Přejít na obsah

Vintage Omega Caliber 265 - 1950s


ddddawe

Doporučené příspěvky

Zdravím, 

 

Jsem tu nový, pokoušel jsem se najit někoho s podobným dotazem ale nenašel.

Dostal jsem pozlacené hodinky Omega caliber 265, vyrobené pravděpodobně kolem roku 1950 - serie 12..., které údajně zakoupil můj praděda v Indii a přivezl je tehdy svému synovi.

Já je teď zdědil po dědovi a chtěl bych se zde poradit co očekávat a jak případně postupovat při jejich opravě. 

 

Na strojku je vidět že jde o Caliber 265 s 15Jewels

seriové číslo 12750199

na víčku je typ 2512-5

Dále nápis Plaque L 80microns - tedy usuzuji že jde o zlacene hodinky 80ti mikrony? 

 

Zkoušel jsem něco málo zjistit, a jedine k čemu jsem se dostal je:

https://www.omegawatches.com/planet-omega/heritage/vintage-details/15651/?no_cache=1&cHash=c26c0f5448eebe2019016e168f54536b

 

 

představa byla nechat je opravit a zprovoznit, můžete mi někdo poradit co očekávat, nebo zda je to víceméně nesmysl.

Třeba i cenový nástřel by velice pomohl, vím že jsem nenapsal to nejdůležitější, zda hodinky jdou, ale zatim jsem raději nic nezkoušel :) 

 

Omlouvám se za fotku na topení, ale ted u sebe lepší nemám, pro první představu by to mohlo postačit.

 

Děkuji za názory, David. 

 

 

Nálezový stav:

 

SqQx8.jpg
 
U5T4.jpg
 
 
tmzUX.jpg
 
Bqal1.jpg
 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj

Myslim, ze hodinky maju potencial na renovaciu. Kaliber 265 je velmi solidny mechanizmus vychadzajuci z legendarneho 30T2

pozri napr. http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?00&ranfft&&2uswk&Omega_265

Urcite bude treba vymenit sklicko, to urobi kazdy hodinar. Ak chces original Omega , daju sa kupit napriklad u O. Freia v Kalifornii

 http://www.ofrei.com/page_168.html  Mozes tu kupit aj originalne korunky, rucicky, spony atd.

Daju sa tu kupit aj nahradne diely, v pripade poruchy. Solidne zasobeny nahradnymi dielmi na vintazne  Omegy je aj Krisnamurthy Sudarson v Indii  http://oldswisswatches.com/

Ten cifernik vyzera celkom dobre, ak je treba da sa zrenovovat napr. u Jakuba Chrzana v Poznani  http://renowacjatarcz.pl/

Ja s nim mam len najlepsie skusenosti. Pre ilustraciu mozes pozriet, co urobil s mojim cifernikom na kaliber 266

Tie moje Omegy su o dva roky mladsie a maju ocelove puzdro.

Takze teraz uz zavisi len na Tebe, co vsetko chces hodinkam dopriat a hlavne, kolko do nich chces investovat.

post-12147-0-58700900-1457004260_thumb.jpg

post-12147-0-75956100-1457004287_thumb.jpg

post-12147-0-20727600-1457004337_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj, 

 

Díky za odpověď a tipy.

 

Nejsem popravdě ještě zcela rozhodnut zda zachovat hodinkám určitou patinu, tedy vyměnit sklíčko, vyčistit a zprovoznit, A nebo zvažovat rovnou větší renovaci. Říkám si že ta jde udělat vždy, ale samozřejmě když se podívám na tvé Omegy po renovaci tak by se mi něco podobného líbilo. Jsou moc pěkné.

 

Jde aspoň hrubě nastínit cenu renovace/opravy nebo je to individuální? Alespoň řádově, bavíme se o 5 - 10- 15 - 20 tis?

Jak se renovují pozlacené hodinky? pouze novým pozlacením? 

Upraveno uživatelem ddddawe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zlacení se renovuje pouze tak, že se odstraní to původní a nanese nové. Má to více úskalí. První je, že málokdo to umí udělat tak dobře, aby to nebylo hned vidět. Vetšinou to totiž vypadá jako ocucaný bonbon. Závisí mj. na kvalitě přípravy pro zlacení, což nehodinář (zlacení hodináři sami nedělají) prostě perfektně neumí/nechce.

Druhým úskalím je vrstva zlacení. Nevím jak se to liší, ale současné zlacení je v síle jednotek mikromilimetrů,max. tak 10 tipuju. Na původní hodnotu 80 se nedostane nikdo.  Nebo by to stálo majlant.

 

Ceny se různí, pokud se nepletu tak za ciferník u Chrzana v Polsku je to kolem 15 stovek? Kompletní vyčištění a promazání strojku obvykle kolem 1 tis. Sklíčko neorigo pár stovek. Zlacení je hodně individuální, co vím, tak třeba 3-4tis.

 

 

Já osobně, když vidím ty fotky, tak rozhodně doporučuji nechat pozdro, ciferník i ručky tak, jak to je. Jenom servisovat strojek. Ze sběratelského hlediska jsou původní stavy cennější, než ranovace. A ten ciferník je velmi dobrý.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky.

Tak pokud je základní servis strojku a výměna sklíčka otázka tisícikorun tak je to super. To si takové hodinky jednoznačně zaslouží. 

 

Na živo jsou opravdu v docela pěkném stavu, ciferník vypadá moc pěkně.

Po vyšištění určitě prokouknou. Přiznám se že jsem zatim nehledal jak se to dělá, ale zeptám se, čistit tu špínu a oxidaci doma nebo nechat někde vyčistit? Čistí hodinář? 

