Jump to content
Daemonultimate

Měření hloubky ponoru mech. hodinkami

Recommended Posts

Měření hloubky ponoru pomocí mechanických hodinek

 

Hodinky jsou oddedávna důležitým nástrojem pro potápěče. Díky nim mohou určit, kolik jim ještě zůstává náplňe v lahvi, ale třeba i naplánovat potřebnou dekompresi. Existuje i řada hodinek, které dokáží mimo tyto informace zobrazit i hloubku ponoru.
Použití potápěčských hodinek v praxi profesionálních i amatérských potápěčů dnešní doby je spíše doplňkové, řekněme rezervní zdroje informací a mnohdy jde o velké reklamní taháky. V dnešní době všemocných počítačů, které jsou opravdu cenově dostupné a dokáží poskytovat komplexní informace o ponoru, umožňují nám nastavit různý počet diluentů (směsí), nejen že si na nich můžeme během ponoru nastavit setpointy, ale mají je již i předprogramované a při ponoru se automaticky přepínají, můžete si na nich předprogramovat celkový ponor, propojit je s počítačem a vytvořit si záznamy z ponoru i ve grafické formě...a mnoho jiných vlastností. Uznejte sami, že s tím se nedají staré dobré mechanické hodinky srovnávat.

 

post-17935-0-12026800-1459571091_thumb.jpg  post-17935-0-72977300-1459571090_thumb.jpg

 

Vraťme se k původnímu tématu, tedy měření hloubky pomocí mechanických hodinek. Existují dva hlavní principy využívané v jejich konstrukci. Použití membrány ukryté v čidle tlaku a využití principu ,,Bourdonovy trubice."

 

post-17935-0-38358400-1459571091.gif

 

My se zde zaměříme na použití membrány, které se u hodinek používá nejčastěji. Jako na jeden z příkladů konstrukce takových hodinek se podívejme na populární model od IWC a to na Aquatimer Deep. Tento model je jedním ze zářných příkladů mechanické hodinářské evoluce. Dokáže nám zprostředkovat informace o uplynulém času ponoru, maximální dosažené hloubce ponoru a pomocí vteřinové ručičky může potápěč plánovat i nezbytné dekompresní zastávky, aby průběh ponoru i vynoření bylo bezpečné. Hodinky jsou vodotěsné do 100 metrů a tady je nutné zdůraznit, že u tohoto typu hodinek, které jsou schopny měřit hloubku, se jedná o hodnotu absolutní, tedy reálnou, na rozdíl od běžných hodinek, kde hodnota 100m WR odpovídá tak leda možnosti šnorchlování. Konkrétně tento model je schopen bezpečně měřit a zobrazovat hloubku ponoru do 50 metrů.

 

img_iwc_aquatimer_deep_two_2.jpg

 

 

Během ponoru nám modrá ručička na bílé stupnici ukazuje, jak se mění naše aktuální hloubka, její zvýšení či snížení. Červená značka ukazující na hodnotu 50 označuje maximální možnou měřenou hloubku. Červená ručička nám ukazuje nejvyšší dosaženou hloubku ponoru. Ta se dá vynulovat pomocí tlačítka vedle čidla vstupního tlaku.
Jak funguje vlastní systém. Tlak vody působí na čidlo tlaku, které se nachází na leve straně pouzdra. Má v sobě nepatrné otvory, které umožňují vstupu tlaku vody, který následně působí na membránu. Ta pomocí pružin tlačí hřídelku do vnitřku pouzdra. Pomocí mechanických táhel, či pák se pohyb převádí již do vlastních ručiček měřícího systému.

 

iwc-iw354702-image-38648-818356.jpg

Ani vývoj tohoto modelu se u značky IWC nezastavil, jeho poslední verze přesunula čidla tlaku na pravou stranu od číselníku, zatímco na straně levé se objevilo ovládání lunety.

 

post-17935-0-41221100-1459572144_thumb.jpg

 

post-17935-0-92110300-1459572143_thumb.jpg

 

 

 

Na podobných základech systému měření hloubky si zakládá více značek, jako další příklad zde namátkou uvedu Blancpain X Fathoms.

 

 

V nedávné době se mezi výrobci hodinek, které jsou schopny měřit hloubku ponoru, objevilo i jméno známého švýcarského výrobce mechanických hodinek Oris. Myslím, že jejich model Aquis Depth Gauge je již všeobecně znám. Společně se nyní podívejme, jak u něj konstruktéři od Orisu vymysleli systém měření hloubky. Vlastně se o žádný systém spojený s mechanikou nejedná. Spíše jde o odečítání tlaku pomocí vodního sloupce přímou metodou.

