Přejít na obsah

Pravej Prim vs. levej Prim


Doporučené příspěvky

pravý a levý primky - to je špatné rozdělení, víceméně nepochopení historie a reality.  :photo:

 

Spíše je to takhle - československý primky vyráběné v NMNM a do roku 1989, jsou v kurzu a budou jako skutečné retro přítomny v rozumné každé sbírce. Dále české "primky Elton"  samozřejmě předražené jak se patří na nesolidní firmu  a moravské globální ukazovače času, tzv.empíci, z nichž mají chronomagoři nejmenší radost. 

První případ vždy stojí za to, další dva jsou mimo hru, to nejsou skutečné primky, ale jen nějaké napodobeniny. Těžko pro to ztrácet slovo.

**

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mně spíš zaráží, jak se na ten levej Prim pořád plije. Já to neberu jako napodobeninu, ale jako normální svébytné hodinky v konkurenčním prostředí. Podobný je snad u Sportů jen ciferník, ostatní je jejich tvorba. Že používají logo Prim, no nějakou cestou si ho opatřili, a dodnes nikdo pravomocně nestanovil, že by něčím porušovali cizí práva, tak se k tomu nijak nevyjadřuji. Dnes se se značkama kšeftuje běžně, viz Tesla, Eta, Sencor, Nokia nebo ruskej šampus, a důvod je právě ta tradice, která následně pomůže prodávat, a je to legitimní. Teď mně neberte za slovo, jsou tam nějaké odlišnosti, ale kupujete též Čínu. Že si píšou Czech made nebo originál na jejich stránkách mně netrápí, jelikož je to nic nevypovídající nápis, ať si tam napíšou třeba superlative něco. Firma se prostě snaží co může , dělá promo, vybudovala distribuční sítě a hodinky naleznete v každém větším městě, zaměstnává naše lidi při montáži, na rozdíl od Seika nebo Casia a pod., kde to montují roboti v Malajsii nebo Koreji, tak se určitý cenový rozdíl proti konkurenci dá akceptovat, ale není to žádný extrém, na rozdíl od pravého Primu. Cenová a modelová politika pravého Primu je úplně mimo, všechno je buď nudná obleková tuctovka, kde se nedá nic zkazit, nebo katastrofa vlastního designu ne nepodobná určitým modelům levého Primu, a nebo reminiscence na modely staré 50 let. Jediné, na co se z toho dá koukat je kopie starejch Orlíků, ostatní je tragedie. Netvrdím, že levý Prim je v tom nějak lepší. Totéž strojky. Pravý Prim drahnou řádku let používal jak cizí strojky, tak se uchyloval k takovým úchylárnám, jako že si zákazník nosil vlastní ojeté strojky a pod. Pak se zmátořil, vyhrabal výkresy a začal dělat inhouse na úrovni nelicenčního Lipu nejjednodušší konstrukce starého 70 let, který by byl rád, kdyby dosahoval kvality snad té nejlacinější Miyoty, myslím kvalitu (přesnost výroby) a konstrukci, ne nějaké ozdobné blbosti. Ale proč to všechno píšu? Levý Prim dle mého nabízí produkt srovnatelný s konkurencí, koupit ocelový sportovní automaty montovaný v ČR za 6 litrů mi prijde úplně normál. Co mě ale maximálně irituje, jsou žvásty pravého Primu o luxusu, přičemž se jedná v rámci cenového segmentu o absolutní brak na chvostu. To ještě nehovořím o procentu zmetkovitosti, porovnání by mě docela zajímalo. Připadám si, že ze zákazníka dělají vola, nebo žijí v přesvědčení, že jím už je. Samozřejmě nemusím kupovat, ale pokud se to tady řeší, tak to je můj názor na věc.

Upraveno uživatelem ramon
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podle mne se to nedělí na pravej a levej Prim, ale na starej normální fungující českej lidovej Prim (P) a na dva nový Primy (E + M), který jsou oba - svým způsobem - levý. Sorry.

 

"P" dokázal rozjet a třicet let udržet masovou inhouse výrobu za rozumnou cenu (inhouse myšleno výrobně, konstrukčně to platí až od poloviny šedesátých let) a výrobky dokázal přes standardní ditribuční síť prodat, byť to nebylo v tržním prostředí, ale centrálně plánovaným.

 

"E" umí též inhouse, ovšem konstrukčně značně zastaralej. O rozumnejch cenách a masový výrobě nelze vůbec mluvit. Distribuce se snad konečně normalizovala, ale dlouhou dobu byla opravdu podivná. A jestli jsem dobře sledoval situaci v uplynulých desetiletích, bez dotací a zakázek z veřejných peněz by to hodně dřelo.

