Přejít na obsah

New York City a USA - tipy a triky


Doporučené příspěvky

  • Odpovědi 142
  • Vytvořeno
  • Poslední odpověď

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Uživatelé s nejvíce příspěvky v tomto témátu

Hezky napsané postřehy ze světa. :-) Mě teda Asiatky  - Thajky, Vietnamky, Číňanky - moc neberou. Ale moc hezký ženský jsou na Filipínách - jsou prostě jiný: velký oči, plné rty a ostatní důležité části těla. Tak jsem tam konstatoval, že se Americkým vojákům moc nedivím, že se jim tam už od WW2 líbilo.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tady je to hlavně Čína a Korea. Filipínky si vybavuju, jak vypadají, ale moc je tu člověk nevidí. A osobní pohled je vždycky lepší :D

 

Ještě k tomu zevšeobecnňování. Vždycky se tvrdilo, že průměrný Američan neopustil Státy. To je možná pravda, ale Američani, které jsem potkal v NY, jsou zcestovalí, většinou byli v Evropě a hodně z nich i v Asii. Prahu zná každý a zhruba tři čtvrtiny z nich tam už byly. Fakt mě to mile překvapilo.

 

A ještě přidám jeden zážitek z minulého týdne. Než jsem sem jel, tak jsem dostal kurz multi-kulti o různých národech a jaká jsou jejich specifika. O Američanech tam bylo klasicky něco ve smyslu "Take it easy", žvejkačka, nohy na stole apod. Nic z toho jsem v NY nezažil. Vysoká úroveň a kultura právě i od Američanů. Až do minulého týdne. Přijel borec z Denveru. Středozápad, vidlákov. Přitom jsme stejná firma a stejná kultura, dokonce mě překvapilo, že byl asi dva roky v Lucembursku pracovně. Arogantní xicht typu, že by ho člověk liskal hned jak ho uvidí (za to ale teda nemůže), žvejkačku statečně žvejká s hubou otevřenou tak, že mu člověk může brnkat o mandle. Byli jsme na meetingu on, další Amík (tenhle je kultivovaný, hodně procestoval, dva roky Indie a rok Japonsko), Australan a já. Borec hodil nohy na stůl, poslouchal tak na půl ucha a hrál si s telefonem. Mí dva další kolegové teda ani okem nemrkli. Mě to popravdě celkem šokovalo. Nejen ty nohy na stole, ale i ta arogance používání telefonu. Byli jsme tam kvůli němu. Neřeknu, když telefon pípne a on letmo zkontroluje, že je vše ok, ale on tam vyloženě surfoval na netu. Nu což, taky zkušenost.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ahoj Andy, s zenskejma si to trefil, je tu spousta mladych a hezkych holek, belosky jsou o poznani drobnejsi nez u nas, ale nejvetsi problem je, ze asi nemusi chlapy nebo co. Mlady, starsi nezasmeje se to ani za nic a nejaky flirtovani toneni uz vubec. Mam pocit, ze lidi, co tu tvrdi, ze ngejvetsi provineni je byt heterosexualni white man maji pravdu. V DC a okoli umocneno tim, ze bily jsou v mensine. A na cernosky jsem se vylozene tesil, najit fakt hezkou je problem.

 

Obecne americani nerozumi moc humoru a kdyz si clovek trochu dela srandu i znich, tak uz je to vazny problem.

 

Prahu tu zna kazdy prodavac v obchode, ale tim pro ne CR konci.

 

Ad Vojtova metoda, nejenom nohy, ale i jine problemy u nas reseny snadno v detstvi tu pretrvavaji fo dospelosti, holt tady to zdravotnictvi neni zadara a i podle toho, z jaky clovek pochazi vrstvy je videt jakou si muze dovolit zdravotni peci.

 

A ano East Coast, neni USA, takze pravy americany uvidite vice ve vnitrozemi, tady je to samej levicak, co ma dum za miliony, plnou pusu reci o ludskych pravech a v suterenu preziva filipinska sluzka, co se o vse stara. A jsou uzasne asertivni. Soused nevo upravoval na zahrade, moje deti ho otteavovaly, ale nechal je mu pomahat, tak manzelka vzala par lahvi plzne jako ze mu je da, kdyz mel starost. Vzal to, podival se na to a vratil s tim, ze on je na whisky a pivo nepije. Vse s usmevem jako obvykle. Tady se me denne pta kdekdo jak se mam, ale ve skutecnosti to nikoho nezajima, proste pokrytectvi dovedeno k dokonalosti. Porad se odhodlavam k zomu, ze jim treba reknu at se staraj o sebe, ale je to hodne za caru slusnosti tak treba poslednimu celnikovi na letisti.

