Přejít na obsah

A co jsou vůbec velké hodinky?


Daemonultimate

Doporučené příspěvky

Tak jsem se pokoušel je blejskout v trochu lepší pozici, ale pořád kurde nevím  :sad01_anim:

Mám pocit, že fotky tu velikost často dost zkreslujou, ale řekl bych, že ti sednou uplně v pohodě, akorát..jak píše Kuncák, dát je na tah, budou vypadat ještě mohutněji.. ;)

 

Fajn vlákno. Já mám ruku 18,5 a nosím hodinky od 32mm (vintage - je to přijatelné pouze s košilí) do 47mm. Subjektivně mi nejvíc vyhovuje velikost 41-43mm se zahnutýma nožkama a pouzdrem vysokým do 14 mm. Beru to jak z hlediska pohodlí, tak z hlediska estetického, tak jak to vnímám optikou svých očí na vzdálenost ohnuté paže.

JENŽE: nedávno mi paní u Dušáka tvrdila, že to jediné a pravé pro mne je velikost 46mm. Pochopitelně jsem to bral jako řečičky schopné obchodnice, jenže mě donutila jít k zrcadlu a podívat se na sebe ze vzdálenosti asi dvou metrů (metr k zrcadlu). Hodinky byly akorát a má oblíbená velikost 42mm byla najednou malá a divná, dokonce ani 44mm ještě nebylo ono.

No a co teď? Jasn? že je důležité, jak je vidím já a jaký z nich mám pocit, ale přiznám se, ze mě to zlobí, protože si zároveň uvědomuju, že moje optika trochu deformuje realitu a že hodinky na svém zápěstí vidím jinak než všichni lidé okolo.

Rozhodilo mě to stejně, jako když mi kdysi kamarád lékař předvedl trik s mizejícím obrazcem na papíře (trik se slepou skvrnou na sítnici)....

 

Myslím, že vím, o čem mluvíš..Mám to ale přesně naopak... :D

Ideální jsou pro mě hodinky 44mm, ani moc, ani málo, pocitově...Prostě Steelfishe mi sednou opravdu akorát...Ale líbily by se mi třeba i PO a pořád si říkám, jakou velikost...Obecně, když si dám na ruku hodinky 41-42mm a koukám na to, řikám si, jak je to malý a jak bych to nemohl mít..Jenže pak si ty samý hodinky vezme někdo jinej a já jsem hotovej z toho, jak vypadaj super...Tak si je zas vemu na ruku já a jsem zpět u toho, že je to malý.. :D

Prostě třeba opravdu konkrétně u PO 42mm je to asi nejznatelnější...

 

Ve finále ale stejně jde o to, jak se cejtíme, když máme daný hodinky na ruce my, to je nejdůležitější, bych řekl.. ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám pocit, že fotky tu velikost často dost zkreslujou, ale řekl bych, že ti sednou uplně v pohodě, akorát..jak píše Kuncák, dát je na tah, budou vypadat ještě mohutněji.. ;)

 

 

...

 

Ve finále ale stejně jde o to, jak se cejtíme, když máme daný hodinky na ruce my, to je nejdůležitější, bych řekl.. ;)

 

Přesně tak. Co jsou platný hodinky, který se budou velikostně zdát OK, kdy nebudou na ruce sedět. S tím jsem si užil svoje. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...
Návštěvník LukeD

Zajímavý článek. Nejprve jsem četl jeho anglickou verzi a teprve pak zjistil, že tu Daemonultimate spáchal i jeho překlad. Nicméně přeložena je jen jeho první část. Ať již to tedy bylo úmyslně, nebo si jeho druhé části článku prostě nevšiml, pokusím se to napravit, neboť je škoda, aby si anglicky nemluvící uživatel tohoto fóra nemohli přečíst celé zamyšlení.

 

What?s The Deal With Big Watch Sizes? The Large Timepiece Explained pg. 2

 

Sisu-watch-sizes.png

Srovnání 55 mm širokých SISU Bravado s 40 mm Rolex GMT Master II.

 

Před 20 lety tomu možná bylo tak, že člověk dělal hodinky, nicméně dnes je převládajícím vnímáním módy hodinek fakt, že hodinky dělají člověka. Jak hodinky rostly co do velikosti a dosahovaly stále vyšších úrovní vizuálního charakteru, braly na sebe úlohu komunikačního prvku podobného šatům, které lidé nosí. Nadto má mnoho mužů za to, že hodinky jsou jediným šperkem, který je muži "tolerováno nosit". Ať už s tímto tvrzením souhlasíte či nikoliv, budete v pohodě souhlasit s tím, že většina mužů ráda nosí hezké hodinky. To ještě více posiluje komunikační sílu náramkových hodinek oproti pouhé funkci ukazatele času.

