Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Vánoční rozpoložení mne dohnalo k neuváženému nákupu několika Xmas 'limitek' (rozuměj směsí) zrnek kávy na filtr.

Možná mne opravíte, ale když se řekne směs čehokoli obvykle si představím něco co zbylo anebo se neprodalo a sesypalo. Takže normálně bych byl opatrnější, ale v očekávání Ježíška a intenzivních chuťových zážitků jsem podlehl reklamě a nakupoval.

Radostně jsem si udělal kafe z jedný limitky, druhý, třetí jednou V60, frenchpress i aeropress a furt jakože nuda. Nebylo to úplně hnusný, ale jen dost plochý, bez chuti. No, první vzorky jsem tunil Jamesonem, jakože chuť Irska, bylo to dobrý to jo, ale nacamrat se na Boží Hod hned ráno taky není úplně alright...

Takže co s tím, už už jsem chtěl kafe poslat do firemního Delonghi, když mi jeden barista poradil recept 4:6 na V60. Říkám si pitomost, to nemůže fungovat, přece vím všechno nejlíp, ale ouha podařilo se mi uvařit opravdu chutný nápoj i bez whiskey. Možná jsem si na chuť limitek zvykl, anebo na tom něco je. Takže kdyžtak recept taky otestujte: https://tincup.coffee/2018/09/24/new-46-method-for-brewing-coffee/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6. 1. 2021 v 14:24, Dagoberd napsal:

Takže co s tím, už už jsem chtěl kafe poslat do firemního Delonghi, když mi jeden barista poradil recept 4:6 na V60. Říkám si pitomost, to nemůže fungovat, přece vím všechno nejlíp, ale ouha podařilo se mi uvařit opravdu chutný nápoj i bez whiskey. Možná jsem si na chuť limitek zvykl, anebo na tom něco je. Takže kdyžtak recept taky otestujte: https://tincup.coffee/2018/09/24/new-46-method-for-brewing-coffee/

tak to už je dobrá alchymie, ale asi to někdy vyzkouším. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

@Potkan Tipuju zanesený trubky, blbou teplotu a množství vody ve spařovací jednotce - možná to bude chtít na odvápnění něco silnějšího. Na podzim jsem řešil něco podobného s Jurou, u které se v manuálu dušovali že s jejich předraženýma filtrama nic takového nehrozí - no nejspíš tím soudruzi ze švajcu mysleli "po doby trvání záruky", naštěstí stačilo v menu ten filtr odhlásit a při regulérním odvápnění jsem se nestačil divit co z toho vylezlo za sajrajt. Od té doby z toho naštěstí zase teče kafe a manželce kapučíno...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Borci, porozhlížím se po novým mlýnku na zrna. Doteď jsem dělal V60, chemex, aeropress a tak na tom až tak nesešlo. Rád bych ale časem chtěl ještě espresso. Otázka zní: existuje nějaký přístroj, který zvládne všechny tyto varianty nebo je to utopie? Našel jsem např. Niche zero, ale jestli je to opravdu tak jedinečný stroj si nejsem jist. Navíc špatně sehnatelný. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, Radek124 napsal:

@Potkan Tipuju zanesený trubky, blbou teplotu a množství vody ve spařovací jednotce - možná to bude chtít na odvápnění něco silnějšího. Na podzim jsem řešil něco podobného s Jurou, u které se v manuálu dušovali že s jejich předraženýma filtrama nic takového nehrozí - no nejspíš tím soudruzi ze švajcu mysleli "po doby trvání záruky", naštěstí stačilo v menu ten filtr odhlásit a při regulérním odvápnění jsem se nestačil divit co z toho vylezlo za sajrajt. Od té doby z toho naštěstí zase teče kafe a manželce kapučíno...

JURU mám, zaujal mě tvůj popis”odhlásit v menu filtr”, muzes byt konkrétnější? Dik

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, Potkan napsal:

Prosim mistni experty o radu. Proc mi tece z kafe automatu najednou uplne nechutna kysela “kava”? Vycistil jsem tu masinu vsude kam jsem se dostal a nepomohlo to. Znate nejaky trik co s tim nebo musim do servisu?

