Přejít na obsah

Jak často dochází k synchronizaci času?


neooo

Doporučené příspěvky

Časové signály německým vysílačem v Mainflingen jsou vysílány nepřetržitě. Jak často si tento signál hodinky přeberou a provedou synchronizaci času? A jak dochází k rozpoznání časové zóny (je dána napevno a lze tedy použít pouze v určité oblasti - např. na budíku doma u kterého se zóna nenastavuje, je nastavitelná u "přenosných" hodinek?

 

Díky za odpovědi

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Časové signály německým vysílačem v Mainflingen jsou vysílány nepřetržitě. Jak často si tento signál hodinky přeberou a provedou synchronizaci času? A jak dochází k rozpoznání časové zóny (je dána napevno a lze tedy použít pouze v určité oblasti - např. na budíku doma u kterého se zóna nenastavuje, je nastavitelná u "přenosných" hodinek?

 

Díky za odpovědi

Většina hodinek (např. Casio, Citizen) se pokouší o synchronizaci jednou denně, většinou po půlnoci. Ale můžeš ji "vynutit" kdykoliv. Časovou zónu měníš ručně, takže po další synchronizaci nemusíš znova hodinky přestavovat o hodinu sem či tam. Dosah signálu je cca 1000km. Jinak vysílač vysílá každou minutu nejen informace o přesném času (synchronizovaném s atomovými hodinami), ale také datum a změnu letní/zimní čas. Nicméně vždy záleží na konkrétních hodinkách, jak se chovají.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to neooo + záleží dále na tom kde se s hodinkami nacházíš, na louce u lesa se na vysílač nalogují vždy. Pokud jsi v městské džungli tak spolehlivě pouze v noci. Hodinky řízené signálem špatně snáši sklo-železo-betonové budovy. Citizen, alespoň můj typ se snaží o spojení 2x po půlnoci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám konkrétně na mysli Casia - Oceanus Wave Ceptor, na které se chystám. Někde jsem zaslechl, že se synchronizují v ranních hodinách (a hodinky dovolují potom ověření zda k synchru došlo korektně), na prodejně mi říkali že při změně zimní / letní čas je musí vždy vyvézt ráno před budovu právě kvůli dosahu signálu. Šlo mi právě o to, jak to mají načasované, tzn. jestli se srovnávají třeba přesně v určitou pevně danou hodinu, nebo lze tato volba nastavit v kolik se budou synchronizovat, nebo pokud nebyla synchronizace po nějakou delší dobu tak se synchronizují hned jak mají signál, atd. Takže pokud by se synchronizovaly jenom o půlnoci tak by museli ti prodavači dělat noční :) Ptám se právě kvůli dosahu toho signálu, protože pokud jsem přes den v odstíněné železobetonové pracovně a v noci zase nemám signál protože např. nocuji pod úrovní terénu :) tak mě zajímá, jestli se ty hodinky sesynchronizují automaticky třeba během hodinové cesty do práce když mají příjem signálu, nebo se o to budu muset starat "ručně" když vím, že jsou na to podmínky? Tato informace má pro mě zcela zásadní význam protože pokud dochází k synchronizaci právě jednou, v nočních hodinách a ne jindy pak pro mé podmínky zřejmě tato funkce ztrácí svůj smysl.

 

Ještě jednou díky za Vaše zkušenosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hodinky mají programován od výrobce určitý čas k seřízení, tento program neumožňuje zásah ze strany uživatele. To co tvrdí na prodejně tak je možné pouze pokud po vyvezení hodinek na volné prostranství ručně "nastartují " seřízení. V jiný než nastavený čas se radiem řízené strojky seřizují automaticky pouze po vložení baterie. Doporučuji obstarat si před koupí manuál na webu dovozce je ke stažení a potom posoudit otázku koupě. Já se domnívám, že Tebou vybraná Casia již budou dostatečně přesná abys nebyl závislý na každodením seřízení.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tato informace má pro mě zcela zásadní význam protože pokud dochází k synchronizaci právě jednou, v nočních hodinách a ne jindy pak pro mé podmínky zřejmě tato funkce ztrácí svůj smysl.

