Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

před 4 minutami, Daredevill napsal:

Ještě mám dotaz. Mlýnek mám Mazzer Super Jolly s doserem, což je teda příšerná věc. Neřešil tu někdo náhodou předělání na doserless systém?

Ondras_CZ má ode mne od včerejška v zápůjčce zrovna tuhle úpravu 🙂

Tak se borci domluvte.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vzhledem k rozdílům mezi e61 hlavami s vibračkou, rozdílům ve vodě, teplotě, kávě, pražení,... je tohle HODNĚ odvážné tvrzení.
A k těm posledním dvěma větám - je pro tebe důležitější chuť nebo číslo na refraktometru?

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk


To tvrdi i Scott Rao. Ja si to jen overil v praxi. 9bb09be7baa846edc39c6b4815b82fb5.jpg
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky


To tvrdi i Scott Rao. Ja si to jen overil v praxi. 9bb09be7baa846edc39c6b4815b82fb5.jpg
Já teď neřeším těch 10s. Dobře připravená káva v misce bez kanálků je základ. Ale když 10s zabere saturace kávy, zbývajících 15-20s je u tmavší směsi s robustou dostatečný prostor pro extrakci. Nebo může být - nemám ji vyzkoušenou. Ale zakládat nějaké dogma na single origin arabice od DS je v tomhle kontextu hodně nespolehlivé.

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Bert napsal:

Jaký by k tomu měl být důvod?

Využiju tuhle menší nahrávku. Je možný, že u různých druhů káv musím měnit dávku v rozmezí až 1,5g? Mám Rockyho a když koupím čerstvě praženou kávu, dávám do dvojmisky cca 16g kávy. Když koupím nějakou supermarket směs třeba Illy, musím namlýt jemněji a hlavně navážím třeba 14,5-15g tak, abych po tampování měl puk podobně vysoko jako u čerstvě pražené kávy. Z teorie vím, že dávka by měla být poměrně konstantní záležitostí, ale abych měl v misce pokaždé podobně vysoký puk, musím s ní zahýbat. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Váha je u kávy poměrně proměnlivá záležitost. Při pražení káva nabývá na objemu a klesá její hmotnost. Ten pokles hmotnosti je cca 15% u velmi světle pražených káv a dalším pražením ta ztráta roste k 20%. Dále se hustota liší kávu od kávy. Obecně řečeno jsou kvalitnější kávy pěstované ve vyšších polohách, kde zrají pomaleji a jejich hustota je vyšší (podobně jako u pomalu rostoucího dřeva) a vyšší je i obsah cukrů a aromatik v nich. A v neposlední řadě vzniká při pražení v zrnech oxid uhličitý, který plní několik funkcí. Že začátku, když je ho hodně, tak brání dobré extrakci, protože z kávy uniká a brání vyplavení žádoucích látek. Když je ho tak akorát, tak napomáhá tvorbě cremy (kterou má většina lidí ráda) a drží extrakci v rozumných mezích. Když je káva stará, stává se z ní mrtvá hmota, která ztratila všechen oxid uhličitý a velkou část aromat a volatilních látek. Extrakce tak probíhá velmi rychle, ale káva postrádá cremu, tělo, sladkost a je dost plytká.
U tebe je to kombinace všech těchto jevů. Kupovaná Illy je nekvalitní, tmavě pražená stará káva s nízkou hustotou. Takže abys kompenzoval nízkou hustotou, dáš jí v gramech méně. A abys kompenzoval její stáří, meleš jemněji. A nakonec je to stejně břečka :-)

Tohle vše ale nemá nic společného s tím, že Daredevil by si chtěl odpoledne dát silné doppio z 18g a ráno jen slabší kávu z 14g, ale dělat ji ze stejných zrn ve stejné misce. To jde totiž bohužel obtížně (hlavně v začátcích).

