Přejít na obsah

Vintážní Ladičky ("Electric watch")


Rodkopf

Doporučené příspěvky

Len som zartoval, videl som ze mas rad Queen, tak som si ta chcel dobrat....

 

Tak to je paráda, odkud jsi ho získal? Já mám od Queen a Fredieho jen hudební nosiče a samozřejmě dost literatury, ale nic autentického (kromě osobního, hudebního zážitku).

 

P.s.: jinak ten odkaz je samozřejmě na stránky elektrických hodinek obecně, je možno hledat podle značek a jsou tam super galerie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci a ty accutrony jsou taky ladicky?

Ladičkové hodinky, to jsou v podstatě tři výrobci kalibrů:

  • Bulova (tj Accutron) - ti s tím začali, kalibry jsou v hodinkách Bulova, Universal Gen?ve, Citizen. Neoficiální kopie je zřejmě v ruských hodinkách Slava.
  • ESA (Ebauche Société Anonyme) resp. MOSABA (MOntre SAns BAlancier = hodinky bez setrvačky), např. v hodinkách Omega, IWC, GP, Longines, B&M, Zenith, Tissot, Certina, Eterna a mnoha dalších.
  • Omega s vlastním kalibrem 1220 / 1230 resp. Megasonic f720Hz, který je mezi technicky unikátními ladičkami tím nejunikátnějším.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Ladičkové hodinky, to jsou v podstatě tři výrobci kalibrů:

  • Bulova (tj Accutron) - ti s tím začali, kalibry jsou v hodinkách Bulova, Universal Gen?ve, Citizen. Neoficiální kopie je zřejmě v ruských hodinkách Slava.
  • ESA (Ebauche Société Anonyme) resp. MOSABA (MOntre SAns BAlancier = hodinky bez setrvačky), např. v hodinkách Omega, IWC, GP, Longines, B&M, Zenith, Tissot, Certina, Eterna a mnoha dalších.
  • Omega s vlastním kalibrem 1220 / 1230 resp. Megasonic f720Hz, který je mezi technicky unikátními ladičkami tím nejunikátnějším.

Koblížku, tvé znalosti na téma Ladičky mne nepřestávají fascinovat. Můžeš se prosím o těch kalibrech a rozdílech mezi nimi trochu obšírněji rozepsat, příp. doplnit fotkami? Předem díky moc

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kluci a ty accutrony jsou taky ladicky? Jinak jsem pochopil ze v podstate omegy a longinesky jsou to same cili jeden kalibr?

A jsou jeste i jine srovnatelne modely?

Diky za pripadne rady

Ano, accutrony to jsou vlastně zakladatelé "rodu". Bulova s tím přišla komerčně první a později ten patent koupili/využili švýcaři a pod firmou resp. označením ESA dodávali výrobcům jako Omega, Longines, Eterna, IWC atd. Jsou to strojky ESA 9162 / ESA 9164 - liší se v tom, že jeden má jen datum (ESA 9162) a druhý ještě den v týdnu (ESA 9164). Každý výrobce si je poté nazval ještě vlastním označením (omega 1250 a 1260 , eterna 1551 apod.), ale v podstatě to byly úplně stejné strojky, možná s minimálními úpravami. Mimo to existoval ještě ladičkový chronograf ESA 9210 a s využitím to fungovalo úplně stejně jako u těch nechrono.

A aby to nebylo tak úplně jednoduchý :notworthy: , Omega jako jediná přišla s úplně vlastním řešením, které nevycházelo z patentu Bulovy - nazvali to "megasonic", (cal. 1220 a 1230) a to je opravdu pecka, funguje jako ufo - mě to tak připadá :). Laicky řečeno (jsem laik  :baby: ) využívá princip ladičky, ale na vyšší frekvenci 720 Hz a dále hodinkové soukolí, nebo alespoň jeho část není spojeno pevně, ale magneticky (bezkontaktně) a celé to ovládá tzv. mikromotor, malinká součástka otáčející se v tom magnetickém poli.

 

Myslím, že to všechno mnohem lépe popsané je v odkazech, které do vlákna dal Kobliha (v příspěvku 42).

 

 

Edit: Vidím, že než jsem stačil svůj příspěvek dopsat (s pauzou na uspávání dětí), tak už to Kobliha pěkně shrnul ..... :clap:

Upraveno uživatelem Dzos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

A aby to nebylo tak úplně jednoduchý :notworthy: , Omega jako jediná přišla s úplně vlastním řešením, které nevycházelo z patentu Bulovy - nazvali to "megasonic", (cal. 1220 a 1230) a to je opravdu pecka, funguje jako ufo - mě to tak připadá :). Laicky řečeno (jsem laik  :baby: ) využívá princip ladičky, ale na vyšší frekvenci 720 Hz a dále hodinkové soukolí, nebo alespoň jeho část není spojeno pevně, ale magneticky (bezkontaktně) a celé to ovládá tzv. mikromotor, malinká součástka otáčející se v tom magnetickém poli.

 

Ano... je to skvostnej mechanizmus...  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neříkej... Paseš po něšem speciálním? Repetice? Grande Complication? Perpetual Calendar?

Ne ne. Porad mi chybi ciste klasicke oblekovky. Ted jsou zrovna jedny k mani. Sice v trochu horsim stavu, ale ja jsem hracicka a bavi mne si hodinky postupne uvest do temer puvodniho stavu. Tak snad to vyjde...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chlapi a co ak sa v ladickach nieco pokazi, mame tu niekoho (v CSSR) kto sa do toho vyzna?

Určitě tu jsou:

 

V Praze zcela jednoznačně servis v atelieru Knespl & Mejzlik

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/64862-m%C3%A1-n%C4%9Bkdo-elektromechanick%C3%A9-omegy-f300hz/&do=findComment&comment=1014256

 

A pro nás moraváky je tu Valis. Právě mám u něho jedny ladičky na opravu, prý má v servisu ještě jedny další. Zatím se na to chystá, ale věřím mu, že to zvládne :), protože když dokázal rozhýbat i moje utopené quartz heuery, tak potom toto bude hračka (snad mi promine :)).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě tu jsou:

 

V Praze zcela jednoznačně servis v atelieru Knespl & Mejzlik

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/64862-m%C3%A1-n%C4%9Bkdo-elektromechanick%C3%A9-omegy-f300hz/&do=findComment&comment=1014256

 

A pro nás moraváky je tu Valis. Právě mám u něho jedny ladičky na opravu, prý má v servisu ještě jedny další. Zatím se na to chystá, ale věřím mu, že to zvládne :), protože když dokázal rozhýbat i moje utopené quartz heuery, tak potom toto bude hračka (snad mi promine :)).

 

A můžeš hádat, který jsou ty druhý :-)

Dostal kupu studijního materiálu, všechny kalibry rozkreslený, včetně chrono nástavby. Zbytek je na něm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...