 

Důvodem toho, proč mnoho lidí říká, že v dnešní době lidé nenosí hodinky primárně kvůli ukazování času, je jejich používání k vyjádření životního stylu, sociálního statusu, nebo míry úspěšnosti. Ačkoliv tomu tak může být, není pravdou, že už lidé nepoužívají své hodinky o odečítání času. Všechny nejlépe prodávané hodinky světa ve všech cenových kategoriích dělají jednu věc velmi dobře - velmi čitelným způsobem skýtají údaj o čase. Jen prostě náhodou v tom samém okamžiku dělají ještě spoustu dalších věcí.

 

A-Lange-Sohne-Terraluna.jpg

A. Lange & Söhne Terraluna jsou skvělým příkladem hodinek, které nabízí lépe čitelný odečet času ? zatímco zároveň vykonávají mnoho dalších věcí.

 

Otázka maskulinity

 

Je společensky zajímavé, jak si ženy půjčují věci od mužů, ale opačným směrem se tak děje jen zřídka. V průběhu let ženy přijaly mužská jména, oděvní preference, výběr dopravních prostředků, a samozřejmě také velikost hodinek. "Přítelovy hodinky" jsou podobné přítelově košili, když si žena, aby ukázala její "vztahovou převahu a sebejistotu," nebo její ovládnutí ženské i mužské role, zvolí nošení mužských hodinek oproti těm ženským. Dobrým příkladem tohoto fenoménu je fakt, že na mnoha místech, jako je např. Evropa nebo Asie, byly tradičně maskulinní hodinky typu Rolex Submariner nebo Daytona obecně přijaty jako možnost volby hodinek pro ženy.

 

S tím jak si ženy "půjčují" tradičně maskulinní věci, ztrácejí tyto postupně onu maskulinní přitažlivost (buď úplně, nebo částečně). To nutí muže hledat nové "chlapské" předměty, které jsou mimo aktuální ženský vkus. To bylo běžným společenským pravidlem několik posledních dekád a samozřejmě pokračuje dodnes. Pokud jde o hodinky, je to důležité ve dvou ohledech. Za prvé, je to přímo spojeno s velikostí hodinek, protože s tím jak ženy začaly nosit větší hodinky, velikost, která byla kdysi výhradně mužskou doménou, je nyní preferovány ženami. Tudíž zatímco muž dříve nosil hodinky šířky 36-40 mm, přičemž tato velikost je v současnosti běžná u ženských hodinek, muži se posunuli k větším velikostem, aby opět nalezly velikost s výhradně maskulinní konotací. Existují pochopitelně kulturní a sociální odchylky, ale tohle obecné pravidlo platí pro většinu oblastí.

 

Dalším průvodním jevem toho, že ženy nosí mužské hodinky, je fakt, že design ženských hodinek přijal mnoho módních podnětů od mužských hodinek. Toto si analogicky vynutilo, aby se design mužských hodinek stal odvážnějším a typičtěji mužským - což je v mnoha případech spojeno s větší velikostí pouzder. Tímto způsobem přijetí tradičně mužských hodinek mezi ženami přímo ovlivnilo zvýšení velikosti hodinek v průběhu poslední zhruba 15 let.

 

Rolex-Day-Date-2013-watch-4.jpg

V roce 2013 uvedl Rolex 36 mm široké Day-Date s barevnými ciferníky, které je udělaly vhodnější k nošení jak pro muže, tak pro ženy. Oproti tomu modernější Day-Date II přicházejí s robustnějším, 41 mm širokým pouzdrem.

 

Více místa uvnitř

 

Zajímavým vedlejším účinkem toho, že se dnes stávají populárními větší hodinky, jsou možnosti, které to přineslo z technického úhlu pohledu. Charakteristickým a přitom nedávným příkladem je popularita tzv. chytrých hodinek. Technologie nutná k tomu, aby poskytla hodinky s displejem, konektivitou a počítačovým výkonem vyžaduje pro všechen ten hardware určitou velikost pouzdra. Výrobci chytrých hodinek profitují z toho, že jim popularita velkých hodinek zajistila, že veřejnost ihned nezavrhne jejich výrobky, protože jsou často mnohem větší, než byly tradiční hodinky.

 

Další příklady větších hodinek počítajících s novými technologiemi u strojů času jsou hodinky ovládané GPS,  potápěčské hodinky pro extrémní ponor a další originální elektronické hodinky vyžadující více místa a výkonu baterie než jednoduché LCD displeje a quartz strojky.

 

V kontextu mechanických hodinek je zajímavým výsledkem větších velikostí hodinek použití strojků u náramkových hodinek, které byly tradičně používány v hodinkách kapesních. Pravděpodobně tím nejznámějším příkladem jsou řady ručně natahovaných strojků ETA Unitas. Dlouhou dobu užíval těchto strojků Panerai a v současnosti mnoho značek stále používá  v náramkových hodinkách strojky Unitas. 44 mm a více široké hodinky mohou snadněji pojmout tyto strojky, jež byly tradičně navrhovány pro velikost pouzdra kapesních hodinek.

