Jump to content

Recommended Posts

Posted

Zdravím,

 

mám Seiko Spirits SCVS013, kalibr 6R15B, přesnost je v rámci specifikací (25s/-15s), aktuálně se zpožďují za 1 den asi o 4s.

V některých diskusích jsem viděl, že ovlivnění chodu a přesnosti mechanických hodinek je možné pomocí polohy v noci - například sklíčkem dolů, 12 nahoru a podobně, někteří uživatelé tak obcházejí nutnost pravidelného seřizování hodinek.

Existuje nějaké univerzální doporučení pro automaty, nebo se to liší kalibr od kalibru?

Jaké s tím máte zkušenosti a co platí pro 6R15B?

 

Děkuji moc za odpovědi

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Posted

Pro všechny, tedy i pro hodinky, platí zákony gravitace. Hodinky jsou seřizovány pro jejich nejběžnější polohu, t.j. korunkou dolů. Moje zkušenost je ta, že když je nechám na naoc korunkou dolů, tak se skoro nezpozdí, když je nechám normálně položené, uělají o 30 vteřin.

Posted

Nejen každý kalibr, ale i konkrétní kus se bude chovat jinak. Je třeba to vyzkoušet. Poloha sklíčkem nahoru a sklíčkem dolů by měla být teoreticky rovnocenná, pokud by tření v obou ložiskách bylo stejné, což ale v praxi neplatí. Pokud je setrvačka svisle, je tření vyšší než ve vodorovné poloze. Jaký to má vliv na chod lze těžko předvídat. Každé hodinky se chovají jinak, některé například zpomalují když dochází pero, některé překvapivě zrychlují.

Posted
Děkuji za cenné rady, budu zkoušet různé polohy a uvidím co to udělá...

 

Praktikuji to od začátku pohlavního života / v té době ještě jezdily fiakry/ ale k nejakému definitivnímu závěru jsem se nedobral.

Posted

Jen to hezky zkoušej, když si s tím pohraješ, tak můžeš dojít k dobrému výsledku. Já jsem si takhle pohrál se svými automaty, takže přes den se mi zrychlí a přes noc, když je dám do určité polohy se zase o ten samý čas zpomalí, takže je přetáčím jen při změně měsíce.

Posted
Děkuji za cenné rady, budu zkoušet různé polohy a uvidím co to udělá...

 

Pak dej vědět která poloha se tí zdá nejvhodnější :thumbsup_anim:

Posted
Jen to hezky zkoušej, když si s tím pohraješ, tak můžeš dojít k dobrému výsledku. Já jsem si takhle pohrál se svými automaty, takže přes den se mi zrychlí a přes noc, když je dám do určité polohy se zase o ten samý čas zpomalí, takže je přetáčím jen při změně měsíce.

 

Tak to by šlo. :smile_anim:

Posted
Praktikuji to od začátku pohlavního života / v té době ještě jezdily fiakry/ ale k nejakému definitivnímu závěru jsem se nedobral.

 

 

chlapi, chlapi, s Vámi si Vaše manželky určitě užijou :thumbsup_anim:

Posted
Praktikuji to od začátku pohlavního života / v té době ještě jezdily fiakry/ ale k nejakému definitivnímu závěru jsem se nedobral.

 

:thumbsup_anim:

 

tak toto ma pobavilo... :smile_anim:

Posted

Už je to snad téměř rok, co zakoupil jsem si stroj - POLJOT. Koupené od mistra Kampmanna i myslel jsem, že přesnost je tedy finální - udána. Leč předbíhali se drobet, malinko (15s), to mě prudilo, a tak začal jsem šroubovati dýnko..

Jemnými dotyky, týden co týden šteloval jsem poljotí tiky. A teď, leč žádné švýcary, už nadělal jsem s nimy plno slávy.

Sklíčkem hore dáš je spáti, ráno sekund plus šest dá ti. Na noc bokem polož milou, zbrzdíš strojek třecí silou (5sec).

Jdou-li pravidelne do plus, nevahej a lad! Stoji to za pokus. :guitar:

Posted

Petr ty ses ale basnik :D

 

asi ti poslem svoje Pobedy na dostelovanie :)

Posted
Existuje nějaké univerzální doporučení pro automaty, nebo se to liší kalibr od kalibru?

Jaké s tím máte zkušenosti a co platí pro 6R15B?

Děkuji moc za odpovědi

 

 

001_regulating.jpg

 

Ano.....ja toto puzivam so vsetkymi automatickymi hodinkami co vlastnim (nie len Rolex)

Je to super !

 

 

 

Posted
001_regulating.jpg

 

Ano.....ja toto puzivam so vsetkymi automatickymi hodinkami co vlastnim (nie len Rolex)

Je to super !

 

Děkuji moc, to vypadá logicky, taky mi to u těch pozic vychází..

Posted
Mam Seiko 5, nadbehnu mi asi 20s denne, dnes v noci vyskusam polohu 3 :)

 

IMGP0599e_1024.JPG

 

tiez som mal SEIKO 5.

Super hodinky...ked som ich kupil tal boli 15-20 sec./day off.

Dal som ich ale nastavit mojmu hodinarovi a boli pod 5 sekund za den.

Ja myslim, ze ked to clovek skombinuje s dobrym vyladenim strojku

a spravnymi poziciami cez noc - tak vela automatickych hodiniek moze slapat velmi presne ;-)

 

Posted
Mam Seiko 5, nadbehnu mi asi 20s denne, dnes v noci vyskusam polohu 3 :)

 

Hmm... Tak večer išli +5s a ráno +15s. Poloha na boku, korunkou hore.

Posted (edited)

BTW pro znalce hodinových strojků a gravitačních zákonů- co by theoreticky měla udělat poloha sklíčkem dolů?

Edited by Conrad
Posted
BTW pro znalce hodinových strojků a gravitačních zákonů- co by theoreticky měla udělat poloha sklíčkem dolů?

Poškrábat sklíčko? ;)

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×
×
  • Create New...