Luk Posted July 10, 2007 Report Posted July 10, 2007 článek je z časopisu "Z říše vědy a práce" z roku 1895 Stvořiti něco nového na poli hodinářství se zdá skoro nemožným, poněvadž přesnost našich moderních chronometrů jest skoro mathematická, a vedlejších zařízení, jež mají místo v kapesních hodinkách, jest takové množství, že jich více na tak malý prostor vtěsnati věru již ani nelze. Francouzský hodinář Sivan, usedlý v Ženevě, připadl na myšlénku, vyráběti hodinky, jež by hodiny neoznamovaly cimbálkem, nýbrž lidským hlasem pomocí fonografu. Opakovací hodiny obyčejné jsou tak zřízeny, že se stisknutím péra uvedou do pohybu lehká kladívka, tlukoucí na spirálně svinuté dráty, a tak zvoněním se označují hodiny, půle, čtvrti i též minuty. Toto zvonění, jsouc velmi jednotvárné, vyžaduje značné pozornosti, čehož u hodinek Sivanových není třeba. Zvonítka jsou nahrazena kruhovitou deskou z vulkanisovaného kaučuku, na níž jsou spirálně vyryty zvukové rýhy fonografické; do těchto zasahuje jemná špička. Obrázky nám podají přibližný pojem o zařízení těchto hodinek. Obr.1. znázorňuje otevřené hodinky; viděti jest fonografickou desku, jež obsahuje 48 rytin, odpovídajících 12 hodinám a 36 čtvrtím, jež uplynou, nežli malá ručička jednou se otočí. Obr.2. podává pohled na otevřené hodinky s odehnutou fonografickou deskou, na jejímž rubu nyní vidíme kolečko, které deskou pohybuje. Stiskneme-li péro, počne se kaučuková deska otáčeti, špička, zapadající do fonografických rýh, se chvěje a označuje hodiny slovy: "Jest osm hodin, jest půl jedné," atd. Rýhy jsou věrnou reprodukcí rytin na fonografickém válečku, jak je způsobuje lidský hlas. Samo sebou se rozumí, že se toto zařízení dá umístiti v každých hodinách; ano i budíček se dá opatřiti takovouto deskou, jež nás pak místo protivným zvoněním vzbudí lidským hlasem nebo zpěvem. Vynálezce sestrojuje na př. budíčky, jež opatřeny jsouce fonografickou deskou 6-7 cm v průměru, volají dosti dlouho a hlasitě slova "vstávej" nebo "vzhůru, již jest den" atd. Kromě nesnází pocházejících z nepoměru mezi nepatrným rozměrem fonografické desky a silou zvuku, bylo vynálezci ještě několik jiných obtíží překonati. Především bylo třeba vše umístit v tak malém předmětě, jakým právě kapesní hodinky jsou; potom bylo třeba nalézti látku plastickou a přece pevnou pro desky. Všechny tyto překážky Sivan šťastně překonal, neboť jeho hodinky jsou téže podoby jako opakovací hodinky bicí, a desky jsou přes tlak špičky sto, několik tisíc hodin ohlašovati , aniž by bylo znáti nějakého opotřebení. Hodinky konečně mohou mluviti kterou řečí chcete, jakýmkoliv dialektem, ba mohou mluviti hlasem některé drahé vám osoby. V tomto ohledu jest možno nekonečné množství variací. Tak na př. lze do nich vpraviti kohoutí kokrhání, skřivánčí zpěv, slavičí tlukot a jiné hlasy zvířecí; rovněž i hudební věty, vojenské signály a rozličné zvuky, které jsou v nějaké souvislosti s denní dobou. Až pak naše byty budou naplněni mluvícími hodinami, bude možno i slyšeti hádky hodin, budou-li každé hlásati jiný čas. Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience. Images are visible only to registered users. Please register or sign in to enable full experience.
hciq Posted July 10, 2007 Report Posted July 10, 2007 no to je nářez, ale všichni mechanofilové se zuby nehty budou snažit zpět dobít pozice již dávno ztracené v bitvách s křemíkem a binárním kódem. Už cítím to mrazení v zátylku a zvuky válečných bubnů.
31682 Posted July 11, 2007 Report Posted July 11, 2007 (edited) Luk: paráda. Kde jsi ten článek vyštrachal? Jasně, stačí pořádně číst "článek je z časopisu "Z říše vědy a práce" z roku 1895" Edited July 11, 2007 by 31682
Luk Posted July 12, 2007 Author Report Posted July 12, 2007 Luk: paráda. Kde jsi ten článek vyštrachal? Jasně, stačí pořádně číst "článek je z časopisu "Z říše vědy a práce" z roku 1895" jsou to bezesné noci u počítače a jedno každé prohlídnutí odkazu, kde se vyskytne hledané slovo kapesní hodinky. Snažím se teď trochu orientovat v cibulích a tak sháním informace kde se dá. Nevím čím to je, ale zajímají mne teď mnohem víc než náramkové. Toto je z netu www.muzeumhodin.info jsou tam i jiné libůstky.
huskye Posted June 25, 2010 Report Posted June 25, 2010 Nechápu, že se stále dneska nevyrábějí, když se vyrábí třeba bicí hodiny. Já bych je bral A kupodivu ani na ebay nejsou Měl jsem mluvící hodinky jednou Ale z mechaniky moc neměli, i čas byl digi, ale zase měli tamagodži Jinak kapesní hodinky mě taky začli nějak bavit, ale zatim bohužel nenadchli moc manželku a ona nemá moc pro finančně náročné koníčky pochopení
Recommended Posts
Create an account or sign in to comment
You need to be a member in order to leave a comment
Create an account
Sign up for a new account in our community. It's easy!
Register a new accountSign in
Already have an account? Sign in here.
Sign In Now