Přejít na obsah

Fortis Brainmatic


malda

Doporučené příspěvky

Podařilo se mi sehnat plně funkční hodinky Fortis Brainmatic se zajímavou funkcí budíku, o kterých jsem donedávna vůbec nevěděl, že vůbec existovaly. Nedalo mi to, a zjistil jsem si o nich něco bližšího:


Na začátku produkce těchto hodinek stála společnost Adolph Schild S.A, která v roce 1973 vyvinula automatický strojek s alarmem cal. AS5008. Většinu těchto strojků, kterých bylo v období do roku 1977 vyrobeno kolem 175.000 kusů, odebrala právě společnost Fortis, další pak společnosti Bulova, Certina, Dugena, Longines a Pallas-Eppo, v omezeném počtu hodinky s tímto strojkem vyrobil samotný výrobce stroku Adolph Schild.


K samotnému stroku je možno uvést, že se jedná o 4Hz automatický strojek osazený 25ti kameny (občas se uvádí  21 nebo 17 kamenů) s funkcí zobrazení času, data, dne v týdnu a budíku. Udávaná rezerva chodu je 49 hodin. Automatický nátah je zajímavý v tom, že rotor při pohybu na jednu stranu natahuje rezervu chodu hodin a při pohybu na druhou stranu rezervu chodu budíku. Korunkou na druhé hodině je pak možno manuálně natáhnout hodinový strojek a korunkou na čtvrté hodině strojek budíku. Korunka na druhé hodině pak standardně slouží k nastavení data, dne v týdnu a času. Povytažením korunky na čtvrté hodině se také budík nastavuje. Pokud zůstane korunka povytažená, je budík aktivní a vydává celkem hlasitý bzučivý zvuk.  Zastaví se buďto sám, co mu dojde "šťáva" (cca 10s), nebo zatlačením korunky.


Samotné hodinky mě celkem nadchly. Jsou komplet s nerezi a pochopitelně s plastovým sklíčkem. Šířka je 40mm a výška 41mm. Originál tah je na svůj věk pořád použitelný, jen trochu vytahaný. Přezka dobře drží a přitom jde snadno rozepnout. Lumi ciferníku už dávno neplní svoji funkci. Dýnko je šroubovací, udávaná vodotěsnost je 5 Atm.


Hodinky jsem si pořídil jako takové "hospodské hodinky" na běžné nošení a věřím, že k tomu účelu budou sloužit dobře.


K přiloženým fotkám bych uvedl, že jsou dělané mobilem a nestojí za nic. Ve skutečnosti hodinky vypadají mnohem líp. Hlavně co se týče poškrábání sklíčka a čitelnosti ciferníku, který je ve slušném stavu, až na tu lumci, jak jsem psal. Až budu mít doma foťák, který si vypůjčila moje drahá polovička, udělám nové fotky.


Přesto bych je chtěl nechat vyčistit a promazat a, pokud by to šlo, vyleštit sklo a případně i pouzdro a tah se sponou.
Máte tip, kdo by mi to udělal?

 

post-36202-0-83064900-1414427107_thumb.jpg

post-36202-0-12531800-1414427118_thumb.jpg

post-36202-0-08313700-1414427128_thumb.jpg

post-36202-0-35315200-1414427134_thumb.jpg

post-36202-0-96792000-1414427139_thumb.jpg

post-36202-0-58754100-1414427145_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak mi to nedalo a šmirglem o zrnitosti 2500 namočeným ve vodě jsem přetáhl sklíčko. Po doleštění zubní pastou je jak nové až na pár hrubších škrábanců, které jsem úplně nerozleštil. Měl jsem strach jít tak hluboko. 

Jinak díky za tip Frostie. Asi by to chtělo i tu lumi. Teď jsem při bližším průzkumu zjistil, že malý kousek lumi už stačil vypadnout z ručičky a asi je to to zrnko, které "zdobí" ciferník na obvodu u dvanácté hodiny...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Do ciferníku, ručiček a indexů bych nesahal. Sklíčka se bát nemusíš. Sekance a hrubé škrábance beru zrnem 1000 a končím na 2000. Pak teprve rozleštuji. Myslím, že jsem na tvůj kousek dokonce přihazoval. Moc se mi líbil. Ještě šel nedávno na Aukru s fialovým dialem.

Pěkný kousek, takže gratuluji :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky Jeronimo. Jsou z Aukra. Pak tam byly ještě jedny fialové, jak píšeš, ale ty podle všeho prodejce stáhl. Na chronu24 jsou pak tyto samé za 31.000. Svět se zbláznil...

Asi už do nich šahat nenechám. Prostě jdou, všechno funguje a na to moje nošení...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Malda si dal práci s recenzí, tak jsem se dokopal a složil dohromady také ty svoje. Když jsem je koupil, tak sklíčko bylo silně poškrábané, nepřetáčel se den v týdnu ani datum.

