Přejít na obsah

Deep Blue Deep Star 1000


jacob

Doporučené příspěvky

post-1156-0-59251500-1452243223_thumb.jpg

Deep Blue

 

Mladá značka DB byla založena teprve v roce 2007, ale rychle se stala poměrně známou mezi výrobci sportovních a potápěčských hodinek se skvělým poměrem ceny a kvality. Moto ?Precision Diver? je jednoduché a přesné. Deep Blue je firma, která si kromě designu zakládá také využívání technických specialit. Pro příklad se jedná o hodinky vodotěsné až do 3 000 metrů, safírové a keramické lunety, tritiové trubice, automatické héliové ventily a hojné používání SuperLuminovy. Společnost byla založena a sídlí v New Yorku. Používá japonské nebo švýcarské stroje, a hodinky jsou montovány ve Švýcarsku či Asii. Značka Deep Blue byla založena se čtyřmi jednoduchými hodnotami. Zákaznický servis, kvalita, cena a spolehlivost.

 

Já a Deep Blue

 

Poprvé jsem si Deep Blue všiml na webu OceanTime, kde jsou často prezentovány právě malosériové potápky ze všech koutů světa, ale nevěnoval jsem jim žádnou větší pozornost. Zbystřil jsem, když vyšel již legendární model Day Night Recon Gen 1 v roce 2012 a znovu v tu chvíli, kdy jsem zahlédl dokonalé Gen 2 (propracovanější ciferník, přesunutá datumovka, keramická luneta, swiss made) v roce 2014. Za ty peníze, co se prodávaly nové, jsou to úžasné hodinky, které jsem si nekoupil jen proto, že mi stylem příliš připomínaly Marathon, které jsem měl a skoro jsem je nevzal na ruku. Když jsem Day Night Recon Gen 2 viděl později naživo, stejně jsem trochu zalitoval, že jsem je alespoň nezkusil.

 

Každopádně o Deep Blue jsem si přečetl alespoň nějaké informace a vytvořil si svůj subjektivní, celkem pozitivní dojem. Líbí se mi, že si nehrají na třistaletou tradici ve spojení s pojmenováním po nějakém nebožtíkovi, jak je nyní v módě a nemají ve znaku alespoň švýcarský kříž. Naopak si myslím, že mají celkem svébytný design (perleťové ciferníky, luminiscenční lunety, tritium) a dělají parádně zpracované hodinky. V lednu 2015 jsem si na léto objednal model Sea Ram právě s perleťovým ciferníkem a keramickou lunetou v bílé barvě. Hodinky mě velmi mile překvapily. Za 7 000 Kč jsem dostal regulérní potápky s velmi pěkným ciferníkem, safírovým sklem a především zpracováním, které mě utvrdilo v názoru, že Deep Blue si pozornost zaslouží právem. Bohužel hodinky nesplnily svůj účel. Na nošení se psem, na kolo a podobné aktivity mi přišly až moc pěkné, tak jsem se s nimi rozloučil. Byl jsem si ale jistý tím, že se k hodinkám této značky vrátím. V listopadu 2015 jsem si opět na webu OceanTime přečetl o novém retro modelu Deep Star 1000 a věděl jsem, že je chci. Retail cenu 1 000 USD jsem dát nechtěl a tak jsem čekal, s čím přijde Marcin z AtomicTime nebo na další nabídky, které se objeví.

 

Technické údaje

 

- Broušené pouzdro je vyrobeno z osvědčené nerezové oceli 316L a jeho průměr činí 45 milimetrů bez korunky. Celkový průměr je to potom 49 milimetrů. Všimněte si praktické ochrany korunky.

- Rozměr lug to lug je 54 milimetrů a hodinky určitě lépe sedí na větší ruce. Pro porovnání, Seiko Sumo mají lug to lug 52 milimetrů a Doxa Sub 5000 47 milimetrů.

- Celková váha vč. originálního tahu je masivních 250 gramů. Samotné hodinky váží 167 gramů. Jako srovnání uvádím, že mé Zenith Defy váží 158 gramů nebo Rolex Deepsea 128 gramů.

- Keramická luneta se 120 kliky je jednosměrně otočná a indexy jsou pokryty SuperLuminovou BGW9. Po bližším prozkoumání lupou oceňuji ostrost čísel a indexů. Před pár lety jsem s tím měl problém u Steinhart.

