Přejít na obsah

Atelier Jeronimo


Jeronimo

Doporučené příspěvky

  • po 2 týdnech...
V 28. 4. 2020 v 17:30, mi5 napsal:

Parádní práce!

Díky..

V 28. 4. 2020 v 20:42, Tomáš Elsnic napsal:

tak to by jsem taky chtěl umět.SUPER

No, nevím, nevím. :) Ještě je hodně toho co bych rád uměl.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak jsem to vyladil zase do bezvědomí. :D

IMG_7288_result.JPG

IMG_7311_result.JPG

IMG_7319_result.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nádhera, už se na ně těším.
Na poslední fotce jsou na operačním stole ty Spětky?

EDIT: jaká je ideální hodnota toho úhlu uvedená na přístroji?
Dá se nějak z jejích odchylek dedukovat vliv na přesnost či případné opotřebení, délku chodu, ...

Upraveno uživatelem Vit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky Víte, na stole jsou opravdu zmíněné pětky.

Ideální maximum rozkyvu setrvačky čili amplitudy může být asi. 320 až 330 stupňů. Záleží i na konstrukci stroje, setrvačky, kmitočtu, atd. Ty tvé jsou několik minut po servisu a pero je natažené třeba jen na 20 - 30%. Až budou hodinky natažené, bude to více. Tak jako u mechanických hodinek je rozdíl když má pero špičku nebo jede na rezervu. Toto má vliv jak na přesnost tak na amplitudu. Když mi chodí Primky před servisem a jsou ještě v chodu, tak ukazují kolem 170, to už sotva lezou a jsou prakticky před zastavením. Běžně to hodináři nedělají, ale já si změřím hodinky i před servisem, abych věděl co mě může všechno potkat. Ono se z toho dá docela dost vyčíst. Těch aspektů co ovlivňuje přesnost i amplitudu můžou být desítky. Měl jsem na servisu vintage Longiny, které dělaly po servisu kolem 350 stupňů viz. foto. To je strop. Tolik energie ve starých hodinkách. 360 už je moc a popudný kámen vodítka setrvačky by začal narážet do kotvy z opačné strany. 

Důležitý údaj je kulhání, což je další vyobrazená hodnota v MS. Kolikrát vidím fotku v inzerci, kde jdou hodinky v průměru možná dobře, ale hodinky kulhají jako postřelené prase, což má významný vliv na chod stroje. Ideální hodnota u kulhání/Beat eror je 0,0 To v praxi znamená, že TIK je stejně dlouhé jako TAK. Čili setrvačka vybíhá na obě strany stejně daleko. Pokud TIK je kratší než TAK nebo naopak hodinky kulhají. Setrvačka vybíhá na každou stranu jinak. Toto se na komparátoru projeví vyšším číslem a linky jsou dál od sebe. U vintage Longinů viz. foto je 0,4 což je pořád dobré. Ve škole nás učili dostat se pod 1,0 ms. 

Snažil jsem se to vysvětlit trochu srozumitelně, kdyby to chtěl nějaký odborník, kolega doplnit, poopravit, ať tak udělá. :) 

IMG_4181_result.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Jeronimo napsal:

Díky..

No, nevím, nevím. :) Ještě je hodně toho co bych rád uměl.

-------------------------------------------------------------------------------------------------------

Tak jsem to vyladil zase do bezvědomí. :D

IMG_7288_result.JPG

IMG_7311_result.JPG

IMG_7319_result.JPG

To já samozřejmě taky,ale zase na druhou stranu nemůžem umět všechno.Ale když se to umí tak je to krása ve všem.Krásná prácička.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 4 hodinami, Jeronimo napsal:

Díky Víte, na stole jsou opravdu zmíněné pětky.

Ideální maximum rozkyvu setrvačky čili amplitudy může být asi. 320 až 330 stupňů. Záleží i na konstrukci stroje, setrvačky, kmitočtu, atd. Ty tvé jsou několik minut po servisu a pero je natažené třeba jen na 20 - 30%. Až budou hodinky natažené, bude to více. Tak jako u mechanických hodinek je rozdíl když má pero špičku nebo jede na rezervu. Toto má vliv jak na přesnost tak na amplitudu. Když mi chodí Primky před servisem a jsou ještě v chodu, tak ukazují kolem 170, to už sotva lezou a jsou prakticky před zastavením. Běžně to hodináři nedělají, ale já si změřím hodinky i před servisem, abych věděl co mě může všechno potkat. Ono se z toho dá docela dost vyčíst. Těch aspektů co ovlivňuje přesnost i amplitudu můžou být desítky. Měl jsem na servisu vintage Longiny, které dělaly po servisu kolem 350 stupňů viz. foto. To je strop. Tolik energie ve starých hodinkách. 360 už je moc a popudný kámen vodítka setrvačky by začal narážet do kotvy z opačné strany. 

