Přejít na obsah

Doporučené příspěvky

Pár drobných dodatků:

  • snížení hluku. Tlumiče obecně snižují hluk o zhruba 25-31 dB. Což je velmi podobné, jako je útlum sluchátek... Nicméně subjektivní vnímání střelcem je o něco výraznější - což platí především na venkovní střelnici, nebo v otevřeném prostoru. Tlumič totiž směřuje tlakovou vlnu od střelce v poměrně úzkém kuželu. Ale pokud byste stáli u terčů, tak byste naopak měli pocit, že tlumič moc netlumí, ne-li naopak... Samozřejmě u terčů nestojíme, takže to vlastně nezjistíme. Ale může dojít k tomu, že dopadová plocha vytvoří odraz a paradoxně v některém místě v okolí střelnice bude hluk vnímán jako horší...
  • střelba bez sluchátek. U malorážek je to naprosto v pohodě. U podzvukových nábojů to lze, ale bude to mít nějaký limit na počet ran. Jeden, dva zásobníky asi dobrý, ale na nějaké intenzivnější střílení už bych si stejně sluchátka vzal. Puškové nadzvukové náboje - při lovu jedna, dvě rány jsou bez problémů. Víc určitě se sluchátkama. Mimochodem US Army norma připouští pouze jeden výstřel bez sluchátek z ráže 308 win s tlumičem za den. Takže se bez sluchátek prostě nestřílí. Jde samozřejmě o výcvik atd, v boji jistě nepřeruší akci kvůli absenci ochrany sluchu...
  • snížení zpětného rázu. Ano, střelec je lépe schopen zvládat zpětný ráz a vnímá ho subjektivně jako příjemnější a "měkčí". Na rozdíl od úsťové brzdy ovšem tlumič reálně nesnižuje zpětný ráz, ale tento impulz výrazně prodlouží, takže naše tělo s ním dokáže mnohem lépe pracovat. Je to jako by místo "ostrého úderu" šlo o "táhlé zatlačení". Rozdíl je opravdu znát a střelba se jeví jako mnohem příjemnější. Na druhou stranu to ale znamená, že rychlostřelba s tlumičem není úplně reálná, takže na soutěžní střílení na čas to prostě není. Samozřejmě nejde o dramatické rozdíly, ale jsou tam...
  • tlumiče na malorážku. Jsou fajn. Na samonabíjecí pistole dokonce mohou pomoci s lepší spolehlivostí přebíjení. U dlouhé super. Jen je potřeba si uvědomit, že se špiní mnohem víc než u normálních ráží, protože se v nich usazují nejen spaliny, ale i olovo. Takže se to musí čistit o to víc. Pokud to má být na pár desítek ran ročně, tak klidně obyčejný, nerozebírací. Pokud jde o větší množství ran, tak určitě rozebíratelný - kvůli možnosti snazšího čištění. A čistit a čistit...
  • čištění. Tlumiče se musí čistit. Hodně a často. Zbraně jsou významně více zašpiněné taky. Kdo má přístup - já svýho Glocka už tři roky nečistil a taky funguje - by si snad ani tlumič kupovat neměl. S nima to nefunguje... Pistole s tlumičem začne závadit do 100 ran kvůli znečištění a pak už to jde velmi rychle do fáze, kdy nepřebíjí skoro vůbec. Ostatní zbraně sice ne tak dramaticky, ale čištění je skutečně naprostý základ a nezbytnost. 
  • u samonabíjecích pušek je potřeba mít na tlumič termo-obal. A nemyslím tím nějaký neoprénový návlek. Po pár desítkách výstřelů je rozžhavený tak, že se o něj spálíte. Myslím tím dřív, než vystřílíte první 30 ran zásobník... Po 100 ranách už je problém i tu pušku někam odložit, nebo opřít, abyste nic nepoškodili. Do pouzdra nebo do kufru to dáte nejdřív za hodinu, až to vychladne (jinak se na to přiškvaří molitan, látka, plast, cokoliv). V současnosti jsme kupodivu jediní, kdo takové obaly dováží a prodává 🤷‍♂️ (od nás to zatím bere jen několik prodejců / dovozců / výrobců). Evidentně zatím moc prodejců potřebné znalosti a reálné zkušenosti nemá...
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Asi jsem s tím EVO už hotovej... :whistle:

 

Evo02.thumb.jpg.06100a4451e03b0ba21e69f989f6439e.jpg

 

před 10 hodinami, ggrand napsal:

Hosi, da se u nas sehnat nejaky kydex pro Glock19 gen5 s kompikem, kolimatorem a baterkou? Rhholsters me zklamali. Co mame dal?

Všechno mám od Ongear. I pouzdro na revolver se svítilnou... Udělá cokoliv :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Po dlouhé pauze tady...

Na stará kolena jsem si udělal zbroják. Začalo to historickýma zbraněmi a nakonec skončilo u ZP. Ono je škoda práskat z kousků 130 a více let starých s několikanásobnou cenou těch "normálních" ... Takže na vyflágání pořádné dávky ran do terče radši tovární čerstvý kus.

No a dilema je jaký ... 

Střílel jsem ze všeho možného a v podstatě to bylo vždy více méně OK.  Nejlepší pocit jsem měl ze Siga a jestli se mi něco zaseklo, tak to byla CZ.

Říkám si, že na velké množství  ran nemusím investovat do super zbraně, protože penízky jsou třeba na sbírkové kousky 🙂

Takže myšlenky směřují k CZ, ale ta taky není nejlevnější ... 

A tak mám dilema ...  

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Brett keď chceš zbraň na strieľanie kup si glock . Nie je to najlepšia zbraň ale náhradné diely a zásobníky majú všade skladom za pár drobných , tuning diely a príslušenstvo  sú naňho v obrovsom množstve  a keď tá aj omrzí da sa raz dva predať .  
Ked chceš niečo v železe , tak klon 1911 vyber je neobmedzený tuning ,príslušenstvo tiež .

Keď oceľ revolver tak s Rugrom určite uspeješ v rozumnej cene. 
Norinco celkom overené a po doladeni si ho chvália .

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Jako kdyz 1911, tak to musi byt 45. Otazka je, jestli je picani do papiru neni 8.-kc za naboj a za polovicni kapacitu zasobniku rozumna volba, ale kazdyho vec.

Ja uz skoro koupil Kimbera v 45, ale v posledni chvili jak sem jel vybrat love do bankomatu sem si to rozmyslel, pak to byla ciste a jen emocionalni volba a na 99% by stejne pak lezel v trezoru a to je u kazde pistole skoda. 🙂

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tak vzhledem ke vtahu k historikům atd., šel bych do revolveru 6". .357. S&W nebo Ruger. IMHO na střelnici stylová věc za rozumný peníze, přesnost i náklady OK. Používáme Ruger GP100 6" a supr. Žena a 12 let syn spokojeně střílí s municí .38 nebo .38 wad cutter, chová se to s tím jak lepší malorážka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...