Přejít na obsah

Káva


Doporučené příspěvky

Rozhodně nechci být za oportunistu, ale tohle jsem nepozoroval.

Pokud to teče jak má a je zachovaný čas a objem, je tygr taková milá estetická nadstavba, nikoli nutnost.

Tohle je přístavní 70/30, čerstvě mletá na La San Marco SM90, ceděná přes precizní misku IMS 12-18g, do které dávám 19g kávy. Pouze utaženo distributorem, bez tempování a čas cca 25sek.

Když koukám na tvou fotku, tak hrnek máme stejný /Walkure/ a já tam mám o dost více objemu kávy a struktura cremy je také jiná, což u tebe může být způsobeno zvětráním kávy při focení, ale ten objem je jinde a to rozhodně ovlivní výslednou chuť.

20211204_085054.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zdravím místní znalce a odborníky na kávovary. Po strastiplném soužití s kávovarem nejmenované značky DeLo.... stojím před rozhodnutím jaký automatický stroj pořídím. Ve hře jsou Nivona 675 a Miele CM 5310. Cenově dost podobné, jednotka jde vyjmout a propláchnout u obou, obě jsou Made in Germany.  Pokud mi některou značku doporučíte, prosím o info proč. Děkuji vřele za vaše názory a už se zase těším na dobré kafe.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pratele, potreboval bych jako darek koupit sadu nekolika druhu zrnkovych kav pro jedny kavomilce.

Kam pro to v Praze (idealne v centru a hned) zajit a co byste doporucili?

Maji na to automatickou masinku.

Pocitam do toho dat par stovek.

Jo, predplatne (jakoze to posilaji postupne postou) nechci, to meli loni.

 

Predem diky za Vase tipy!

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podělím se zde s jednou zkušeností a zajímalo by mě, jak to mají ostatní. K ručnímu mlýnku Kinu m47 jsem pořídil nedávno Mazzer Mini Electronic z druhý ruky (díky chronomagu, bylo to za dobrý peníze :))

Nadšeně jsem ho dotáhl domů, jak to bude jako pecka teď s přápravou a upřímně zatím uvažuju, že ho zase pustím do světa. Vaříme doma tak 1-3 kávy denně, když přijde návštěva tak třeba 5, ale to je tak max. a upřímně mi na to zatím líp vychází ruční mlýnek. Možná je to i volbou mazzeru, protože má plochý kameny a je to mašina na větší zátěž někde v kavárně na desítky kafí denně, ne fakticky single dosing, tam začínám uvažovat, že jsou opravdu lepší konický kameny, kde nezůstává kafe v mlýnku atd. Navíc mě dost nepříjemně překvapilo, že když melu do páky, tak čátečky kafe se sypou všude kolem, což jde řešit límečkem/trychtýřkem.

Ještě tomu dám šanci s novýma kamenama, protože je použitej a jsou fakt tupý, ale když to srovnám, tak ruční mlýnek doma zatím vychází líp a max vymyslím nějakej držák z 3D tiskárny a motorkem... Aktuální zkušenost

Ruční Kinu m47
 + Efektivita - přesně navážená dávka kávy, nic nezůstane v zásobníku ani v mlýnku, lehce se dá přenastavit na jiný zrno
 + Konzistence - v namleté kávě nejsou téměř žádné hrudky
 + Pořádek - všechna káva padá do připojené nádobky, ze které se jednoduše nasype přesně do košíku
 + Hluk - žádný hluk motoru, jen samotného mletí zrn
 - Rychlost mletí - hlavně při větším množství káv, kávu je potřeba přesně odvážit předem, samotné mletí je cca minuta

Elektrický mazzer Mini
 + Rychlost - zatím nic moc, ale s ostrýma kamenama jedno mletí 17g cca 10s bude super
 + Jednoduchost - jde nastavit čas mletí jedné dávky, takže není nutné přesně odvažovat, zvládne to i žena
 + Mletí přímo do páky
 - Nepořádek - kafe z trychtýře vypadává všude kolem, jde vyřešit trychtýřkem na páku
 - Plýtvání - kafe v mlýnku zůstane, takže se musí každý den vyhodit 5-10g, přenastavení na nový zrno je peklo
 - Konzistence - hrozně hrudkuje, je potřeba líp rozmíchat a urovnat v páce
 - Degradace kafe v hopperu při menší spotřebě

U malého počtu káv denně mi elektrický mlýnek vychází zatím jako drahá sranda a čas neušetří. První káva znamená vyhodit co tam zůstalo, víc času na urovnání a pak i nějaká drbačka s úklidem okolo mlýnku. Pokud člověk navíc rád zkouší a častěji mění zrno, tak je to úplně v háji. V ručním mlýnku zvládnu udělat 4-5 kafí ze 100g vzorku, což se mi u mazzeru nepovede.

Na doma přemýšlím, že časem možná vemu Niche Zero, který má konický kameny z Mazzeru Kony a co se do něj nasype, to z něj vypadne (nemá hopper), nebo něco podobnýho. A nebo dám manželce ke Kinu aku vrtačku 🤣

Vím, nepěkně mluvím o sloníkovi, takže ho pak případně neprodám, ale podle mě pro 5-10 kafí denně už by smysl měl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejlepší je single dose elektrický mlýnek. Pak záleží na konstrukci, ale oba typy kamenů se dají použít. Na espresso jsou prý lepší ploché, ale ideálně velké 73+, nejen kvůli rychlosti, ale také kvůli kvalitě (konzistentnímu) mletí. Single dose mlýnky s velkými plochými kameny jsou ale opravdu drahé. Já vyrešil domácí stavbou single dose mlýnku. Ale i tak mě jen náklady (ne čas, ani díly z 3D tisku, ani čas kámoše, který mi kreslil výkresy v autocadu pro výrobu dílů) - přišly skoro na 25 (top mlecí kameny, výroba specifických dílů z hliníku a nerezu, motor aj.). Troufám si ale tvrdit, že výsledky mám jak z mlýnku za 80. Jinak i tak melu do dosing cupu (takový nerezový kelímek něco jako má Niche Zero), právě kvůli přesně odvážené dávce a pak eliminaci bordelu kolem. Retence nulová, max desetina gramu. Namletou kávu jsem vážil ze začátku, teď už ne. RDT nepoužívám. Super je, že můžu mít doma více druhů kávy, změnit mletí mohu během pár vteřin a každý může hned dostat, co mu chutná.

Jinak si myslím, že Niche Zero je schůdná cesta. Recenze super, má ho i jeden kámoš a pochvaluje si ho. Používá ho i na filtr, tam si myslím, že konické kameny jsou plus.

I klasický elektrický mlýnek je často OK, je potřeba ale počítat, že má retenci a vážit, případně odemýlat starší kafe (pokud někdo chce top výsledky). Mletí do kelímku je často nutnost, je pak snaží vážit výstup.

 

Upraveno uživatelem redd
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...