Přejít na obsah

Doxa Grafic - kolik nás tu je?


Argon

Doporučené příspěvky

Pěkně jedeš, ty šedé vypadají nadmíru decentně až elegantně, to máš superplus... Poslední mi nejdou pod nos, dvojité okénko day/date mi přijde přetažené ze vkusu do jiné roviny.

Ale gratulace, alespoň je na co se podívat. 

:notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
  • Odpovědi 225
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Tak šedé šly z domu, trochu mně to trhá srdce, protože jsem si je sám do sbírky vysnil, měl na ně štěstí (přitom to bylo poprvé co jsem na ně vůbec někdy narazil, ani z obrázků na netu jsem je neznal)....Jenže jsem potkal černou variantu svých světlých "jumbo" obrů a ty jsem nemohl nevzít do komba... a všechno mít nemůžu. Přidávám náhled, už se těším až je budu moci vyfotit vedle sebe, ale s rychlostí pošty a clení to bude nejdřív začátkem října :(

i-img600x600-1631090950qcd7ua225362.jpg.3bd52442718cf1fbac83242477ae6911.jpgi-img600x600-16310909518lyei0225362.jpg.0afb8b14c9fa58edf374f40aad03a78b.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Naprostý souhlas, černé jsou super a ten tah je skvělý! Ale spíš bych řekl, že je sice dobový, ale Doxa to není. Žádné dobové fotky Graficů na tahu jsem nenašel a navíc tento vypadá veeelmi podobně.tah_merit.JPG.1acdcfcab21f098fc5b38fa729e45e45.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky, a sorry nestíhal jsem odepsat. Tah je z plných článku, signovaný a pasuje tak, že si troufnou tvrdit že je původní. Dobovou foto neznám, ale na tomto tahu jsem je kdysi zahlédl v jiném provedení číselníku (s indexy)....takže se to snad i pro tento typ pouzdra nabízelo...já bych ke spokojenosti potřeboval ještě jeden článek. Na mě 17,5 ruce je to dost na těsno.IMG20211013183456.thumb.jpg.c23ab78c5053cded09ecb9395af64f90.jpgIMG20211013183522.thumb.jpg.b7ceb09d7e39c4cf70e6aef9170dc95f.jpgIMG20211013183621.thumb.jpg.73793d23a009a9f48434e334e39f3648.jpgIMG20211013183627.thumb.jpg.52926b52e508bd02664d35ba92ceb755.jpgIMG20211013183714.thumb.jpg.83996a74164ea9276109d870ccef9683.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Beru zpět. Máš pravdu, sedí perfektně a klidně může být skutečně původní.👍

Velkej palec nahoru a škoda té délky. Chtěl jsem napsat, že se ho klidně ujmu 🤣 ale bohužel by mi byl taky krátký.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 13. 10. 2021 v 19:29, petanbub napsal:

Beru zpět. Máš pravdu, sedí perfektně a klidně může být skutečně původní.👍

Velkej palec nahoru a škoda té délky. Chtěl jsem napsat, že se ho klidně ujmu 🤣 ale bohužel by mi byl taky krátký.

Ja Bych to asi zvladl :)  ale musim to omrknout, ocelove asi nemam :( kazdopadne je to bomba

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Musím říct, že mě tento model něčím učaroval. Jiskra nepřeskočila hned na první dobrou, ale postupně. Je až zarážející, jak málo informací lze dohledat, případně jsou informace velmi roztříštěné. Začala ve mně hlodat myšlenka nahromadit Grafiky, ale vlastně jsem neměl ani představu kolik variant se vyrábělo – očekával jsem že provedení bude celkem tak 8-10 … jenže občas se vynořila zase nová verze, nebyla jasně definována hranice, co je dámský model, co pánský atd… proto jsem se na problematiku trochu zaměřil, abych měl jasno - a když už jsem se tomu věnoval, tak si to nenechám pro sebe. Své „bádání“ jsem zaměřil primárně na modely, které mě sběratelsky zajímají, tj. pánské provedení, primárně v ocelové verzi. Jedná se o kompilát informací jak z tohoto fóra, tak např. z watchuseek, atd., některé informace nebylo možno ověřit, případně se jedná o domněnky – s uváděním zdrojů se zatěžovat vždy nebudu – nakonec se nejedná o komerční článek, tak původci informací snad prominou 😊