- Výška hodinek je rozumných 16 milimetrů. Vzhledem k vodotěsnosti 1 000 metrů a sklu o tloušťce 4 milimetry se jedná o přijatelné číslo. Nebavíme se o oblekovkách, ale ke košili se hodí náramně.

- Již zmíněné sklo je samozřejmě safírové. Jedná se o velmi lehce konvexní safír s vnitřním antireflexem. Sklo je krásně čisté a nemám k němu jakékoliv výhrady.

- Ciferník i ručky doslova září SuperLuminovou v odstínu ?Vintage Green?. Indexy 3, 6, 9 a 12 jsou plastické. S vědomím horší čitelnosti bych uvítal černý datový věnec s bílými čísly. Jinak těžko hledám chyby.

- Vodotěsnost hodinek je 1 000 metrů. Korunka nevykazuje jakoukoliv vůli a je samozřejmě šroubovací. Ve výbavě nechybí velmi praktický, automatický héliový ventil na pozici 9.

- Zadní dýnko je plné. Je plastické a s ohledem na cenovou kategorii hodinek opravdu hezky udělané. Součástí je i konkrétní číslo hodinek. Jsem rád, že číslování není vyřešeno stylem ?One Out Of ??.

- Rozteč pouzdra je 22 milimetrů. U zmíněného modelu Sea Ram byla rozteč 24 milimetrů a jak se mi širší řemeny líbí na Panerai, tak u Deep Blue jsem smysl nenašel a jsem velmi rád za šíři 22 milimetrů.

- Spolu s hodinkami je dodáván poctivý mesh tah s praktickou možností regulace délky. Velmi robustní spona je signována a disponuje dvojitou pojistkou. Potápěčská extenze může někomu chybět.

- DB Deep Star 1000 jsou poháněny automatickým japonským kalibrem Citizen Myiota cal. 9015, o kterém se ještě trochu rozepíši níže.

 

post-1156-0-44151300-1452243249_thumb.jpg

 

Jak se hodinky nosí?

 

Hned na začátku musím uvést, že jsem neměl nijak vysoká očekávání.  Přeci jen jsem nikdy žádné dražší ?no name? potápky neměl a nevěděl jsem tak, co čekat.  Hodinky jsou prodávány v plastovém kufříku Deep Blue, který je celý vystlán molitanem. Jde o velmi praktické balení pro transport hodinek. Jinak je v balení již jen visačka a návod, který zároveň slouží jako záruční list. Celý box působí trochu jako kufřík od pistole.

 

Dle prvního dojmu hodinky působí velmi bytelně, ale na druhou stranu, i díky keramické lunetě a neobvyklé vintage barvě indexů, jsou velmi pěkné na pohled. Skoro u každých hodinek, které to dovolí, zkouším jako jednu z prvních věcí chod lunety a korunky. Prozatím na absolutní vrchol řadím Zenith Defy a IWC Aquatimer, což jsou samozřejmě mnohonásobně dražší hodinky. Chod lunety je dle mého názoru velmi podobný jako u Breitling Avenger ? tedy naprosto přesný a bez vůle, s kvalitním kovovým cvakáním. Šroubovací korunka se do závitu chytá ihned, není potřeba na ní tlačit a z jejího chodu mám velmi dobrý pocit. Nejslabší částí zevnějšku celých hodinek je originálně dodávaný mesh tah. V žádném případě ho ale nepovažuji za nekvalitní. Pokud bych si ho objednal na Ebay za 100 dolarů, tak se jedná o masivní, přes 4 milimetry tlustý mesh s kvalitní sponou a příjemnou možností regulace délky. Ve srovnání s hodinkami je ale o třídu níže. Určitě znáte ten pocit, že vezmete do ruky věc a ta na Vás nějak působí. Zatímco hodinky samotné jsou téměř bezchybné, tahu by jednoznačně slušely šroubky namísto pinů a případně také extenze. Tah odpovídá ceně, hodinky nikoliv.

 

Při čelním pohledu zaujme jednoduchý ciferník doplněný nezvyklým armovacím kroužkem. Vše má ostré hrany a krásně to spolu ladí. Luneta, index na 12 i armovací kroužek lícují naprosto přesně. Nevím, zdali je to náhoda u konkrétního kusu nebo standard značky, ale já mohu klidně spát a nemusím to nechávat u hodináře rovnat. Díky ?Vintage Green? (ve skutečnosti vypadá jako zašlá žlutá) barvě indexů k hodinkám skvěle pasují také kožené řemeny různých barev. Na číselníku musím z estetického hlediska ocenit plastické indexy 3, 6, 9 a 12, které jsou efektně ohraničeny stříbrnou zrcadlovou vrstvou. Nesmím zapomenout zmínit svítivost, která je opravdu vydatná. Jsem si jistý, že nijak nezaostává za luminiscencí IWC Aquatimer 2000, které já osobně považuji za malou svítilnu na zápěstí. Pokud bych chtěl být velmi kritický, uvítal bych logo a ostatní nápisy na ciferníku v plastickém provedení.

