal. Za pár dní dorazila obrovská krabice s polským odesilatelem. Každý z Vás jistě znáte ten pocit vnitřního chvění před otevřením boxu s vysněnými hodinkami. Dorazily, mám je, wow ....jsou tak krásné. Naživo mnohem hezčí než na fotografiích. Měly jen jeden malý "nedostatek"....datumovku. Žena mě před sousedy z Polska varovala. Další komunikace s prodejcem vázla a já tušil, že za nodate verzi už je nevyměním. Smířil jsem se s tím.
Mé první švýcary!
S nošením jsem však nacházel další nedostatky, které souvisely s mým úzkým zápěstím. Hodinky s průměrem pouzdra 42 mm měly velmi dlouhé a rovné nožky, které přesahovaly přes zápěstí....
Po pár měsících nošení jsem dozrál k tomu, že tyto nádherné potápky už dál nosit nemohu pro jejich velikost a tvar pouzdra. Tenkrát jsem domluvil s Pedro Gris výměnu. Petr měl zájem o mé LLD a já o jeho vintážní DJsty. Nechci zabíhat do příběhu, jak mé první Rolex Datejust odstartovaly moji Rolex závislost....to je na další velmi dlouhé povídání.
LLD se mi na mnoho let vytratily ze života.
Na konci minulého roku Longines představil nový model Legend Diver 39 mm. WOW.
Už je mám na ruce. Jako jeden z prvních v ČR !
39mm, nové přepracované pouzdro s krátkými správně zahnutými nožkami, lug-to-lug 47mm, nová ETA se 72 hodinovou rezervou nátahu, COSC, 5letou zárukou, ....a krásně bez data dle původního modelu z r. 1959 !
Jsou dokonalé. Nově i na "rýžovém" tahu, který nebyl moji volbou a tak je budu nosit na kůži, protože jsou na ní nejkrásnější.
Další splněný sen.

Tímto bych chtěl opět moc poděkovat naprosto skvělému přístupu Hodinářství Bechyně a zejména Petru Lunerovi ! Velké díky.

18045b0114f311e1cf0210d2abf828c8.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Gratulace,krasne ti sedi,mam původní ND a ta velikost je na hraně.   Tady to musí byc pecka. 
 

Pro porovnani,snad ti nebude fotka vadit.  

IMG_6669.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Když jsem před mnoha lety prodal Rolex Explorer 1 ref.14270 z roku 1999 byla to jedna z mých největších hodinkových chyb. Koupil jsem je tenkrát od Streetglida ve full setu a stavu téměř netknutém. Hodinky s příběhem, patřily pákistánskému velvyslanci v ČR. Moje srdce zahořelo pro design těchto hodinek. Pak jsem toho ještě koupil a prodal hodně, mnohem více, než prezentuji v tomto vlákně. Jak mi přibývají roky, už se můj hodinkový vkus stabilizuje, přestal jsem prodávat. "Malé" Explorery jsou hodinky pro vyzrálé muže s duší chlapce. Nejsou okázalé, nápadné, hodí se pro jakoukoliv příležitost a k jakémukoliv oblečení. Vlastně je vůbec nemusíte sundavat ze zápěstí. Hodinky, které stylově a rozměrově
patří k mojí osobnosti asi nejvíc ze všech hodinek, které jsem kdy měl.
A už pár dní jsou zase součástí mé hodinkové kolekce....a navždy v ní zůstanou.

Rolex Explorer 1 ref. 124270

6da327bc1ebe99da94c3874c3639b22d.jpg


Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...