 

"M" jede masovku za rozumný ceny a s normální distribucí jako starej Prim, ale holt nevyrábí tady, podobně jako řada dalších českejch firem. Taková je doba. Kdyby angažoval opravdu dobrý designéry se znalostí historie hodinářský tvorby, a v nižším středním segmentu už nabízel safír, solidní WR a vyšší řady Miyot nebo Seiko strojky, nedalo by se z hlediska běžnýho zákazníka proti výrobkům moc namítat, snad až na tu PR czech made masírku. Ale pro nadšence jako jsme my Čína bude samozřejmě jen Čína a ještě nějakou dobu na ni budeme koukat skrz prsty (stejně jako před desítkami let byl k smíchu japonskej motocyklovej průmysl).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Martar m.j. napsal "...Distribuce se snad konečně normalizovala, ale dlouhou dobu byla opravdu podivná..." - někdy koncem roku 2007, když se na obzoru objevily moje padesátiny, mě napadlo udělat si sentimentální radost a pořídit něco z tehdejší produkce Primu. Trošku jsem pátral a myslel jsem na Diplomaty, jež jsem si z mládí pamatoval jako moc fajnové hodinky. Telefonicky jsem pak hovořil s nějakou paní z Eltonu a na moji otázku, kde konkrétně bych si mohl jejich produkci prohlédnout a případně něco vybrat, odpověděla, že mi může dát kontakt na nějakého pána z Prahy (kde jsem tehdy bydlel), s nímž bychom si dali rande, ukázal by mi nějaké plato (hodinkovnici?) s nabídkou a mohl bych si vybrat. Mno, zrovna dvakrát mi to nevonělo a když mi na můj dotaz na cenu paní sdělila, že Diplomaty začínají někde na čtyřiceti tisících, poděkoval jsem jí a rozloučil se. S ní i s novodobým Primem... :(

Jinak bych mohl podepsat celý Martarův příspěvek.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podomní prodej, který znemožnil přímý srovnání, byl jediná možnost jak prodat něco mimo firemní nákupy.

Měl jsem třeba Orlík LE55, který byl v roce 2005 tuším za 55tis. A tohle položit na pult vedle cenově odpovídajících swiss hodinek musela být děsná sranda a člověk by za to nedal ani 10tis.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Podomní prodej, který znemožnil přímý srovnání, byl jediná možnost jak prodat něco mimo firemní nákupy.

Měl jsem třeba Orlík LE55, který byl v roce 2005 tuším za 55tis. A tohle položit na pult vedle cenově odpovídajících swiss hodinek musela být děsná sranda a člověk by za to nedal ani 10tis.

ono tolko by tie Orliky normalne aj mali stat, tych 10 tisic. 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

nějáké mediální boje. z ihned - https://byznys.ihned.cz/c1-66180550-falesne-znacky-obiraji-evropske-vyrobce-o-60-miliard-eur-rocne-lidem-berou-statisice-pracovnich-mist-ukazal-pruzkum-eu

 

"...

Jenomže u některých výrobků je rozeznat originál od padělku složitější. Ví o tom své například známý český výrobce hodinek PRIM. "Dlouhodobě se potýkáme s nekalou soutěží, kdy na český trh dodává hodinky pod značkou PRIM firma, která nemá s tradiční výrobou hodinek v Novém Městě nad Metují nic společného," uvedla tisková mluvčí výrobce Adéla Dittmannová. Na trhu se objevují hodinky PRIM neznámého původu, které nepocházejí z dílny firmy Elton hodinářská, majitele značky PRIM. "Způsobené škody jsou dle našeho odhadu v řádu desítek milionů," doplnila Dittmannová. 

..."
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

nějáké mediální boje. z ihned - https://byznys.ihned.cz/c1-66180550-falesne-znacky-obiraji-evropske-vyrobce-o-60-miliard-eur-rocne-lidem-berou-statisice-pracovnich-mist-ukazal-pruzkum-eu

 

"...

Jenomže u některých výrobků je rozeznat originál od padělku složitější. Ví o tom své například známý český výrobce hodinek PRIM. "Dlouhodobě se potýkáme s nekalou soutěží, kdy na český trh dodává hodinky pod značkou PRIM firma, která nemá s tradiční výrobou hodinek v Novém Městě nad Metují nic společného," uvedla tisková mluvčí výrobce Adéla Dittmannová. Na trhu se objevují hodinky PRIM neznámého původu, které nepocházejí z dílny firmy Elton hodinářská, majitele značky PRIM. "Způsobené škody jsou dle našeho odhadu v řádu desítek milionů," doplnila Dittmannová.

..."

Dou nahoru. Tiskovyho mluvciho nemaj snad ani v Patek Filip.
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

"Způsobené škody jsou dle našeho odhadu v řádu desítek milionů,"

Tak určitě...už vidím ty zástupy prohlédnuvších týpků, jak jdou místo MPM za čtyři litry kupovat bronzové Orlíky za 85k ;o)

I když, takový Big Shock za 27k s originál Rondou v ceně se taky vyplatí  :notworthy:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...