 

Jinak pozotivni zkusenost s policajtama, z jedny party jsem pricestr domu spatne odbocil a hel jsem jednosmerkou, tma, konec sveta, zadny auta a ulice siroka s delici carou. No proti mne dve policejni auta. Jednou minulo, druhy na majak dojelo ke mne, policajt stahl okynko a pry jste se asi splet, tohle je jednosmerka, tak jestli bych byl tak laskav a otocil. Moc slusny lidi ;-).

Upraveno uživatelem Petr R
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tim flirtovanim mas naprostou pravdu. V praci, kdyz se zname s kolegyni jen od videni, tak jeste jo. Ale usmat se na nejakou na ulici, tak to uz je clovek rebel.

To stejne s tim ptanim se jak se mas. Tady se to pouziva misto "dobry den". V podstate nikdo neceka na odpoved. Zaroven ale je automaticka odpoved "good", coz je v podstate gramaticky spatne, takze zasadne rikam "fine" nebo "very well". Kdyz mam svuj den a chci je potrapit, tak reknu "I am pretty fucked up" (samozrejme jen znamym kolegum). To si pak clovek vyslouzi aspon trochu pozornosti Napriklad Anglicani v Londyne, ti uz se aspon naucili rikat "not too bad", kdyz to v podstate stoji za ho*no...

Ja dnes byl omrknout to spravne oyster pouzdro. Rolex ma jeste co zlepsovat

12efd6dd688b7f6f8dd0df6f5d2fd571.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tim flirtovanim mas naprostou pravdu. V praci, kdyz se zname s kolegyni jen od videni, tak jeste jo. Ale usmat se na nejakou na ulici, tak to uz je clovek rebel.

To stejne s tim ptanim se jak se mas. Tady se to pouziva misto "dobry den". V podstate nikdo neceka na odpoved. Zaroven ale je automaticka odpoved "good", coz je v podstate gramaticky spatne, takze zasadne rikam "fine" nebo "very well". Kdyz mam svuj den a chci je potrapit, tak reknu "I am pretty fucked up" (samozrejme jen znamym kolegum). To si pak clovek vyslouzi aspon trochu pozornosti Napriklad Anglicani v Londyne, ti uz se aspon naucili rikat "not too bad", kdyz to v podstate stoji za ho*no...

Ja dnes byl omrknout to spravne oyster pouzdro. Rolex ma jeste co zlepsovat

 

Oyster pouzdro je super. Je jich přesně 12 a to je správně ;) Co to je za omáčku/ omáčky?

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Opět další super počtení, Ondro. Díky moc!  ;)

 

S názorem na ženy souhlas - sice nežiju v USA, ale pracuju pro americkou firmu a čas od času sem zavítá nějaká ta ženština na návštěvu / stáž / výměnný program a je to většinou dost bída. Ikdyž výjimky tvoří pravidla, teď tu máme jednu fakt pěknou černošku ; tvary akorát a co víc, je v obličeji hezká :)

Upraveno uživatelem Maxel
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Oyster pouzdro je super. Je jich přesně 12 a to je správně ;) Co to je za omáčku/ omáčky?

Jedna byla nejaka octova. Ta cervena vypadala trosku jako protlak, soupli do toho cesnekovou pastu, celkove to ale taky bylo nakysle. Nejlepsi to bylo nakonec jen s citronem.

 

Radku, tak to mate stesti. To je tak jedna z padesati. Tak ji poradne ukaz Prahu, at ma duvod se vracet

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Poznatek č.1 - New York a zbytek USA se nemůže moc srovnávat. Kultura tady a ve zbytku států a měst je celkem jiná. Do NY se sjíždí opravdu lidi z celého světa a trošku nadneseně řečeno je NY pořád trošku město evropského stylu. Rozhodně nejvíc z celých US. V ČR jsme všude slýchávali, že Američani jsou tlustí a ani se nehnou. V NY většina lidí sportuje, minimálně běhá, jezdí na bruslích, na kole. Fitka jsou tu na každém rohu a jsou věčně plná. Neříkám, že tu nejsou tlustí lidi, ale nepřijde mi to nijak významné. Řekl bych srovnatelně s třeba Prahou. Jen člověk musí vzít v potaz, že tady žije 6 milionů lidí a v Praze milion. Procentuální zastoupení bych řekl, že je tak podobné (subjektivně, možná výzkumy řeknou něco jiného).

