Jump to content
mumi

Funkce a princip regulátoru

Recommended Posts

Dobrý den všem, 

chtěla bych se zeptat, zda mi někdo dokáže vysvětlit, jak funguje regulátor v hodinkách. Četla jsem o historických čínských vodních hodinách, kde prý jejich autor Su-Sung v jejich mechanismu použil regulátor, který se v Evropě objevil až za dalších tři sta let v mechanických hodinách. Není mi tedy přesně jasné, jakou má regulátor funkci v těchto historických a jakou v moderních hodinkách a jak se mezi sebou jejich fungování liší. Děkuji moc za odpověď!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tohle je příklad toho, čemu se v hodinkovém světě říká "regulátor"... to znamená malá vteřinovka a hodinovka a velká přehledná minutovka.

 

post-13836-0-35344600-1453314009_thumb.jpg

 

 

 

O čínském regulátoru ve vodních hodinách jsem bohužel nikdy neslyšel a popravdě si to ani nedovedu představit... Zřejmě ten výraz bude mít v tomhle případě jiný význam...

 

Ale možná se ozve někdo znalejší...

Share this post


Link to post
Share on other sites

na tohle je těžká odpověď. Je potřeba si udělat pořádek v pojmech protože autoři různých populárně "odborných" článků jsou často opisovači opisovačů a dělají v tom bordel. Na tu zmínku o jakýchsi skvělých čínských hodinách jsem taky kdesi narazil, jen to tak nějak vypadalo že se o těch hodinách vůbec nic podrobnějšího nedochovalo. Takže k těm pojmům. Ze souvislostí se zdá že autor zřejmě pojmem "regulátor"  míní tu část hodin která řídí jejich chod, dává mu jeho smysl, prostě způsobuje že stroj běží nějakým kontrolovaným způsobem. V zásadě se dá říct že v mechanických hodinách se používá kyvadlo nebo setrvačníkový oscilátor, zkráceně setrvačka. Kyvadlo je závaží na tyči a jeho délkou je daná frekvence kývání. Kyvadlo je spojené s kotvou, což je vlastně soustava zarážek která v tom rytmu přerušuje chod stroje a zároveň od něj dostává sílu k udržení kývání. U setrvačky je to podobné, jen místo visícího kyvadla je tam setrvačník který se otáčí sem tam. Někde se tady vyskytovaly obrázky a videa který teď samozřejmě nemůžu najít. Ale jak to fungovalo u toho číňana, to vážně netuším. Vodní hodiny obvykle fungujou podobně jako přesýpací, voda teče z jedné nádoby do druhé.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Su Sungovy hodiny byly vodní hodiny, tj. rovnoměrnost jejich chodu byla dána rovnoměrným přítokem vody. Jsou skutečně prvními známými hodinami, které použivaly krokový mechanismus. Evropské vodní hodiny v antice a středověku pracovaly na principu stabilního přítoku vodu ze zásobní nádrže do "měřící nádrže" u níž byla odečítána hladina (jak píše kolega přede mnou). To buď přímo, nebo pomocí plováku spojeného lanem s ukazovacím mechanismem. Hodiny tedy "šly plynule". Su Sung naproti tomu měl jakési vodní kolo po obvodu s miskami, do kterých natékala voda a byl vybaven pákovým mechanismem s protizávažím, který se uvolnil vahou misky vždy až v okamžiku kdy miska byla plná vody, závaží se převážilo a kolo se dalo do pohybu, aby bylo záhy zachyceno druhým ramenem páky a opět se čekalo až se miska naplní a závaží na páce se převáží. Tj pohyb se střídavě zastavoval a pouštěl, což je přesně princip kroku v hodinách, i moderních. V moderních hodinách však pravidelnost chodu není dána tokem vody, ale oscilátorem - kyvadlem nebo setrvačkou. Kyvadlo ani setrvačka však neřídí otáčení soukolí přímo, ale právě pomocí krokového mechanismu. Nejčastějším krokovým mechansmem v hodinkách je právě krok kotvový, který pracuje obdobně jako Su Sungův krok. Jedno rameno kotvy zachytí zub a vypustí ho až v okamžiku kdy ji posune ve své krajní poloze oscilující kyvadlo (nebo v hodinách setrvačka), kolo se začne pohybovat, ale na opačné straně ho zachytí druhé rameno kotvy, zase až do okamžiku než do něj "drkne" kyvadlo (nebo setrvačka). Takhle slovně se to děsně blbě vysvětluje. Na internetu je spousta animací, stačí použít google a hledat třeba "anchor escapement". Jinak ano je to pravda, byl to regulátor, a byly to čínské su sungovy hodiny a ano funguje to principielně stejně jako v dnešních hodinkách.

Edited by dknespl

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...