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, Daredevill napsal:

Ještě mám dotaz. Mlýnek mám Mazzer Super Jolly s doserem, což je teda příšerná věc. Neřešil tu někdo náhodou předělání na doserless systém?

Zkus se mrknout tady :

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?f=65&t=712

http://www.primacafe.cz/primafrm/viewtopic.php?f=88&t=2101

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky



Tohle vše ale nemá nic společného s tím, že Daredevil by si chtěl odpoledne dát silné doppio z 18g a ráno jen slabší kávu z 14g, ale dělat ji ze stejných zrn ve stejné misce. To jde totiž bohužel obtížně (hlavně v začátcích).

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk




Je to přesně jak píšes, ráno bych chtěl kávu slabší a odpoledne pořádné doppio.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 24 minutami, Daredevill napsal:

 


Je to přesně jak píšes, ráno bych chtěl kávu slabší a odpoledne pořádné doppio.


Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Raději bych to vyřešil jinou miskou . Ale jiná miska s největší pravděpodobností bude znamenat i trošku přestavit hrubost mletí .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych to vyřešil tak, že budu dělat pořád stejné základní doppio, které mám vyladěné. A když chci slabší kávu, tak použiju třeba 80% toho espressa a dle potřeby ho prodloužím vodou.
Při laboracích s miskami ve finále přijde vniveč víc kávy a výsledky budou horší.

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, RedAce666 napsal:

Váha je u kávy poměrně proměnlivá záležitost...

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk
 

Díky za vyčerpávající odpověď. Vyčichlá Illy je celkem zlo, ale ještě jsem si doma nedokázal obhájit pravidelný nákup čerstvé kavy 200-300,-/250g. Žena pije chlapučíno a nedocení dobrou extrakci čerstvé kávy. To se pak těžko vysvětluje proč nekoupit v kaufu kilovku zrna za 200...Z toho důvodu zatím sonduju, testuju a teď si pohrávám s myšlenkou vlastního pražení. Pro domácí spotřebu cca 1kg/měsíc by mi stačil buď nějaký ten popkornovač nebo to zkusím na pánvi. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Domácímu pražení fandím, ale v malém to žádná zásadní finanční úspora nebude. Když budeš brát kávu z Balíren, což je jeden z mála obchodů, který prodává zelenou kávu na kila, tak tě 1kg zelené Santosky bude stát 200,-. Po upražení máš cca 830g, takže jsi na 240,-. K tomu přidej čas, vybavení, energie,... A najednou pražená Santoska z Balíren za 330,- nevychází tak draze. A to nepočítám nepovedené pokusy, které skončí v koši.
A zelenou výběrovou kávu, která se pražená prodává v té cenové kategorii kolem 1Kč/g, neseženeš v malém množství takřka vůbec. Proto jsem třeba já "musel" začít pražit ve velkém, abych mohl brát celé pytle kávy...

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 27 minutami, 14titi napsal:

Díky za vyčerpávající odpověď. Vyčichlá Illy je celkem zlo, ale ještě jsem si doma nedokázal obhájit pravidelný nákup čerstvé kavy 200-300,-/250g. Žena pije chlapučíno a nedocení dobrou extrakci čerstvé kávy. To se pak těžko vysvětluje proč nekoupit v kaufu kilovku zrna za 200...Z toho důvodu zatím sonduju, testuju a teď si pohrávám s myšlenkou vlastního pražení. Pro domácí spotřebu cca 1kg/měsíc by mi stačil buď nějaký ten popkornovač nebo to zkusím na pánvi. 

Pokud můžu radit , tak začni popkornovačem , v garáži , na balkóně ale hlavně ne doma . Za zhruba pětibábu prodával svého času Mobelix ....

V těch běžných asi neuděláš více než 80  gramů zelených zrnek což je opruz , ale i ta nejméně podařená nebude zase taková hrůza jako rok stará ze supermarketu .

S pánvičkou doma hrozí , že poletíš i s kávovarem 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...