Přejít na obsah

Vintážní Ladičky ("Electric watch")


Rodkopf

Doporučené příspěvky

Myslím, že ladičky by si zasloužily vlastní vlákno. Pokud tu tedy už nějaké neexistuje. Navíc jde o problém, který mě momentálně pálí. http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/75861-vint%C3%A1%C5%BEky-s-ladi%C4%8Dkou/  :D

 

Měl jsem Hamiltony Electronic. Asi se nejednalo o klasickou ladičku, ale stroj 13Jew. měl plynulý chod vteřinovky.

 

 

post-17158-0-20392100-1409928063_thumb.jpg

post-17158-0-08321700-1409928072_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Měl jsem Hamiltony Electronic. Asi se nejednalo o klasickou ladičku,...

Hamilton byl první výrobce elektrických hodinek. S vývojem začal už v roce 1946, v roce 1957 představil "hodinky budoucnosti". Nejednalo se o ladičku, ale princip byl jiný - setrvačka byla integrována s cívkou (a cívka tedy pohyblivá) proti trvalému magnetu. Kontakty byly mechanické - spojovaly se při kmitání setrvačky a cívka se přitom přepólovala a vyvolala obrácený pohyb setrvačky. Do roku 1969 vyrobili 42.000 kusů kalibrů řady 50x. Nejznámnější byly 500 a 505. Hodinky byly označeny jako "Electric".

To, co je na připojených obrázcích byly pozdější "Electronic", tedy elektronické hodinky. To už není původní konstrukce Hamiltonu, ale výrobek ESA 9154 - Dynotron. Tady už funguje jako přepínač tranzistor, tím pádem nejsou žádné mechanické kontakty. Frekvence kmitání je 28'800 A/h, což odpovídá mechanickým hodinkám a obávám se, že pohyb nebude tak plynulý, jako u ladičky, která je na 2'592'000 A/h (v případě Accutronu).

Upraveno uživatelem Kobliha
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je dost citlivý nanárazy, jinak velkou(řádově desítky let).

Ta citlivost na nárazy je daná rozměry. Kmitavý pohyb ladičky je přenášen na kruhový pohyb přes rohatku (index wheel), což je ozubené kolečko o průměru 2,4mm  s 320 zuby, kde výška zubu je asi 0,01mm (Accutron 218). Toto kolečko se otočí 360x za vteřinu.

K tomu se váže i historka, kdy údajně rusové při kopírování Accutronu měli problém s výrobou právě tohoto ozubeného kolečka a zvládli ji teprve poté, co ji přestěhovali mimo Moskvu, kde už jim s tím netřáslo metro.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opravdu bych přísahal, že chod byl (téměř) plynulý. Tahle strojovna se dávala i do Tissotek. Lepší video jsem nenašel. Doporučuji přelouskat v HD.

 

http://www.youtube.com/watch?v=21FjnoLp1is

 

http://thewatchspotblog.com/?tag=tissot

Upraveno uživatelem Jeronimo
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opravdu bych přísahal, že chod byl (téměř) plynulý. Tahle strojovna se dávala i do Tissotek. Lepší video jsem nenašel. Doporučuji přelouskat v HD.

 

http://thewatchspotblog.com/?tag=tissot

Vzhledem k tomu, že přesně ty tvoje Hamiltony se na 99,9% dostaly dnes ke mě :), tak musím říci, že chod je skoro plynulý, ale na ladičky to nemá (dal jsem si oboje vedle sebe a je to poznat). Je třeba se zaměřit na vnější konce sekundových ruček a tam to je hned vidět. Zkusím srovnání natočit a potom to sem nebo do toho nového vlákna k ladičkám vložit.

 

Co mě ale na těch "elektronicích" překvapilo, je řešení hackingu. Ta dlouhá páka, které je napojená na hřídel korunky se při vysunutí korunky prostě a jednoduše přibliží ke kolu setrvačky až se o ní setrvačka zarazí a tím se hodinky zastaví ... Připomnělo mi to klasický gramofon :eek: .

Upraveno uživatelem Dzos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Vzhledem k tomu, že přesně ty tvoje Hamiltony se na 99,9% dostaly dnes ke mě :), tak musím říci, že chod je skoro plynulý, ale na ladičky to nemá (dal jsem si oboje vedle sebe a je to poznat). Je třeba se zaměřit na vnější konce sekundových ruček a tam to je hned vidět. Zkusím srovnání natočit a potom to sem nebo do toho nového vlákna k ladičkám vložit.

Je to možné. Viděl jsem je asi třikrát prolítnout Aukrem. :)

Co mě ale na těch "elektronicích" překvapilo, je řešení hackingu. Ta dlouhá páka, které je napojená na hřídel korunky se při vysunutí korunky prostě a jednoduše přibliží ke kolu setrvačky až se o ní setrvačka zarazí a tím se hodinky zastaví ... Připomnělo mi to klasický gramofon :eek: .

Velice jednoduchý systém, taky jsem koukal :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Krása. Už mi z toho BZzzzZZZzzzzzZZzzz....

 

Našel jsem zapadlé vlákno v destinaci Quartzové hodinky, kde bych normálně ani nepáchl. http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/18224-electric-watch/?hl=ladi%C4%8Dky&do=findComment&comment=255391 Toto vlákno založil sám Gilius, čest jeho památce.

 

Určitě by vintage ladičky zasloužili své vlastní vlákno a galérii kde by mohly tyhle hodinky defilovat. Jako maji třeba chrona. Ať nám to nezapadne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...