Přejít na obsah

Tanovo toulani


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 3tis.
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Jen dodám, že Praha je údajně bohatá na tajemné energie různě působící na lidské tělo a duši. V případě Faustova domu bych očekával působení na duši. A je to místo napomáhající soustředění a bádání. Tak národní myslitelné, vzhůru pod střechu tohoto proslulého domu! :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

siwi: diky, to okoli je protkane legendami a povestmi. Jen skoda, ze jsem se nedostal dovnitr.

 

 

Daemonultimate: zajimave je, ze jsem se na tomto miste citil ok, asi je to tak, jak pises. Pozitivni energie :D

Naopak jsem se jiz setkal s opakem...o tom az nekdy osobne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Svatoslav: uz jsem tady :) .

Postupne, to schodiste z meho prispevku se mi take moc libi, fakt me zaujalo. Na druhou stranku si rikam, jak se po takovem schodisti chodi, kdyz nasnezi :D .

Tvuj pripevek je standarte kvalitni, schodiste, nadvori jsou velka parada.

Cim jsi mi udelal radost, ten krokous nema chybu, diky. :clap:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dnes takto. :)

post-30673-0-71925600-1574426294_thumb.jpg

 

post-30673-0-60704100-1574426311_thumb.jpg

 

post-30673-0-00572300-1574426346_thumb.jpg

 

post-30673-0-99504400-1574426368_thumb.jpg

D

post-30673-0-85448500-1574426407_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na miste jsem hovoril s nejakym starsim muzem a ten mi tvrdil, ze on osobne tam chytl nejakeho Polaka, co tu zed mel premalovavat. Pry si prinesl i nejake sablony na to. Co je na to pravdy nevim..

Kazdopadne jsem rad, ze jsem to misto zachytil bez lidi.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Platan u Velkopřevorského paláce, Praha-Malá Strana.post-30673-0-10189000-1574783979_thumb.jpg

Platanus×hispanica. platan javorolistý, (Platanaceae)

Výška stromu: 32 m (v roce 2009)

Obvod kmene: 752 cm (2013)

Šířka koruny: 32 m

Odhadované stáří: snad až 200 let (v roce 2019)

Tento mohutný strom roste při zdi Maltézské zahrady u Velkopřevorského paláce na Malé Straně, tedy při zdi, které se obecně říkává Lennonova zeď. Památným stromem byl vyhlášen dne 20. 8. 1998.

 

I když patří Lennonova zeď k turisticky nejnavštěvovanějším místům v Praze, jen málokdo z turistů pozvedne své oči nad temeno zdi, o výjimečnosti stromu za zdí tuší jen málokdo. Byl zde vysazen snad někdy na počátku 19. století, traduje se, že pod jeho korunou sedával či dokonce sníval hudební skladatel Ludwig van Beethoven (1770?1827).

Což o to, skladatel se v této části Malé Strany skutečně v únoru roku 1796 po několik týdnů pohyboval, ubytoval se dokonce v nedaleko odtud stojícím hostinci U zlatého jednorožce. Do Prahy tehdy přijel se svým příznivcem knížetem Karlem Lichnovským. Zřejmě tehdy v Praze veřejně nevystoupil, pravděpodobně hrál jen na soukromých večírcích pražské šlechty. Nepochybně byl hostem ve staroměstském paláci hraběte Christiana Clam-Gallase, několik pěkných a nezapomenutelných chvil prožil i v Clary-Aldringenském paláci na Valdštejnském náměstí, kde se sblížil s komtesou Josefinou Claryovou (1777?1828), dcerou hraběte Filipa Clary-Aldringena. Vzdělaná a jemně hudebně cítící Josefina Claryová si vysoce vážila Beethovenova génia, říká k tomu muzikolog Jan Racek. Beethoven za svého pražského pobytu pro ni dokonce složil árii pro soprán s doprovodem orchestru Ah, perfido, spergiuro a dvě skladby pro mandolinu. Nicméně představa Beethovena zasněně vysedávajícího v únoru někde pod platanem je poměrně úsměvná, lze ji přiřadit k četným malostranským pohádkám. Nemusí přece hned pod každým památným stromem vysedávat klasik, věřte, ono bohatě stačí, že pod tímto platanem u Lennonovy zdi snily své sny o lásce a štěstí už tisíce bezejmenných.

post-30673-0-30471700-1574784062_thumb.jpg

I když jsme tedy údajný Beethovenův vztah k tomuto malostranskému platanu jaksepatří znesvětili, jedinečnost samotného stromu míníme rozhodně vyzvednout. Je totiž jisté, že ze všech pražských platanů má právě tento strom největší obvod kmene, lze předpokládat, že bude i nejstarší. Těžko zatím pochybovat o nejstarším doloženém záznamu o pěstování tohoto druhu u nás ? pochází až z roku 1821 (jaképak časy Beethovenova malostranského toulání). Rozměry tohoto exempláře jsou však skutečně velmi pozoruhodné; možná tolik roste z lidské lásky, kterou cítí u svých kořenů.

 

Zde je pramen, ze kterého jsem čerpal informace.

 

https://botany.cz/cs/platan-u-velkoprevorskeho-palace/

 

Maltézská zahrada.

post-30673-0-02184600-1574784147_thumb.jpg

Přiléhá k Velkopřevorskému paláci a tvoří ji velká travnatá plocha s mohutným platanem lemovaná úzkou cestou. Vstupní brána je umístěna v tzv. Lennonově zdi.

 

Zde je pramen, ze kterého jsem čerpal informace.

 

https://mapy.cz/zakladni?x=14.4068913&y=50.0864318&z=17&source=base&id=2215113

 

post-30673-0-80197200-1574784227_thumb.jpg

 

D

post-30673-0-25420000-1574784258_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radik: gratulace, tyhle hodinky mam moc rad, tak at dobre slouzi! Koukal jsem, ze shanis na tyhle pomerance tah, tato guma jim dobre padne. ;)

 

Daemonultimate: diky, ale to vis, ze mi jeste neco zbylo :) .

Jste parta darebaku : D .

Ta fotka je z nejakeho depa, ze?

 

tikzot: diky za navstevu. Pamet jsem propatral, ale tohle je hodne tezka otazka, to nedam :D .

To vis, jmena hloupich na vsech sloupich... ;) .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na miste jsem hovoril s nejakym starsim muzem a ten mi tvrdil, ze on osobne tam chytl nejakeho Polaka, co tu zed mel premalovavat. Pry si prinesl i nejake sablony na to. Co je na to pravdy nevim..

Kazdopadne jsem rad, ze jsem to misto zachytil bez lidi.

Tak to klobouček, že bez lidí, bývá to tam dost frekventovaný a prča je, když do toho všeho přijede 4-5 veteránů plných Asiatů, to tam je potom teprve prča :-))

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Radik: gratulace, tyhle hodinky mam moc rad, tak at dobre slouzi! Koukal jsem, ze shanis na tyhle pomerance tah, tato guma jim dobre padne. ;)

 

Jojo, tyhle už nepustím. Oranž guma vyřešila všechno, dokonce mě překvapila i svoji pohodlností. Měl jsem strach, že bude po stranách plochý ruky tlačit, ale vůbec o ni nevím.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Archivováno

Toto téma je nyní archivováno, a proto není možné odpovídat na toto téma.


×
×
  • Vytvořit...