Přejít na obsah

Pochlubte se svými novými číslíčkovými přírůstky


X-Bob

Doporučené příspěvky

Protože akai už ví a dokonce je i má, šoupnu sem fota svých z výše kladené poznávačky.

Jedná se o Alba Y665-5030 z roku 1981.
Poctivé celonerezové "šestitlačky" se šroubovacím dýnkem. Ze stáje Seika.
Tělo je malé, šířka přes střed bez tlačítek jen cca 34 mm. Šířka v nejširším bodě včetně tlačítek 36 mm.
Voděodolnost do 10ATM.

alba-Y665-5030-1-lo.jpg.52ce738f18e99b9abcf055ed0c9abd1c.jpg

K základní, leč pro mě úplné, funkcionalitě (hodiny, den/datum bez roku, timer /max19h 59m/, stopky, budík, hodinový signál) přidává ještě dvě poněkud méně obvyklé funkce. Obě se týkají zadávání skóre sportovních utkání, nebo počtu kol apod.:

- v režimu timeru běží odpočet času v horní řádce a ve spodní lze dvěma tlačítky na čele zadávat po jednom vzestupně hodnoty dvou skóre, kol, bodů atd. (counter)

alba-Y665-5030-2-lo.jpg.899341af89c8be5d92aea92531916924.jpg

- v posledním režimu lze zadávat současně čtyři nezávislé hodnoty skóre apod. Bočními pravými tlačítky a opět tlačítky na čele. Jiné hodnoty se zde nezobrazují. Nechci se umačkat, ale tipuji, že všechny hodnoty skóre mají maximální hodnotu 99. Nezkoušel jsem.

alba-Y665-5030-3-lo.jpg.6b0392909a0b860410cf7c50459aabf3.jpg

Po skončení jednoho z těchto dvou režimů je nutné vždy jejich hodnoty vynulovat (současným stiskem dvou příslušných tlačítek), jinak hodinky nenabídnou druhý režim.

Příjemné je využití dvouřádkového displeje, kde v režimu alarmu je stále zobrazen i aktuální čas a v režimu stopek je zase zobrazen současně mezičas i aktuální časomíra.
Displej je pěkně kontrastní a znaky na něm poměrně velké a dobře čitelné. Sportovní tematiku má zřejmě podpořit mírné naklonění znaků na displeji.
Nasvícení displeje mikrožárovkou je celkem slušné. Pokud je třeba stejné tlačítko k ovládání funkcí, žárovka se nezapíná.
Potěší i využití dnes běžné baterie CR2016 s deklarovanou životností cca 4 roky.
Hlasitost vícetónového pípáku je dobrá.

alba-Y665-5030-4-lo.jpg.658955c3693e8c245088ff8e7a5360c8.jpg

Můj kousek dorazil v pěkném stavu (na věk 40 let), stačilo vyměnit baterii, resetovat a naběhly v pohodě. Vyčistil jsem je, namazal těsnění a víc třeba nebylo.

Modul Y665 jsem našel ještě v dalších modelech:

- Pulsar Y665-5050, vypadají totožně jako moje 5030
- Pulsar Y665-5040 (PQF-019), s plastovým rámečkem displeje a čelními tlačítky, zaklapávací dýnko, 5ATM
- Alba Y665-5000, černé tělo (možná plast) s plechovým dýnkem na 4 šroubky
- Alba Y665-5010, jiný tvar těla i dýnko (zřejmě naklapávací), bez plastu pod displejem, černý/modrý/světlý rámeček kolem displeje
...a možná se objevil i někde jinde. Ale moc často se nevidí. Někdy se v popisu nabízených objeví číslo varianty, která by měla vypadat jinak.
---

před 2 hodinami, akai napsal:

Navod mas ktery? ja nasel ofocene dvoustrany hozene do pdf. Stran pdf je 7 a posledni stranka konci 11. 
Technical Guide and Parts list. Takze navod to primo neni, je tam jen graficky znazorneny zaklad.
A ty je mas pod stejnou znackou jako ja ? a oznaceni mas jake 50xx?  -dohledam si je.
Videl jsem asi 4-5 verzi.

:akai
Návod mám ten technický po dvoustranách. Na poslední dvoustraně je celkem obstojný návod k obsluze, i když tam nejsou uvedeny třeba maximální hodnoty. Ale jinak stačí.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem si je taky pořídil. Casio H101 (W150) s modulem 106. Modelový rok 1980. Můj kousek z roku 1982.
Už tu byly několikrát a modul 106 byl v mnoha tehdejších modelech Casia. Tak asi nemá cenu se o nich rozepisovat.

