Přejít na obsah

LCD digitálky 70. a 80. let


siwi

Doporučené příspěvky

V 13. 2. 2021 v 13:06, bleriot11 napsal:

Dalsi prirustek,zajimavy modul,jen to stelovani je mi zahadou,bud nejaka zavada,nebo nevim.Dolni cudlik v modu kdyz jsou zobrazeny vteriny tak ladi hodiny,v modu kdy je zobrazen datum tak steluje dny v mesici,horni cudlik prehazuje mody tyto dva mody,zapusteny prostredni cudlik steluje v kombinaci s dolnim minuty.Ale to ty hodinky nemu nosit,kdyz kazdym zmacknutim dolniho cudliku je rozesteluju.

Na te kuzi s koncovkami moc pekne, a zajimave je i ulozeni batt... se serizenim pockej na casiotrona da ti vedet. Nemam od tohoto nic a netusim.

 
Mne by zajimal Elektrochromní displej?  - zdetoto... -mate nekdo nejake info k technologii z roku 1981... The first and only commercial watch in the world with an electrochromic display: the F 623   u polskych kolegu nazivo zde...  

jde o tydlety... (foto s nedovolenim od vyse zminenych sousedu)

456208346_post-28251-0-31857300-1358592952_thumb(1).jpg.81d6ec675e0a236f5e157869ce8a8994.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak jsem zkusil ten prastarý modul. Nakonec jsem při hledání našel jako první jedny stejné Instar, jako jsou ty zlaté, akorát chromované, tak jsem to vyzkoušel na těch. Je to přesně, jak píšeš: V základním zobrazení se dolním mění hodiny, když se horním přehodí na datum, tak datum. Prostředním se nulují vteřiny a kombinací prostředního a spodního se mění minuty. Světlo to opravdu nemá. Na těch mých Meister - Anker z roku 1975 jsou také tři tlačítka, akorát to spodní je zapuštěné, jak by mělo správně být.

P1015914.thumb.JPG.1aeed56fc1332e1fe430b0c0f435ab03.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 19 hodinami, casiotron napsal:

Je to přesně, jak píšeš: V základním zobrazení se dolním mění hodiny, když se horním přehodí na datum, tak datum. Prostředním se nulují vteřiny a kombinací prostředního a spodního se mění minuty. 

 

To člověk občas nechápe co ti konstruktéři vymyslí. Proboha hůř už to snad ani nejde. Proč se snaží vymyslet znova kolo? Nejlepší by bylo nechat tu klasiku. Zapuštěným začít nastavení, horním dostupným přidávat, zapuštěným měnit co nastavuji. Dolní (jestli je na hodinkách) nechat jen pro světlo. Jednoduché, zažité. Nejhorší jsou takové ty rádo by extras. Nastavování digi korunkou nebo otočným ovladačem. Čirá hrůza, není horšího nastavení než na Rado. Točit pomalu přidává minuty, točit rychle přidává hodiny. Otočíte rychle a rozjebete minuty, hodiny beze změny. No nastavováním zimního/letního času se to vše rozjebe. To mám sto chutí s nima mrsknout o zem. Kdo tohle mohl vymyslet? Ještě, že jsou jinak vysoce přesné a není třeba je korigovat mezi zimním a letním časem. Nebo Braun taky točítkem. Taky čirá hrůza. Až tak, že už jsem jim nedal novou batt a leží v archivu. Teď je hodnotím jako špatnou koupi a kdybych měl současné vědomosti o nich tak je v čase nákupu neberu.

Stejně špatně hodnotím u ručičkových quartzů ovládání ručiček tlačítkem. Mám na G 300 a AQ 40. No kdo toto vymyslel? Krátké stisknutí zapuštěného tlačítka (AQ40) posune minutovou ručku o 1/4 minuty vpřed. Když podržíte stisknuté zapuštěné tlačítko jede ručka kupředu. Když přejedete ( to se stane hned) točíte zas dalších 12 hodin znovu kupředu. U G 300 je nutné být aspoň navíc ještě ve správném módu, jinak je to stejné. Když ručky tak korunka, když digi tak tlačítka a nevymýšlet kraviny.

Upraveno uživatelem t2
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 14. 2. 2021 v 23:19, akai napsal:

Mne by zajimal Elektrochromní displej?  - zdetoto... -mate nekdo nejake info k technologii z roku 1981... The first and only commercial watch in the world with an electrochromic display: the F 623   u polskych kolegu nazivo zde...  

jde o tydlety... (foto s nedovolenim od vyse zminenych sousedu)

456208346_post-28251-0-31857300-1358592952_thumb(1).jpg.81d6ec675e0a236f5e157869ce8a8994.jpg

Tohle je další zajímavá technologie displeje, o které jsem zatím neslyšel. Svádí ke srovnávání z tzv. e-ink displejem. Díky principu, kdy el. polarizace segmentů přehazuje jejich stav (světlá tmavá) a tento stav zůstává i po odpojení napájení. Zároveň má některé neduhy e-ink displejů, jako třeba pomalé překreslování. Na druhou stranu s nimi má společnou výhodu v nízké spotřebě el. energie. Přestože technologicky jinak nemá s e-inky nic moc společného. E-ink má přednost ve vysokém kontrastu zobrazení, to tyto elektrochromic displeje zřejmě nemají.

Nevím, jestli je to stejný princip, ale tzv. "elektrochromatické" zatmavování se nyní používá třeba pro zatmavování vnitřních zpětných zrcátek aut. Nebo zatmavování krycích skel přes čočky foťáků mobilních telefonů. Principelně by to mohla být obdobná technologie.

Nedávno, se tu řešila technologie tzv. dynamic scatering displeje, což, jestli tomu správně rozumím, je zase něco jiného. Navíc tyto byly poprvé v digitálních hodinkách už v roce 1973. Kdežto elchrom. displeje až na začátku 80. let. 
Všechny tyhle cestičky stály i na začátku technologií displejů hodinek, spolu s LED. Nakonec vše na dlouhou dobu vyhrály LCD. Jak už jsem tu kdysi psal, rozklíčovat všechny variace LCD používané v hodinkách je na hodně dlouhý rozbor.

Díky za tip a odkazy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jo ty jsou parádní... tady číhají jedny modrý za slušnou cenu, ale neposílá k nám a sklo je zrasovaný...

https://www.ebay.com/itm/Vintage-Casio-UC-50W-Watch-Universal-Calendar-Alarm-Chronograph-W-R-50-Rare-VHTF/313364958054?epid=17011319430&hash=item48f601cb66:g:WaMAAOSwzHxf7gIM

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 43 minutami, Frostie napsal:

@Kristian.nov což je na tu dobu zcela standardní postup... emoji4.png

U Casia bych to nečekal, třeba Calendáře, který vychází z ještě staršího pouzdra, vykrojení mají...

Kdyby šlo jenom o nastavení času, tak je to v pohodě, jenže třeba při nastavení timeru je to problém...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...