Přejít na obsah

IWC vs. Seiko - Súboj titanu


wawrik

Doporučené příspěvky

Doma sa mi zišli dva staršie titanové kúsky. Jeden od renomovanej značky, druhé je Seiko :) Náhodou som ich mal položené vedľa seba, čo ma prinútilo zamyslieť sa nad tým, prečo tie IWC vedľa Seika pôsobia ako uplácané blato vedľa kozmickej rakety, pritom v nových cenách stali asi dvojnásobok. Bohužiaľ pri najlepšej snahe to neviem odfotiť tak, aby ten rozdiel bol vidno tak veľmi ako naživo.
post-6480-0-86798100-1456249497_thumb.jpg

post-6480-0-60852300-1456249498_thumb.jpg
Oboje hodinky sú titanové, športové a zhruba súčasníci (IWC GST v tejto špecifikácii 3707 vyrábal v rokoch 1997-2005, cena ca. 5000 ?; Seiko je rok 2003, cena ca. 2400 ?), tak som si povedal, že si ich porovnám. Aj keď je to chrono proti obyčajnému trojručičkovému modelu, myslím, že porovnanie je namieste. Prístup k dizajnu bol síce odlišný, nenápadná športová elegancia IWC proti ázijskej úchylke na lesklé veci, ale pri bližšom skúmaní sa niekde tá dvojnásobná cena za IWC určite ukáže a odkáže lacné japonské pozlátko tam, kam patrí. Zaručene.

PUZDRO
IWC má klasické titanové puzdro so skrutkovacím viečkom. Vďaka drsnému povrchu sú hodinky matné a vyzerajú tak tmavšie. Veľmi ťažko sa opravujú škrabance, o čom by vedeli rozprávať idioti mamľasi hodinári zo servisu Sheron, ktorý ho pri údržbe párkrát poškriabali a na pieskovanie museli hodinky posielať do Viedne.
post-6480-0-61861800-1456249779_thumb.jpg
Seiko je iný level. Monokokové puzdro je kombináciou leštených a brúsených plôch. Do hodiniek sa dobíja zvrchu cez ciferník, čo znamená najmä to, že ich na reguláciu človek nemôže dať kdejakému Jožovi v Poluse. Čo v súvislosti s vyššie spomínanou ?šikovnosťou? idiotov mamľasov hodinárov v Sherone je asi aj výhoda, človek si trikrát rozmyslí, komu tie hodinky dá do ruky...
post-6480-0-29133300-1456249779_thumb.jpg
Logo zo spodnej strany je vyleštené na úrovni GS, ale ja sa v tom prd vyznám. Jednoducho sa leske viac ako čokoľvek v mojom byte.
post-6480-0-98366800-1456249779_thumb.jpg
IWC - Seiko 0:1

CIFERNÍK
Rozdielny prístup k návrhu je najviac vidno na ciferníku. Ten je u IWC čistý, takmer rovnaký, aký Porsche navrhovalo na chronografy dlho predtým aj dlho potom, ako spolupracovali s IWC. A rad GST chrono priamo na túto spoluprácu nadväzoval, nahradil spoločné modely, keď značka Porsche Design Studio utiekla pod ochranné krídla strýčka do Eterny. Takže je čistý, až puristický, okrem päťminútových indexov je celý cirkus vybavený potlačou, preto sa nejaký prúser nemá kde prejaviť. Aj keď... nie všetky indexy sa zadarili, ten na dvojke má poškodený roh.
post-6480-0-13087400-1456249923_thumb.jpg
Toto je index na jednotke, ako má správne vyzerať.
post-6480-0-58567500-1456249999_thumb.jpg

post-6480-0-28807500-1456250000_thumb.jpg

Seiko je typický ázijský kolotoč - musí sa to blýskať, musia tam byť rámiky a musí tam byť zlato, nech je poriadne vidno, že človek na to má. No výročný Landmaster to robí v miere veľmi akceptovateľnej aj pre našinca. Chlapci z Bauhausu by síce uvažovali o rituálnej samovražde, ale všetko tu ladí. Dokonca sa u Seika pomerne dosť brzdili s množstvom použitých fontov - štyri, vrátane loga, dátumu aj lunety. Úžasné. Rovnako ako IWC.

