Přejít na obsah

Longines 8229


malda

Doporučené příspěvky

Začalo to nevinně. Jeden náhodný klik na ebayi mě zavedl na stránky aukce tohoto tahu:

 

post-36202-0-36897600-1458804217_thumb.jpg

 

Byl jsem z něho úplně vedle. No jo, ale je to přece Longines. Značka Longines byla pro mě vždycky synonymem pro oblekové hodinky s velkým bílým číselníkem určené pro dobře situované pány nebo pro hodinky z všemožných drahých kovů a osázených drahými kameny určené pro dámy s vyšších vrstev. No prostě nic pro mě.

 

Tento tah mě prostě dostal, a tak jsem začal pátrat, protože tah postrádal jakékoliv označení. Koncovky toho tahu dávaly znát, že to není tah na kdejaké Longinesy, ale na jeden konkrétní druh pouzdra. Strýček Google nezklamal a zanedlouho jsem objevil dvoje hodinky s tímto tahem. Obojí byly Ultrachrony referenčního čísla 7970.

 

post-36202-0-70265600-1458804156_thumb.jpg

 

To mě trochu zklamalo, protože jsem si představoval tento tah na slušných chronografech s pořádně zubatou lunetou, která by se hodila ke struktuře tahu. Žádná chrona jsem ale na tomto tahu neobjevil. Ony Ultrachrony 7970 jsem ale našel i na jiném druhu tahu a vzpomněl jsem si, že na stejném tahu jsem viděl i krásné Longinesy referenčního čísla 8229, kterých tady na fóru pár je. Tak mě napadlo, že Longinesy 8229 by na tento tah mohly pasovat. A začal postupně dávat do hromady své první longinesky. Trvalo to i s pobytem hodinek v lázních dlouho.

 

post-36202-0-74254700-1458804177_thumb.jpgpost-36202-0-28610800-1458804316_thumb.jpg

 

Navíc mě čekalo nemilé překvapení. Totiž, že koncovky tahu až tak úplně do pouzdra 8229 nepasovaly. Šel jsem ale do rizika a s koncovkami jsem si pohrál. Modelářská fréza, ohýbačka, trocha hrubé síly i trpělivosti a výsledek je pro mě slušný. Přijde mi, že koncovky teď do pouzdra mých 8229 pasují líp, než do pouzdra Ultrachronů 7970. Když to porovnám s koncovkama tahů u autávií, tyhle aspoň krásně drží a nechrastí.

 

Rád bych něco k modelu Longines 8229 napsal, ale ono v podstatě není co. Hodinky nevynikají velikostí. Přijdou mi prostě tak akorát. Nadšený jsem především z tahu, protože je fakt pohodlný a propracovaný tak, že by se občas i současná švýcarská produkce mohla učit. Hodinky jsou díky kombinaci černý číselník / masívní bílé ručky krásně čitelné.

 

I když je značka Longines známější především jako výrobce společenských hodinek, v období od 40tých do poloviny 60tých let se proslavila i jako výrobce svých vlastních strojků s chronografem. Jednalo se o úspěšný a dnes sběratelsky ceněný strojek 13 ZN a jeho zdokonalenou verzi označovanou jako 30 CH. Oba strojky pracují na nijak závratné frekvenci 2,5 Hz (18.000 Ah). Z nějakého důvodu na konci 60tých let však Longines ustoupil od vývoje a nakonec i od výroby svých vlastních in house strojků s chronografem. V 70tých letech Longines nabízel už pouze několik modelů z kategorie sportovních hodinek se stopkami. Ve všech případech se jednalo o hodinky se strojkem Valjoux 72 (ten Longines označoval jako cal. 330), který už byl v 70tých letech přece jen vedle automatických chronografů od Heueru, Breitlingu nebo Omegy zastaralý. I to svědčí o tom, že v té době se značka Longines rozhodně primárně neprofilovala jako výrobce sportovních chronografů. I přesto se v 70tých letech objevilo pár Longines chronografů, které si zaslouží pozornost, a mezi tuto skupinu mimo model Longines 8271 "Nonius" a Longines 7981 "Big eye" (ten ještě dokonce se strojkem 30CH), rozhodně Longines 8229 patří.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Co k tomu dodat, Martine... Asi jen to, že závidím tento krásný komplet a jsi šikula. S těmi koncovkami sis opravdu vyhrál. :)

Jestli tomu správně rozumím, tak tam není val. 726 (Longines 332), ale val. 72 (Longines 330), je to tak?

