Přejít na obsah

Ruční nátah, automaty,nebo quartz


Santini

Doporučené příspěvky

Ahoj,

 

rád bych vás oslovil se svým dotazem, kterým hodinkám dáváte přednost. Hodinkám s ručním nátahem, automatům, nebo quartzkám. Já jsem ještě v základní škole začal nosit Primky s ručním nátahem, později jsem nosil Cotébertky také s ručním nátahaem. Později, asi rok Prim sport - automat. Následně jsem koupil Casia quartz - kombinace analog/digital a když mi cca za 10 let totálně odešly, Tak jsem koupil Pierre Helvet - kombinace analog a dva displeje. V současné době jsem se vrátil pokorně ke svým prvním Primkám. Takže jsem tak nějak prošel všemi druhy a z toho mohu vyvodit že:

 

- mechanické hodinky s ručním nátahem nejsou až tak moc super přesné, ale docela spolehlivé. Doufám, že to nebude znít blbě, ale já si ten zvuk při natahování přímo užívám. :mobile:

 

- automaty se mi zdály přesnější, ale měl jsem s nimi dost problémů. Pokud jsem je na víkend neměl na ruce, tak smolík.  Vím, že jsou nyní automaty s ručním dotahováním, ale slyšel jsem, že to není ono, prý je u   nich dost poruch. Ze své zkušenosti mohu říci, že automaty celkově jsem měl poruchovější, než s ručním nátahem.

 

- quartz - na první pohled paráda. Naprostá přesnost, miliony funkcí (dokonce i s dozimetrem), luminiscence, která se s časem snižuje nahrazena elektroluminiscencí. Baterky nahrazeny ekodrive, solár, pohyb,,,

  ALE.......pořád jsem cítil..je to fajn, ale..... a pak jsem četl (už nevím jestli zde na fóru, nebo jinde - zhltnul jsem toho za poslední měsíce moooc), Že nemají DUŠI.. a to byla přesná definice mého pocitu.

 

mechanické hodinky, to je obrovský podíl ruční práce člověka a u quartzů to je záležitost automatizovaných výrobních procesů. Navíc mechaniky mají také mnoho funkcí chrografy, telemetry, tachymetry, moje oblíbené budíky a pod.

 

Takže..i když quartzky úplně nezavrhuji /kombinace analog a dvou displejů má pro mne zvláštní kouzlo), tak mechanické hodinky mne dost chytly a staly se mojí srdcovou záležitostí.

 

 

Omlouvám se, že jsem se tady tak rozkecal a prosím o vaše názory.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

- mechanické hodinky s ručním nátahem nejsou až tak moc super přesné...

 

- automaty se mi zdály přesnější...  

 

- Vím, že jsou nyní automaty s ručním dotahováním, ale slyšel jsem, že to není ono, prý je u   nich dost poruch. Ze své zkušenosti mohu říci, že automaty celkově jsem měl poruchovější, než s ručním nátahem.

Automat/ruční nátah nemá na přesnost žádnej velkej vliv. To spíš konkrétní typ strojku, jeho naladění, servisování apod. Teoreticky jsou automaty přesnější, pokud je nosíš, protože se udržujou furt natažený, zatímco u manuálního nátahu rychlost kolísá mezi každým nátahem. Ale v praxi budou mít větší vliv spíš jiný věci.

 

Valná většina současnejch automatickejch strojků, včetně nejpoužívanějších ETA 2824 a dalších, má i ruční nátah. Žádný zásadní problémy s tím asi nejsou, to by 90% místního osazenstva nemělo co nosit:).

Upraveno uživatelem USER47
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Presne jak pise kolega USER47,presnost je o konkretnim strojku,je jasny,ze quartzky budou vzdycky presnejsi.To je jasny a lety dokazany fakt,mechanicky hodinky ani nemuzou bejt dloubodobe presny,jako digitalky/baterky.Ale ver,ze jakmile si koupis prvni mechanicky hodinky s dobrym strojkem,prirostou k tobe...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já vzal na milost quartz (po letech) ve verzi ETA 251.262 - neskutečně vychytanej stroj na 27 kamenech. Jinak záleží na způsobu používání - pokud  člověk systematicky nosí 1-2 hodinky, pak automaty. Pokud jich střídá víc (jako třeba já), začne vyhledávat ruční nátah, neb věčné seřizování zastavených automatů je dost opruz :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Miluji automaty pro jejich mechanickou duši a quartzky pro jejich přesnost. Nechci nikdy řešit natahování, takže mechaniky ne a winder je dle mne běžnou záležitostí života s automaty.

Dobré quartzky jsou dobré quartzky..

Oboje má svoje pozitiva.

 

Foundryman - chápu. Až jsem zjistil, co za kalibr je schopen dát TH do Aquaracerů, na které jsem měl zálusk, jsem "znovuobjevil" své Atlantiky s ETA251.272,22jw..

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Wagoneer:

 

Až jsem zjistil, co za kalibr je schopen dát TH do Aquaracerů, na které jsem měl zálusk, jsem "znovuobjevil" své Atlantiky s ETA251.272,22jw..

 

Muzes to nejak vysvetlit? Do TH Aquaraceru trirucek se dava E 2824-2, nebo S-200, vyrobce to nerozlisuje, je to padni komu padni.