Na rozdiel od IWC sa toho na ciferníku Seika deje oveľa viac. Je tam plastická mapa s Everestom, keby človek zablúdil. Je tam plastické logo. Sú tam pozlátené indexy s veľmi presne nanesenou luminiscenciou. Plus je tam vytlačená celá brožúrka s príbehom modelu a väčšia časť užívateľského manuálu. Jednoducho, na ciferníku je roboty ako na kostole s miliónom možností, kde urobiť chybu - ale žiadnu som nenašiel.
post-6480-0-79889500-1456249998_thumb.jpg

post-6480-0-23287400-1456249999_thumb.jpg

post-6480-0-72662600-1456250000_thumb.jpg

post-6480-0-97598500-1456250001_thumb.jpg
IWC - Seiko 0:2
 
STROJČEK
V IWC je masovo vyrábaný chronografový kaliber V7750, ktorý však u IWC v tom čase dosť od podlahy upravovali (ref. 7922). Keď som sa po štyroch reklamovaných kusoch konečne dostal k správne fungujúcim hodinkám (popisujem tu), išiel v kancelárskych podmienkach na sekundu presne mesiace. Akonáhle som si ich prestal chovať vo vatičke, utekali 15-20 s denne. Pri nosení mi dosť vadí časté poskakovanie hodiniek kvôli rozbehnutému rotoru. Ľudia s rukami ako môj hrudník to asi nepocítia, mojim pastelkám to vadí.

No, v každom prípade si myslím, že 8L35 od Seika je kaliber na vyššej úrovni ako V7750 akokoľvek upravovaný láskavými rukami švajčiarskeho hodinára. Najmä vzhľadom k tým nespočetným reklamáciám, ktoré som absolvoval. Bod pre Seiko.
IWC - Seiko 0:3

LUMINISCENCIA
IWC má indexy a dve veľké ručičky potreté náterom s obsahom rádioaktívneho trícia. Nie sú to trubice. Svieti síce stále rovnako, ale neviem, či to je výhoda - je to stále rovnako málo. Navyše teraz po skoro dvadsiatich rokoch je to ledva vidno aj v úplnej tme a s akomodovaným okom. Seikácku Lumibrite netreba dlho opisovať, je to reflektor jasne viditeľný aj v tmavom šere nadránom s očami práve rozlepenými. Navyše má luminiscenciu aj na sekundovke, ak by som teda pátral po detailoch. Dvanástka je jasne rozlíšiteľná, u GST sú všetky trojhodinové indexy rovnaké. (Poznámka: to vpravo, čo nie je vidieť, sú IWC.)
post-6480-0-50577900-1456250249_thumb.jpg
IWC - Seiko 0:4

SKLÍČKO
IWC majú vypuklé zafírové sklíčko bez antireflexnej vrstvy, nechránené lunetou. Je dosť na rane. Ani pri pohľade z malých uhlov nedeformuje ručičky či ciferník.
post-6480-0-43593200-1456250375_thumb.jpg

post-6480-0-43930100-1456250421_thumb.jpg
Seiko má plochý zafír s vnútorným antireflexom, zapustený pod lunetu. Prestup svetla, čitateľnosť a sýtosť čierneho ciferníka pod sklíčkom je u oboch hodiniek rovnaká. Ale aj keď je vypuklé sklíčko nepraktickejšie, bod pre IWC - pretože po prvé je vypuklé sklíčko technologicky náročnejšie, o čo v tejto prípadovej štúdii s názvom Kde sú moje peniaze ide, a po druhé začínam mať veľmi neblahý dojem, že to bude s bodmi pre IWC veľmi, veľmi biedne...
IWC - Seiko 1:4

LUNETA
V tejto disciplíne je výhra Seika v podstate kontumačná... Je to jedna z najprecíznejších lunet vôbec. Majsterštuk s DLC (diamond like carbon) poťahom a zafarbenými číselnými hodnotami kvôli lepšej čitateľnosti. Plus reliéfne čiarky každé 3 stupne (!) a luminiscenčný bod na dvanástke. Vlastne v tomto prípade na severe. Dokonalé.
post-6480-0-75515400-1456250570_thumb.jpg

post-6480-0-51745200-1456250571_thumb.jpg
Fotku pevnej lunety IWC dávam iba z povinnosti, nikto sa pri nej nepristaví ani na sekundu. Leda kvôli škrabancu.
post-6480-0-32298500-1456250572_thumb.jpg
IWC - Seiko 1:5

ŤAH
S ťahmi je to rovnaké ako s puzdrami - IWC má matný, Seiko kombináciu brúsenia a leštenia. Čo z toho je výrobne náročnejšie a pôsobí hodnotnejšie je jasné. Ďalší bod pre Seiko.
post-6480-0-56931700-1456250638_thumb.jpg

post-6480-0-00100100-1456250639_thumb.jpg

post-6480-0-69285900-1456250639_thumb.jpg
IWC - Seiko 1:6

SPONA
Nerád to hovorím, ale spona je už druhá disciplína, v ktorej Seiko vyhráva kontumačne. Áno, IWC sponu má - a to je tak všetko, čo sa o nej dá povedať. Vlastne ešte jedna vec - je nebezpečná! Je iba jednojazýčková, takže sa občas stáva, že sa o niečo zachytí a rozopne. A ten istý pohyb, ktorý tú nešťastnú sponu rozopne, ju aj rovno stiahne z ruky. Ako to môže dopadnúť sa nemusím rozpisovať (a áno, stalo sa mi to - zachytil som ich v poslednej chvíli predtým, ako by mi spadli do tristometrovej rokliny pod vyhliadkou)...
post-6480-0-32642200-1456250815_thumb.jpg
Spona u Seika je nielenže dvojjazýčková, ale má aj poistku a navyše extenziu.
post-6480-0-47224200-1456250742_thumb.jpg
A keď už mám požičaný ten makroobjektív, detail razby TITANIUM ALLOY na spone:
post-6480-0-19481000-1456250742_thumb.jpg
IWC - Seiko 1:7
 
