Přejít na obsah

WR 12 000m


JKsro

Doporučené příspěvky

Aha, ony to asi nejsou mechaniky, takze je tam mozna neco vic nez jen kov.

Ze bych na to kapnul?

 

Je jedno, či sú to mechaniky, alebo quartzky. Ak by to strojček vyslovene nerozdrtilo, určite by došlo aspoň k jeho zastaveniu. Zjednodušene, olej tlačí cez puzdro voči tlaku vody, chráni tak puzdro pred deformáciou, keďže kvapaliny sú stlačiteľné minimálne. Ale zároveň je v jeho celom objeme rovnaký tlak, akým tlačí voči vode. Tým pádom je tento tlak vyvíjaný aj na všetky veci, ktoré sú v oleji. Ak by to takto nebolo, tak by sme mohli potápača jednoducho posadiť do suda s olejom a spustiť ho dolu. Alebo dokonca do suda s vodou.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je jedno, či sú to mechaniky, alebo quartzky. Ak by to strojček vyslovene nerozdrtilo, určite by došlo aspoň k jeho zastaveniu. Zjednodušene, olej tlačí cez puzdro voči tlaku vody, chráni tak puzdro pred deformáciou, keďže kvapaliny sú stlačiteľné minimálne. Ale zároveň je v jeho celom objeme rovnaký tlak, akým tlačí voči vode. Tým pádom je tento tlak vyvíjaný aj na všetky veci, ktoré sú v oleji. Ak by to takto nebolo, tak by sme mohli potápača jednoducho posadiť do suda s olejom a spustiť ho dolu. Alebo dokonca do suda s vodou.

Ale vodotesny by zustal ne ? :D Jinak dle meho pokud to vydrzi tesneni a pouzdro, tak se ten tlak neprenese cely na strojek ? ale mozna se pletu.to kapalne slozeni zabrani deformaci, kdyz je clovek v ponorce, tak se diky okoli tlak taky neprenese dovnitrt, k deformacim obalu dojit muze....a kvuli tomu olej, ktery jim castecne zabrani ? mozna se pletu

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem 'kolecko na hridelce' ponorene v oleji, ktery na mě tlaci ze vsech stran stejne silne. Pod tlakem se nezmensuji. Je mi jedno, jakym tlakem na mě pusobi zleva, protoze upplne stejnym tlakem na mě pusobi zprava. Nebo zdola a shora. Nebo xxx a yyy.

Co mi brani se na te hrideli volne otacet, at již na mě pusobi (ze vsech stran) tlak 1 'jakychkoliv jednotek', nebo 1000000000 'jakychkoliv jednotek?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jsem 'kolecko na hridelce' ponorene v oleji, ktery na mě tlaci ze vsech stran stejne silne. Pod tlakem se nezmensuji. Je mi jedno, jakym tlakem na mě pusobi zleva, protoze upplne stejnym tlakem na mě pusobi zprava. Nebo zdola a shora. Nebo xxx a yyy.

Co mi brani se na te hrideli volne otacet, at již na mě pusobi (ze vsech stran) tlak 1 'jakychkoliv jednotek', nebo 1000000000 'jakychkoliv jednotek?

Já pořád nechápu proč by se měl tlak okolí působit uvnitř hodinek ? na pouzdro ano, ale kde se to vezme u strojku- počítejme, že jsou tedy stále vodotěsné ? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pretože tlak deformuje púzdro a to začne tlačiť na olej. Takže začne byť pod tlakom aj strojček.

Tak snad tu platí nějaké fyzikální zákony, část tlaku se přemění na teplo, část vstřebá pouzdro a jediný tlak, který se do hermeticky uzavřeného prostoru dostane, je ten způsobený deformací, tzn, záleží na odolnosti pouzdra..... Nebo chcete říct, že tlak venkovního okolí se celý přenese i dovnitř hodinek ? 

Jinak fyziku jsem už taky dlouho neměl, kdyžtak poprosím o vysvětlení, proč tomu tak je. Zajímá mě to .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Určitě se nepřenese jak píše kolega, jinak by nemělo žádný smysl :) Když už se tady bavíte o této hloubce, lehce jste zmínili Rolex SDDS a tak dávám odkaz na stránku nejen s jejich putováním do nejhlubšího místa planety. http://www.deepseachallenge.com

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Samozrejme, že sa celý neprenesie. Niečo púzdro zdrží. Ale kedže je olej nestlačitelný, tak pomôže púzdru odolať tlaku. Aby sa nedeformovalo kriticky.