Ve stručnosti ke značce DOXA – založena 1889 mistrem Georges Ducommun ve Švýcarském Le Locle – DOXA je řecky „sláva“ – v přeneseném smyslu lze ovšem také vyložit jako něco hodnotného, významného. DOXA si rychle budovala reputaci, v roce 1905 vyhráli jejich kapesní hodinky zlatou medaili na mezinárodní výstavě v Belgii, následujícího roku pak anti-magnetické DOXA získali zlatou cenu na světové výstavě v Miláně. Roku 1908 uvádí DOXA svůj 8 denní kalibr, který se uplatnil např. v palubních deskách automobilů a letadel – kdy palubní hodiny DOXA byly výbavou vozů Bugatti v době jejich největší slávy. Do povědomí nadšenců se zapsala DOXA svým kultovním potápěčským modelem SUB300, uvedeným v roce 1967, jehož slávu šířil Jacques Cousteau a právě řadou Grafic, uvedenou v polovině padesátých let.

Archív společnosti DOXA byl roku 1966 zničen při povodních, dohledání informací ke konkrétním hodinkám je tak obtížné. Roku 1940 měl být zaveden systém číslování na pouzdru, kde první dvě číslice ze 7-místného čísla měly představovat rok výroby (např. 40xxxxx), tento systém měl být v padesátých letech změněn – bez jasného klíče. Lze se domnívat, že předchozí číselný systém nevyhovoval vzhledem k nárustu produkce, atd. U Grafiků je na dýnku vždy vyznačen kód modelu hodinek, kdy pětimístná číslice odkazuje na použitý kalibr, číslo za pomlčkou pak na materiál pouzdra. Sériová číslo má stále formu 7 čísel, spojit ovšem konkrétní číslo s přibližným datem výroby by bylo možné při nálezu kompletních dokladů o pořízení. Vyšel jsem alespoň z aktivity v tomto vlákně, a zanesl do tabulky údaje o modelu Grafiků zdejších členů, ale také všech Grafiků, které lze na internetu dohled, z aktivní i ukončené inzerce, aukcí, v rámci fór atd. Ve výsledku tak přehled nabízí informaci o četnosti výskytu těchto hodinek v jednotlivých provedeních, jejich stavu a samozřejmě i posloupnost číselných řad.

Řada Grafic se postupem času vyvíjela – společným prvkem jednotlivých generací, který lze nejsnáze identifikovat, je použitý typ pouzdra. Grafiky tak člením do 3 vývojových generací.

1.       Generace (1957-1964)

Tady lze odkázat na popis, který v roce 2008 stvořil @skalis jako ódu na svůj nový přírůstek – nepokrytě bez svolení tedy kradu - pouze aktualizuji časový údaj a zkracuji 😊: „model byl uveden na trh v roce 1957, tedy před šedesátičtyřmi lety. …mělo jít o cenově dostupnou variaci na podobný model od firmy Patek Phillipe. Každopádně byly tyto hodinky díky pravoúhlému tvaru pouzdra v druhé polovině padesátých let velmi avantgardní a brzy si získaly oblibu kupujících. Grafika číselníku je velmi jednoduchá, decentní a jasně ukazuje vliv německé designerské školy Bauhaus. Namísto číslic nebo indexu najdeme na číselníku pouze dvanáct tenkých linek, které vymezují pětiminutové úseky. Na pozici 11:30 je datumové okénko kruhového tvaru vkusně doplňující základní funkcionalitu hodinek, kterou obstarávají jednoduché rovné ručky bez jakékoliv výplně. Podle mého názoru jsou hodinky nádherně vyvážené a ani dnes neztrácejí nic ze své nadčasové elegance. V pravém spodním rohu číselníku najdeme ještě nevtíravé logo výrobce "DOXA" a nápisy "grafic Automatic". Na lince vyznačující 6 hodin je velmi nenápadný nápis "swiss", který využívá namísto písmene "i" právě tuto svislou linku.“ Pod tento popis se lze jen podepsat.