 

Mám stejný pocit, dokonce jak v NY tak Chicagu jsem měl pocit, ze jsou tam lidi v průměru hubenější než u nás. Samozřejmě zájezd z Floridy je přehlídka nějvětších zadků světa :) Co se týká dopravy, ve velkých městech se chovají řidiči daleko hůře než v ostatních oblastech, kde ježdění miluju, je to naprostá pohoda narozdíl od našich silnic. U nás jezdí lidé jako čuňata naprosto všude.

 

Co se týká žen, nějak zvlášť jsem si jich nevšímal, prostě podobné jako všude ve světě. Kamarád žil nějaký čas s američankou a říkal, že v USA "rostou" ženským i koule, takže to nejsou ženský v pravém slova smyslu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ja jsem tu toho moc nenaridil, jen trochu kolem NY, potom NY-Niagary-Toronto a zpet, ale ridici v NY mi prijdou strasni. Bezohledni, pokud se nekam nenacpu, tak me nikdo nepusti. Jednou jsem se nacpal a prevalcoval me kamion, nastesti to dobre dopadlo.

Ja treba s ridici v Cechach nejaky zasadni problem nemam. Dokonce si troufam tvrdit, ze v Cechach je na silnicich rekneme 5 % vylozene "prasat" ridicu, kteri potom delaji ten negativni dojem, ale zbytek je slusnych, pustit te v kolone, daji prednost atd. Samozrejme kazdy obcas specha, i ja bych z pohledu jinych mohl mit nejaky ten vroubek...

 

 

Andy, vzhledem ke tvý poznámce v Co mě právě naštvalo...co maj sakra Amíci furt s těma šekama?

Co jsem si vsiml, tak tady bankovni prevod jako takovy v podstate nikdo nepouziva, protoze je to slozite a drahe. Je to na hlavu, ale je to tak. Pri zakladani uctu v bance dostatnes automaticky sekovou knizku. Kdyz jsem byl podepisovat najemni smlouvu, tak borec rekl, ze budu platit sekem. Ptal jsem se, jestli by neslo bankovnim prevodem. Odpovedel, ze bankovni prevod neni bezpecny?!?! Takze kazdy mesic vyplnim sek, dam ho do obalky a posilam. Na hlavu.

Pokud ma clovek kreditku, tak splaceni kreditky funguje tak, ze si clovek u kreditky nastavi cislo sveho uctu a to se bud stahuje automaticky (podobne jako inkaso) a nebo clovek manualne spusti platbu. Jde to ale ze strany kreditky. Ne, ze bych posilal ja z uctu penize na ucet kreditky.

Vznikla situace pak dava prostor vzniku takovych sluzeb, jako je Venmo. Aplikace na mobilu, clovek si tam vytvori ucet a naparuje to se svym bankovnim uctem. Kdyz chci poslat kolegovi 20usd za veceri, tak mu je proste poslu pres Venmo. Je to vsechno zdarma a z uctu Venma si penize muzu stahnout zpet na svuj bankovni ucet, prevod trva asi den nebo dva. Proste to je na hlavu :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To placení je dobrý postřeh a opravdu si člověk přijde jak v době prehistorické. Obzvláště srandovní je to v Silicon Valley, když člověk platí nájem jak říkáš šekem, zalepi do obálky a jde hodit do schránky. Platba nájmu převodem z účtu nebo kreditkou je většinou 30-50 dolarů poplatek. A ani v roce 2016 banky nedávají ke kreditkam PIN. Teď jsem si žádal o novou u banky kde nemám žádné účty ani historii. Online přes jejich web, během 2 minut jsem měl novou kreditku s limitem 20tis dolarů. A při placení to nechce nic, PIN vůbec. Podpis minimálně. Aspoň že na benzince to chce ZIP code.

 

S řízením já zase vidím problém že dají řidičák každému Indovi co ještě včera chodil doma po silnici mezi krávama. Takový člověk je pak schopný na 4 proude silnici kde se jezdí 50mph zastavit v prostředním pruhu protože nestihl odbočit na svůj sjezd.

 

Mimochodem, ještě k těm kulturam v US. Během zhruba jednoho roku co jsem v nové firmě už se 2x musel posílat email aby lidi (nesmí se totiž jmenovat že jde o Indy) správně používali záchod. Uklízečky odmítají chodit na pánské zachody. Asi 20mil od centra SF máme IT office což je 90 procent Indové a tam je to prej masakr. Záchod je tam pro ně celé restrooms. Rohy, chodba, umyvadla. Fakt humus. A co se týká práce těžko pohledat víc ulhaný a podrazacky lidi.

Upraveno uživatelem kloubik
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S řízením já zase vidím problém že dají řidičák každému Indovi co ještě včera chodil doma po silnici mezi krávama. Takový člověk je pak schopný na 4 proude silnici kde se jezdí 50mph zastavit v prostředním pruhu protože nestihl odbočit na svůj sjezd.