To nemáš možnost stisknout jedno tlačítko (dle typu hodinek)? Pokud ano, pak můžeš nechat proběhnout synchronizaci třeba 100krát denně (pokud budeš v dosahu vysílače). Pokud ne, tak holt budeš muset hodinky seřizovat sám podle přesného času, který si sám zjistíš. A to už bude vyžadovat trochu více námahy. Zvaž si sám, co je pro tebe lepší. Nicméně, když už potřebuješ ten absolutně přesný čas pro řízení atomové elektrárny, tak to raději dělej podle něčeho jiného než podle náramkových hodinek. Nerad bych, abys srovnal půlku ČR a Rakouska se zemí. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ne, vrchním inženýrem v jaderné elektrárně skutečně nejsem, Vaše obavy jsou zcela plané :) Vůbec se v hodinářství jako takovém neorientuji, sem na fórum jsem narazil v podstatě náhodou při honbě za informacemi, neboť bych se rád ubezpečil o tom, že investice na kterou se chystám nepřijde vniveč. Prostě jednoho krásného dne se na mých současných DATABANK objevil docela hluboký škrábanec přes půl sklíčka a chvíli na to taky skapala baterie. Celkově plastovému pouzdru už také schází notný kus z jeho původního kovového lesku (odloupal se do věčných lovišť)takže jsem se rozhodl, že je čas pořídit hodinky nové a budou to Oceanusy. Co jsem se dočetl (www.koscom.cz - Slovník pojmů) tak odchylka hodinek se solárním zdrojem energie je +/- 15 vteřin / měsíc (i podle reakcí bych čekal spíše přesnější stroj, ale dokonce přímo tady někdo na fóru psal, že mu udělaly až 2 minuty - asi špatný kus). Takže shrnuto podtrženo, nepotřebuji čas atomových hodin (podle něčeho se to ale zase synchronizovat musí) ale pocit, že během posledního čtvrtroku nedosáhla suma odchylky např. minutu či dvě. To pramení z faktu, že na hodinky se chci 100% spolehnout a nehodlám udržováním jejich chodu ztrácet čas navíc - ať už ručním seřizováním (byť poloautomatickým třeba v měsíčním intervalu) či výměnou baterií (byť třeba 1x za 5 let), když už se dnes o sebe umějí postarat samy. To jsou mé priority a to je oč tu běží. Jeden z důvodů proč jsem se pro ně rozhodl. Pokud bych si je chtěl seřizovat ručně jako doposud (tedy téměř jako doposud), tak si vyberu v relaci pětinové ceny těchto, ale pokud si tu funkci synchronizace jednou zaplatím tak také chci, aby sloužila svému účelu a našla své uplatnění. Důvody, které mě k tomuto vedou nejsou relevantní k předmětu tématu tohoto vlákna a do jisté míry jsou poněkud subjektivní záležitostí, tak mě za ně, prosím, nekamenujte.

 

Ještě jednou moc díky všem za reakce!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesnost těchto hodinek by mi starost nedělala. Nicméně představa, že už se nikdy nebudeš muset starat o baterii není zcela reálná. Přestože jsou hodinky solární, energii musí někde akumulovat. A životnost tohoto akumulátoru není neomezená. V lepším případě Ti vydrží nějakých cca 10 let, v horším třeba jen oněch 5 let. Výměna akumulátoru pak bude nejen dražší než u běžné lithiové baterie, ale také jej zrovna v daný okamžik hodinář nemusí mít na skladě... Nechci ani zmiňovat, že hodinky obsahují poměrně dost elektroniky, takže pravděpodobnost poruchy celku je o něco vyšší než u běžných quartzek. Dále může být nutné občas zkontrolovat těsnění (cca jednou za 2-3 roky), pokud budeš požadovat vodotěsnost a nebudeš chtít riskovat jejich "utopení".

 

Takže asi již tušíš, co chci naznačit. Ať chceš nebo ne, zcela bez údržby se žádné hodinky neobejdou, dokonce ani tyto. Navždy Ti rozhodně nevydrží. Ale zrazovat tě od koupě rozhodně nechci. Kombinace quartz, solární napájení a rádiová synch. bude asi nejblíže Tvým požadavkům.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Popravdě řečeno čekal jsem, že tam bude nějaký kondenzátor uchovávající přeměněnou solární energii, ale s tou omezenou životností akumulátoru jste mě tedy docela zaskočil, ono totiž tvrzení uváděné u těchto hodinek "solární napájení - není nutná výměna baterie" v člověku snadno navodí právě dojem, že díky pohonu obstaraného pomocí solární energie navždy odpadá starost s dodávkou energie, což tedy evidentně není pravda a správně by tedy mělo být uvedeno "solární napájení - není nutná výměna baterie ale akumulátoru" :) Potom mi tedy uniká smysl tohoto pohonu - obyčejné lithiové baterie mi vydržely 7-8 let také. Řešily by tento problém např. SEIKA s kinetickým pohonem, nebo je uchování energie řešeno stejně a liší se pouze v principu jejího získání?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Popravdě řečeno čekal jsem, že tam bude nějaký kondenzátor uchovávající přeměněnou solární energii, ale s tou omezenou životností akumulátoru jste mě tedy docela zaskočil, ono totiž tvrzení uváděné u těchto hodinek "solární napájení - není nutná výměna baterie" v člověku snadno navodí právě dojem, že díky pohonu obstaraného pomocí solární energie navždy odpadá starost s dodávkou energie, což tedy evidentně není pravda a správně by tedy mělo být uvedeno "solární napájení - není nutná výměna baterie ale akumulátoru" :) Potom mi tedy uniká smysl tohoto pohonu - obyčejné lithiové baterie mi vydržely 7-8 let také. Řešily by tento problém např. SEIKA s kinetickým pohonem, nebo je uchování energie řešeno stejně a liší se pouze v principu jejího získání?

