Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Co se týká čištění, jsou už přeci jen modernější věci než Balistol, nebo Konkor... Tím prvním se mažou uši psům  :lol2:

 

Moderní prostředky označované často jako CLP (Cleaner, Lubrikant, Preservative) jsou vhodné mazací a hlavně konzervační oleje. Ano, taky trochu čistí (co je mokrý, to je čistý), ale primárně jsou to oleje (a je jaksi blbost, aby to zároveň mazalo jako olej a zároveň to oleje rozpouštělo).

 

Na opravdově čištění jsou potřeba rozpouštědla. Jsou na různých bázích. Něco rozpouští karbon, něco mosaz, olovo atd...

 

CLP jsou pak velmi dobré na namazání (existují i jako vazelíny nebo pasty - třeba do vodících drážek), především proto, že narozdíl od starých olejů - tyhle věci nestékají, ale vzlínají... Když namažete pušku WD-40, dáte ji do trezoru na stojáka, tak pod ní bude za měsíc louže a puška skoro suchá... Dříve se to řešilo (konzervace) různými vazelínami a podobně - aby nestékaly. Ale tyhle CLP (většina z nich) právě proto že nestékají, tak udělají ochranný film a zůstávají kde mají. A díky svým vlastnostem, kdy vzlínají - tak se kolikrát samy dostanou do míst, kam je člověk ani nedá... Ostatně i v armádě se používají třeba i na mazání vývrtů hlavně u tanků...

 

U pistolí ostatně stačí jedna 50ml lahvička CLP na celý život, ještě hada a kus hadru a není co řešit... U samopalů (útočných pušek) pak k tomu ještě kartáčky a rozpouštěcí čistidlo. U přesné střelby pak používáme kartáčky, hadříky, dva druhy rozpouštědel, CLP a další technický pomůcky jako navaděče a podobně (někdy stlačený vzduch)... Čištění zbraní pro přesnou střelbu je děsivá alchymie... Ale dokážeme namazat hlaveň tak, aby při studené ráně namazání kompenzovalo ztrátu úsťové rychlosti - když se to umí, tak studená má stejnou rychlost a zásah je na stejném místě jako ostatní - a to platí i na vzdálenosti nad 500m...

 

Důležitý ale je, čistit pravidelně. Absolutně se vyplatí čistit ihned po každý střelbě - jde to líp a rychlejc. Kluci na tréninkách po dostřílení čistí pistole okamžitě, zabere jim to asi 2-3 minuty...

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Mě tady dealer vychvaloval toto: http://www.nanoprotech.cz/sprej/nanoprotech-gun/

 

Tak jsem mu řekl, ať mi to vezme až sem příště pojede, tak uvidím...

Mám pocit, že to, co jsem tenkrát měl, byl Tera Gun, ale nevím, jen jsem teď zkusil vygooglit "vazelína na zbraň", první na mne vypadl Tetra Gun a já si uvědomil, že to odněkud dobře znám... Asi to nebyla nanotechnologie, ale jak jsem psal, hlaveň se napoprvé ošetřila 20-minutovým nanášením, což prý způsobilo "zažrání" prostředku do pórů hlavně. V té době jsem měl zbraní víc a nejdřív jsem to zkusil na moderním perkusním revolveru Ruger Old Arrmy .44. Účinek byl neskutečný, po střílení stačilo hlaveň 2x protáhnout suchým hadříkem a olovo bylo pryč, vůbec se to nezanášelo. Tak jsem to aplikoval i na další, protože přebíjenými bezplášťovými náboji jsem střílel i IPSC, ale pak to došlo, po ruce byl WD40 a tak ho používám dodnes. Ale chci zase zkusit nějaký takový zázrak, třeba moderní nano...

PS: Tuhle rozpatlanou fotku Ruger Old Army jsem nedávno našel, naskenovaná papírová, můj nejoblíbenější perkusák, nádherně udělaný... Kde je mu konec...

post-3283-0-42719000-1480667769_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

..., po ruce byl WD40 a tak ho používám dodnes. ..

WD40 je v podstatě pouze vytěsnovač vody, rozhodně to není ani konzervant, ani mazadlo!!! Tj. klidně to čím vyčistit (i když jsou účinnější srágory), ale pak hned dosucha a nějakým mazadlem na zbraně. Normální mazadla typu motorový olej jsou taky nevhodné - nejsou konstruované na takové teploty.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jeremy - tak nechci se přít, ale WD40 mj. prodáváme a všude, včetně technických listů, Wikipedie atd. je udáván jako univerzální mazivo a konzervant, který zároveň vytěsňuje vlhkost... Neříkám, že je na zbraně nejlepší a proto jsem psal, že chci zase koupit něco lepšího, ale určitě to mazadlo je, používám ho i na bovdeny, nože, panty....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ono WD40 je široký pojem produktů, včetně mazacích. Nicméně většinou se uvádí WD jako zkratka Water Dispersant nebo Water Displace spray. Tedy něco, co primárně odpuzuje vodu.

I na řetězu na kole je poznat, že to nemaže tak dobře jako jiné oleje

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Náš hajnej měl sud s naftou a když přišel z lesa tak do něj laufy svoji dvojky strčil a bylo

A já mám doma starou rusandu kde v návodu pokud se dobře pamatuji stalo po ukončení sezóny se doporučuje vyčistit

Upraveno uživatelem Conrad
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ještě si dovolím vráítit se k projednávání návrhu o omezení legálního držení zbraní. Jsem zvědav, jak se zachová naše vláda a poslanci v případě, že to pro nás nedopadne dobře. Co myslíte vzepře se EU a bude riskovat sankce? Nebo to dopadne jako s migrací - verbálně před veřejností odmítat a na jednáních držet krok a hubu? Já osobně o nich iluze nemám.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Taky jsem se dnes rozepsal a napsal všem. Pan Ježek, Mach a Polčák mi odpověděli. Je vidět, ze snaha z jejich strany je velká, ale zda to bude stačit, těžko říci, jsou v menšině. Chtělo by to podporu i z jiných zemí

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...