Normálně se do takových věcí už nebudu pouštět, nechám to profesionálům, byl to první a myslím že i poslední takový pokus :) . Ještě že se mi podařilo nic nepokazit ! Před víc jak půl rokem jsem je totiž v jakémsi rozmaru rozdělal, zbrousil a vyleštil sklo, shodil ručky i ciferník, usadil správně věnec dne a data a .... tím jsem skončil. Hodinky zůstaly rozebrané. Pak už nebyl čas a přiznám ani odvaha.

 

Předevčírem jsem vytáhl pytlíček, vysypal na stůl a jal se skládat dohromady. Dvojka vína, aby se netřepaly ruce, a pomaličku opatrně (úspěšně? - se divím) složil zpět.

 

Světě div se, hodinky fungují a jdou docela přesně.

 

Nakonec si nechám u profesionálů vyleštit pouzdro a budou zpět v dobré kondici.

Nosí se pěkně, je to kus poctivého železa. CIferník má zajímavou barvu. Od shora z tmavě zelené přechází do světlé a následně zase zpět do tmavé. Barva se také mění podle úhlu pohledu a světla. Jenom lumi je naproto kaput, ale to mě netrápí, nechám tak jak je.

post-27970-0-37615400-1417183142_thumb.jpg

post-27970-0-52146500-1417182719_thumb.jpg

 

Později přidám nějaké lepší fotky a informace o jejich přesnosti.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak vidím, že jsme tady minimálně dva s těmito hodinkami:) Dzos mi připomněl, že jsem chtěl udělat lepší fotky. Tak tady jsou:

post-36202-0-83046500-1417255448_thumb.jpg

post-36202-0-97443900-1417255459_thumb.jpg

post-36202-0-96123700-1417255478_thumb.jpg

post-36202-0-09421200-1417255492_thumb.jpg

post-36202-0-17082300-1417255506_thumb.jpg

A jinak mám stejný problém, jako měl Dzos. Datum nepřeklápí vůbec, den v týdnu taky zůstane někdy viset... Hodinky podle všeho nidky nebyly otevírané.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Tak už je u Valise vídat ve skříňce nebudu :). Užívej si je !

 

Nechal jsi je celé přeleštit? Já když jsem řešil co s nimi, tak jsem na netu hledal co nejvěrnější podobu a nakonec je nechal u Jeronima přebrousit. 

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/94655-atelier-jeronimo/?p=1654524

Upraveno uživatelem Dzos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přiznám se, že jsem neřešil ani tak leštění nebo kartáčování, ale spíš to, aby šlapal strojek - překlápění data, jak jsme se o tom bavili. To se podařilo. Vyvařit ťukance a vyleštit hodinky potřebovaly - viz předchozí fotky. Teď, když hledím minimálně na tu leštěnou sponu, přijde mi to už trochu dost. Ale zatím to nechám tak. V podstatě po té době opravy mám pocit, že mám nové hodinky do sbírky a mám z nich radost :)

 

Mimochodem, aukce těch hodinek končila zrovna v době, když jsme měli v Hradišti sraz chronomagu. Takže jsem online přihazoval obklopen stejně postiženými lidmi a rovnou s nimi zapil. To je taky symbolické :)

Upraveno uživatelem malda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Hlasim prave prichozi do sluzby, jeste ani ne prelestene, ale bzuci :)

 

 

Gesendet von iPhone mit Tapatalk

 

Ahoj, tak jsi opustil skupinu Doxa Grafic a vrhnul se na Fortisy?! ;-) Jsou to perfektní hodinky, jen bych radši ocel, ale vím jak se špatně shání..... Pro mě je AS 5008 vrchol chronomagie. Kombinace - automaty s mikroregulací, budík, den, datum a WR. Můžu se tě zeptat kde a za kolik jsi je sehnal? Klidně do SZ. Dík :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Tak to budeš mít hodně těžké. Moje zkušenost je, že Fortis nemá žádné skladové zásoby náhradních dílů na starší hodinky. Takže oficiální cesta asi nebude. Doporučuji hlídat si ebay a podobné stránky, kde by se mohl náhradní ciferník objevit. Zkusím se taky podívat a kdybych na něco narazil, pošlu zprávu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po roku...

Sehnat vintážní krabičku Fortis není sranda. Fakt nejsou. Teď už vím proč - vždyť ty krabičky byly vlastně popelníky s deklem:

 

post-36202-0-37761200-1550747190_thumb.jpg

post-36202-0-49774400-1550747197_thumb.jpg

post-36202-0-01825600-1550747204_thumb.jpg

 

Krabku na svoje Brainmaticy jsem sháněl dlouho. Netuším, jestli tento typ hodinek v takové krabičce chodil. Popravdě jsem neviděl žádné s krabičkou. Tak budu věřit, že ano.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Musel jsem si od kolegy půjčit cigáro, abych přezkoumal, jestli to funguje, a fakt že jo. I ten plast je jiný (tvrdší a silnější), než zbytek krabičky. Myslím, že pro kuřáka chronomagora jasná volba:

 

post-36202-0-87860600-1550749869_thumb.jpg

 

EDIT: pravopis

Upraveno uživatelem malda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...