Přejít na obsah

Doporuč dobrého hodináře


Doporučené příspěvky

Tohle jsem převzal z vlákna Švýcarské hodinky, má úvaha však určitě patří sem.

Dušák mně dost zklamal. Mám staré, společenské Omegy. Nejdřív nepoznali, že jde o Omegy (na číselníku nejsou nápisy) , ale potom mi řekli, že takhle staré hodinky neopravují....

Předesílám, že osobně s Dušákem nemám žádnou zkušenost a jiné hodináře zatím nebudu jmenovat. Faktem však je, že většina tzv. "lepších" hodinářů, které jsem v Praze otestoval, se machruje jen na nejdražších hodinkách a to nejlépe ještě v záruce. Zkrátka tam, kde jsou zahlceni novými díly a podporou výrobce. Jsou pouze schopni měnit strojky, asi jako základní desku v PC. Řemeslo braň se! Zkuste jim však přinést nějaký atypický kousek. Budou se vymlouvat, že na takové hodinky nic nemají a navrhnou vám, abyste je u nich nechali, že se je za značného sebeobětování pokusí prodat. Druhá možnost je ta, že vám naznačí, abyste jejich vysokoblahorodí neobtěžovali a své sociální hodinky nejlépe zahodili a příště jim už nesvinili rohožku.

 

Není vám, divné, že v tomto fóru ještě nikdo nedal odkaz na hodináře a nenapsal, že to je machr, který zmákne všechno? Prostě borec. No, třeba se takového doporučení také jednou dočkáme... Pokud máte někdo až tak dobrou zkušenost, nestyďte se založit vlastní vlákno a podpořit dobrou práci skutečného fachmana a ostatním poradit kde si nechat opravit své hodinky. Myslím, že tam nemá cenu zařazovat týpky, kteří provedli pouze záruční opravu, případně zdarma zkrátili kovový tah.

 

Co si určit nějaká pravidla a podle nich začít hodnotit hodnáře? Něco na způsob filmu Křidýlko nebo stehýnko :-D Budeme-li objektivní, tato hodnocení se v krátkém čase stanou velice prestižní. Jejich zárukou bude nekomerčnost a s největší pravděpodobností i objektivita.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To 31682

Tak na tenhle průzkum si s gustem počkám. Jediný problém který vidím, je dosažitelnost náhradních dílů. U lepších značek jako Rolex nebo Breitling se byť i šikovný hodinář k ND nedostane. To je silná stránka Dušáka nebo Carollina - mají grantovaný backing od výrobce, o tom si může outsider jen nechat zdát. Pokud vím, výrobce ti náhr. díl neprodá, odkáže tě na smluvní servis a tím je kruh uzavřen.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co si určit nějaká pravidla a podle nich začít hodnotit hodnáře? Něco na způsob filmu Křidýlko nebo stehýnko :-D Budeme-li objektivní, tato hodnocení se v krátkém čase stanou velice prestižní. Jejich zárukou bude nekomerčnost a s největší pravděpodobností i objektivita.

Já jsem pro. Mám pár hodinek, u kterých je problém známý, můžeme je dát do akce a obcházet servisy, jak se k nám zachovají :) A bodovat ... podobně, jako to dělá Gurmán, ten je taky z části založený na tom, že hodnotí dobrovolníci :)

 

Jdu si sehnat seznam hodinářů :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Byl by to záslužný čin :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mno, já jsem takový pseudohodinář už leta.

U nás na vsi - rozumí se desetitisícové město - mám celkem malou prodejnu PC, notebooků, videokamer a jiného harampádí.

Na malém městě, když o servisech si leckdy mohou nechat zdát i daleko větší města, vyvstala otázka oprav počítačového haraburdí prakticky v den otevření obchodu.

Po pár měsících to vypadalo, že z prodejny bude nakonec jenom čistě servis a lidi záhy zjistili, že jim opravím kdeco, respektive co neopravím, umím poslat jinam a mít to funkční brzy zpět.

Nakonec věc dospěla tak daleko, že nyní k nám do firmy posílají notebooky a kamery ze stakilomerových vzdáleností a dokonce z Prahy..

Ale proč to píšu?

Časem mi lidi začali nosit i jiné věci než PC a kamery, foto a telefony.

Mezi jiným i hodinky.

Zjistil jsem, že umím vyměnit baterii v quartzech, pak několik baterií, pak jsem si taky pěkně naběhl, když jsem zničil hodinky, co jsem měl opravit :-(, ale to jsou jen takové ty potíže růstu.

Dneska jsem na tom tak, že dokážu vyměnit strojek za strojek, pokud jej tedy seženu, vyměnit ciferník, sundat a dát zpět ručky, aby ve dvanáct ukazovaly dvanáct..