Platí to prakticky pro všechny hodinky s "alternativním pohonem", s vyjímkou Seiko Spring Drive (ty ale stojí od cca 80 tisíc Kč výše). Ještě v některých modelech Seika jsou místo baterie kondenzátory, které mají (udávanou) životnost až 50 let. Zda se tomu dá věřit nevím. Co vím je, že v cca 5 let starých modelech hodinek od stejného výrobce již ty kondenzátory některým majitelům odcházejí a musí je měnit za akumulátorové články. Údajně se ale jedná o starší technologii a ty nové by opravdu měly vydržet dlouho. Cena okolo 20 tisíc Kč. Tady máš odkaz na distributora: http://www.altro.cz/altro/aktuality_basile...j2005_03cz.html

 

Pravda je taková, že ve většině případů je výrazně levnější koupit hodinky na běžnou baterii a jednou za čas ji vyměnit (Casia s rádiovou synchronizací a obyčejnou baterií stojí okolo 2500Kč, možná mají i levnější modely). Nicméně, u běžných quartzek se baterie mění jednou za cca 2 roky a oproti tomu těch řekněme 10 let někdo může uvítat. Navíc má dobrý pocit, že má na ruce moderní technologii. Těch 7-8 let s lithiovou baterií je reálných (sám mám jedny digitálky, které jdou už přes 10 let - z toho 8 je už nenosím :) ), ale jen u některých modelů hodinek. Běžně je to u ručičkových hodinek cca 2 roky (běžná Miyota si tolik bere).

 

Rozhodně tě od těch hodinek nechci odrazovat. Teoreticky ten akumulátor může vydržet třeba i patnáct let, jen je pak budeš muset poměrně často nechávat vystavené světlu. Reálnějších je ale těch 10 let. Asi máš mobilní telefon, tak tušíš, jak se takový akumulátor chová. Ten v hodinkách však vydrží tak 3krát, možná 5krát déle. Záleží také na tom, jak moc se Ti ty hodinky líbí, zda je potřebuješ pro svou reprezentaci apod., nebo jen jako nástroj pro odečítání času. Ale to víš asi sám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem na tou otázkou přemýšlel, jak dlouho vydrží solární dobíjení bez výměny. Na Casia jsem slyšel již více stížností, proto jsem raději zvolil Citizen, ikdyž je o dost dražší, tak můžu jen doufat, že i kvalita a trvanlivost bude lepší, ale zda se to vyplatilo ukaže až čas. Má někdo snad špatnou zkušenost s Citizenama se solár dobíjením???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to Tazatel, kromě toho, že mně fascinují hodinky jako takové, jsem fanda do nových technologií takže jsem šel i do Eco-Drive od Citizenu AV 0030-60E ( E21-M). žel zkušenosti v této oblati chybí a to s ohledem užívání technologie. poprve v EU asi v roce 2002 nebo 2003. Mám dojem, že jsme průkopníci v užívání této technologie a teprve na základě našich zkušeností bude možno dovozovat výsledky posouzení. Citizen užívá ke "skladování" elektrické energii získané ze světelné tzv. lithio-titanového akumulátoro. Dle odborníků z českého výzkumu by jeho životnost mohla být kolem 20 roků minimálně. Ovšem otázka je jak dlouho vydrží v provozu solární články určené k přemně světla na elektřinu v číselníku hodinek. Domnívám se, že Citizen je v nových technologiích společně se Seiko nejdál (systém Kinetic dosud nemám, neoslovilo mně dosud provedení těchto hodinek, zajímavé modely jsou nabízeny pouze pro mimoevropský trh a proto je nemohu okouknout naživo).