1715421217_Doxa1958338.thumb.jpg.93edd929f5a5f0cbce452af72a87a5a5.jpg

Hodinky přišly na trh v době, kdy si nebylo hranaté pouzdro vynálezem doby, ale od 30tých let dominují pouzdra kulatá, číselníky mají plastické nebo tištěné hodinové a minutové indexy, datumovky bývají hranaté na pozici 3, nebo 6h. Také centrální vteřinová ručka představuje v dané době moderní prvek, který se teprve postupně stává standardem a mimo-středka ještě dominuje značné části číselníků hodinek na trhu. Jestliže ostatní hodinky na trhu mají kulatá pouzdra a hranaté okýnko pro datum, Doxa jde přesně opačným směrem, hranaté pouzdro a kulaté okýnko datumovky umístěno zcela netradičně. Logo je pak jako protiváha umístěno na opačné straně číselníku – dokonalý design. První generace je designově nejčistší – signovaná korunka je vkusně zakomponována do profilu pouzdra, design je nádherně symetrický, hrany navazují na křivky zcela samozřejmě – pouzdro nehyzdí nožky na pásek.

325075867_Doxa19632.thumb.jpg.e05ace0fc93376523c9ae52cf7af3bf4.jpg

U pánského provedení má pouzdro rozměry 30,5 mm x 35,5 mm, rozteč pro řemen 20mm. Papírově malé rozměry byly v duchu doby a módy zcela v pořádku. S ohledem na tvar pouzdra na ruce vypadají stejně jako kulaté pouzdro průměru 35mm = v dané době plnokrevné chlapské hodinky. Varianty:

Pouzdra v provedení:

-          ocelovém,

-          zlaceném (20µm),

-          zlatém 18K.

Dle strojku:

-          Doxa 103 (ETA 2391) - manual wind, 17 jewels, f = 18000 A/h, power reserve 47h

-          Doxa 104 (ETA 2406) - manual wind, date, 17 / 21 jewels, f = 18000 A/h, power reserve 47h

-          Doxa 115 (ETA 2451) - automatic, 21 jewels, f = 18000 A/h, power reserve 42h

-          Doxa 116 (ETA 2452) - automatic, date, 21 jewels, f = 18000 A/h, power reserve 42h

Dle provedení číselníku:

-          Stříbrný sunburst, černý potisk (ocelové pouzdro, ručky bílý kov)

-          Zlatý sunburst, černý potisk (zlaté /zlacené pouzdro, ručky žlutý kov)

-          Zlatá textura, černý potisk (zlaté pouzdro, ručky žlutý kov)

-          Bílá barva, černý potisk (ocelové pouzdro, ručky bílý kov)

-          Šedá barva, bílý potisk (ocelové pouzdro, ručky bílý kov)

-          Černá barva, bílý potisk (ocelové pouzdro, ručky bílý kov)

-          Černá barva, žlutý potisk (zlaté /zlacené pouzdro, ručky žlutý kov)

Všechny modré, bordó, atd. číselníky, které jsem viděl byly přiznaný přetisk, nebo zjevně nesly známky přetisku (odlišný font tisku loga, nesprávná pozice tisku loga, šíře tisku), předpokládám, že tedy uvedené kombinace jsou konečné. Neviděl jsem všechny možné kombinace provedení číselník + typ strojku – ale v duchu Bohušove logiky lze předpokládat, že minimálně verze v ocelovém pouzdře byly v první generaci v uvedených 4 provedeních pouzdra + číselníku pro všechny 4 varianty strojků. V první generaci tak z pohledu mého zaměření sbírky na pánské modely v ocelovém pouzdru lze předpokládat 16 variant.

První generace Grafiků trpěla na degradaci číselníků – zejména sunburst provedení se často loupaly, patinovaly, atd…. kusy s pěkným číselníkem jsou tak skvělým úlovkem - ocelová pouzdra byla v originálu leštěná, případné drobné vlásečnice, nebo rýhy tak lze bez problémů opět rozleštit, stejně jako akrylové sklo. Díly na strojky lze sehnat, servis strojku tedy také není neřešitelný.

image.thumb.png.04685745fa0217c4ff843d800641f898.png

Grafiky 1. generace se vyráběly od roku 1957 pravděpodobně cca do roku 1964, následujícího roku je nahradila nová verze. Při určení časového úseku vycházím čistě z datace reklamy, kde se 1. generace vytrácí a ukazuje se generace nová (1965) a ze sériových čísel. Celkově jsem na internetu dohledat 34ks Grafiků první generace – se sériovými čísly začínajícími 59xxx až 63xx. Full gold verze mají samostatné číslování. První generace se vyskytuje nejčastěji – bohužel mnohdy ve špatném stavu. U první generace tak je možné akceptovat teorii, že první dvě čísla SN vyjadřují rok výroby.