Mam DeLonghi Primadonna XS (ETAM3636X)

2D80191F-943B-4F8C-9001-E3B1D80AB282.jpeg

Mrkni na puk. Bude li káva příliš hrubá, seřiď mlýnek na původní hrubost mletí. Bude li káva akorát, zacni přemýšlet a návštěvě servisu a výměně teplotního čidla. Toto jsou 2 nejpravděpodobnější příčiny kyselé kávy za předpokladu, že kávová směs je pořád stejná.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 6. 1. 2021 v 14:24, Dagoberd napsal:

Vánoční rozpoložení mne dohnalo k neuváženému nákupu několika Xmas 'limitek' (rozuměj směsí) zrnek kávy na filtr.

Možná mne opravíte, ale když se řekne směs čehokoli obvykle si představím něco co zbylo anebo se neprodalo a sesypalo. Takže normálně bych byl opatrnější, ale v očekávání Ježíška a intenzivních chuťových zážitků jsem podlehl reklamě a nakupoval.

Radostně jsem si udělal kafe z jedný limitky, druhý, třetí jednou V60, frenchpress i aeropress a furt jakože nuda. Nebylo to úplně hnusný, ale jen dost plochý, bez chuti. No, první vzorky jsem tunil Jamesonem, jakože chuť Irska, bylo to dobrý to jo, ale nacamrat se na Boží Hod hned ráno taky není úplně alright...

Takže co s tím, už už jsem chtěl kafe poslat do firemního Delonghi, když mi jeden barista poradil recept 4:6 na V60. Říkám si pitomost, to nemůže fungovat, přece vím všechno nejlíp, ale ouha podařilo se mi uvařit opravdu chutný nápoj i bez whiskey. Možná jsem si na chuť limitek zvykl, anebo na tom něco je. Takže kdyžtak recept taky otestujte: https://tincup.coffee/2018/09/24/new-46-method-for-brewing-coffee/

jsem to teda taky zkusil, ale musim říct že mi mnohem víc chutná Hoffmanova metoda

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, warann napsal:

Sorry, já to video jen tak v rychlosti přeskákal, ale je tam něco specifickýho? V tý rychlosti jsem to nepostřehl. Dík.

ve zkratce to dělám na cca 300ml výsledku umelu 20g kávy, propláchnu filtr, vsypu, zaleju 40ml vody(dvojnásobek kávy) a nechám cca 30vteřin(blooming). Potom zaleju 2x150ml cca, těch prvních 150ml nechám až do vykapání a doleju 150ml. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 15 hodinami, Radek124 napsal:

@Potkan Tipuju zanesený trubky, blbou teplotu a množství vody ve spařovací jednotce - možná to bude chtít na odvápnění něco silnějšího. Na podzim jsem řešil něco podobného s Jurou, u které se v manuálu dušovali že s jejich předraženýma filtrama nic takového nehrozí - no nejspíš tím soudruzi ze švajcu mysleli "po doby trvání záruky", naštěstí stačilo v menu ten filtr odhlásit a při regulérním odvápnění jsem se nestačil divit co z toho vylezlo za sajrajt. Od té doby z toho naštěstí zase teče kafe a manželce kapučíno...

Tu komoru, kde se pomlety kafe tlakuje, jsem vycistil. Trubky jsou proplachnuty, teda minimalne vsude tam, kam vidim, je cisto. Takovy to kovovy sitko, kudy tece voda do kavy je naprosto cisty, jako novy. Neumim si predstavit, kde by to jeste mohlo byt zavapneny. Spis to vylucovaci metodou vypada na tu teplotu vody.

 

před 6 hodinami, Bert napsal:

Mrkni na puk. Bude li káva příliš hrubá, seřiď mlýnek na původní hrubost mletí. Bude li káva akorát, zacni přemýšlet a návštěvě servisu a výměně teplotního čidla. Toto jsou 2 nejpravděpodobnější příčiny kyselé kávy za předpokladu, že kávová směs je pořád stejná.

Mlynek ma stupnici od 1 do 7 a i kdyz pomelu na 1, tedy na nejjemnejsi stupen, pit se to neda. Puk nevim jak ma presne vypadat. Je pekne slisovany a nezda se nijak hrubozrnny.

 

Kazdopadne diky obema za tipy!

Jeste jsem zkusil zmerit teplotu kavy teplomerem, co mam do trouby na roast beef. Jako nejlepsi metoda to asi neni a navic jsem delal kavu do studenyho, nepredehratyho hrnicku, takze to asi vcelku rychle chladne, ale nameril jsem primo pri priprave kavy nejakych 63 stupnu a to mi prijde malo. S jakou teplotou tece kava z automatu vam?

Upraveno uživatelem Potkan
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...