Konečný stav 1:7 pre Seiko hovorí o tom, že  z ôsmich rôznych častí hodiniek je viac práce a kumštu vidno práve u podstatne lacnejšieho Seika.
 
Mimochodom je zaujímavé, že ako jazdené hodinky sa dnes oba modely predávajú za približne rovnaké ceny, takže hodinkový trh hodnotu uloženú v týchto dvoch konkrétnych hodinkách vidí rovnako - IWC ju má vysoko nadhodnotenú a jazdené sa predávajú o polovicu lacnejšie, Seiko je podhodnotené a cena im stúpa.

Tým, ktorí to pretrpeli až sem, ďakujem za pozornosť. Môžete pokračovať v práci.

Poznámka pod čiarou: cenou nového Seika si veľmi istý nie som, myslím, že bude o pár stoviek nižšia.
 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Odpovědi 46
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

DĚKUJI! Po dnešním dni, kdy jsem poprvé po dlouhé době měl na ruce jiné hodinky než Seiko, tak říkám, že už nikdy víc to dobrovolně neudělám. Seiko je Seiko, ať si říká kdokoliv cokoliv ;)

Upraveno uživatelem JaRooN
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nejako mi z textu povypadávali linky. Takže tu je odkaz na popis, ako u IWC upravovali V7750. A niekde tu na blogu je popis anabázy, keď som sa snažil ten upravovaný strojček opakovane reklamovať :)

 

 

Parádní počin! Děkuji za skvělý počtení. Jen k prvnímu odstavci: Seiko snad není renovovana značka? Osobne ji neberu méně než IWC ;-)

Iste, preto ten smajlík... Ale nie každý to tak berie.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No dalo by se asi oponovat i jinde. Třeba, funkce chrona versus nic :). Ale myslím, že si IWC hlavně ublížil rychlým odsouzením tahu. Pokud se nemýlím, Mají IWC ten typ, kde se dá vydat každý dílek bez použití nářadí a technologicky je fakt vymáklý. K hodinkám, bez leštěných ploch se jednoduchý tah hodí, naopak u Seika mi přijde na masivní hodinky slabý. Takže alespoň tady bych dal bod IWC. Ale jinak napsáno hezky, i když trochu tendenčně ;)

 

IMG_2977.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja viem ze to chces pocut, tak ti to poviem: ze som ich ja blbec predal.. :) ale vidim ze su v spravnych rukach. Pekne fotky a prijemne citanie.

 

Inac ta luneta je tusim - snad sa nemylim - robena technologiou metal injection molding (praskovy kov natlacis do formy a potom upecies v peci - tym procesom meni nie len strukturu ale aj objem, tak to chce trochu cviku aby sa trafili, ale je to extremne presne). Prvykrat to pouzili na hysekovych sporturach. Ked tak naskenuj tu knizku, ja som slubil a kym sa k tomu zbehli okolnosti tak som ich predal

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Moment, aby nedošlo k nedorozumeniu - nehodnotím, čí je niečo pekné alebo škaredé. Ja som len hľadal, kde je ukrytá tá (viac ako) dvojnásobná cena u IWC. Ja som do tých GST chronografov zaľúbený, inak by som ich už skoro dvadsať rokov doma nesušil :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ciwe to je recenze. Zdržuju se komentáře, IWC je srdcovka nejsem objektivní.

Ale hledat nějaké rozdíly mezi IWC a Seiko a opominout prostý fakt, že cena není kritérium, je taky neobjektivní :)

Ale sere pes, máš to krásný, je to pecka oboje...

Upraveno uživatelem bandicoot
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pěkná srovnávačka, která ti dala určitě hodně práce, takže za mě díky a klobouk dolů. Z těchto dvou modelů hodinek bych si vybral a vyhrálo by u mě také Seiko, ale jelikož a protože mě vůbec tato značka neoslovuje, tak to mám jednoduché, asi bych si přišetřil a šel úplně do jiného modelu od Iwc, třeba Ingenieru :-) Fotky máš super, ty detaily. Vrypy na ručkách jsou s toho bláznivého servisu Sheron?

Upraveno uživatelem African
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...