Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Vyrábí se ledacos. Někdo jde cestou supermoderní techniky a elektronické profilace tlaku/teploty, někdo sází na starý dobrý ruční pohon a cit baristy. Stroje od Keese jsou spíš takové zakázkové lahůdky, ale v nižší třídě to dělá třeba to La Pavoni, ve vyšší je potom oblíbená třeba Bezzera Strega, kde je páka v kombinaci i s pumpou...

Kolík taková sranda stojí? :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Tak jsem vyměnil v mé Gaggii Classic klasický bimetalový termostat za PID, který elektronicky řídí teplotu. Velký skok dopředu, původní 107C termostat měl rozptyl až +- 15 stupňů, zatímco teď PID dosáhne požadované teploty a tu stabilně drží. 

post-36137-0-05673600-1472896137_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem vyměnil v mé Gaggii Classic klasický bimetalový termostat za PID, který elektronicky řídí teplotu. Velký skok dopředu, původní 107C termostat měl rozptyl až +- 15 stupňů, zatímco teď PID dosáhne požadované teploty a tu stabilně drží. 

viděl jsem tvůj příspěvek na PC :-) Já si PID regulátor zapojoval sám,trvalo to dýl (díky lenosti) ale je to fakt pohodlnější.

Jaké tam máš hodnoty P,I,D složek ?Já ho koupil na Aukru a právě že hodnoty nastavené bývalým vlastníkem nebyly vhodné a auto tuning taky moc nepomohl.

Metodou pokus omyl a pomocí nějaké diskuze na foru se mi to podařilo dostat do provozu shopného stavu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zapojoval jsem si to taky sám doma :-) jen už podle návodu a všechny kabely byly zkrácené a připravené, jen je zapojit do ssr, pidu a gaggie. Sám bych to bez návodu nedal. Po prvním zapnutí a nahřátí s PID jsem udělal auto tuning a zatím jsem s výsledkem spokojený. P=06.0 I=0042 D=010.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky zkusím to porovnat se svým PIDem.

Jak jsi spokojený s mlýnkem Ascaso,mám stejný jen starší model,hranatou násypku a mory mě braly s lepením namleté kávy na stěny právě té násypky.Vidím ,že máš sundanou tu vidličku na páku a meleš do nějaké misky ,asi kvůli vážení ?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Novou násypkou nic nevyřešili - retence je celkem velká. Kvůli tomu jsem právě sundal tu vidličku, melu do kelímku a vážím. Zbytky z mlýnku vyšťárám ohnutým drátkem na špejli. Není to ideál, ale zvykl jsem si. Jinak mlýnek mele dobře, dostatečně jemně a konzistentně. Rozhodoval jsem se mezi tímto ascasem a rancilio rocky a vyhrálo bezskokové nastavení hrubosti. Ty hodnoty PID zkus porovnat, ale co jsem tak šmejdil po internetu, tak je má každý úplně rozdílné.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky zkusím to porovnat se svým PIDem.

 

Dnes jsem si ještě trochu hrál s těmi hodnotami, protože mi na tamtom nastavení přestřelilo teplotu třeba o 6 stupňů a pak to postupně klesalo na určenou. Teď jsem to vyladil tak, že mi to stoupne max o 0,5 stupně a pak klesne na požadovanou. Něco jsem si o těch P I D hodnotách početl na netu, ale je to pro mě španělská vesnice :-) takže jsem vždy měnil jen jednu proměnou a pozoroval, co to udělá. Hodnoty mám tedy P=3 I=20 D=5

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já mám doposud P=15   I=50    D=10  a při spuštění mi to nastavenou teplotu přestřelí tak o cca 5stupnu,ale pak to postupně dostane na žádanou (95st).Vzhledem k tomu ,že ho nechávám nahřívat minimálně 15minut tak mi to nevadí .Pro mne je to doslova španělská vesnice jelikož mám k regulátoru jen španělský manuál :-) Nejdřív jsem měl jen zapnutou regulaci ON-OFF ale s tím PID je to lepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Důležité je, že to jakž takž k naší spokojenosti funguje :-) jinak co káva? Bereš stále od pana Konečného? Já jsem tam zatím koupil 2x kilo směsi Prima presso a ta chuť je perfektní, na to že je to ta z levnějších směsí. Příští objednávku asi vyzkouším po čtvrt kilovce každé směsi, jen standartku asi vynechám. Máme tu v Olomouci taky nějaké pražírny, ale primacafé zatím jednoznačně nejlepší.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Momentálně beru na esspresso z mezzo cafe robustu Vietnam za 150Kč/kg a na filtr vždy něco jiného.PC je co do kvality podle mého názoru fakt nej.Škoda ,že už tam nemá robustu Brazil ,jinak ty směsi jsou v pohodě,nejvíce mi chutnalo H-Presso,základ byl nějaký Honduras.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já se PID na Gaggii taky snažil vyladit, aby mi nepřestřeloval, ale pak jsem si uvědomil, že je to vlastně zbytečný. Stejně nikdy nedělám kafe hned při prvním nahřátí na požadovanou teplotu a tím, že to přestřelí, tak se celá mašina dřív prohřeje. Takže to mám teď nastavené tak, že nastaveno mám 93°C a při prvním zapnutí to vyletí na 100°C. Dohřátí po shotu je už pak OK. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

premyslim na nahradou soucasne Gaggia masinky a chci se zeptat, zda nekdo nemate

ECM Classika PID

https://www.bunacafe.eu/www/e-shop/kavovary/pakove-kavovary-pro-domacnost/detail/ECMC2P-ecm-classika-pid

 

...Rancilio SIlvia s PID je skoro na stejnych penezich a tohle ma hlavu E61

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

premyslim na nahradou soucasne Gaggia masinky a chci se zeptat, zda nekdo nemate

ECM Classika PID

https://www.bunacafe.eu/www/e-shop/kavovary/pakove-kavovary-pro-domacnost/detail/ECMC2P-ecm-classika-pid

 

...Rancilio SIlvia s PID je skoro na stejnych penezich a tohle ma hlavu E61

Osobně bohužel ne,ale tady jsou nějaké diskuze:

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewforum.php?f=202

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...