 

Ad. příslušenství (krabka, tag + papíry): To jsi sehnal zvlášť nebo to k hodinkám bylo a pokud je to k hodinkám, můžeš postnout vnitřek papírů?

Díky moc a ještě jednou se klaním. :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Karle, donutils mě se nad tím zamyslet a pohledat na fotkách. U těch mých je pod setrvačkou číslovka 726 a jak jsem si ověřil na fotkách stejných hodinek, na můstku je 332, takže se omlouvám za mylné informace. Je to Valjoux 726 a tedy Longines cal. 332. Já jsem stejně nepřišel na to, jaký má být rozdíl mezi těmito strojky. Zjistil jsem jen to, že Valjoux 726 měl v roce 1974 nahradit Valjoux 72.

 

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Valjoux_726

http://www.ranfft.de/cgi-bin/bidfun-db.cgi?10&ranfft&&2uswk&Valjoux_72

 

Tady se píše dále jen o rozdílu v rezervě chodu, která má být paradoxně u novějšího Valjouxu 726 nižší o dvě hodiny oproti strojku Valjoux 72. Takže těžko říct...

 

A k tomu kompletu. Přiznávám, že to je "skládačka" - hodinky zvlášť, tah zvlášť, to samé krabka, tag a nevyplněné papíry. Krabka šla až z Argentiny:) Ještě mám originál a NOS Longines kožený řemen s trnovkou. Měl jsem ho jako rezervu pro případ, že by tah neseděl. Teď musím kvůli němu sehnat ještě jedny Lonžíny:) Odpoledne sem hodím jeho fotku.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tah evokuje pas z tanku, hlavne z fotky vnitrni strany. Ale je fakt, ze ty chrona hodne ozvlastnuje, i kdyz jich je par na foru, tak s tim tahem je posouvaji zase dal. Paraaada a uznani jak jsi to cele dal dohromady.

Upraveno uživatelem libor2002
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Viděl jsem jen dvě dobové fotky z katalogů Longines a na obou byly tyto hodinky na kůži. Přesně takové, jako na fotce níž:

 

post-36202-0-22498600-1458814948_thumb.jpg

 

Na internetu je ale dost fotek těchto hodinech na tahu. Jednak na tom, co je v mém prvním příspěvku ("rýžové" články, padnoucí koncovky), a i na jiných tazích (bavím se jen o značce Longines), které mají ale rovné univerzální koncovky.

 

Zkus shánět. Není toho ale moc. Já jsem za poslední víc jak rok narazil jen na ten tah, který mám. Jinak nic originál Longines v šířce 22 mm není. Kdybych na něco narazil, pošlu ti to v SZ.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

On ten Valjoux 726 lítal po světě už dříve než v roce 1974. Já ho třeba mám v hodinkách z roku 1969 a mám potvrzený z fabriky, že je původní.

Stačí si do Google napsat "Valjoux 726 from 1969" a vyskočí spousta hodinek. Je v tom trošku bordel, protože jak píšeš, je to vlastně vylepšený Valjoux 72, dokonce i na ranfft mají stejnou fotku na oba. Těch derivátů Valjoux 72 je hodně (720, 721, 723, 72C,729, 730, atd...). Aby se v tom potom čert vyznal.

 

Hlavní rozdíl by měl být ve frekvenci setrvačky. Valjoux 72 má 18000 A/h a Valjoux 726 má potom to vylepšení na 21600 A/h

Dále se liší počtem kusů (Val. 72 =  cca 260 000, Val. 726 = cca 47 400).

