Přejít na obsah

Pochlubte se svými novými číslíčkovými přírůstky


X-Bob

Doporučené příspěvky

No já mám zkušenost pouze z modelu Casio DW 6500 ( Géčka s alti/baro ) a pokud se dostanu na bod kde vím nadmořskou výšku tak si můžu altimeter zkalibrovat. Baro moc neřeším a využívám jen funkci tendency která ukazuje velmi zjednodušeně vývoj tlaku. Stoupá, udržuje se ,klesá. Ale to je spíš jen taková hračka. Pro mě je hlavní výškoměr. Pokud vylezu na kopec a podle mapy zkalibruju, slezu a vylezu znova nebo na vedlejší stejně údaj nesedí naprosto přesně. Ale já to beru jen orientačně takže život při skoku padákem bych tomu nesvěřil. :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já mám zkušenost pouze z modelu Casio DW 6500 ( Géčka s alti/baro ) a pokud se dostanu na bod kde vím nadmořskou výšku tak si můžu altimeter zkalibrovat. Baro moc neřeším a využívám jen funkci tendency která ukazuje velmi zjednodušeně vývoj tlaku. Stoupá, udržuje se ,klesá. Ale to je spíš jen taková hračka. Pro mě je hlavní výškoměr. Pokud vylezu na kopec a podle mapy zkalibruju, slezu a vylezu znova nebo na vedlejší stejně údaj nesedí naprosto přesně. Ale já to beru jen orientačně takže život při skoku padákem bych tomu nesvěřil. :D

 

 

jj, pravda. Určitě jsou převážně určeny pro měření výšky. Jen jsem si prostě u Suunto zvykl sledovat graf vývoje tlaku, dalo se podle toho celkem slušně předpovídat počasí. To u Casio padá, když se graf při každé změně výšky rozhodí :-) Ale jinak pravda že je to spíš orientační hračka

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zajímavý téma, dík Kenny za aspoň částečný objasnění. mám nově risemany a teď se taky snažím přijít na kloub tomu, jak to funguje.

 

1. pokud je teda stálé počasí beze změny tlaku a chodim po horách, tak by měl výškoměr pracovat regulerně.

- pokud během dne přijde bouřka nebo jakákoli jiná změna tlaku (a teploty), tak je to celý k prdu.

2. když jsem na jednom místě, kde znám výšku, tak mohu celkem přesně sledovat vývoj tlaku. akorát jsem ještě nezjistil, jestli to změní i nadm. výšku, když se změní tlak a já jsem furt na jednom místě. tam by měla zafungovat i funkce teploty, ne?

 

asi to chce trochu cviku, naučit se, jak se hodinky chovaj v různých situacích a z toho pak výsledky hodnot odvozovat.

 

ale souhlas, je to všechno dost orientačně.

 

ještě k tlaku - myslel jsem, že veškerý měřený tlak (v rádiu nebo TV) se vztahuje ke hladině moře. hodinky ale logicky měřej skutečný tlak - takže dle toho kalibrovat nejde..?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

lub: někde na wus jsem četl, že bohužel Risemany nemají teplotou korigovaný senzor,ale na co by tam jinak byl(nadruhou stranu je to možné)+něco píšou ohledně teploty v návodu,ale už přesně nevím co...myslím že něco ve smyslu, že pro zjištění teploty je potřeba hodinky sundat a nechat nějakou dobu, kdežto pro zjišťování výšky je lepší, když jsou naopak hodinky pokud možno v teplotně nejstabilnějším prostředí.

Pokud jsi na stejném místě, tak se s tlakem mění i uváděná výška. Třeba doma mívám podle tlaku 50 až 175m výšky.

Ještě k té teplotě, schválně jsem vzal fén a zahříval hodinky, kdy jsem udělal rozdíl 30stupňů a výška se neměnila, možná tak o 5 metrů,což podle mě nemohlo být způsobené teplotou.

 

Když se tu uvádí tlak u moře, tak to se bere, že u moře je tlak nula(0)?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

lub: někde na wus jsem četl, že bohužel Risemany nemají teplotou korigovaný senzor,ale na co by tam jinak byl(nadruhou stranu je to možné)+něco píšou ohledně teploty v návodu,ale už přesně nevím co...myslím že něco ve smyslu, že pro zjištění teploty je potřeba hodinky sundat a nechat nějakou dobu, kdežto pro zjišťování výšky je lepší, když jsou naopak hodinky pokud možno v teplotně nejstabilnějším prostředí.

Pokud jsi na stejném místě, tak se s tlakem mění i uváděná výška. Třeba doma mívám podle tlaku 50 až 175m výšky.

Ještě k té teplotě, schválně jsem vzal fén a zahříval hodinky, kdy jsem udělal rozdíl 30stupňů a výška se neměnila, možná tak o 5 metrů,což podle mě nemohlo být způsobené teplotou.