Pro úplnost - dámské modely byly osazeny strojkem bez data, v provedení 2 ruček.

image.png.ca51028ce0246cedc1b515a01d28bcfe.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

2.       Generace (1965-1968)

Konkurence reaguje na úspěch první generace Grafiků - „pocty“ zjevně inspirované tímto modelem se derou na trh. Roku 1965 tak DOXA inzeruje, svůj nový impuls do módy čtvercových hodin. Výsledkem je nová generace Grafiků, která si bere základní prvky z předchozího modelu, dává jim ovšem nový tvar i rozměr. U první generace šla Doxa proti proudu doby a byla svým tvarem pouzdra i pojetím číselníku jiná. To již nyní neplatilo, bylo potřeba tedy udělat další krok k odlišení se od konkurence – tím bylo prohnutí pouzdra, při zachování základní designových prvků. Na ručkách i číselníků se objevují drobné lumi body, korunka již nesplývá s tělem pouzdra, ale pravděpodobně s ohledem na praktičnost roste a vystupuje.

Rozměrově Grafiky rostou na 30 mm x 38,5 mm, tvar pouzdra se nejen prohýbá, ale celkově mění – zkosené boční hrany pouzdra jsou nyní z čelního pohledu ploché – pocitově je tak pouzdro masivnější. Čisté tvary narušuje i osazení po obvodu pouzdra, kdy čelo pouzdra vystupuje. Korunka se zakulacenou hlavou vystupuje z pouzdra bez jakéhokoliv zapuštění. Osobně považuji tuto generaci za vyloženě nepovedenou. Provedené změny výrazně rozbily předchozí čistý design a ani zachování vzhledu číselníku a pozice datumovky celkový dojem nezachrání – milovníci bauhaus stylu už si zalíbení v těchto hodinkách asi nenalezly, pro ostatní jsou zase příliš specifické.

528571579_Doxa1966.thumb.jpg.4233fdcb1e4539bdb31086a6a799fd41.jpg

Používány byly opět všechny 4 varianty strojků a 3 typy pouzder (ocel, zlacené a zlaté)

Provedení číselníku jsem měl možnost vidět pouze:

-          Stříbrný sunburst, černý potisk (ocelové pouzdro, ručky bílý kov)

-          Černá barva, bílý potisk (ocelové pouzdro, ručky bílý kov)

-          Černá barva, žlutý potisk (zlaté pouzdro, ručky žlutý kov)

Dá se ovšem očekávat že nabízená paleta byla širší.

Grafiků 2. generace jsem dohledal velmi málo – pravděpodobně to odráží prodejní výsledky této varianty a vysvětluje, proč byl životní cyklus této verze poměrně krátký. Celkově jsem zaznamenal cca 5 kusů, značení bylo čitelné pouze u 2 kusů. Doxa používala zcela jinou číselnou řadu

image.thumb.png.5dbbadb79485937201b29c797aa4fba4.png

Grafiky 2. generace se tak vyráběly pravděpodobně pouze od roku 1965 do roku 1966 až 1968, kdy se objevuje inzerce na nastupující – poslední generaci.

Pro úplnost - dámské modely byly v zlaceném / zlatém i ocelovém pouzdře – osazeny strojkem bez data, i s datem na pozici 9h – kdy tvar pouzdra byl spíše podobný 1. generaci Grafiků – jen menší než předchozí pánská verze.

 

3.       Generace (1968-1978)

Pravděpodobně velmi vlažné přijetí 2. generace Grafiků vedlo vedení Doxy k přepracování modelové řady. Hodinky dle módních trendů rostou na 32,5 mm x 38,5 mm, hlavně se ale vrací původní tvar pouzdra se zkosenou boční hranou, celkové proporce a základní tvar tak opět dávají okamžitě stejný pocit jako první Grafiky. Vystupující korunka je alespoň částečně zapuštěna, což proti předchozí generaci působí vyváženějším dojmem, také tvar korunky bez zakulacení se více hodí do celkového konceptu. Základní grafika číselníku s příčnými čarami místo minutových indexů zůstává zachována. Jsme ovšem na konci šedesátých let, kdy jsou prudce moderní vysoce vystupující indexy a výrazné orámování datumovky. Tato se u nových modelů posouvá na pozici 6. Hodinky tak odkazují jednoznačně na své předky a drží si geometrický styl, přitom nabízejí to, co si doba žádá.