 

Já už tyhle Longiny viděl i různě číslovaný. Jedny oranžový měly dokonce dýnko 8229-2 (servisní záměna?). Pak se ke mně dostaly jedny se strojkem 330, Valjoux 72, které vypadají identicky jako ty oranžády a rozdíl je prakticky vidět jen na můstku ve značení a pod setrvačkou ve značení. Je v tom opravdu zmatek nebo možná, že ho mám jen já. :D Ale na druhou stranu, moje JLC jsem viděl taky s Valjouxem 72, takže se ničemu nedivím. Prostě to sekali tak, jak to vyšlo. Kdo ví, jak to v těch 60's a 70's bylo s kontrolou kvality, potažmo výstupní kontrolou. Jedno je ale jistý, a to fakt, že kvalitu vyráběli, protože jinak by tyto strojky už dneska tak mezi sběrateli nefrčely a jejich hodnota by nebyla taková, jaká dnes je.

 

BTW, tenhle rejžovej tah se mi taky líbí, ale původní asi nebude, kdo ví. Koncovky mu tam ale sedí. :)

post-21738-0-76547000-1458826129_thumb.jpg

post-21738-0-54594500-1458826132_thumb.jpg

post-21738-0-85442200-1458826134_thumb.jpg

Upraveno uživatelem VintageLover
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky za doplnění, Karle. Nemám, co bych dodal - tohle jsou jediné 8229, které jsem měl v ruce, ostatní čerpám jen z fotek. Můžu potvrdit, že tyhle Longionesky mají frekvenci 3 Hz, jak jsem si poslechl. Naproti tomu Fortisy Marinemaster 8001 (taky Valjoux 72) tikají evidentně pomalejc a frekvence 2,5 Hz sedí. Tím pádem jsou informace na Ranfft.de mylné. Taky jsem viděl několikrát označení 8229-2 na oranžové variantě těchto Longinesek (mělo by tam být 8229-1). Pokud se ale nepletu, pokaždé takové hodinky měly i číselník, který má 8229-2 a který se na subcifernících liší od 8229-1.

 

Za ten rýžový tah bych se přimluvil, že to je originál:

 

post-36202-0-26985400-1458828877_thumb.jpg

 

Tady je na Ultrachronech 7970 a levě nevypadá.

EDIT: ale tys asi myslel, že ten rýžák nepatří na tento typ hodinek než že je levý. Pochopil jsem to až při druhém čtení:)

Upraveno uživatelem malda
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

jj, přesně tak jsem to myslel, že patří k jiným Longinám. :)

Ono to tam na ranfft je dobře, ale dost nešťastně a nepřehledně napsané.

 

Myslíš tenhle případ s těmi Subdialy?

Protože takové ty "klasiky", co jsou na fóru, mají podle mě stejný cifr jako Ty, resp. zaměnitelný, jen se to liší lunetou.

Už to tady ale nebudu plevelit plkama. :)

post-21738-0-58755700-1458829672_thumb.jpg

post-21738-0-48065900-1458829920.jpg

Upraveno uživatelem VintageLover
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Výborný příběh Martine.

 

Rád bych také zjistil, jaký tah je opravdu původní k 8229-kám, ale zdá se, že nikde konkrétní informace není k dohledání. A problém je i to, že Longines taky nečísluje jako např. Omega, takže smůla. Ani google nevyhodí nějaký převažující typ.

 

Každopádně alespoň číslování modelu hodinek víme správně, 8229-1 jsou oranžády a 8229-2 černoušci. Pokud jsou někde kusy se záměnou, tak než výměnu dýnka bych to viděl spíše na manipulaci s lunetami. Určitě některé nepřežily, musely se v průběhu doby měnit. A nebo u nějakého velkosběratele se to různě poskládalo z vraků a nefunkčních, aby se daly pak prodat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Možné je všechno, ale černé i oranžové mají vložku lunety z plastu a je tam i lumi, což tady u těch je zcela jinak. A font je jiný, než na hodinkách, to asi není košer (hlavně číslo 10 se liší).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...