Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Tak ještě naposledy sem jdu prudit. Jednak moc díky za tip na ten mlejnek, co jsem se díval na recenze, za tu cenu je to asi nejlepší volba!

A ještě pro ostatní. Na ten sage je teď dost velká sleva na mall a při registraci do nějakýho jejich kávovýho klubu je ještě kupon na dalších 5%, takže konečná cena je 18990,-

https://www.mall.cz/espressa-kavovary/sage-bes920bks

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nechci to zakřiknout, ale začíná se mi dařit hergot😁
V jedný restauraci mi kafe docela chutnalo, tak jsem se zeptal jestli mi neprodají nějaký zrna a kupodivu mi prodali normálně zabalenou kilovku...
Dávám 15g kafe do misky a nově dávám slabší poměr 2,6 - 2,7 místo původních 2.
Za tich 26-27 vteřin mi vyteče 40g nápoje.

Krásná temná kávová chuť. Dřív jsem cítil hořkost / kyselost, ale kávu jakoby ne.

Takže jednak si myslím, že mi pomohlo dělat to espresso trochu řidší..
A druhak mám teorii, že bůhví kdy je to kafe pražený, takže se nechová záludně jako čerstvý, který ze začátku hrozně pění a každý 2 dny se musí štelovat mlejnek😁

Dávám foto kafe. Podle mě to bude něco na úrovni Lavazzy, ale k těm kvalitám se asi musím propít😅

 

20210805_105523rs.jpg

20210805_105502rs.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
V 13. 8. 2021 v 20:05, Potvor napsal:

20210813_200146.jpg

hmmm...VAR2, už se těším na čundr na začátku září, až takto budeme taky vařit venku. Nad to prostě není...super!

Já dnes začal experimentovat s espressem a už jsem prohnal mašinou asi čtvrt kila kafe, abych se dostal k tomu, že zvládnu trochu ovlivnit co z toho leze, tlak je kolem 9 bar podle měřáku na kávovaru, ale ještě jsem na hony vzálenej výsledku co bych chtěl.

Jednak mlýnek - mám zatím starej Lodos temp ještě tuším z doby před revolucí, takže fakt už vitážní kousek :D a konzistence tedy není nejlepší, šteluje se šroubkem přímo u kamene a nevím jestli ten plech co to přitahuje taky nepracuje. Už mám ale objednanej Kinu M47 za slušnou cenu, kterej snad dorazí příští týden (vím, vzal jsem to trochu hopem...). Přišel mi jako nejlepší volba a mlýt ručně mi nevadí...

Druhak váha, zatím používám kuchyňskou a zjistil jsem že přesněji naměřím kafe odměrkou, takže +- trefím stejný množství. Používám 58ml jednoduchej filtr na double espresso a snažím se dávat cca 18g kávy, což vypadá, že je přesně množství co tam pasuje, z toho se snažím dostat kolem 40g nápoje. Z toho co jsem vyčetl, tak espresso je někde v poměru 1:1,5 až 1:2,5 (kafe:voda), nebo někdo vaříte jinak?

Kafe jsem prvně zkoušel nějakou zrknovou Perla, co tu měla manželka, abych vůbec +- trefil mletí, množství, ... a pak jsem zkusil nějaký Honduras a Etiopii co jsem měl z lokální pražírny.

No a dotaz. S Perlou jsem se byl schopen dostat na něco celkem pitelnýho, ale u těch "lepších" mi z toho leze kafe, který mi přijde hodně kyselý. Je pravda, že obě jsou světleji pražený. Z teorie co jsem se díval by to znamenalo, že málo jemně namletý, nebo jinej nápad?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dokazal by prosim nekdo poradit nerozhodnemu znamemu, ktery vybira mezi "ECM Technika V Profi PID" a "Rocket R58" proc by mel preferovat ECM nebo Rocket? Pripadne mate-li nejake lepsi doporuceni v podobne cenove hladine. Moc diky... Budu k nemu pak chodit na kafe, tak at ma neco poradnyho!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Cokoliv co vybere od ECM nebo Rocket (nebo podobně renomované značky) nebude špatně a rozhodně to nebude limitující faktor při přípravě kávy. Takže je to vlastně jedno a může v klidu vybírat podle "nekávových" parametrů jako je vzhled, velikost apod.
Na čem bude mlít, CO bude mlít, jakou vodu bude používat a jak s tím vším bude umět, bude mnohem důležitější než ECM/Rocket.

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 30 minutami, Anton_ napsal:

Používáte někdo na espresso balenou vodu? popř. jakou?

Mám zkušenost jenom na filtru, takze spis obecně. zkousel jsi destilku+third wave?

Jinak Hoffman se tomuto tématu věnoval a jsou z toho i nějaké závěry na youtube.

Upraveno uživatelem Maro
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 40 minutami, Anton_ napsal:

Používáte někdo na espresso balenou vodu? popř. jakou?

Ja pouzivam Dobrou Vodu roky, predtim jsem pouzival filtrovanou z Brita konvice a je to velky rozdil, ve prospech DV.

https://www.dos-mundos.cz/novinky/zkusili-jsme-za-vas-jaka-voda-je-vhodna-pro-domaci-pripravu-kavy-/

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

OK, tak zase zkusím Dobrou vodu, já jí používal na začátku, ale to jsem měl zase problémy jinde...😁

Od tý doby to různě mixuju, rajce, aquily z vodovodu...
 

No a teď jsem odvápňoval a po tom přešel na ARO vodu, kterou někdo doporučoval na primacafe foru...
A od tý doby mám vždy hořčáky totální, tak nevím jestli je faktor: špatný odvápnění nebo jiná voda nebo já...

Před tím už se docela dařilo a teď zase špatný...
A pořád mi přijde, že kanálkuju ať dělám co dělám...napadlo mě jestli to nemůže být tím, že mám 58mm misku  a 58mm tamper... a když tempuju, tak tam jsou po stranách ještě rezervy, proto asi prodávají i 58,55 mm...

Minulý týden jsem si koupil zde vyhlášenou Mezzo 70/30% ale ještě jsem jí nenačal, tak jsem na ní zvědavej...
Jestli to mi to nepujde, tak prodvám a přecházím zpět na nespresso😅

 

 

20210826_122824.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Imho zalezi na zdroji, viz. clanek na ktery jsem odkazoval, nase voda je silene vapnita a filtr neodfiltruje zdaleka vsechno, jinak na znacce baleny vody asi fakt nijak extra nezalezi kdyz ma dobre parametry.

Ja oproti kohoutkove a filtrovane pozoruju vyraznejsi chut u kavy i u caje.

EDIT:A jako bonus neni treba odvapnovat zdaleka tak casto jako driv :)

Upraveno uživatelem OndraPod
edit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, Tikal napsal:

70/30 nezklame, právě jsem dovezl 15kg 😉  Jedu vodu z lednice, přes filtr, zkoušel jsem i balenou a žádný obrovský rozdíl jsem nezaznamenal.

20210826_140830 (002).jpg

Bral jsem " standart" 80/20 a i z našeho De Longhi z toho leze vysoce pitelná káva.( snad nejlepší co jsem z toho našeho " zázraku " , rozuměj mašiny pil). Díky za tip nejvyššímu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...