Casio-H101-106-1_lo.jpg.9492a79989ba9aa9eb221c52274c4d74.jpg

Moje nejsou v kosmeticky ideálním stavu. Sklíčko je v rohu naprasklé, naštestí jen zevnitř. Sklíčko i pouzdro jsou poškrábané, ale ne nějak tragicky. Displej zažloutlý. Leč hodinky fungují v pohodě.
Nízká cena a původní náramek mě přesvědčily. A taky jsem ještě ve sbírce neměl žádné s rybičkou. Tedy Marlínem, potažmo Plachetníkem modrým ... 🐟

Casio-H101-106-2_lo.jpg.c713fdaca2bc4b9f604b74e7a43263c6.jpg

Když už jsem u toho náramku. Jako u některých jiných tehdejších modelů, jsem i tady narazil na malý problém. 
I když vyndám všechny vyndavací články, stále je na mou pavoučí ruku náramek trochu velký. Potřeboval bych vyndat ještě jeden článek, ale už bych musel násilím rozebrat jeden z těch nevyndávacích. U novějších modelů se mi to nestává. Pravda, do některých gumových a kožených řemenů zas musím přidělávat dírky... 🔨

Casio-H101-106-3_lo.jpg.fd6dcc18dd25dcb132f838527525abdb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Myslím, že původně měl ten displej normálně klasickou světle šedou barvu. Alespoň tak vypadá i na titulní straně Casio katalogu z roku 1980. Obecně bych řekl, že čím více času trávili hodinky na slunci, tím žlutší displej mají. Ale je možné, že třeba zrovna tenhle model nebo modul k tomu byl náchylnější. 
Protože je jasný, že v té době Casio používalo ne úplně stejné displeje. Co mám třeba DW-1000 a DW-1100, tak ty zažloutlé displeje vůbec nemají.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 28. 1. 2022 v 13:44, Kristian.nov napsal:

...Ten zažloutlý displej, není to vlastnost? Mám dvoje se ...

Sem se chtel kouknout na ty me, no bohuzel jsem je narychlo v krabici casio nenasel, az bude vic casu...
Za to jsem zjistil, ze mne ceka dalsi meneni dost batt...

A  jedny pro mne nove, zde nove ovsem nejsou. (a @Gombo takto..)
@Hantronixmne je prenechal v ramci dohody nakupu Orientich kalkulacek -tim si optimalizoval kupni cenu. 
Dal jsem, aspon docasne nez narazim na lepsi, tento bracelet...

1743169668_ZEON.thumb.jpg.60c82f8a3326a21e51f8c75bef039e64.jpg

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seiko a639 5000

Ne všechno se Seiku dizajnově povedlo, že jo😄. Ale  funkčně jsou fajn a jsou pohodlný...

Chci se ale zeptat, určitě je tu taky někdo má, přesto že mají repráček, jsou docela tiché... Je to jen ten můj kousek a je nějaký špatný repráček nebo je to normální?

EA7FF5EC-3423-466A-9C33-49F0B94618ED.jpeg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mam funkcni v podstate taky 2x tento modul(A638 nema stopky) a hlasitost u obou temer stejna -bidna.
Jako slyset to je ale zadna slava, jine modely to umi daleko lepe. (to cisteni by mozna pomohlo)
Ale modul je to pekny jakoby jina rada, podobne je to delane v rade M nebo F.
Prekvapilo mne kolik provedeni se delalo, ato mozna zde neni vse(vloz A639). 
Taky to oznaceni mi tak nejak vybocuje, -jine modely z tohoto obdobi 79-81 maji v rade A prvni cislici 1. Zde to zacina 6...

A638_A639.thumb.jpg.ef7090fb6925d7cd3d42f5d60006c8fe.jpg

A639.thumb.png.623cdaedb8d64097ec908f4aaed0cbcd.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, Kristian.nov napsal:

Díky za reakce. Nechtělo se mi k vůli čištění repráčeku rozebírat modul. Ale pokud by to pomohlo, udělám to.

 

Tak si hlavně neutrhni kontakty k repráku. Já si takhle jedno vedení poškodil... Šel jsem na to se zkušenostmi z Casií a ono je Seiko zas něco jinýho...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hamilton udělal k 50 výročí hodinek Hamilton Pulsar nový model z nerezové oceli a safírovým sklem s antireflexem (klasika 100m), který chtěli co nejvíce přiblížit původnímu designu hodinek a displeje a nazvali je PSR (evidentní zkratka Pulsar).

V roce 1970 vyrobili Pulsar full gold, které v té době stály více než celozlaté Rolex, tedy 2100 USD. Byly nesmírně populární, nosili je senátoři, prezident Nixon nebo James Bond v podání Roger Moore. Technologie hybridního displeje zajišťuje stálou čitelnost na denním světle s LCD a v přítmí se po stisku tlačítka rozsvítí parádní dot displej OLED. Baterie by měla vydržet až 5 let (CR2032). Hamilton nešetřil a vložili do nich high end quartz 32,768 Hz s vysokou přesností.. Při sedmi týdenním testování v jedné z recenzí prý nebyla naměřena žádná odchylka, to samé reportuje i jiný majitel, 45 dní bez odchylky. Kalibr byl speciálně vyvinut společně v Asulab a EM Microelectronic, což by mohlo vysvětlit jeho přesnost. Pravděpodobně se bude jednat o HAQ kalibr s termokompenzací.

Pro mě osobně mají hodinky nádech mého mládí, hodinek a kalkulaček Texas Instruments s podobným displejem. Sedí na ruce pěkně a vůbec mě provedením neuráží, naopak, klidně je budu střídat s Fifty Fathoms nebo Royal Oak :)

Nakonec pěkná recenze na Hodinkee.

Hamilton_digi1.jpg

Hamilton_digi2.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...