Přejít na obsah

Daně a jak na ně


Doporučené příspěvky

Zdravím,

 

tak máme opět březen a oblíbenou činnost vyplńování daň. přiznání. :-)

 

Jako zaměstnanec to za mě dělala firma, no loni kvůli solidární dani jsem si tím už prošel sám.

 

Letos se mi situace zkomplikovala tím, že jsem poslední 2 měsíce roku byl na pracáku (s přiznanou podporou). Normálně bych to už dal "levou zadní", ale takhle si nejsem jistý. Ví někdo, v čem je tato kombinace (zaměstnání na TPP + pracák) při vyplňování jiná? Zítra skočím ještě na FÚ a můžu se poptat, ale zase abych byl nějak připraven...

 

Předem díky za Vaše rady.

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen bych doplnil, že ti, kteří používají datovou schránku, mají povinnost podat daňovko elektronicky přes datovku - jinak prý hrozí pokuta od berňáku. Něco je o tom zde: http://ekonomika.idnes.cz/lidem-s-datovou-schrankou-hrozi-pokuty-za-papirova-danova-priznani-111-/ekonomika.aspx?c=A150210_135721_ekonomika_nio

Nadávno jsem objevil tenhle web - asi to podám přes něj: https://podejto.cz

Navíc si to rozumí s iPadem a iPhonem...

 

Edit: vložení druhého odkazu

Upraveno uživatelem ToMa
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jen bych doplnil, že ti, kteří používají datovou schránku, mají povinnost podat daňovko elektronicky přes datovku - jinak prý hrozí pokuta od berňáku. Něco je o tom zde: http://ekonomika.idnes.cz/lidem-s-datovou-schrankou-hrozi-pokuty-za-papirova-danova-priznani-111-/ekonomika.aspx?c=A150210_135721_ekonomika_nio

Nadávno jsem objevil tenhle web - asi to podám přes něj: https://podejto.cz

Navíc si to rozumí s iPadem a iPhonem...

Edit: vložení druhého odkazu

Podejto dobry, ale v nekolika ohledech nedomysleny. Stravil jsem tim asi dve hodiny a myslel jsem, ze svuj pocitac rozmlatim na kousky.

Ted jsem zvedavej, kdy mi zavola skryty cislo, protoze jsem presvedcenej, ze jsem tam neco dal blbe.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Já teda už snad 10 let používám webové EPO na oficiálním portálu státní daňové správy, XML svodku dávám na papíře a zatím no problemo  :cool02:

Soudruhům svazarmovcům z SW602 (a jim podobným šmírákům s "interaktivními www formuláři zdarma") své příjmy fakt sdělovat nehodlám  :fyou:  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj, 

 

chtěl bych poprosit o radu nějakého daňaře. Rozešel jsem se s přítelkyní asi po 8 letech a měli jsme společný byt, ze kterého ji vyplácím a ona na základě toho převede svůj podíl na mě. 

Musím v takovém případě platit "daň z nabytí nemovitých věcí"? Našel jsem, že manželé jsou při rozvodu osvobozeni, ale nevím jak je to v tomto případě. A popřípadě bych musel platit daň z celé hodnoty půlky bytu, nebo jen z tý částky co vyplácim? 

 

Díky za radu 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

 

chtěl bych poprosit o radu nějakého daňaře. Rozešel jsem se s přítelkyní asi po 8 letech a měli jsme společný byt, ze kterého ji vyplácím a ona na základě toho převede svůj podíl na mě. 

Musím v takovém případě platit "daň z nabytí nemovitých věcí"? Našel jsem, že manželé jsou při rozvodu osvobozeni, ale nevím jak je to v tomto případě. A popřípadě bych musel platit daň z celé hodnoty půlky bytu, nebo jen z tý částky co vyplácim? 

 

Díky za radu 

No, a jak jste do té doby platili daň z nemovitosti? Jestli jsi ji platil Ty, nebo vy oba napůl...?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

 

chtěl bych poprosit o radu nějakého daňaře. Rozešel jsem se s přítelkyní asi po 8 letech a měli jsme společný byt, ze kterého ji vyplácím a ona na základě toho převede svůj podíl na mě. 

Musím v takovém případě platit "daň z nabytí nemovitých věcí"? Našel jsem, že manželé jsou při rozvodu osvobozeni, ale nevím jak je to v tomto případě. A popřípadě bych musel platit daň z celé hodnoty půlky bytu, nebo jen z tý částky co vyplácim? 

 

Díky za radu 

 

Záleží na tom, jestli se jen vypořádáváte (to dělají manželé po rozvodu), nebo od ní kupuješ její půlku.

Píšeš, že jí vyplácíš, tj. kupuješ od ní tu půlku (asi jste jiný společný majetek neměli).

Pak je to na daň z nabytí (4%), platí zatím prodávající, pokud se nedohodnete jinak.

Žádný osvobození tam není, platíš z hodnoty/ceny (co je vyšší) té půlky (zjednodušeně řečeno).

Najdi si daňovýho poradce někde blízko, za nějakej bakšiš ti poradí, vyplatí se to.

 

§ 8 Věcná osvobození u jednotek
 
(1) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno nabytí vlastnického práva k jednotce, která zahrnuje družstevní byt nebo družstevní nebytový prostor, který je garáží, sklepem nebo komorou, a nezahrnuje jiný nebytový prostor, je-li nabyvatelem fyzická osoba, která je nájemcem tohoto družstevního bytu nebo družstevního nebytového prostoru.
 
(2) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno nabytí vlastnického práva k jednotce, která nezahrnuje nebytový prostor jiný než garáž, sklep nebo komoru a která je ve vlastnictví právnické osoby vzniklé za účelem, aby se stala vlastníkem domu s jednotkami, a fyzická osoba, která vlastnické právo k jednotce nabývá,
a) je nájemcem této jednotky, je členem této právnické osoby a
c) podílela se nebo její právní předchůdce se podílel svým peněžním nebo nepeněžním plněním na pořízení domu s jednotkami.
 
(3) Stane-li se jednotka součástí společného jmění manželů, nárok na osvobození od daně vznikne i v případě, kdy podmínky podle odstavců 1 nebo 2 splní alespoň jeden z manželů.
 
 
§ 9 Ostatní věcná osvobození
 
(1) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno nabytí vlastnického práva k nemovité věci při
a) provádění reorganizace v rámci insolvenčního řízení, jde-li o vydání části dlužníkových aktiv věřitelům nebo o převod dlužníkových aktiv na nově založenou právnickou osobu, ve které mají věřitelé majetkovou účast, vložení nemovité věci do sociálního družstva nebo evropského fondu sociálního podnikání.
 
(2) Od daně z nabytí nemovitých věcí je osvobozeno nabytí vlastnického práva k nemovité věci, která je předmětem finančního leasingu podle zákona upravujícího daně z příjmů, jejím uživatelem podle zákona upravujícího daně z příjmů; pro účely daně z nabytí nemovitých věcí může být předmětem finančního leasingu i právo stavby.
Upraveno uživatelem Chronař
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...