Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Tak je připravena žaloba na EU, úsatavní zákon o obraně prošel v Prlamentu prvním čtením. Jasný je, že pokud ten zákon nakonec neprojde, tak před tou směrnicí EU nás nic neochrání. Vlastně ani ta žaloba nemá odkladný účinek - směrnice musí být implementována, nebo sankce. Ještě dnes si nechal Žilka cosi schválit na vládě - prý osvětu obrany /tu bude dělat stejně Janda a spol./.

Jen pro zajímavost - víte o tom, že 1 koruna investovaná do Svazarmu měla hodnotu 5 kaček vkládaných do ČSLA? 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Sněmovní výbor doporučil dolní komoře schválit novelu ústavního zákona o zbraních, která zanáší do základních zákonů republiky právo držet zbraň. Ministr vnitra coby iniciátor tak reaguje na evropskou směrnici, která pravidla zbraní upravuje a omezuje rozsahy zásobníků. Kritici novely mluví o nebezpečném populismu.

 

Směrnice EU omezující používání některých poloautomatických zbraní vznikla jako obranná reakce na teroristické útoky v Paříži; právě tento druh zbraně totiž použili islamisté při vraždách v pařížské redakci satirického časopisu Charlie Hebdo a hudebním klubu Bataclan.

Unijní nařízení, které je pro členské státy povinné, se týká samonabíjecích dlouhých zbraní v kombinaci se zásobníkem s kapacitou nad deset ran. Omezuje držení krátkých samonabíjecích zbraní se zásobníkem nad dvacet nábojů. Nelegálními se stanou dlouhé střelné zbraně, které mají skládací nebo teleskopickou pažbu a lze je snadno ukrýt. S výjimkou posledních jmenovaných zbraní tak nejde o zákaz zbraní, ale o omezení kapacity zásobníku.

Česku nyní běží patnáctiměsíční lhůta na zapracování unijní směrnice do tuzemské legislativy, Praha se ale unijní úpravě staví na odbor. Už na přelomu roku začalo ministerstvo vnitra iniciovat ústavní změnu, která by právo držet zbraň zakotvila do základních zákonů republiky.

Ústavní zákon o bezpečnosti České republiky definuje, za jakých okolností lze v zemi vyhlásit nouzový nebo válečný stav, a určuje, že v Česku zajišťuje bezpečnost policie, armáda a záchranáři, doslovně: ?ozbrojené síly, ozbrojené bezpečnostní sbory, záchranné sbory a havarijní služby?.

Ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD) ovšem v lednu přišel s ambicí zákon ještě v tomto volebním období novelizovat a zanést do něj, že právo ?podílet se na zajišťování vnitřního pořádku a bezpečnosti a ochraně územní celistvosti, svrchovanosti a demokratických základů České republiky? mají i občané ? čili legální držitelé zbraní.

 

Více na: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/2142567-smernice-o-zbranich-upravuje-objem-zasobniku-praha-chce-menit-ustavni-zakon

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Zítra odpoledne to jde do 2. čtení St 7. 6., 2. bod ve 14.30 hodin

Návrh poslanců Romana Váni, Milana Chovance, Igora Jakubčíka, Zuzky Bebarové Rujbrové, Bronislava Schwarze a dalších na vydání ústavního zákona, kterým se mění ústavní zákon č. 110/1998 Sb., o bezpečnosti České republiky, ve znění ústavního zákona č. 300/2000 Sb. /sněmovní tisk 1021/ - druhé čtení 

Na galerii bude volno :-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neni náhodou už v zákoně napsaný co vše můžeš/nemužeš s legální zbraní dělat? Tahle šaráda mi přijde jen jako nahánění bodů před volbama. Nestane se náhodou že si to tady odhlasujou a po volbách, kdy jim vyděšení střelci dali hlas, oznámí že se vlastně stejně musíme podřídit směrnici EU?

 

A ještě dotaz k té směrnici.... je to jen o tom omezení zásobníků a sklopek, nebo to je ještě o něčem jiném? Omezujou jmenovitě nějaké zbraně?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Půjdou na to salámovou metodou - předseda komise už prohlásil, že současná směrnice je nedostatečná. Komise začne pracovat na dalším omezení legálních držitelů zbraní. To je právě to, o co jim jde - rozdělit držitele zbraní - "já mám zásobník kratší než povolený, já nemám dlouhou poloautomackou zbraň s delším zásobníkem, já jsem myslivec, organizovaný sportovní střelec ..... tak se mně to netýká". Ale na 100% za pár let bude!

Ten další prodej toho dlouhého poloautomatu /po implementaci/ by šel asi obejít tím, že by si zájemce v předstihu, za stávajících podmínek, vyřídil půjčování zbraně /rozhodnutí/, tím má oprávnění ji držet a potom by se jen administrativně převedla - ale to je nejsnazší asi v rámci rodiny. Ale řešení to je.  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Půjdou na to salámovou metodou

no ale jestli to teda chápu, tak zanesenim do ústavy nám EU nemůže zatrhnout vlastnění zbraní, ale to se netýká toho omezení o které jde teďka ne?

Takže nákupy menších zásobníků a pořizování pádel na kosy nikoho nemine

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Neni náhodou už v zákoně napsaný co vše můžeš/nemužeš s legální zbraní dělat? Tahle šaráda mi přijde jen jako nahánění bodů před volbama. Nestane se náhodou že si to tady odhlasujou a po volbách, kdy jim vyděšení střelci dali hlas, oznámí že se vlastně stejně musíme podřídit směrnici EU?

 

A ještě dotaz k té směrnici.... je to jen o tom omezení zásobníků a sklopek, nebo to je ještě o něčem jiném? Omezujou jmenovitě nějaké zbraně?

Samozřejmě- například budeš muset mít zbroják i na ládovačku, což já osobně považuju za dechberoucí hovadinu. Obávám se, že něco podobného čeká i flobertkáře...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...