Přejít na obsah

Rolex Explorer-historie i Ref. 214270


Daemonultimate

Doporučené příspěvky

Rolex Explorer

 

Vzhledem k situaci, která zde panuje ve vlákně ,,Jak se tváří odhalení fejkaři", mě nenapadlo nic lepšího, než se podívat na historii a současnost jednoho z kultovních modelů značky Rolex, na modelovou řadu Explorer.

 

Již v dávné době se snažili průzkumníci a horolezci dobýt vrchol Mount Everestu, ale až 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay jako první lidé pokořili tuto největší horu světa i každý z jejich 8848 metrů. Hodinářská značka Rolex se v té době již těšila značné popularitě a tak jistě nikoho nepřekvapí fakt, že se stala oficiálním partnerem a dodavatelem hodinek pro tuto expedici. V potřebě hodinek, které by vydržely drsné podmínky během výstupu a dokázaly by čelit teplotám v ještě větším rozmezí než jsou teploty od -20 °C až po + 40 °C a zároveň by měly specifikaci chronometru, představila značka Rolex model Explorer, vyvíjející se od roku 1930, jako to nejlepší, co mohla celé výpravě nabídnout.

 

Hillary_and_tenzing.jpg

Wikipedia.org

 

Jistě mi zde dovolíte malé odbočení, hodinky Rolex měl na ruce Tenzing Norgay (můžeme si je prohlédnout v muzeu značky Rolex v Ženevě), zatímco Edmund Hillary měl na ruce hodinky anglické značky Smith, takže se už asi nedovíme, které hodinky byly na vrcholu opravdu první. Snažil jsem se dopátrat, jestli na něm stanuli oba horolezci, ale v této souvislosti se většinou uvádí : Jako první stanuli na vrcholu Mount Everestu 29. května 1953 Novozélanďan Edmund Hillary a nepálský Šerpa Tenzing Norgay.

 

http://forum.chronomag.cz/index.php?/topic/67562-found-hillarys-mt-everest-summit-rolex/?hl=%2Brolex+%2Bexplorer&do=findComment&comment=1056141

 

BeyerMuseum096.jpg?ixlib=rails-1.1.0&aut

 

 

V muzeu Clockmaker's Company v Londýně můžeme vidět hodinky Smiths Deluxe, které byly na Everstu a které muzeu údajně věnoval sám Edmund Hillary

 

http://www.timefactors.com/smiths.htm

 

everestadvert.jpg

 

hilsmiths2.jpg

 

 

A teď již zpátky k hodinkám Rolex Explorer a přímo k novému provedení Rolex Explorer Ref. 214270:

 

post-17935-0-48692300-1462165719_thumb.jpg

 

Modelovou řadu Explorer rozpoznáme na první pohled podle charakteristického číselníku s velkým lumi trojúhelníkem na indexu dvanácté hodiny a s arabskými číslicemi pro indexy 3.,6. a 9. hodiny. Porovnáním staršího a nového modelu zjistíme, že vypadají téměř totožně. Hlavní změnou je délka a velikost ručiček nutná pro kritizovaný prázdný prostor na číselníku a pro jejich neschopnost dosáhnout až k indexům.

 

https://monochrome-watches.com/rolex-explorer-214270-new-hands-new-indexes-2016-edition-live-photos-price/

 

post-17935-0-80689600-1462165719_thumb.jpg

 

Číselník nového modelu pro rok 2016 se chlubí vyrovnanějším poměrem velikosti indexů a ručiček v poměru k prázdnému místu na něm. To vše zaručuje skvělou přehlednost a čitelnost údajů. K jeho osvětlení se až přibližně do roku 1998 používalo tritium, ale vzhledem k jeho zařazení do skupiny radioaktivních materiálů se od jeho používání upustilo a nahradila ho vrstva SuperLuminova. Ne tak dnes, značka Rolex používá k osvitu patentovaný Chromalight svítící modře a údajně dosahující delší svítivosti než standardní SuperLuminova.

 

 

8207453570_e58ed4d813_c.jpg

 

 

Hodinky jsou osazeny in-house strojkem 3132. Vzhledem k tomu, že nemají průhled, nemůžeme jej sledovat v činnosti ani si prohlédnout jeho části. Strojek má vysokou úroveň strojírenského zpracování s důrazem na robustnost, spolehlivost a přesnost. Má Parachrom vlásek a o odolnost proti nárazům se stará systém Paraflex. Je testován jako chronometr přísnější Rolex normou, než je COSC, která zaručuje jeho přesnost + 2 / -2 sekundy za den.  Strojek má 31 kamenů, pracuje na frekvenci 28.800 kmitů za hodinu a jeho rezerva nátahu činí 48 hodin.

 

 

Rolex-caliber-3132-thumb-320xauto-28057.

 

 

Takže co je Rolex Explorer? Především velká láska k tradičním hodnotám vyspělého hodinářství značky Rolex, nádherný a přehledný číselník v každém okamžiku, spolehlivý, odolný a přesný strojek, hodinářská klasika, ikona i legenda. Je velmi lehké jí podlehnout, je to prvotřídní kvalita a pohodlnost pro každý den i příležitost.

 

post-17935-0-87287200-1462165718_thumb.jpg

Upraveno uživatelem Daemonultimate
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • po 4 týdnech...
  • po měsících...
  • po měsících...

Cim dele je mam, tim vice se mi libi. Pohodlne hodinky pro kazdou prilezitost. Hodinky mnoha tvari. Vypadaji uplne jinak s kosili nebo k dzinam ci sortkam.

 

presne tak. Explorer I, 39mm su moje hodinky na denne nosenie. Dlho som nemal kovovy natah, avsak cele hodinky a natah sa velmi prijemne a prirodzene nosia.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsících...

Již jednou jsem četl, že ručky po servisním zásahu ( poprve na přání majitele ), povyrostly.

Tady je druhý případ, kdy AD měnil po servisním zásahu ručky. 

Možná je těch nedokumentovaných případů více. Ne každý majitel hodinek je na nějakém foru aktivní.

Model 14270 se vyráběl devět let.  214270 byl uveden v roce 2010 a už v roce  2016 nahrazen 214270 Mark2 s delšími ručkami, z toho mi vychází, že původní Mark I s neměněnými ručkami by mohl v budoucnu být sběratelsky zajímavější jak Mark II. Záleží asi na tom, jak dlouho se bude vyrábět současný model Mark II.

post-39-0-79431600-1513862052_thumb.png

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Již jednou jsem četl, že ručky po servisním zásahu ( poprve na přání majitele ), povyrostly.

Tady je druhý případ, kdy AD měnil po servisním zásahu ručky.

Možná je těch nedokumentovaných případů více. Ne každý majitel hodinek je na nějakém foru aktivní.

Model 14270 se vyráběl devět let. 214270 byl uveden v roce 2010 a už v roce 2016 nahrazen 214270 Mark2 s delšími ručkami, z toho mi vychází, že původní Mark I s neměněnými ručkami by mohl v budoucnu být sběratelsky zajímavější jak Mark II. Záleží asi na tom, jak dlouho se bude vyrábět současný model Mark II.

To zní zajímavě ;) Možná by stálo za to se v servisu zeptat, zda-li je to standardní postup, či jde jen o volbu servisního rozsahu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...