Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

před 23 hodinami, redd napsal:

Mohu se zeptat místních pražičů, co používají za pražičky? Díky... 

Já jedu na horkovzdušné  Selmi, konkrétně Selmi 102, předtím jsem měl Selmi 101 a tím, že byla na 1kg, tak ta efektivní dávka byla okolo 800g a to už byla hrana vzhledem k tomu, že jen na té své kavárně spotřebují 2 - 2,5kg za den... Ale je fakt jak psal Martin, Crack těžko chytneš, protože hluk je velký... tahle 102ka má vedle sebe ještě připojený externí kompresor... 

dneska jsem si hrál s Mexikem a vylezli fakt hezký... na cuppingu i celkem chutnalo, jsem zvědavý jak ho zkusím za pár dní na espresso :)

 

9F63D155-D1C7-456F-BFD1-A12F3A81D340.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za info . Začal jsem si pražit na popkornovači ETA Popík 🙂 tam ten hlavně první crack byl slyšet v pohodě .Omezení bylo , že jedna várka byla max 80 gramů .

Tak jsem koupil Gene Cafe CBR-101 . Ta je na 250 gramů zelené kávy a na takové to domácí pražení pro mne cajk .

Upraveno uživatelem Effe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Venku jsem si začal dělat kafčo z aeropressu. Dobře se přepravuje a chutná mi asi víc než z frenchpresu anebo moka konvice. Pitelný bylo i kafčo z tmavěji pražených zrnek, které jsem na V60 odepsal..

IMG_20200906_122011-02.jpeg

Upraveno uživatelem Dagoberd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Řekl bych že dripperu. 

Mám aeropress krátce a když jsem používal světlejší zrnka přišla mi chut jakoby plochá. Prostě nuda oproti V60. Materiál z Jeseníku tomu ale dodal cowboy taste. 😆😆

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chut je urcite vyrazne blize dripu/v60. Nicmene vzhledem k tomu, ze je to tzv. immersion brew, kde extrakce probiha louhovanim, behem ktereho je vsechna voda i kava pohromade, je cistota a vyraznost chuti o neco slabsi. Je to podobne jako frenchpress, ale diky filtraci pres papir se procisti.

Ja ho temer vyhradne pripravuju v te obracene podobe. Jednak mam extrakci vice pod kontrolou a kdyz jsem nekde v lese, tak nepotrebuju dalsi hrnek. V esusu uvarim vodu, nasroubuju filtr a protlacim zpet do esusu. Tim padem pro me i ten Mini postrada smysl. Hrnek nepotrebuju a ten zbytek je mrtva vaha navic.
Kdyz mam s sebou vahu, tak jedu 70g kavy na litr. Maximalne sem si troufnul dat 35g a udelat 500ml kafe. Dam kafe, zaleju cerstve uvarenou vodou a cca 5 vterin docela agresivne micham. Pak si pripravim vicko s filtrem a zasroubuju. V tu chvili jsem cca na jedne minute, AP otocim, necham chvilku sednout a relativne pomalu protlacim. Celkem jsem na 1:45 - 2:00. Nakonec doredim vodou dle potreby.

Hodne AP delam v lete, kdy vyrobim ten koncentrat a neredim ho vodou, ale ledem, takze mam rychle ledove kafe.

Odesláno z mého SM-J530F pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Aeropress jedu 15 g kávy a 200 ml vody (jedna porce). Vodu uvařím, pak chvilku počkám, aby neměla 100 stupňů. Zaleju rychle, párkrát promíchám a pak podle kafe 60-70 sekund nechám, pak dám víčko s dvěma papírovými filtry, které před tím propláchnu horkou vodou. Stlačuju do hrnku pozvolna do půl minuty. Podle chuťového profilu si případně lehce hraju s mletím nebo s dobou extrakce. Pokud jsem na cestách, beru sebou mlýnek Handground (když mám místo) nebo Hario Slim (když jdu jen s báglem).

Pokud jsem na treku, kvůli času a úspoře plynové bomby dávám dvojnásobek kávy a pak se to doředí vodou. Dělám to pro dva lidi, takže tak. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 28 minutami, redd napsal:

Aeropress jedu 15 g kávy a 200 ml vody (jedna porce). Vodu uvařím, pak chvilku počkám, aby neměla 100 stupňů. Zaleju rychle, párkrát promíchám a pak podle kafe 60-70 sekund nechám, pak dám víčko s dvěma papírovými filtry, které před tím propláchnu horkou vodou. Stlačuju do hrnku pozvolna do půl minuty. Podle chuťového profilu si případně lehce hraju s mletím nebo s dobou extrakce. Pokud jsem na cestách, beru sebou mlýnek Handground (když mám místo) nebo Hario Slim (když jdu jen s báglem).

Pokud jsem na treku, kvůli času a úspoře plynové bomby dávám dvojnásobek kávy a pak se to doředí vodou. Dělám to pro dva lidi, takže tak. 

dělám to taky tak, jen místo papírových filtrů mám kovový ABLE Fine filtr

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za metodické pokyny. 👍👍

Zatím u mne vede obrácená metoda. Musím vyzkoušet fígl s dvojitou porcí kafe a následným doředěním. Kovový filtr jsem taky zvažoval, ale zvyšuje pracnost údržby, což mne odrazuje. 

Ješte bych uvítal pár Vašich tipů na pražírny. Obvykle beru kávu od Putovní prazirny, Chroast anebo prazirny Porta. Na Boží hod pak zásadně z Rusty nails. 😆

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Flaška voda i špunt patří kavárně.. Zákazník dostává vodu zadara jako pozornost a mě se to šiklo jen jako stojánek na hodinky. 

Za poznatky ohledně špuntu ale děkuji, hned je kavarníkovi vmetu do xichu. Tedy jen pokud se příště bude tvářit kysele jak kafe na filtr 🤣🤣

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...