Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

První prazicku jsem vyráběl - to byla elektrická fluidní, řízená počítačem (Artisan). Teď už mám v podstatě ekvivalent dospělé plynové bubnové prazicky. Konkrétně model Kaldi Fortis 600. Podobně je na tom trochu populárnější Huky 500. Taky je kompletně monitorovana a částečně ovládaná přes počítač.

Odesláno z mého M2003J15SC pomocí Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kámoš má pár týdnů Kaffeelogic Nano 7, z Nového Zélandu včetně dopravy, cla a dph asi necelejch 25 tisíc. Ikawa je významně dražší. Na domácí pražení objemově akorát. Je to malý, skladný a výsledky, které jsem chutnal, mě mile překvapily. Ještě se s tím učí. Zrna kupoval z Německa a Francie, ale odkud přesně nevim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 13. 10. 2021 v 20:53, papun napsal:

Borci kupujete někdo PrimaCafé od p. Konečného?

Kupoval jsem tam roky rokoucí. Praží přesně tak dotmava jak mám rád. Ty všelijaké světlé city ,který jsou kyselý a každej mě přesvědčuje že tam mám cítit ovoce prostě nedávám. Nicméně jsem ve svém rodném městě objevil pražírnu, která to dělá za poloviční cenu. Také sice jede ve světlých ale domluvil jsem si individuální pražení na barvu, kterou preferuji. Je to konkrétně indie Malabar na které ujíždím už několik let.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 6 hodinami, Bert napsal:

Borci pražiči, v čem pražíte? Vím, že je tady jedna Gene CBR 101, mám takový pocit, že Red má jakéhosi hybrida plyn/elektrika, ale víc nevím. Dost by mne to včetně důvodů výběru zajímalo. Dík.

Po začátcích s upraveným popkornovačem jsem si chtěl taky pražičku postavit podle něčeho takového ale není čas :

Nakonec jsem koupil zánovní Gene Cafe 101 a na moje "domácí pražení" stačí , chce to trochu cviku .

Pokud ale nechceš řešit kompromisy tak zmiňované Kaldi bude určitě lepší , ale taky o dost dražší .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To Gene Cafe je tuším na maximálně 250gramů . Většinou dávám 220 g , ale ze začátku jsem zkoušel třeba i 100 g a samozřejmě šlo to o něco rychleji , ale v pohodě .

U toho Kaldi vidím výhodu , že tam je ta lopatička s kterou si nabereš v průběhu pražení vzorek a reálně vidíš jak na tom zrno je . U Gene Cafe je sice vidět přes skleněný buben , ale to není úplně ono .

Každopádně na začátek je myslím Gene Cafe postačující .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 1 hodinou, Freelander napsal:

Kupoval jsem tam roky rokoucí. Praží přesně tak dotmava jak mám rád. Ty všelijaké světlé city ,který jsou kyselý a každej mě přesvědčuje že tam mám cítit ovoce prostě nedávám. Nicméně jsem ve svém rodném městě objevil pražírnu, která to dělá za poloviční cenu. Také sice jede ve světlých ale domluvil jsem si individuální pražení na barvu, kterou preferuji. Je to konkrétně indie Malabar na které ujíždím už několik let.

Cena je vyšší, ale nakonec jsem zjistil, že mi to za to prostě stojí. Chci si to užít :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Když to tak čtu. Kolik kafe dáváte na jeden shot. Já vařím většinou pro manželku jen jedno kafe (přesněji ji chystám cappuccino nebo latte), ale používám košík na dvojitý, takže dávám 18-19g kafe (dle zrna) a vytočím cca 40g kafe, tak přemýšlím, jestli nedělám blbost...

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Lamiczka napsal:

Když to tak čtu. Kolik kafe dáváte na jeden shot. Já vařím většinou pro manželku jen jedno kafe (přesněji ji chystám cappuccino nebo latte), ale používám košík na dvojitý, takže dávám 18-19g kafe (dle zrna) a vytočím cca 40g kafe, tak přemýšlím, jestli nedělám blbost...

 

Já myslím , že by to tak mohlo bejt . Nějaký takový nejvíce rozšířený poměr espressa je 8g (+-1g) kávy na 20-25 ml nebo 25-35 ml (teď nevím) výsledného nápoje .

Jinak si zkus pohledat něco okolo "brew ratio" .

 

espressoItalia.pdf

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 8 hodinami, Lamiczka napsal:

Když to tak čtu. Kolik kafe dáváte na jeden shot. Já vařím většinou pro manželku jen jedno kafe (přesněji ji chystám cappuccino nebo latte), ale používám košík na dvojitý, takže dávám 18-19g kafe (dle zrna) a vytočím cca 40g kafe, tak přemýšlím, jestli nedělám blbost...

 

Ja to delam uplne stejne uz leta, 18-20g(podle druhu kavy) do doubleshot misky a melu tak aby mi vyteklo 36-40g za 28-30s.

U super tmave prazene kavy se driv doporucoval pomer extrakce PE kolem 25%, dneska je myslim 50% bezny standard.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já právě držím taky poměr cca 2-2,5:1 (vyčetl jsem někde na netu, když jsem začínal experimentovat). Nicméně přemýšlím nad tím co psal Bert, jestli řešit košík na cca těch 9g kafe (ale tam bych musel protáhnout míň vody a tím asi i kratší čas?, navíc na single jsou takový ty s menším dnem který všichni tvrdí, že nebrat), nebo bych musel začít vařit 2 kafe zároveň (ale pro druhý nemám strávníka :D)

Tak mě napadlo se zeptat :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem se dneska byl podívat na ten ECM naživo a opravdu to je krásný stroj, takže jsem víceméně rozhodnut.
 

Nicméně jsme tam zkoušeli kafe na různých strojích a největší rozdíl byl nějaký ECM s HX a tím rotačním čerpadlem, jak zmiňoval Bert....Krásně to teklo a kafe z toho bylo nejlepší. Ale prodejce říkal, že takový kafe udělám i na tý Silvii, ale budu si s tím muset vyhrát a není jistý, že to zopakuju třeba 3x za sebou...tak nevím😅 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...