 

Koukal jsem že co se týče servisu je tu téma tak to jdu projít.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj

Ak nebudes renovovat cifernik, tak naklady urcite nebudu vysoke. Original sklicko vyjde cca 30 USD + naklady na dopravu.

Za vycistenie a premazanie stroja moj hodinar berie 20 ? , v CR to asi bude podobne.

Myslim si, ze to pozlatene puzdro pri hrubke vrstvy 80 mikrometrov by sa uz malo dat prelestit. Samozrejme rucne a s citom, takze nejaky slusny zlatnik , alebo hodinar by to mal zvladnut. Bezna hrubka pozlatenia byva 20 mikrometrov, takze ty tam mas styri krat viac.

Ak nie je pozlatenie zotrete na exponovanych miestach, ako su nozicky, alebo hrany puzdra, stalo by to za pokus. Ono mozno by pomohlo len vycistit puzdro v ultrazvukovej vani, alebo pouzit niektory z chemickych pripravkov na cistenie zlatych sperkov.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Já bych to s originál sklíčkem tak nepřeháněl. Kromě tvé peněženky stejně nikdo rozdíl nepozná.

Nechat vyčistit a promazat strojek, vyčistit pouzdro, protože tohle je hrůza, pak dát nové sklíčko a budou jak nové.

No a pak jen hezký řemen a nosit pro radost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Všem moc děkuji. 

 

jedno trošku lepší foto nálezového stavu, určitě časem přibude foto po opravě.

Pozlacení se nakonec zdá vpohodě, tak už se těším až budou dělat radost na ruce.

 

bSCO1.jpg

Upraveno uživatelem ddddawe
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Omlouvám se za oživování rok starého tématu, ale nastal čas kdy vybírám komu svěřit vyčištění / rozchození strojku a výměnu sklíčka, plus případně co bude potřeba. Přestože jsem se tu snažil hledat a číst tak si nejsem jistý.

 

Poradí prosím někdo zda využít služby nejčastěji zde skloňovaných servisů Hanák a Dušák, nebo pro takovéto 68 let staré hodinky raději něco jiného? Vídeň nebo další možnosti?

 

Děkuji všem za odpověď. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omlouvám se za oživování rok starého tématu, ale nastal čas kdy vybírám komu svěřit vyčištění / rozchození strojku a výměnu sklíčka, plus případně co bude potřeba. Přestože jsem se tu snažil hledat a číst tak si nejsem jistý.

 

Poradí prosím někdo zda využít služby nejčastěji zde skloňovaných servisů Hanák a Dušák, nebo pro takovéto 68 let staré hodinky raději něco jiného? Vídeň nebo další možnosti?

 

Děkuji všem za odpověď.

Dusak i Hanak je velmi dobra volba, servis bude profi. Ovsem pocitej, ze i cena pujde do tisicu. Pokud je to moc, mrkni do hodinaru zde na foru. Je ji h tu take dost. Treba Tondako, z Liberce a hromada dalsich.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zlacení má 80 mikronů, což už je dost silná vrstva. Ošoupané určitě nebudou.

 

U Hanáka mám tu zkušenost, že drobný servis starých hodinek se u nich nevyplatí. Tam to nefunguje tak, že ti vymění třeba jen jednu součástku. Oni dělají kompletní repasi strojku.

Alespoň kdysi to tak bylo.

To jsem chtěl před pár lety na staré Omegy objednat jen sklíčko a korunku, nechtěl jsem servis, hodinky jsem chtěl pouze uložit do sbírky, ale nutili mi kompletní servis snad za 5 či 6 tisíc.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co já vím, tak za tento přístup nemůže Hanák nebo Dušák. Oni jsou oficiální servisy Omegy a musí respektovat podmínky, které Omega nastolí. To znamená, že Omega určila pár úrovní servisu a tebe s tvým problémem prostě do nějaké úrovně zasadí. Takže když chceš (plácnu od pasu) vyměnit sklíčko, řeknou ti ano, tohle je v rámci malého servisu, který zahrnuje to a to a stojí tolik a tolik. Pro mě bylo nejabsurdnější sdělení, že když jsem se u Hanáka ptal na výměnu baterky v ladičkovém strojku, řekli mi, že baterku je možno vyměnit jen v rámci servisu strojku a chtěli za to přes 10 tisíc... Hold Omega přišla na to, že se dá na hodinkách, které už dávno prodala, vydělat pomalu víc, než na prodeji nových.

 

Druhý problém, který souvisí s tím prvním, je ten, že Omega nedodává náhradní díly mimo svou oficiální servisní síť. Tím se snaží dostat ze hry ostatní hodináře a nutí zákazníky, aby šli do oficiálního servisu. Naštěstí se (hlavně různě na ebayi) válí různých součástek ze starých zásob hodně a zkušený hodinář díly většinou sežene. Bohužel ceny takových součástek jsou často dost vysoko. Na druhou stranu (týká se to hlavně číselníků, sklíček atd.) jsou takto sehnané věci většinou NOS. Oficiální omegácké náhradní díly už jsou většinou novovýroba, protože staré zásoby mnohdy oficiálně došly. 

 

Takže pokud jde o ty pozlacené omegy, zvládne to každý lepší hodinář. Tolik toho zase nepotřebují.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

AD Omega nema jinou volbu. Maji tabulkovy cenik a zvlast u vintaznich kalibru se to absolutne nevyplati, tam je servis jeste drazi jak u soudobych strojku. TAkze bezny servis resit u K&M, Tondako, Valis, Jiri9... Pokud je treba nahradni dil, tak ebay jak bylo receno vyse, nebo je beru u Cousins UK, kteri maji stale slusny fundus.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...