Přejít na obsah

Seřizování času kolem půlnoci.


michalval

Doporučené příspěvky

Zdravím chlapi,

 

včera jsem narazil na technický problém, tak se chci poradit. Pokusím se ten dramatický okamžik popsat:

přišel jsem o půlnoci k zastaveným Subům, které ukazovaly za deset minut dvanáct. Abych zjistil, jestli to je za deset poledne nebo za deset půlnoc, vytáhl jsem korunku o dvě polohy a posunul čas přes dvanáctku. Datum přeskočilo na další den, takže to byla půlnoc, jenomže ve skutečnosti bylo pořád před půlnocí, takže abych nařídil přesný čas, vrátil jsem ručky před půlnoc - což nevím, jestli je dovoleno - ale žádný odpor to nekladlo.

Pak jsem zasunul korunku do polohy rychlého překlápění data, abych sešteloval datum, ale nešlo to, byl tam odpor. Takže jsem to nechal být, a kolem jedné hodiny, už šlo přeřídit datum v pohodě.

 

Snad jsem to drama popsal pochopitelně. Nevíte, jestli jsou nějaká pravidla od Rolexu eventuelně jaká je mechanická vazba v tomto kalibru pro seřizování data a času - kromě toho univerzálního: "u hodinek s datumovkou na nic nesahat kolem půlnoci"?

(třeba u Panerai, které ale nemají rychlopřeklápění data, ani rychlé seřizování data, bylo uvedeno v návodu, že se nemá seřizovat čas mezi 23:00 a 1:00)

 

Prosím pouze ověřené informace.

 

 

Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No zrovna rychloúpravu datumu bych kolem půlnoci nedělal a to je v návodu určitě i napsáno (jen ten návod mám doma)... Tj. dojel bych na 6 hodin ráno, nastavil datum (třeba o den míň) a dojel "přirozeně" k tý půlnoci.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No zrovna rychloúpravu datumu bych kolem půlnoci nedělal a to je v návodu určitě i napsáno (jen ten návod mám doma)... Tj. dojel bych na 6 hodin ráno, nastavil datum (třeba o den míň) a dojel "přirozeně" k tý půlnoci.

Jasně, nejbezpečnější je obecný postup - to co píšeš - nesahat na seřizování data kolem půlnoci. Já mám návod bohužel pouze v italštině, což není moje řeč, ale pokud bych si tipnul, tak tam na tohle téma nic není. Na stránkách Rolexu není návod ke stažení, pouze brožura a tam nic není.

Než jsem hodil dotaz, hledal jsem na rolexforum i watchuseek, a tam jsou názory přesně dvojí tzn. buď:

1. nic se neděje - kalibr 3135 má "instatní" změnu data a je to na to zařízený a ničeho se bát netřeba, a pak

2. raději na hodinky nesahat nejlépe mezi 20:00 až 2:00 hod.

 

Tady je názor z dalšího fóra watchtalkforum.com, kde se píše, že jsou 3 typy strojků a na rozdíl od ETY, tomuhle strojku manipulace s datem kolem půlnoci nevadí a nehrozí poškození strojku.

 

There are basically 3 types of basic calendar mechanisms, Instantaneous, semi instantaneous and passing. All modern Rolexes have an instantaneous system that uses a cam spring jewel and lever to instantly change the date so you can set the time either way right up to calendar change without doing any damage. Eta movements have a semi where the calendar jumper is a wheel that has an internal spring that loads up and jumps near midnight and isn't as consistant as the cam version and damage can be done during calendar adjustment if trying to change the hands. Earlier Omegas have a similar system so you can go back and forth at midnight back to 11:30 and back up and change the calendar again. Rolexes made in the 50's have a passing mechanism that uses a wheel with a pin and as it passes the calendar it grabs one tooth on the calendar wheel and moves forward one day if you go backwards it moves the calendar back one day. The eta chronograph 7750 has a passing system and moves only forward one day it also has and quick calendar change and if you try to quick change during the normal calendar change things will break. Just a little synopsis on calendar mechanisms. Rikki

 

Takže pokud bys něco našel ve Tvém manuálu a napsal mi, budu rád. Pokud někdo "vidí" do teorie tohoto kalibru natolik, že ví, zda to vadí nebo nevadí, taky budu rád za radu. Nicméně myslím, že se tomu raději pro příště vyhnu a nebo to udělám, jak jsi psal Ty. Díky.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Skutečně ověřené informace najdeš jedině v návodu k použití a případně u AD. My ti můžeme zprostředkovat jenom a jenom vlastní zkušenosti...