59f8900355e39_260372b.thumb.jpg.50df2ade647c804b3ef95ab5a5b04d3e.jpg

Současně je uvedena re-edice původních Grafiků – v jednom z popisu této verze, u ukončené aukce, byl pro tento model uveden rok původu po 1972. Toto by naznačovalo, že tato retro verze Grafiků byla znovu zavedena k 25. výročí zahájení výroby.

Dohledat lze ocelová a zlacená pouzdra – zda se i tato generace vyráběla i v zlatě není jisté – osobně o tom pochybuji. Používány se opět všechny varianty strojků jako doposud tj. manuální i automatický nátah bez data i s datem. Současně se objevuje verze s datem i dnem na pozici 6. Z počátku produkce jsou osazovány strojky Doxa, pozdější verze ze 70tých let jsou osazeny kalibry Synchron, korunky také nesou logo Synchronu. Členem tohoto uskupení byla v letech 1968-1978.

Číselníky se objevují u „retro / klasických“ modelů v provedení stříbrný, zlatý a šedý sunburst, případně černé. Současně jsou ve stejné paletě barev i číselníky s indexy – jak je vidět u kolegy @rodkopf, byly i jiné varianty. Variantu s plastickými indexy sem ale nikdy nepotkal ve verzi bez data. V ocelovém pouzdru je tak cca 12 variant klasických modelů a zhruba cca 6 variant s plastickými indexy.

Číslování na dýnku má opět logiku navazující na 1. generaci – čísla u všech dohledaných modelů ovšem začínají číslicemi 65 až 67 – SYNCHRON modely pak již mají zcela jinou číselnou řadu. Pokud bych přijal teorii, že první dvě čísla opět znamenají rok výroby, znamenalo by to jednak že 3. generace byla v nabídce dříve, možná souběžně s generací 2., zcela by to současně vyvracelo informaci o uvedení retro / klasické řady po roce 1972. Současně se jako dost nepravděpodobné jeví možnost, že by všechny dohledané modely byly pouze z rané fáze produkce. Spoléhat tak nelze na nic a nic není jisté.

IMG20211004170225.jpg.910eca7e5a332b5a84ea17bcb7e594f0.jpg

a51d948613702cfe2593350fd7c5dc1a.jpg.7a6a0991374491a4b2b7f34449b49a8d.jpg

owx416bmhjx41.jpg.cf71be1e4ca5e11ae8d68542e5b8102a.jpg

1222043192_Snmekobrazovky2021-11-07200144.jpg.569c5c8739c012e42e98d51c14b930c4.jpg

4e63d266-c1c5-4b3e-b9a1-aa111766ad90.jpg.2f32b590dbc44a08889ba39dc651ace2.jpg

Pro úplnost - dámské modely byly v zlaceném i ocelovém pouzdře – osazeny strojkem bez data, i s datem na pozici 9h – kdy tvar pouzdra byl zmenšením pánské verze. Rozměrově pouzdro od předchozí generace povyrostlo, je tak rozměrově blízko pánskému modelu z předchozích generací. To je také důvodu, proč bývá nesprávně uváděno jako pánské – dokud jsem si neudělal tuto rešerži, tak jsem tento model také považoval za menší variantu pánského modelu.

image.png.1925a0ab156e061a26bf0b6859e831ed.png

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Celkově tak lze očekávat existenci nejméně 30 variant pánských Grafiků v ocelovém pouzdře 1. a 3. generace. No a toto číslo mě trochu děsí, protože při představě takové sbírky se mně vybavuje obrazárna Rudolfa II. a to asi nechci … 😊 Takže si ještě rozmyslím, jak s Grafiky budu dál pokračovat – nyní mám 5ks a nevím jestli pokračovat, zastavit, nebo to rozpustit.

Všechny uvedené informace jsou bez záruky, pouze určité vodítko a popis zjištění. Pokud máte jakékoliv informace, které zpřesňují, nebo vyvracejí co jsem uvedl, pak prosím sem s tím…

image.png.6752f5c02c2fb6eaff367162a9bf7b5b.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky chlapi, ten seznam vyvěsím na nějaké sdílené místo. GoogleDoc, nebo se podívám, jestli už Chronomag nemá nějakou funkcionalitu v rámci knihovny, abyste mohli doplnit případně... Mám teď na celnici dvoje jedničkové NO DATE, uvidím v jakém budou stavu a jak mě to osloví, ale asi komplexni sbírku Grafiku zakládat nebudu. Je jich moc...nechám si jen pár kusů pro radost že mně trčí ve skříni kus historie designu...😃

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...