 

Když se tu uvádí tlak u moře, tak to se bere, že u moře je tlak nula(0)?

 

:D

je to pěkná pakárna. jak to tak vidím, tak asi pudou z domu.

jinak u moře je vždycky tlak nejvyšší a zároveň referenční, s výškou přece klesá. nulový tlak je ve vzduchoprázdnu. pokud je tedy u nás obvyklý třeba 1013hPa, tak je to vztaženo k mořské hladině. doufám, že nekecám, kdyžtak si to nechám vysvětlit :taz: .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj s tím tlakem u moře jsem to myslel tak, že pokud je něco vztažené jako tlak u moře, tak jestli se počítá rozdíl tlaků(tj. výsledek 0 u moře) nebo jak je myšleno ono vztažení.

Podle wiki je tlak vzduchu u moře 101 325 Pa, čili tlak 1013hPa(jaký uvádíš)/dneska je v ČR kolem 1032hPa, určitě není vztažený k tlaku u moře. Ono to snad ani nejde nějak vztahovat k tlaku u moře, protože ten se přece taky hýbe a pokud to budeme vztahovat k oněm 1013,25hPa, tak nezahrnujeme vliv počasí a pak mi uchází smysl,jako u těch Suntoo.

 

Takže pokud chceš nějaké hodinky, které ti budou ukazovat přesně výšku, vidím to na nějaké s GPS, jinak to prostě nejde udělat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U těch SUUNTO to funguje tak, že podle předprogramované logiky sledují hodinky změny teploty a taku v čase. Pokud si tyto změny vyhodnotí jako stoupání či klasání přepnou se do režimu fixního tlaku a měří nadmořskou výšku. Pokud si to naopak vyhodnotí jako změnu atmosférického tlaku bez změny nadmořské výšky (jdete po rovině, či stojíte) zafixují nadmořskou výšku a sledují atmosférický tlak.

 

V praxi to u mých SUUNTO CORE ALU BLACK funguje následovně.

 

Byl jsem před nějakým časem v alpách na lyžích. Bydleli jsme na chatě v nadmořské výšce 2300 m.n.m. První den jsem zkalibroval nadmořskou výšku a pustil automatické přepínání režimů. Pak jsem tři dny lyžovali. Po třech dnech bez jakéhokoliv zásahu (nová kalibrace či přepnutí režimu) ukazovaly u chaty 2335 m. n.m. Což vnímám jako velice dobré.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kenny_II: mě nejde nějak do hlavy, jak může Suntoo takto přepočítávat tlak/výšku na tlak u hladiny moře. Jak můžou hodinky vědět, že nejdeš do kopce nebo se nesnižuje tlak např.?

 

Suunto zjistuje tlak vlastne neustale oproti Casio. Pokud je na Suunto nastaveny automat, tak pri nahle zmene tlaku (ta nahla zmena je tak velka ze se v prirode tak rychle tlak zmenit nemuze, staci uz treba jen 3m nadm. vysky) se prepne do rezimu vyskomeru a kdyz se tlak ustali, tzn. Prestanes se pohybovat ve vysce, se prepne zpet na barometr, ktery pokracuje dale v kresleni grafu tam kde prestal, za predpokladu ze jsi v rezimu vyskomeru neodjel do oblasti s jinym tlakem, pak je potreba prekalibrovat. Omlouvam se za to silene souveti ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

zajímavý téma, dík Kenny za aspoň částečný objasnění. mám nově risemany a teď se taky snažím přijít na kloub tomu, jak to funguje.

 

1. pokud je teda stálé počasí beze změny tlaku a chodim po horách, tak by měl výškoměr pracovat regulerně.

- pokud během dne přijde bouřka nebo jakákoli jiná změna tlaku (a teploty), tak je to celý k prdu.

2. když jsem na jednom místě, kde znám výšku, tak mohu celkem přesně sledovat vývoj tlaku. akorát jsem ještě nezjistil, jestli to změní i nadm. výšku, když se změní tlak a já jsem furt na jednom místě. tam by měla zafungovat i funkce teploty, ne?

 

asi to chce trochu cviku, naučit se, jak se hodinky chovaj v různých situacích a z toho pak výsledky hodnot odvozovat.

 

ale souhlas, je to všechno dost orientačně.

 

ještě k tlaku - myslel jsem, že veškerý měřený tlak (v rádiu nebo TV) se vztahuje ke hladině moře. hodinky ale logicky měřej skutečný tlak - takže dle toho kalibrovat nejde..?

 

Presne tak, kapnul jsi na toPosted Image

 

1) Pokud te zajima vyska a mas prepnuto na vyskomer a nezmeni se tlak tak funguje na 100%. Proto se u mereni vysky doporucuje kalibrovat podle ukazatelu a mapy jak je to jen mozne.