 

Stvořeno bylo bezpočet nových hodinkových strojků, jež počítají s místem navíc dostupným u dnešních větších velikostí pouzder. Hodináři vyzbrojení sofistikovaným počítačovým softwarem jsou schopni navrhovat komplikace a mechanismy, jež by nikdy dříve nebyly možné, a to ne pouze díky moderním technologiím, ale také proto, že větší pouzdra hodinek jsou veřejností nejen přijímány, nýbrž často vyžadována. Z toho důvodu narůstající poptávka po komplikovaných a neotřelých technologiích náramkových hodinek, ať už mechanických nebo elektronických, napomáhá pokračující popularitě velkých hodinek.

 

MCT-Sequential-Two-S200.jpg

MCT Sequential Two S200 nádherně demonstrují, jak může být nadbytečné místo přeměněno v ještě více vysoce komplikované strojky, když využívají každou píď místa jejich 44,6 mm širokého pouzdra k umístění unikátního systému "žaluzií".

 

Jaká je dokonalá velikost pouzdra hodinek?

 

S využitím několika stylových pravidel vysvětlených na počátku tohoto článku se můžete snadněji rozhodnout, zda je velikost pouzdra pro vaše zápěstí příliš velká či nikoliv. Na druhé straně je to opravdu pouze otázkou osobního vkusu. Nedovolte jiným lidem, aby vám říkali, zda jsou pro vás ty které hodinky příliš malé nebo příliš velké. Musíte si je vyzkoušet a podívat se na ně na zápěstí v zrcadle, abyste se rozhodli. Také byste si měli zapamatovat, že čím větší jste, tím je větší pravděpodobnost, že pro vás budou vhodnější velké hodinky.

 

Uzavřu to jednoduše s výsledky výzkumu, který jsme uskutečnili na aBlogtoWatch před několika lety, a který se týkal velikosti hodinek, jež uživatelé nejvíce preferují. Více než 90 % respondentů uvedlo, že pro každodenní nošení upřednostňují velikost hodinek 40-44 mm širokých. Tento interval velikosti je pro začátek dobrý, nicméně doporučujeme, aby vyvážená sbírka hodinek skýtala poměrně širokou škálu velikostí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník LukeD

A k mé osobní zkušenosti... Budu tak trochu oponovat autorovi článku, s nímž jinak ve většině názorů souhlasím, v tom, že směrem k menším velikostem je to vždy horší, ne-li přímo nemožné. Sám jsem coby laik začínal obří velikostí quartz hodinek Diesel, protože mi přišlo, že mi na mé ruce menší hodinky nesedí. Dokonce jsem i u dalších hodinek, když jsem tedy začal zvažovat hodinky mechanické, vyžadoval nesmyslně široký tah, který je u těchto módních hodinek tak (a)typický.

 

Pak jsem se ale "zamiloval" do vintage Seiko a najednou pro mne 40 mm šířka pouzdra a 20 mm rozteč nožiček nepředstavovala žádný problém. Sice jsem si musel chvíli zvykat, ale šlo to až překvapivě rychle.

 

Velikost zápěstí mám cca 18,5 cm a za optimální velikost považuju hodinky v šířce pouzdra cca 38-42 mm se vzdáleností mezi nožičkami do 45 mm. Ovšem na chronomagořinu aspiruju teprve necelý rok, takže nevylučuju, že se to ještě může změnit.

 

PS: Nemusím snad dodávat, že DZ1273 mi nyní připadají takřka obludně velké a od akvizice prvních mechanických jsem je na ruce neměl...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Zpatky do budoucnosti, uff 😅 rok 2022

 

S timhle co psal v uvodnim postu @Daemonultimate se ztotoznuju.

1) vzdálenost konců protilehlých nožiček nesmí být větší než můj hřbet ruky za zápěstním kloubem

2) v nositelnosti hodinek hraje důležitou roli i výška pouzdra.

 

Jinak mam zapesti kolem 18.5 cm

Obecne se ridim timto dole, ale nemusi to byt super pravidlo: 🙂

Field 39-41mm

Pilotky 40-42mm

Potapky 42-45mm (otocna luneta opticky zmensuje)

G-SHOCK 45-55mm (specialni kategorie, vyjimka 🙂

 

Kazdopadne, co jsem si vsiml na fotkach na foru, tak fotky dost zresluji!

Prijde mi, ze na fotce vypadaji vetsinou hodinky velky (hlavne kdyz je zaber macro zblizka, kdyz je zaber na ruku vic z dalky, je to lepsi.)

Oproti tomu v realu je to vzdy vetsinou OK.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...