 

Srdcem hodinek je japonský stroj Myiota cal. 9015 od společnosti Citizen, který je ve výrobě teprve od roku 2009. Zde na Chronomagu i na WUS se lze dočíst, že stroj je prakticky shodný s ETA-2892 a funguje výborně. Přiznám se, že jsem měl jisté předsudky, jelikož jsem s kalibrem Myiota neměl žádné předešlé zkušenosti a četl jsem spíše stížnosti například na nepřímý pohon vteřinové ručky a celkově nepříliš vysokou kvalitu staršího kalibru 8215. Po získání osobní zkušenosti s kalibrem 9015 musím uznat, že hodinky mají ustálenou odchylku na +6 vteřin denně při odkládání na sklo. Jestliže hodinky přes noc odkládám na bok korunkou nahoru, odchylka činí +2 vteřiny denně. Vibrograf ukazuje Beat Error 0.2ms v ?nejhorší poloze?. Stroj má oboustranný nátah vč. ručního nátahu, praktický hacking a také ochranu setrvačky před nárazy. Spolehlivost prozatím z vlastního pohledu posuzovat nemohu, ale pokud budu mít tu možnost, rád se vyjádřím i za delší čas. Myslím si, že po překonání ?švýcarského předsudku? fungují ETA-2892 a Myiota 9015 úplně stejně a v hodinkách odvedou nadmíru dobrou službu. Oba stroje lze zmagnetizovat nebo zničit při pádu, ale stejně tak mohou při dobrém zacházení sloužit mnoho let. Já vím, že až příště uvidím ve specifikaci hodinek Myiota cal. 9015, budu vědět, že se nemusím ničeho bát, ba naopak.

 

Co napsat závěrem? Viděl jsem obrovské množství hodinek a značný počet jich také vlastnil. Jsem překvapen, jak kvalitní a pěkné hodinky dokáže malovýrobce typu Deep Blue vyrobit. Jedinou podobnou zkušeností byly Crepas Cayman 3000, které na ruce působily jako puk. Přiznávám, že jsem nikdy neměl Helson, Armida, Zixen, Halios a podobné značky, tudíž možná píši něco, o čem už všichni víte, ale já se z DB Deep Star 1000 upřímně těším a po delší době mám zase radost z hodinek a neberu je jen jako ukazatel času.

 

post-1156-0-55533600-1452243297_thumb.jpg

 

post-1156-0-86959600-1452243313_thumb.jpg

 

post-1156-0-82984200-1452243326_thumb.jpg

 

post-1156-0-81167700-1452243348_thumb.jpg

 

post-1156-0-17220000-1452243371_thumb.jpg

 

post-1156-0-13744300-1452243388_thumb.jpg

 

post-1156-0-52696400-1452243399_thumb.jpg

 

post-1156-0-57874000-1452243408_thumb.jpg

 

post-1156-0-23302600-1452245956_thumb.jpg

 

post-1156-0-88534600-1452243419_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Návštěvník

Moc pekna recenze, diky. O to vic me stve, ze jsem je nevzal v prodejnim vlakne. Muzu Te jeste poprosit o foto na ruce s informaci jakou mas velikost zapesti ? Zalekl jsem se totiz tech 45mm.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Diky za postrehy a paradni cteni, dal jsi si zalezet.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na Atomictime jsem se už díval častokrát, když jsem si chtěl koupit hodinky "jen tak" a zatím jsem vždy odolal.

Po přečtení této perfektní recenze to budu mít opět těžší.

Díky moc za skvělé počtení u kafe !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěkná a vyčerpávající recenze. Dva, tři roky nazpátek jsem měl také tu čest s tímto brandem. Pocity jsem z hodinek měl téměř totožné, za málo peněz hodně muziky. Přesně jak píšeš, hodinky o třídu výš než bych za tu cenu čekal, náramek slušný průměr. V porovnání se Seiko modely v podobné ceně, by podle mně DB v pohodě obstály.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...