 

2) Když jsi na jednom místě a potřebuješ předpovídat vývoj blízkého počasí, tak je vlastně jedno jak je barometr zkalibrovany, protože stejně podle vývoje tlaku poznaš jestli šel dolu nebo nahoru a je fuk jestli je o 20hPa zkalibrovaný špatně. Pokud umí hodinky ukazovat tlak přepočtený na hladinu moře, tak se tam počítá již i s teplotou, pokud ji hodinky umí měřit a nejsou zrovna na ruce. Pro sledování vývoje přes noc pod stanem funguje na 100%. Ráno když potřebuješ správné výškové hodnoty, tak musíš zkalibrovat v každém případě.

 

V případě výšky souhlasím, že hodnoty jsou dost orientační, ale v případě měření tlaku na jednom místě jsou 100%

 

Co se týká risemanů, tak měří stejně jako Tracky v skutečný tlak a proto je s nimi práce složitější. Suunto umí přepočítat na na hladinu moře. Skutečný atmosférický tlak můžeš zjistit na stránkách meteorologických stanic, ale moc ti to nepomůže, pokud nejsi přímo u stanice :-)

 

Je to zajímavá alchymie a Suunto v tomto bodě vyhrávají, škoda že mají tak nekvalitní provedení pouzder, pásků, napájení atd...:-) ale to je jen můj subjektivní názor. Je tady spousta lidí co jsou s nima spokojenější.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jj s tím tlakem u moře jsem to myslel tak, že pokud je něco vztažené jako tlak u moře, tak jestli se počítá rozdíl tlaků(tj. výsledek 0 u moře) nebo jak je myšleno ono vztažení.

Podle wiki je tlak vzduchu u moře 101 325 Pa, čili tlak 1013hPa(jaký uvádíš)/dneska je v ČR kolem 1032hPa, určitě není vztažený k tlaku u moře. Ono to snad ani nejde nějak vztahovat k tlaku u moře, protože ten se přece taky hýbe a pokud to budeme vztahovat k oněm 1013,25hPa, tak nezahrnujeme vliv počasí a pak mi uchází smysl,jako u těch Suntoo.

 

Takže pokud chceš nějaké hodinky, které ti budou ukazovat přesně výšku, vidím to na nějaké s GPS, jinak to prostě nejde udělat.

 

Je to tak, že tlak se přepočítá na hladinu moře proto, aby byl stejný pro všechny ve stejném tlakovém pásmu, ať se nacházejí v jakékoliv výšce. Neznamená to ale, že u moře je stálý tlak 1013hPa, tam se samozřejmě mění taky jen s tím rozdílem, že u moře není co přepočítávat a dostáváme samozřejmě rovnou tlak na hladině moře. Ale v uvozovkách protože hladina moře je různá na různých místech Posted Image

 

Např. letadla se při přistání překalibrují na místní tlak přepočtený na hladinu moře, aby dostaly správnou výšku. Ale po startu v určité nadmořské výšce kalibrují všechna letadla na stejný standardní tlak 1013 hPa, tak aby se zamezilo srážkám, kvůli nepřesnostem v kalibraci. Když pak letadla s nastaveným standardním tlakem vletí do oblasti s jiným tlakem, tak všechna prostě změní výsku o stejnou hodnotu bez ohledu na to v jaké výšce se zrovna nacházejí :-)

Upraveno uživatelem Kenny_II
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Kenny_II: díky za osvětlení. A fungujou dobře ikdyž jsou třeba v zimě pod bundou, čili ve stále stejné teplotě?

 

V měření výšky a tlaku musím Suunto Core pochválit, automatika funguje opravdu výborně. Pokud mohu doporučit, tak koupit model v kovovém těle a s pozitivním displejem. Negativní se je hodně špatně čitelný. A pak jen měnit jednu baterii za druhou a doufat, že neodejde nějaké tlačítko. Možná přeháním, ale je fakt, že tlačítka jdou dost z těžka, už když jsou Suunta nová a po dvou letech používání se to zhoršilo.

 

V čem jsou lepší Casio PRW 1500 ve srovnání se Suunto je kompas. Kompas v Casio jsem ještě nemusel kalibrovat a ukazuje stále stejně přesně. V Suuntech je rozkalibrovaný po třech dnech a kdo neví, že po stisknutí všech čtyř tlačítek a následném restartu lze kompas zkalibrovat, musí vyndat baterii a kalibrovat potom. V návodu o tom není ani zmínka. Zjistil jsem to z nějakého fóra asi po roce a půl používání.Posted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě ke Casio, kdo používá hodinky pro měření výšky např. při horských tůrách tak není problém. Kdo používá Casio k předpovědi počasí na jednom místě tak taky super - k tomuto jsou také určeny.

 

Kdo ale očekává, že hodinky budou držet tlak a výšku bez nutnosti časté kalibrace, tak doporučuju Suunta, nemají konkurenci. Kdo chce být stále informován o přesných hodnotách ať si koupí automaty a kouká na předpověď na webuPosted Image

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...