Důležitý údaj je kulhání, což je další vyobrazená hodnota v MS. Kolikrát vidím fotku v inzerci, kde jdou hodinky v průměru možná dobře, ale hodinky kulhají jako postřelené prase, což má významný vliv na chod stroje. Ideální hodnota u kulhání/Beat eror je 0,0 To v praxi znamená, že TIK je stejně dlouhé jako TAK. Čili setrvačka vybíhá na obě strany stejně daleko. Pokud TIK je kratší než TAK nebo naopak hodinky kulhají. Setrvačka vybíhá na každou stranu jinak. Toto se na komparátoru projeví vyšším číslem a linky jsou dál od sebe. U vintage Longinů viz. foto je 0,4 což je pořád dobré. Ve škole nás učili dostat se pod 1,0 ms. 

Snažil jsem se to vysvětlit trochu srozumitelně, kdyby to chtěl nějaký odborník, kolega doplnit, poopravit, ať tak udělá. :)

Super, děkuju za vysvětlení.
(pochopil jsem to i já, takže si s ostatními nemusíš dělat starosti)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Jarku, díky za servis, Seika pětky měly za 9 dní průměrnou odchylku 2,5 sekundy za den do plusu.
Takovou hodnotu jsem ani nečekal.

Mezi námi, teď jsem dohledal, že ta Seika jsou o rok mladší než ty Certiny (kupoval jsem je nové v březnu 2008).

Vit_Seiko_5_2000512_01_.jpg

Upraveno uživatelem Vit
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

V 18. 5. 2020 v 12:22, Vit napsal:

Jarku, díky za servis, Seika pětky měly za 9 dní průměrnou odchylku 2,5 sekundy za den do plusu.
Takovou hodnotu jsem ani nečekal.

Víte, díky za zpětnou vazbu. Kolikrát hodinky po servisu myslím jak se jim asi daří. :)

V 18. 5. 2020 v 13:41, Tichus napsal:

Závidím, mně u AD seštelovali bondovky na +5 za den...

Já bych řekl, že právě takové naladění kolem +5 je právě žádoucí. Za pár let od servisu bude mít stroj tendenci se zpožďovat. A + 5/24h je ideální rezerva pro dobu kdy toto nastane. Dříve to mělo ještě historický význam, kdy nebyly mobily, chytré hodinky ani rádiovým signálem řízené časostroje a na mechanických hodinkách byl člověk prakticky závislý. Bylo vždy lepší přijít na šichtu, do školy nebo na nádraží o minutu dřív než později. Taky budící mechanismy u budíků se seřizovali raději tak, aby budily o 5 minut dříve než později. V mém případě je to zase trochu o něčem jiném a zákazníkovi rád klidně po roce od servisu ve své režii hodinky přeladím jak potřebuje. Naproti tomu jsem měl zákazníka, který úzkostlivě chtěl aby mu hodinky po servisu chodily mínus 15s/24h. Ani po několika telefonátech na Slovensko si nechtěl nechat vysvětlit, že to nemá praktický význam. On si stál za svým a nechtěl ručičky třeba jednou za týden vracet o půl minuty do protisměru, ale po směru aby hodinkám nijak neublížil. Přitom řídící mechanismus i ručkové soukolí, radiální třecí spojka/čtvrťová trubka je na toto stavěná. 

před 9 hodinami, Vit napsal:

Popravdě, je to podezřelé:
Teď nosím druhé hodinky po servise u tohoto čaroděje.
:notworthy: :notworthy: :notworthy:
Certiny - odchylka za 3 dny 3s (1s/den))
Jsem trochu nervózní, jestli mi tam nestrčil quartzové strojky ...

Ideální. :) Díky. 
 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale co jsem to vlastně chtěl. Jo... Osobní předávání hodinek oproti poště má své kouzlo. Vždycky si vychutnám ten nadšený ksicht když si majitel přebírá své hodinky po wellnessu. :)  Radost na obou stranách. Ovšem sousedi už se na mě dívají tak trochu přes prsty. Jezdí za mnou potetovaní, holohlaví i v zimně opálení pánové s auty minimálně vyšší střední třídy mimo krajských registračních značek, dochází k předávání kontrabandů, PET sáčků, hotovosti, ap. Takže tohle budu muset asi časem vyřešit aby to nebylo pro všechny zúčastněné tolik dehonestující. 

Třeba dnes jsem dodělal hodinky zákazníka, které se hodně prodraží. Celý nadšený po odjezdu ode mě se svým Maserati dostal 3 pokuty za rychlost. :D A to ještě neviděl jak hodinky vypadají dnes. 

 

IMG_7872_result.JPG

IMG_7873_result.JPG

IMG_7871_result.JPG

IMG_7870_result.JPG

IMG_7868_result.JPG

IMG_7866_result.JPG

IMG_7865_result.JPG

IMG_7864_result.JPG

IMG_7863_result.JPG

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...