Přejít na obsah

Longines 8229


malda

Doporučené příspěvky

Diky Klui. Je bych dodal, že tohle vlákno se týká Longinesek 8229 - ne jen mojích kousků, takže fotky, info, postřehy sem! Může to být zajímavé vlákno.

 

Já co jsem viděl 8229-2 s oranžovou lunetou, tak vesměs měly číselník jako 8229-1. Ale je jich dost, tak bych se spíš přimluvil za tovární výrobu než vyměňovanou lunetu. Naopak černou lunetu v kombinaci s číselníkem jak sem postoval Karel, jsem ještě neviděl. 

 

Tu modročervenou lunetu jsem se pokoušel dohledat. Jediné, na co jsem přišel, je to, že je naprosto totožná s lunetou z nějakých Wittnauerů, jen má trochu sraženou vnitřní hranu. Front sedí, i jiné detaily sedí, nesedí jen barva, která je u Wittnauerů jen červená.

 

A na tahu se podle mě ty hodinky neprodávaly. Zatím jsem jednoznačný důkaz nenašel.

 

A aby to nebylo tak jednoduché. Nezaznamenal někdo ten celooranžový číselník na 8229, který šel nedávno jako NOS na ebayi? Ta aukce už zmizela...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak Karel byl rychlejší :) Já osobně bych to neviděl jako prototyp, ale nějakou zakázkovou výrobu. Písmo neostré, sem tam křivé a rozpité. Prostě se mi to nelíbilo.

 

 

A ještě jedno tofo mých.

post-27970-0-47702300-1444995264_thumb.jpg
Upraveno uživatelem Dzos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Karle nekaž mi radost:) Ne, samozřejmě díky za názor. Já jsem ale fakt ty hodinky kupoval v podstatě kvůli tomu tahu a zatím jsem z něho nadšený. No a když mě omrzí, minimálně originál trnovku mám v záloze:)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • Po letech...

Poslední dobou moc sem na fórum nepřispívám. Díky tomu ušetřím spoustu času a mám čas vymýšlet kokotiny. Poslední z nich je dokončený druhý "projekt 8229", který se rodil asi takhle:

Před časem jsem pořídil druhou variantu hodinek Longines 8229 s oranžovou vložkou lunety. Nasadil jsem je na černou kůži s origo trnovkou a chvíli příležitostně spokojeně nosil. Netrvalo dlouho, a začal jsem vymýšlet, jestli by ty hodinky nešly zkombinovat s nějakým dobovým tahem Longines. Tyto hodinky se originálně dodávaly jen s jedním druhem "rýžového" tahu vyráběným v Japonsku pro japonský trh (je na fotce o pár postů výš). Ten se mi ale sehnat nepodařilo. Jako jediná schůdná možnost mi nakonec přišel pouze Gay Freres tah, který se v jedné variantě vyráběl pro chronografy  Longines na přelomu 60. a 70. let, a který se mi vždycky líbil. Ten se mi shodou náhod podařilo ve slušném stavu sehnat.  

20220818_135409.thumb.jpg.1d1736bad0279b38d0264a9d44389d6b.jpg

Tak nějak jsem doufal, že koncovky budou s případně menší úpravou sedět i na pouzdro 8229, jako v případě mého dřívějšího projektu popsaného v předchozích příspěvcích. Jak už jsem uvedl, Gay Freres vyráběl pro společnost Longines pouze jeden druh tahu. Tah Gay Freres měl dva druhy koncovek označovaných jako "LA" a "LB". Nezjistil jsem však žádný rozdíl mezi nimi. Tahy s oběma typy koncovek se objevují na stejných typech hodinek. "LA" i "LB" mají shodně šířku 22 mm.

Samotný tah mě nadchl. Osobně se mi líbí víc, než slavnější varianta "díravých" Gay Freres tahů vyráběných pro Zenith. Propracovaností přezky je pak lepší, než u tahů Gay Freres vyráběných ve stejné době pro Heuer. Tahy pro Longines mají navíc "divers extension" a logo Longines vyražené i uvnitř přezky. Jinak je přezka rozměrově stejná jako u tahů pro Heuer.  

Bohužel se naplnily mé obavy, že koncovky nebudou na 8229 vůbec pasovat. Jsou prostě velké a z pouzdra sjíždějí. Je fakt, že stačilo vzít pilník, dát si tu práci a zejména vnější plochu koncovek upilovat, aby seděly. Vzít pilník na originál koncovku tahu Gay Freres mi ale přišla jako čistá prasečina. 

20220818_135231.thumb.jpg.e747b60626212f41b8f8011a98fb3c23.jpg

Když jsem zjistil, že se na Ebayi dají koupit no name čínské koncovky na jubilee tahy, vycítil jsem příležitost a pár v šířce 22 mm koupil. Vyšlo to i s poštovným na 200 Kč, za necelý měsíc byly doma.

20220818_134859.thumb.jpg.691121cdb33f48a4c402e92a222f9a09.jpg

Pasovaly sice ještě hůř, než originály, ale tady už jsem se vzít flexu a pilník do ruky neštítil. Vnější stranu jsem srovnal a zvětšil otvory pro napojení tahu.

20220818_181431.thumb.jpg.865b73d0c5c9fbfb4a8109ee5fe63252.jpg

Výsledek? Nebylo to úplně jednoduché, ale při troše dobré vůle a trpělivosti se povedlo. Podařilo se mi tah Gay Freres napasovat na Longines 8229 aniž bych cokoliv originálního poškodil. 

20220818_192434.thumb.jpg.4a649f2276d6789b2a4a415fb2309038.jpg20220818_192411.thumb.jpg.c02efcde90e3fd91f0561a8433608b0f.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...