Vždyť to píšu :-p 

 

Určitě se nepřenese jak píše kolega, jinak by nemělo žádný smysl :) Když už se tady bavíte o této hloubce, lehce jste zmínili Rolex SDDS a tak dávám odkaz na stránku nejen s jejich putováním do nejhlubšího místa planety. http://www.deepseachallenge.com

Díky za odkaz, neměl jsem ve vlaku co sledovat. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

prostě kdyby uvnitř byl vzduch -stlačitelný, dojde působením vnějšího tlaku k deformaci pouzdra, která způsobí netěsnost mnohem dříve (tedy za mnohem menší hodnoty tlaku) než, když je uvnitř méně stlačitelný olej. Ten díky své "nestlačitelnosti" zamezí netěsnost způsobující defomaci pouzdra, proto může být vodotešnost pouzdra 12km, ale papírově 5km. To bude zřejmě hodnota tlaku vodního sloupce o výšce 5km, která způsobí věnjším působením tlaku určitou deformaci pouzdra, která se projeví nárustem tlaku v oleji až na mez, kdy se strojku bude "špatně dýchat a udusí se" :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jak to funguje v praxi :

 

post-3565-0-00116500-1433583510.jpg

 

Trochu malá velikost ale snad stačí.Drobné stlačení pouzdra naplněného olejem velmi vysokým tlakem pomáhá absorbovat membrána z měkčího materiálu.Zde B & R Hydromax.Předpokládám,že podobný systém používají i ostatní výrobci.

 

zdroj

Upraveno uživatelem HB63
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

prostě kdyby uvnitř byl vzduch -stlačitelný, dojde působením vnějšího tlaku k deformaci pouzdra, která způsobí netěsnost mnohem dříve (tedy za mnohem menší hodnoty tlaku) než, když je uvnitř méně stlačitelný olej. Ten díky své "nestlačitelnosti" zamezí netěsnost způsobující defomaci pouzdra, proto může být vodotešnost pouzdra 12km, ale papírově 5km. To bude zřejmě hodnota tlaku vodního sloupce o výšce 5km, která způsobí věnjším působením tlaku určitou deformaci pouzdra, která se projeví nárustem tlaku v oleji až na mez, kdy se strojku bude "špatně dýchat a udusí se" :)

Docela by mě zajímalo co na strojku odchází jako první, respektive kde je ta slabina u mechanickeho/quartz pohonu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

Je jedno, či sú to mechaniky, alebo quartzky. Ak by to strojček vyslovene nerozdrtilo, určite by došlo aspoň k jeho zastaveniu. Zjednodušene, olej tlačí cez puzdro voči tlaku vody, chráni tak puzdro pred deformáciou, keďže kvapaliny sú stlačiteľné minimálne. Ale zároveň je v jeho celom objeme rovnaký tlak, akým tlačí voči vode. Tým pádom je tento tlak vyvíjaný aj na všetky veci, ktoré sú v oleji. Ak by to takto nebolo, tak by sme mohli potápača jednoducho posadiť do suda s olejom a spustiť ho dolu. Alebo dokonca do suda s vodou.

No... Pokud bychom to vzali do důsledku, odmyslíme si, že potápěč potřebuje dýchat, což sebou nese problematiku sycení tkání rozpuštěnými plyny a jejich případnou toxicitou v souvislosti s růstem parciálního tlaku - nic z toho hodinky netrápí - tak bychom potápěče bez problémů mohli tak hluboko ponořit i bez sudu. Nestalo by se mu vůbec nic. ;-)

Upraveno uživatelem lloffass
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No... Pokud bychom to vzali do důsledku, odmyslíme si, že potápěč potřebuje dýchat, což sebou nese problematiku sycení tkání rozpuštěnými plyny a jejich případnou toxicitou v souvislosti s růstem parciálního tlaku - nic z toho hodinky netrápí - tak bychom potápěče bez problémů mohli tak hluboko ponořit i bez sudu. Nestalo by se mu vůbec nic. ;-)

 

Myslím, že to čo som písal, nebolo úplne pochopené, ale to nevadí. BTW, písal som o normálne dýchajúcom potápačovi s prístrojom.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...