Vyměnit neklid i jiné díly z mechanických hodinek.

Připadám si však jako naprostý laik. Vrtám se v hodinkách už opravdu dlouho a čím déle se v nich rýpu, tím větší mám jistotu, že mi chybí vyučení v oboru, nářadí, náhradní díly, čas a ještě asi sto věcí..

Řeknu to takhle: kdyby mi někdo před třemi lety přinesl Omegy, Pateky nebo nedejbože ještě něco dražšího a mechanicky složitějšího s tím, že hodinky nehodinkují a abych se na ně podíval, sebral bych odvahu, vzal bych klíč, šroubováky, lupy a šel bych do toho.

Když - a oni s nimi dnes za mnou chodí a jezdí i zdaleka - se mi něco takového přihodí dnes, vykrucuju se také. Ne proto, že bych neměl zájem o kšeft, mám dokonce těm lidem chuť i pomoci, ale prostě se víc bojím, nebo mám větší respekt. Už nejdu do všeho po hlavě, protože jsem pár hodinek opravdu v minulosti zničil a někdy to byl sakra drahý špás.

Nicméně - a je to opravdu hrůza!!! - jezdí za mnou lidé nechávat si spravovat cibule, které jim všude odmítli. Nechápu proč - hodinář nejsem ani omylem. Opravdu je tak málo hodinářů, kteří řeší závady jinak než výměnou strojku?

Nechce se mi věřit, že by bylo tak málo hodinářů, kteří skutečně opravují. ???

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...
No a taky jak jinak držet ty ceny tak vysoko ? A naopak , jak zabránit pseudohodinářům v kurvení drahých a krásných strojků.

V tom prvním máš asi pravdu,ale nerozumím tomu termínu "pseudohodinář",to jako ti co nepracujou ve "značkovém" servisu nejsou hodni toho aby opravili "lepší" hodinky???????????????

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to spidermann: nene, mám na mysli lidi kteří se vydávají za hodináře třeba na základě vyučení opravářem psacích strojů nebo třeba na základě výučního listu získaného od (to jsem blázen) strojního zámečníka !!

Fakt takový případy znám. Ale vlastně to není nic nového, s tím se prali hodináři už před 100 lety. M

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

to spidermann: nene, mám na mysli lidi kteří se vydávají za hodináře třeba na základě vyučení opravářem psacích strojů nebo třeba na základě výučního listu získaného od (to jsem blázen) strojního zámečníka !!

Fakt takový případy znám. Ale vlastně to není nic nového, s tím se prali hodináři už před 100 lety. M

No podívej se, původně jsem vyučen mechanikem psacích strojů, ale můžu ti říct, že když na to dojde, tak hodinařina mi jde líp než vyučeným hodinářům. U těch jsem se setkal několikrát s tak hrubým přístupem k práci, který by byl přiměřený k opracovávání odlitků ve slévárně. K hodinářské práci není předpokladem kdo má na co papíry a čím původně byl, ale jestli je prase nebo ne. To je podstata věci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

mechano: s tebou naprosto souhlasím, že vyučený hodinář zná věci, které ostatní neznají. Třeba já chodím pokecat s hodinářkou a právě z ní tahám rozumy jak na to. V každém oboru jsou špéci grify, ale pokud jeden není úplná lemra a používá hlavu, tak tu práci zvládne. Když už jsme u psacích strojů- tam se používá pouze speciální nářadí+měřidla a jak co seřídit je celá věda, ale viděl jsem opravit psací stroj příborovým nožem a fungovalo to taky :cool: To samé bych řekl, že platí i hodinek :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No, já jsem nedávno poznal hodináře v Uherském Brodě. Mladý kluk. Z něho vylezlo, že již běžně opravoval ETA automaty a kdysi někomu udělal kompletní generálku Breitlingů chronografů. Říkal sice, že to byla strašná práca, ale chlap když to uviděl, tak se mu tam málem radostí rozbrečel. Chtěl za to asi 1500 Kč. Když jsem se ho zeptal, kolik by stála generálka automatu ETA tak mi řekl 300Kč. U nás v Hradišti by za tu ETu pod 500 Kč nešli a pražáci by šli za generálku Braitlingů určitě blízko 10 litrům.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Takkže dnes mi u Dušáka vrátili B-2 po kompletním servisu. Přesně podle slibu vypadají doopravdy jako nové. Mj. se měnila korunka a vteřinovka (nechápu proč, nic jim nebylo) a v pytlíčku mi dali další kolečka, která měnili. Stálo to dost peněz, ale výsledek stojí za to. Doba 1,5 měsíce.

 

Rovněž dnes mi z Carollina vrátili po tomtéž Breitling Shark a opět jako nové (tam byla doopravdy rozbitá korunka). Doba 3 týdny.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...