Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

před 8 hodinami, eskimak napsal:

Podla mna bez upravy teploty nejde niektore kavy/prazenia uspokojivo pripravit. Ale kazdy ma svoj postup.

No nerozumiem ti uplne, zda sa ze si protirecis. Pises ze nez riesit nasypky atd, radsej dosypat viac kavy. V zapati pises ze kava v nasypke oxiduje (co nepopieram) a je nasledne treba upravovat mletie (ano). 

Tak teda zda sa ti lepsia nasypka na menej kavy s konstantnym tlakom (mne ano) alebo na viac kavy, bez konstantneho tlaku... ?

Je mozne ze to nemas konstantne a prave preto ta ta zmena extrakcie o 1-2s tak "kopne do nosa". Neviem si nejako predstavit ze mam v nasypke 250g kavy a pocas tyzdna (60-70g kavy denne) neupravim mletie. Ved ta kava, najma cerstva (+-10dni) este dost aktivne meni parametre... .

Mozno ked toto doladis tak budes mat konzistentnejsi vystup a sekunda ten vysledok potom tak nerozhadze. :unsure:

Asi si nerozumíme. V současnosti používám mlýnek s násypkou, ale ta je před použitím a po použití mlýnku prázdná. Káva je pouze v mlecí komoře, tedy pod tou posuvnou přepážkou, která odděluje násypku od mlecí komory. Před každou kávou do násypky dosypávám přibližně na to doppio (podle oka). Kávu melu do kelímku a výstup vážím na desetinu gramu. Protože ale do násypky dosypávám vždy na danou kávu, tlak v násypce je víceméně stejný a proto je timer plně použitelný. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, RedAce666 napsal:

Nechci nikomu sahat do svědomí, ale poznat 2s rozdíl v extrakci (pokud je způsobený pouze změnou dávky nebo mletí) je podle mě naprosto nereálné. Pokud tam nějaká skutečně výrazná změna v chuti bude, tak je to na 99% vliv nerovnoměrné extrakce (kanálek apod.) a ne hrubosti mletí.

Předem připomínám, jak už jsem uváděl někdy dříve, že čas extrakce měřím od spadnutí první kapky kávy do hrnku (jen pro pořádek, když budu uvádět časy). Příprava kávy v páce je podle mě OK, 90 % káv dělám v nahé páce a s kanálkováním jsem nikdy problém neměl.

Představ si modelovou situaci: 18 g kávy do páky, extrakce třeba 25 s, váha na výstupu 40 g (nápoj). Nechávám doppio trochu vychladnout, aby se rozvinuly ještě chutě. Můžu v mém modelovém případě cítit, že je lehce nedotažené, trošku agresivnější acidita nebo prostě to chce vytáhnout závěrečné cukry. Je potřeba jen o kousek prodloužit extrakci (abych ho zas nepřetáhl, hodně hořkou kávu nemám rád), ale nechci více objemu (gramů) na výstupu. To mohu docílit buďto zjemněním mletí nebo větší o fous gramáží. Z praxe už vím, co je potřeba na ty 2 sekundy více, příprava jinak stejná a v chuti se to projeví a věřím, že by to poznal víceméně každý. Tyto kávy připravuju hned po sobě a srovnání je myslím relevantní.

Měl jsem kávy a nebyly to žádné směsi s robustou, které byly, jak já říkám "blbuvzdorné". Malé změny v gramáži nebo mletí se neprojevily víceméně vůbec. Ale u většiny káv (nejčastěji mám středně pražené) změny v chuti pozoruji.

(Jinak nemám potřebu se obhajovat. Každý podle své chuti. Jen sem píšu svou zkušenost. Mír všem :). )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@redd podla mna v tom mas trocha chaos, pretoze nemerias extrakciu korektne. Ak nevies kolko trvalo namocenie samotnej zmesy skor ako vypadla prva kvapka, nemas nad tym uplne kontrolu. A v tej chvili to vobec nemusi byt Tebou spominana 1-2s, ale klude 5, 6, 10... a to je ten rozdiel o ktorom rozpravas. Len si myslim ze nevies identifikovat z coho ten chutovy rozdiel vlastne pochadza.

Riesis preinfuziu? Alebo rovno plny tlak?

Takisto odporucam pohrat sa s teplotou, ma urcite omnoho zasadnejsi vplyv na vysledok ako 1-2s extrakcie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak říkám, nechci nikomu sahat do svědomí rozhodně nechci nikoho zkoušet a připravovat mu slepý cupping.
Ale 2 vteřiny jsou nesmírně krátká doba. Jinými slovy říkáš, že když nesáhneš na mlýnek ani dávku, udržíš extrakci konzistentně v rozmezí +-1s. Což je dost náročný úkol i v kavárně, kde je k tomu všechno uzpůsobeno a jede se dlouhodobě stejná kava. V domácích podmínkách, s prázdnou násypkou a pár shoty denně... nebudu říkat, že nemožné, ale rozhodně nepravděpodobné.


Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 44 minutami, eskimak napsal:

@redd podla mna v tom mas trocha chaos, pretoze nemerias extrakciu korektne. Ak nevies kolko trvalo namocenie samotnej zmesy skor ako vypadla prva kvapka, nemas nad tym uplne kontrolu. A v tej chvili to vobec nemusi byt Tebou spominana 1-2s, ale klude 5, 6, 10... a to je ten rozdiel o ktorom rozpravas. Len si myslim ze nevies identifikovat z coho ten chutovy rozdiel vlastne pochadza.

Riesis preinfuziu? Alebo rovno plny tlak?

Takisto odporucam pohrat sa s teplotou, ma urcite omnoho zasadnejsi vplyv na vysledok ako 1-2s extrakcie.

Mám HX s E61 (vibrační čerpadlo) a samozřejmě měřím i čas, než dopadne ta první kapka. Obvykle 10-12 s podle typu kávy (nahá páka). Z dvouvýpusti by to bylo o fous více. Pokud upravuji mletí jen nepatrně nebo gramáž, je to stejné... Při výraznější úpravě se to hýbe a souhlas, že může nastat situace, že doba před se prodlouží např. z 10 na 11s, a doba, kdy kape/teče káva o další 2s.

Upraveno uživatelem redd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 39 minutami, RedAce666 napsal:

Jak říkám, nechci nikomu sahat do svědomí rozhodně nechci nikoho zkoušet a připravovat mu slepý cupping.
Ale 2 vteřiny jsou nesmírně krátká doba. Jinými slovy říkáš, že když nesáhneš na mlýnek ani dávku, udržíš extrakci konzistentně v rozmezí +-1s. Což je dost náročný úkol i v kavárně, kde je k tomu všechno uzpůsobeno a jede se dlouhodobě stejná kava. V domácích podmínkách, s prázdnou násypkou a pár shoty denně... nebudu říkat, že nemožné, ale rozhodně nepravděpodobné.


Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk
 

Mluvím primárně o situaci, kdy jedu ty kávy hned po sobě. Případně ještě druhý den. Pak už se to někdy může lehce rozházet vlivem stárnutí kávy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové, potřeboval bych doporučit tuční mlýnek, Momentálně mám Lodos 2015, který mě vytáčí tím, že hrubost mletí nejde pevně nastavit, takže mele pokaždé jinak. Ručně melu pouze na filtr, občas mokakonvička a frenchpress. Rád bych něco kolem litra.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 34 minutami, Liqid napsal:

Pánové, potřeboval bych doporučit tuční mlýnek, Momentálně mám Lodos 2015, který mě vytáčí tím, že hrubost mletí nejde pevně nastavit, takže mele pokaždé jinak. Ručně melu pouze na filtr, občas mokakonvička a frenchpress. Rád bych něco kolem litra.

Mám Porlex Mini ve starším provedení. Už ne s vymačkávajícím se šestihranem do kličky, ale se slisovanou ploškou. Aktuálně už je verze Porlex Mini 2 (2020) s nějakými dalšími vylepšeními. Jsem s ním spokojený, používám ho cca obden. Vše funguje, hrubost se nastavuje na počet "cvaků" matice pod mlecím kamenem. Jako největší výhodu beru, že je z nerezu (mimo vnitřní konstrukce držící kameny). Nerez dost výrazně snižuje statickou elektřinu v mleté kávě. A kovová nádobka se dá bez nebezpečí prasknutí vyklepat, když je káva víc olejnatá a lepí se. Cenaje už ale výrazně nad litr.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 15. 11. 2020 v 13:33, Liqid napsal:

Pánové, potřeboval bych doporučit tuční mlýnek, Momentálně mám Lodos 2015, který mě vytáčí tím, že hrubost mletí nejde pevně nastavit, takže mele pokaždé jinak. Ručně melu pouze na filtr, občas mokakonvička a frenchpress. Rád bych něco kolem litra.

Jestli Ti nevadí počkat, než přijde z Číny, zkusil bych Timemore chesnut. Pár lidí si ho tu dost chválilo a musím říct, že oproti Hario je to krok dopředu. Dá se koupit asi za 55 dolarů. Já ho měl teda dražší, protože se zdržel u celníků, ale to by se možná dalo vyřešit s prodejcem (send as a gift).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...