A Tvoje vlastní zkušenost je tedy jaká? Protože jinak nechápu, proč píšeš do tohoto vlákna - jenom proto, abys mi udělil tuhle hraběcí radu?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U žádných hodinek se nedoporučuje blbnout s datumem okolo půlnoci, nevyjímaje u Rolexu co jsem kde vyčetl. Kromě true Gmt, tam si můžeš dělat co chceš. Ale je pravda že párkrát se mi to povedlo pod vlivem také, třeba u Béček, trochu v hodinkách chrastilo než jsem si to uvědomil a v pohodě, bez závady. Takže to úplně neznamená, že je hned rozbiješ, sleduj je chvíli a přeji ať jsou v pohodě :-)

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Posun ruciciek cez polnoc vzad by sam o sebe nemal nicomu uskodit ale na rychlopreklapanie okolo ponoci zasadne nesahat.

 

Nepriestrelny postup nastavenia prakticky akehokolvek strojku s quickset datumom je

-otacat rucickami kym sa datum nepreklopi teda 0000

-potom otacat dalej az na 1200 to by mala byt na obe strany ta najvzdialenejsia hodnota od zaberu preklapania

-nastavit rychlopreklapanim datum/den

-a posunom vpred ci vzad dostavit cas.

 

edit: este si neodpustim jeden ryp,.... ze toto je jedna vec ktoru ma Prim vyriesenu IMO lepsie nez Rolex :D... i ked som si isty ze jejich vynalez to nie je,... myslim Maltézské stavítko

Upraveno uživatelem cali
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

U žádných hodinek se nedoporučuje blbnout s datumem okolo půlnoci, nevyjímaje u Rolexu co jsem kde vyčetl. Kromě true Gmt, tam si můžeš dělat co chceš. Ale je pravda že párkrát se mi to povedlo pod vlivem také, třeba u Béček, trochu v hodinkách chrastilo než jsem si to uvědomil a v pohodě, bez závady. Takže to úplně neznamená, že je hned rozbiješ, sleduj je chvíli a přeji ať jsou v pohodě :-)

 

 

Posun ruciciek cez polnoc vzad by sam o sebe nemal nicomu uskodit ale na rychlopreklapanie okolo ponoci zasadne nesahat.

 

Kluci díky za odpověď. Jasně, že se tomu pro příště vyhnu.  ;)

 

Hodinky se zdají být zcela v pořádku. Přecijen jsem otáčel korunkou lehce a opatrně, a jakmile byl cítit odpor, netočil jsem dál. Takže mi šlo taky o poučení ostatním a taky trochu o akademickou debatu, zda to soudruzi ve Švýcarsku mají vyřešené a blbuvzdorné nebo ne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V originál manuálu není žádná restrikce na řízení datumu okolo půlnoci. Zkoušet to nebudu, u ostatních značek obecně je zakázáno od 20.00 do cca 2.00 manipulovat s datem.

Prostě co výrobce a kalibr, to jiná konstrukce a přístup.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V originál manuálu není žádná restrikce na řízení datumu okolo půlnoci. Zkoušet to nebudu, u ostatních značek obecně je zakázáno od 20.00 do cca 2.00 manipulovat s datem.

Prostě co výrobce a kalibr, to jiná konstrukce a přístup.

Diky, ze jsi to overil.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V originál manuálu není žádná restrikce na řízení datumu okolo půlnoci. Zkoušet to nebudu, u ostatních značek obecně je zakázáno od 20.00 do cca 2.00 manipulovat s datem.

Prostě co výrobce a kalibr, to jiná konstrukce a přístup.

Spis od 10pm do 2am, ale to uz je skoro fuk...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zařadil jsi rychlost se špatně sešlápnutou spojkou...trochu v tom zarachotilo, šlo to přes zuby, ale kvalit tam je a převodovka i auto jede bez problému dál.... ale když to budeš dělat často, tak se to do.jebe :-))))

Ještě, že jsem to vyřešil "blbuvzdornými" noDaty :-)))

Upraveno uživatelem moco
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zařadil jsi rychlost se špatně sešlápnutou spojkou...trochu v tom zarachotilo, šlo to přes zuby, ale kvalit tam je a převodovka i auto jede bez problému dál.... ale když to budeš dělat často, tak se to do.jebe :-))))

Ještě, že jsem to vyřešil "blbuvzdornými" noDaty :-)))

...a to ještě k tomu na zpátečku. Tady je jasně vidět, že nejlepší je Rolády nesundávat z ruky - teď jsem to udělal po půlroce a málem byl malér.

Ty jsi samozřejmě z obliga.  :D

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Bohužel jsem si toto vlákno prečet pozdě a nové suby pošteloval o půlnoci a ještě nastavil správne datum. Srovnal jsem ručičky o půlnoci, ale mezitím preskočila datumovka tak jsem ji rychlopreklapěním vratil na spravné datum. Tak že všechno špatně, ted se mi datumovka preklopí cca 3 min po půlnoci a ne presně v půlnoc. Myslite, že ty 3min po  jsou ok?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...