 

27139-tvdinner-albums-other-picture17785

 

Princip je jednoduchý, hodinky mají v safírovém sklíčku speciální kanálek s otvorem, kam vniká voda a čím větší je hloubka, tím více je stlačován vzduch uvnitř kanálku a hranice, kde se vzduch kontaktuje s vodou je pomyslná ručička, ukazujíc nám informaci o hloubce ponoru na stupnici. Tady se opravdu o žádné složité mechanismy nejedná.

 

post-17935-0-21410100-1459572654_thumb.jpg

 

Tento systém je spojen s určitým uživatelským nekomfortem, je třeba kanálek ve sklíčku po potápění vymýt roztokem dodávaným spolu se stříkačkou v balení hodinek.

 

post-17935-0-37987700-1459572832_thumb.jpg

 

Inspirací k článku mi byly informace především z Wikipedie a výrobců hodinek, děkuji za zájem a jako vždy i za kritiku a doplnění.


 

Edited by Daemonultimate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opět výbornej článek od tebe,díky. Ten systém od orisu vidím úplně prvně a přijde mi totálně nepraktickej. Už vidím jak v tom kanálku jsou prach,zbytky svetru apod.,to bych nechtěl.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Díky za faj článek, sice se asi nikdy potápět nebudu, ale tyhle vychytávky se mi na hodinkách vždycky líbily

Share this post


Link to post
Share on other sites

Hezký článek jako minule.

Díky!

Share this post


Link to post
Share on other sites

Opět výbornej článek od tebe,díky. Ten systém od orisu vidím úplně prvně a přijde mi totálně nepraktickej. Už vidím jak v tom kanálku jsou prach,zbytky svetru apod.,to bych nechtěl.

Určitě to má své nevýhody ale na druhou stranu se nemá (mechanicky) co pokazit a náklady na servis oproti IWC budou taky někde jinde. Jinak díky za osvětu a spoustu nových informací.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demone diky za cteni, dal jsi si praci. Palec nahoru ;) .

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mozno ked uz sme pri tych jednoduchych systemoch merania hlbky: Pita v modeli Oceana pouziva tzv chromaticky hlbkomer, zalozeny na pohlcovani svetla urcitej vlnovej dlzky v urcitej hlbke pod vodou. Podla toho aku farbu na sekundovke (to je ten trojfarebny tercik) rozoznate, podla toho viete odhadnut hlbku.

post-4112-0-76565900-1459590339_thumb.jpg

Edited by instant

Share this post


Link to post
Share on other sites

Díky za článek, dobře zpracovaná problematika.

Jiná věc je praktické použití takových hodinek; mechanické hodinky používám při ponoru jen jako záložní časomíru, k měření hloubky nebo nedejbože rychlému výpočtu dekomprese se to podle mne nehodí.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Díky za článek. Tvoje příspěvky mají fakt úroveň a jsou čtivé. 

J.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Demone diky za rozsireni obzoru. Instatntuv doplnek je taky zajimavy. 

 

jj dobry prehlad od demona. este som rozmyslal kde som len videl aplikovanu tu chromaticku stupnicu a uz som si spomenul:

post-4112-0-08784100-1459677277_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

... este som rozmyslal kde som len videl aplikovanu tu chromaticku stupnicu a uz som si spomenul:

Pita dobrý, ale tohle je taky paráda :)

---------------------------------------------------

 

Jinak díky pánové za zájem.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parádní článek. Jen bych možná doplnil, že "depth gauge" není žádná novinka a systém podobný prezentovaným Oriskám se objevil už dřív například v hodinkách značky Midas se strojkem Valjoux 7733:

 

post-36202-0-51783300-1459683047_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ještě mě napadlo sem hodit odkaz na svůj předchozí příspěvek z jiného tématu. 

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/64808-jaká-chrona-60-80-léta-máte-právě-na-ruce/?p=1584556

 

Díky těm cinknutým Longineskám jsem poprvé na vintážních chronech objevil měřič hloubky.

 

EDIT: a ještě v podstatě stejné hodinky vyráběné pod jinou značkou:

 

post-36202-0-66875200-1459687882_thumb.jpg

 

Edited by malda

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ještě mě napadlo sem hodit ...

 

Moc pěkný, o to zajímavěji zní text popisu z origo stránek značky Oris:

 

...At the forefront of mechanical watch innovation, Oris has harnessed its knowledge, expertise and craftsmanship to produce the first divers watch which measures depth by allowing water to enter the timepiece. This patented timepiece is the first of its kind to measure depth using a unique gauge built into the sapphire crystal, which allows water to enter the watch.

 

http://www.oris.ch/en/watches/oris-aquis-depth-gauge/01-733-7675-4754-set-rs

Edited by Daemonultimate

Share this post


Link to post
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...

×
×
  • Create New...