 

Jinak vlastním i zajímavý model Casio PRO TREK (No.2767), ručičkový model s digitálním číselníkem (kompas, barometr, výškoměr) chod bez problémů, solární dobíjení funguje též bez problémů, hodinky i po 14 dnech v šufleti jsou na maximu nabití baterie. Můj názor je Casia i špičková = hezká hračka s mnoha funkcemi ( kompas u PC je absolutně nepřesný, tak jak má funguje pouze ve volném terénu), Citizen ve vyšší řadě jsou hodinky se vším všudy i když mají té "mechaniky" málo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Našel jsem v manuálu odpověď, tak ji sem pro úplnost přikládám:

 

When auto receive is turned on, the watch automatically starts to receive the time calibration signal when the digital time in the Timekeeping Mode reaches 0:00 a.m., 1:00 a.m., 2:00 a.m., 3:00 a.m., and 4:00 am.m each day (calibration times). The watch will also perform an additional auto receive operation at 5:00 a.m. if none of the regularly scheduled auto receive operations are successful.

When two, three, four, or five receptions are sucessfull, the watch uses the data of the last reception for calibration. When only one reception is successful, the watch uses the data of the successful reception.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Čím vícekrát se hodinky o synchronizaci pokusí, tím vyšší je pravděpodobnost, že se synch. úspěšně zdaří. Jenže inženýři v Casiu zapomněli, že mezi 0.00 - 5.00 je každý řádný uživatel v posteli a hodinky jsou s vysokou pravděpodobností na jednom místě. No a pokud je to místo dobře stíněné... ;)

Na druhou stranu v nočních hodinách jsou nejlepší podmínky k příjmu a až 6 pokusů během pěti hodin je poměrně dost. Takže pokud je šance na daném místě zachytit signál, tak se to nejspíš podaří. Když ne, vždy zbývá možnost provést synchronizaci ručně, třeba cestou do práce.

 

neooo: Takže jsi ty hodinky nakonec koupil nebo jsi jen stáhl manuál? :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Subjektivně jsou mi sympatičtější ty druhé (po designové stránce, funkčně jsou totožné), ale dám zřejmě přednost safírovému sklu

Vzdát se hezčího modelu jen kvůli safírovému sklu? Nejsem si jistý, zda to stojí za to. Sice ho hůř poškrábeš, ale stačí klepnout a... tady na Chronomagu si můžeš přečíst příběhy, jak malá rána stačí. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...

Já jsem po porovnání nakonec vzal a necelé tři týdny mám ty 510tky a naprosto mě dostaly (prý poslední kus v ČR :), na netových obchodech je ještě mají v nabídce ale skladem už nejsou a objednat už je pár z nich neúspěšně zkoušelo) v naleštěné oceli (pouzdro je nádherného, až třpytivě chromového lesku narozdíl od toho náhledu, kde je to celé jakoby matné), přesvědčilo mě to safírové sklo a celkový vzhled - víc mě učarovalo to zpracování v čistém kovovém lesku, budou asi o něco těžší, ale mám je upnuté nakrátko takže tu hmotnost nevnímám narozdíl od případu, kdy byly volně a lítaly po celém zápěstí. Můžu potvrdit maximální spokojenost, přesnost bude stejná jako u ostatních quartzových strojků (20sec / měsíc), ale ta synchronizace to drží na vteřinu každý den, dostupnost signálu bez problému. Jediné co mě zklamalo je nepatrné smítko které jsem až po bližším zkoumání objevil v místech kde je zapuštěné sklo a končí ciferník a také ne úplně precizní provedení slícování ciferníku s vteřinovou ručičkou - ta než jej oběhne dokola ukazuje v některých místech přesně na vyznačené značky vteřin na ciferníku, v jiných místech je tak o třetinu a na některých dokonce až o polovinu jakoby napřed :(

 

Ale jinak mohu maximálně doporučit, a docela zajímavě vypadají taky tyhle - nebýt toho určení pro fotbalový šampionát (symbol poháru bych tam nezkous) a té zelené ručičky na 24hod ciferníku tak bych na ně asi i počkal - budou k mání v následujících týdnech :)

CASIO FIFA-OCW-520WCE-1A

OCW-520WCE.jpg

 

Jinak by mě zajímalo

- jestli bude stárnout ten fosforeskující Neobrite nátěr, protože ten odstín, kterým ve tmě září je v kombinaci s tím fialovým podkladem hodně hodně líbivý,

- jestli dostává větší kapky a promítne se nakonec v životnosti akumulátoru napájeném solárním článkem pokud mám zapnuté automatické podsvícení a k jeho aktivaci dojde v průměru tak 5x za den oproti případu, kdy bych to manuálně využil tak 5x do měsíce, přičemž ukazatel kapacity akumulátoru je stále na maximu,

- jestli si to při dobíjení umí hlídat napětí akumulátoru a nedochází tak k jeho přebíjení pokud jsou hodinky vystaveny slunečnímu záření a ukazatel stavu akumulátoru je na jeho maximu,

- a pak by mě taky zajímalo, proč to vlastně přestávají dodávat, když se to na trhu sotva ohřálo a ihned rozebralo :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...