Upraveno uživatelem tano
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mechanické hodinky, to je obrovský podíl ruční práce člověka a u quartzů to je záležitost automatizovaných výrobních procesů. 

pokud jsi v (cenové) kategorii,kde se u mechaniky řeší precizní ruční práce... Jinak fabrika jak na baterky... ;)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tano - jak Foundryman správně upřesnil, jednalo se o WAP1112.BA0831.. Líbily se mi v tomto modrém provedení a dostal jsem i dobrou nabídku. Ale po prostudování jsem zjistil, že jde o obyčejnou etu F06.111 s pouhými 3jw. Cena tohoto kalibru je dle mne silně neúměrná ceně hodinek.

Zvlášť když v Atlantic Seahunter za 5.500,- ( ano, vím, že to není extra značka, ale má tradici ) je výrazně lepší ETA 251.272.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tano - jak Foundryman správně upřesnil, jednalo se o WAP1112.BA0831.. Líbily se mi v tomto modrém provedení a dostal jsem i dobrou nabídku. Ale po prostudování jsem zjistil, že jde o obyčejnou etu F06.111 s pouhými 3jw. Cena tohoto kalibru je dle mne silně neúměrná ceně hodinek.

Zvlášť když v Atlantic Seahunter za 5.500,- ( ano, vím, že to není extra značka, ale má tradici ) je výrazně lepší ETA 251.272.

Jasne, uz jsem doma. Blbe jsem to pochopil, sorac :).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám jedny vintážní hodinky s manuálním nátahem, ale jinak preferuju automaty. I když ruční nátah se mi ohromně líbí, jak pro to samotný natahování, tak proto, že ty moje ručně natahovaný hodinky naprosto kouzelně tikaj. Dotaz ostatním diskutérům - to hlasitý tikání je specifikem hodinek s ručním nátahem, nebo můžou stejně nahlas tikat i automaty? (Každý starý hodinky s ručním nátahem, který mi prošly rukama, tikaly jako blázen, zatímco automaty musím vždycky přiložit až k uchu, abych vůbec něco slyšel.) Ale zpět k meritu věci - navzdory mýmu sentimentálnímu zalíbení v ručním nátahu ti doporučuju automaty, protože se o ně (maš-li jenom 1 - 2 hodinky) zkrátka nemusíš vůbec starat, akorát je jednou za pár týdnů seřídíš. Navíc je (mezi mechanickýma hodinkama) mnohem větší výběr automatů než hodinek s ručním nátahem, který taky obvykle splňujou podstatně menší nároky z hlediska vodotěsnosti ve srovnání s automaty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

První týden si uzivam svoje první automaty a miluju ten pohyb vterinovky :) občas se jen divam jak ladne se pohybuje nebo přiložím k uchu a poslouchám tikani..skoro úchylka když to po sobe čtu :D quartz jsem si nechal oblekovky ale už ted vím že na automaty nedám dopustit, navíc hodinky sundavam jen na spaní a sprchu takže ani s natahem nemam problém.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já už si prošel vším a končím na jedněch quartz a jedněch auto/ruční nátah, nějak jsem zlenivěl a takle mám klid :) O quartzky se nemusím starat vůbec a auto/ruční nátah strojku je ideální na to, že i když je nevezmu několi dní na ruku, tak je stále udržím v chodu bez nutnosti winderu a to právě ručním dotahováním. Další ideální volbou jsou podle mě třeba 8 denní Pamy (samozřejmě úplně mimo mé možnosti), které si může člověk vzít jednou za týden a pořád bez problémů běží.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na základě toho co čtu na Chronmag foru začínám uvažovat o automatech, ale s možností ručního nátahu. jednak protože na víkend hodinky sundavám a jak jíž  Jenikec uvádí je to opruz stále aktualizovat datum a druhak, jak uvádí Hamilton, natahování hodinek je pro mne také oblíbený rituál.

 

Jenže.. někde jsem četl, že automaty s možností ručního nátahu jsou poruchovější, než klasické automaty. Je to pravda??

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mechanické hodinky, to je obrovský podíl ruční práce člověka a u quartzů to je záležitost automatizovaných výrobních procesů. 

Opět nemožný to takhle generalizovat...

 

High-end quartzy se přinejmenším u Seika taky dávaj dohromady ručně:

http://seiko.watchprosite.com/show-forumpost/fi-876/pi-6640678/ti-956333/t-seiko-visit-to-seiko-part-4-high-end-quartz-watch-movements/

ml_image.4015193.jpg

 

ml_image.4015208.jpg

 

Zatímco u levnějších mechanik to bude asi dost strojová záležitost...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na to co TI bude sedět nejvíc příjdeš až časem.. Taky jsem začal na kvarcu,ale postupně jsem šel do mechaniky...Přesnost hodinek už neřeším...

Nejhorší je, když člověk propadne mechanickému kouzlu, a přesnost řeší :lol2: .

Ale to už je můj boj posledních 7 let :))).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Ahoj, díky Chronomagu jsem "začal řešit hodinky". Takže na začátek klasika - chronografy Seiko, ale vždycky jsem věděl, že jednou přijde mechanika. Takže si teď užívám svoje milované Steinharty s ručním nátahem (a ztotožňuji se s uživatelem PavelSch, že si užívám plynulý chod vteřinovky a zvuk strojku :D). Chci se zeptat - vadí hodně, pokud se zastaví? Někde jsem si přečetl, že by se hodinky měly natahovat každý den, ale zajímá mě názor zdejších odborníků. :) Moc jsem k tomu nenašel, a když jo, tak spíše k automatům. Díky

Upraveno uživatelem Lukas Rusty
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...