Přejít na obsah

Vôľa minútovej ručičky


Žuky

Doporučené příspěvky

*Sphinxx*  Akože vôľu minútovej ručičky v Quartz náramkových hodinkách máš na mysli?

Ne, já jsem nemyslel minutovou, ale vteřinovou (sekundovou)

 

Rucka nelicuje presne na 12.

No nelícuje, proto jsem Ti to sem vložil :D .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Zdravím vespolek,

jakožto nováček mezi vámi se pokusím obnovit toto starší vlákno, snad to nevadí. Ve světě hodinek jsem relativně nováček. Jako první hodinky jsem si pořídil automatické hodinky Seiko s kalibrem 7S36, tyto vlastním cca 5 let. Nedávno jsem si pořídil první quartzové hodinky s kalibrem Ronda 715, a ve srovnání s mechanikami jsem si u této Rondy všiml několika rozdílů:

  1. Chod vteřinové ručičky, její drobné nelícování s indexy. Ok to je jasné, vlastnost quartzu, drobná vůle v soukolí atd.
  2. Při nastavování je problematické slícovat minutovou ručičku s indexy, protože se to při zatlačení korunky lehce rozhodí. Skřípu zuby, ale beru to, někde jsem se dočetl, že se taky jedná o vlastnost quartzu.
  3. Co už se mi moc nelíbí, také v kontextu s předešlou poznámkou, je vůle minutové ručičky při chodu. Při otáčení hodinek má minutová ručička drobnou vůli odpovídající cca 1/4 až 1/3 vzdálenosti mezi indexy, což je tedy zhruba 15 až 20 s. Trochu to znesnadňuje odečet přesnějšího času. Komplikuje to orientaci v případě sekundové ručičky kolem 12 hod., minutová je tak někdy lehce před, někdy lehce za indexem...

Třetí bod mě docela překvapil. Nikde se mi nepodařilo najít podobnou diskuzi, tak mě prosím případně nasměrujte. Toto vlákno mi přišlo, vzhledem k zakládajícímu dotazu, nejpodobnější. Je to prosím normální nebo ne? Hodinky by měly být v záruce, tak případně budu reklamovat...

Díky za info,

s pozdravem mmohy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mám několikery běžné strojky Ronda (nejen Ronda, i jiné quartzky). Ty první dva body v podstatě neřeším, občas to prostě nelícuje. Při zatlačování korunky zpět do základní polohy mi občas uhnou i mechaniky.

Co se týká trojky - tam by to za běhu moc utíkat nemělo. Tedy nemám pocit, že bych na některé z minutovek pozoroval vakl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za komentář. Informuji se v prodejně. Tohle se bez zkušeností těžko posuzuje :-). Ty Seika, se kterými srovnávám, taky nejsou, řekněme, úplně "geometricky" ok. Hodně u nich letí některé dny v týdnu, ale co se ručiček týče, tak ty frčí na 100% bez náznaku jakéhokoliv vaklu. Proto mě to u té Rondy znejistilo.

S pozdravem mmohy

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Ad 1) Ano, pozoruji to na jedněch quartz hodinkách, ale kupodivu jen na 1/4 číselníku a to od 6 do 9h a je to zhruba o 1/4 indexu - neřeším

Ad 2) Ano, občas se stane a taky záleží na tom, jestli na danou pozici (index) ručičkou dojedu přímo, nebo to přetáhnu a pak se kousek vracím. Lépe se mi osvědčilo kousek přetáhnout a pak se na daný index vrátit přesně.

Ad 3) S tímhle problémem jsem se stetkal jen u levných quartz budíků za 50 Kč nebo nástěnných hodin s plastovým strojkem.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To že sekundovka neskáče přesně po indexech je u švýcarských quartzů celkem normální věc,dělaly mi to skoro všechny co jsem měl.U japonců co jsem měl a nebo mám to nedělají ani jedny i když jednou jsem právě k vůli tomuto důvodu vracel Citizeny.

Co se týká bodu 3,tak to mi dělají Seika za 17000 kč 😞

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 7. 4. 2021 v 20:16, uja napsal:

To že sekundovka neskáče přesně po indexech je u švýcarských quartzů celkem normální věc,dělaly mi to skoro všechny co jsem měl.U japonců co jsem měl a nebo mám to nedělají ani jedny i když jednou jsem právě k vůli tomuto důvodu vracel Citizeny.

Co se týká bodu 3,tak to mi dělají Seika za 17000 kč 😞

Myslím, že to je u Seika důvod k reklamaci, pokud jsou v záruce. Jinak zkusit poslat dobrému hodináři, aby zjistil příčinu. Taková vůle by tam být neměla.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 11 hodinami, tombas napsal:

Myslím, že to je u Seika důvod k reklamaci, pokud jsou v záruce. Jinak zkusit poslat dobrému hodináři, aby zjistil příčinu. Taková vůle by tam být neměla.

Já vůl jsem si to špatně přečetl,nedělá mi to minutová ručička ale hodinová a je to vůle tak max 1/4 vzdálenosti mezi indexy.Seika jsou s GMT kde se datum posouvá právě hodinovou ručičkou tak nevím jestli to není způsobené právě tím,protože když hodinovkou otáčím abych si posunul datum tak je tam cítit určitá vůle -akorát tedy nevím jestli je ta vůle přirozená u quartzu s GMT nebo ne ,protože jsem quartz s GMT ještě neměl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Je rozdíl mezi drobnou vůlí při nastavování, tj. při otáčení korunkou, kdy je cítit jakoby chod naprázdno a mezi vůli v uložení, kdy se ručička bambelá při pohybu hodinek. Je celkem fuk, jestli je to minutová nebo hodinová ručička.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...