Přejít na obsah

Vodotěsnost hodinek


sheepeck

Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 60
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

z výše uvedeného iwc diagramu je trochu patrné, že skutečně potápěčské hodinky se testují poněkud jinak... trochu jsem se do problematiky v souvislosti s psaním recenze na svou poslední akvizici ponořil, zatím tak hluboko, že se mi nedaří vynořit s hotovým článkem :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

z výše uvedeného iwc diagramu je trochu patrné, že skutečně potápěčské hodinky se testují poněkud jinak... trochu jsem se do problematiky v souvislosti s psaním recenze na svou poslední akvizici ponořil, zatím tak hluboko, že se mi nedaří vynořit s hotovým článkem :D

A na jaký hodinky to "šiješ", že jsem tak zvědav?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Připomnělo mi to jeden článek, kterej jsem kdysi psal. Stálo tam:

 

"Všeobecně pokládáme nějakou tu vodotěsnost u hodinek za naprostou samozřejmost a snad se jí někdy přikládá i větší význam než jaký ve skutečnosti má. Vždy ale znamená větší odolnost nejen proti vodě, ale i proti prachu, ať už jde o odolnost do 100 m nebo do 1000 m. Dokonce i proslulý model IWC Deep One (první mechanické hodinky s mechanickým hloubkoměrem, vyráběné výhradně pro potápění), měl značenou odolnost do 100 m, protože to podle výrobce pro amatérské potápění dostačuje.

Dnešní móda vodotěsných hodinek mnohokrát dosahuje extrémů odolnosti až do tří tisíc metrů ? přitom ale například proslulá specifikace britského ministerstva obrany pro hodinky, označované WWW (wristwatch, waterproof) vyžadovala voděodolnost do deseti metrů a model IWC Mark X, který tuto specifikaci splňoval, neměl ani šroubovací zadní dýnko."

 

A taky jsem (myslím, že v katalogu Maurice Lacroix) četl, že hodinky s WR 30 m mají podle nějaký normy vydržet po dobu jedný hodiny metrovej ponor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

1) vodotěsnost není trvalá vlastnost, těsnění stárnou a ztrácení svojí funkci. Správně mají být hodinky 1 x za rok překontrolovány a max. 1 x za 3 roky přetěsněny (nové těsnění skla, víčka, koruny (nebo novou korunku), tlačítek (nebo nová tlačítka)). Výměna těsnění víčka by měla být provedena při každém otevření hodinek (např. výměně baterie).

Pokud jsou hodinky používány v agresivním prostření (slaná voda) je možné, že těsnění nevydrží ani rok

 

2) vodotěsnost se měří za ideálních podmínek. Doslova "vraždou" na hodinky jsou extrémní rozdíly teplot (sauna - studený bazén a nebo je nechat rozpálit na sluníčku a pak s nima skočit do vody).

 

3) do hodinek může natéct i např. povytaženou korunkou a nebo stisknutým tlačítkem ve vodě, popř. vystavením hodinek nějakému lokálnímu tlaku - např. masážní sprcha, skok do vody

 

U zařízení přímo určených pro časté potápění (např. různé potápěčské počítače) se s tím počítá a podle toho jsou navrhována - zpravidla se dělají z umělé hmoty, která jde různě svařit, tlačítka jsou vyrobena ve formě "promačkávací" části pouzdra a nehrozí tak zatečení, celé zařízení má tak třeba jen jeden vstupní otvor, který je pak jednodušší utěsnit. Není problém takhle vyrobit i hodinky, ovšem designové omezení by pak bylo moc velké.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové (případně i dámy :thumbsup_anim: ), mám takový trochu hloupý dotaz.

Mám nějaké starší hodinky a nevím, jestli jsou vodotěsné, i když možná ano a chci je otestovat na vodotěsnost.

Tak se chci zeptat, jestli třeba nějak nevadí "nevodotěsným" hodinkám ten test vodotěsnosti nebo jestli jim to nemůže uškodit?

(A nemusí to být jen staré, ale tak celkově mě to zajímá.)

Myslím, že by jim to "vadit" nemělo, ale raději se zeptám.

 

 

Podle mně žádnou škodu neuděláš, když je dáš do suché tlakové komory v kterémkoliv hodinářství a otestuješ (pokud nemáš nějaké historické, ultrajemné, supernáchylné :guiltysmiley: )

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Patriku, nevíš jak je to u fortisek ? Mění se u nich korunka, nebo jen těsnění ?

Pokud je mi známo, tak korunka. Sice se u některých modelů (už nepamatuji u kterých) dalo objednat i těsnění korunky, ale nějak si nevzpomínám, že by to náš hodinář kdy použil - vždycky chtěl korunku + krček.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...
  • po 2 týdnech...
  • po měsíci...
před 1 hodinou, Půlka Šumavy napsal:

Nikdy jsem nepochopil proč týrat hodinky jakýmkoli ponorem. Doufám že jsem nikoho neurazil..

Proč týrat? Hodinky taky čas od času potřebují koupel, nebo je při letním koupání nehodlám nechávat ležet bez dozoru na dece, po práci na zahradě jsem od hlíny až za ušima a zahradní hadice je dobrý způsob, jak se odbahnit vč. hodinek.

Je tisíc situací, kdy je vodotěsnost potřeba a nemusí to být zrovna hloubkový ponor.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

taktak,

minimálně myji-li se či sprchu-li si večer dávávám, jest krajně nebezpečno hodinky odložit ať již na okraj vany či umyvadla, pád samotný jim sice nevadí. ale ten náraz o kachličky na konci téhož, proto zůstávají hezky na zápěstí

a to víno dneska není špatné, muškát jakýsi, nazváno zjevně podle mušek, laického dle posouzení drosophilla melanogaster ;o)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 13 hodinami, 5etter napsal:

Jestli to není tím, že byly naplněné olejem, jak borec krásnou angličtinou několikrát zmínil. Bohužel takto z fabriky nelezou, nebo jsem to aspoň nikde nenašel, takže samodomo úprava. Nevím, jak to potom svědčí strojku.

Aha, tak to mi uniklo, protože jsem si to v kanclu pouštěl se ztlumeným zvukem. Olej v hodinkách je použitelný jen a pouze u quartz strojků a především brutálně zlepšuje kontrast a čitelnost ciferníku tím, že odstraní veškeré odlesky. Je na to docela dost videí na YT a není to nic moc složitého, jen je potřeba sehnat ten správný olej - čirý s co nejmenší viskozitou a uzavřít hodinky tak, aby v nich nebyla vzduchová bublina.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 hodinami, pkd napsal:

já bych to nerisknul, obzvlášť s chronografem, vintage, nebo hodinkama bez šroubovací korunky. případná oprava pak přijde člověka hodně draho

Seika 5 s WR 100m bez šroubovací korunky koupu v bazénu běžně a nikdy se jim nic nestalo. Nové Bottle capy už se taky koupaly a nic se jim nestalo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...