Jak mi řízení během těch cca 3500 mil, co jsme v USA najezdili přišlo víceméně v pohodě, tak v SF to fakt bylo peklo. Z filmů a seriálů jsem znal často zmiňované klišé, že Asiati neumí řídit, ale až v SF jsem na vlastní kůži poznal, že se zakládá na pravdě. Asi třikrát to bylo za těch 5 dní fakt o hubu a zadupávalo se na poslední chvíli, v ostatních případech člověk jen nevěřícně zíral, co to předvedli za manévr.

Samostatnou kapitolou jsou chodci v centru SF, to jsem taky valil oči. Červená na přechodu tam byla tak trochu zbytečná...

 

 

Jinak v NY jsem byl v prosinci a lednu dohromady cca 3,5 dne, ale k pochopení některých zákonitostí mi to stačilo. Jak jsem byl překvapený, že v USA je všechno dál, než se zdá, tak v NY mi to přišlo ještě o kus horší. Ta cesta metrem prostě vždycky trvala o dost déle, než bylo uváděno :)

 

V prosinci jsem potřeboval v NY hotel na jednu noc, zůstal jsem v Queensu, abych nemusel večer po příletu daleko z JFK a zpět na něj druhý den odpoledne. Našel jsem si hotel za cenu, za kterou bych měl v evropských velkoměstech slušný nadprůměr, ale tady jsem vzhledem k tranzitnímu charakteru počítal s tím, že to bude horší. No, bylo to ve skutečnosti, ještě horší, ale zas tak mě to netrápilo, protože jsem se potřeboval jen vyspat a druhý den odpoledne si vyzvednout zavazadla. Navíc měli lift na letiště zadarmo, což se hodilo. Ale proč to píšu - během tripu po USA jsme s přítelkyní pobývali i v Miami, a to byla z hlediska hotelu opravdu síla. Bydlení jsme měli u kamarádky na Miami Beach, ale krátce před odletem ze SF vyšlo najevo, že budeme potřebovat zůstat jednu noc jinde. Na poslední chvíli se už nedalo na Miami Beach sehnat něco za smysluplnou cenu, tak jsme vybrali hotel v centru Miami i s vědomím, že to není zrovna super lokalita. Ale potřebovali jsme něco dopravně jednoduchého na přesun z letiště a další den na byt a hotel vypadal dle recenzí v pohodě. No, jenže v pohodě rozhodně nebyl. Zvenku ještě OK, recepce taky OK, nic jsme  vzhledem k únavě neřešili, zaplatili a šli na pokoj. A tam nastal šok. Já nejsem zrovna z cukru, ale tohle bylo moc i na mě. Plíseň na celém stropě, skvrny na povlečení, koupelna, že by se na Strahovských kolejích styděli, nefunkční klima (což v Miami nechcete) a přímo za oknem hned několik jednotek klimatizace - ty jako na potvoru jely naplno. 

 

Poté, co jsme se vzpamatovali a probrali situaci, následoval návrat na recepci. Žádost na výměnu pokoje neúspěšná, hotel plně obsazen. Tak jsme chtěli vrátit peníze - na pokoji jsme byli 10 minut, nepoužili jsme ho. To ale nešlo, musela by to schválit manažerka, a ta už tam nebyla. Kontakt na ní mi recepční "nemohla dát", takže mi říkala, že zaznamená mojí stížnost a předá to manažerce. Tady je potřeba dodat, že Miami není americké město, je to hispánské město a španělština je tam první jazyk. S recepční se tedy domlouvalo jen velmi těžko, angličtina na úrovni čtvrté třídy základní školy. To se změnilo ve chvíli, kdy jsem už trochu nervózním hlasem řekl, že její zaznamenání stížnosti mě nezajímá, protože jsem v cizí zemi a těžko jí můžu věřit. Najednou nasadila perfektní angličtinu, že je to ode mě very disrespectful a ohromně jí to uráží, a co si to jako dovoluju. Tady už jsem to musel vzdát, a protože na lince Booking.com, přes který proběhla rezervace, to ani po 40 minutách nikdo nezvedl, jsme se rozloučili se 140 USD za pokoj, našli si na netu jiný o kus dál, prohlédli si pokoj dopředu a s vědomím, že dalších několik dní ve špičce na přelomu roku bydlíme na krásném místě na Miami Beach zadarmo, zaplatili další pokoj.

Z hotelu na "zanesenou stížnost" samozřejmě nikdo nereagoval, a to ani po několika urgencích. Naštěstí pomohla stížnost na Better Business Bureau (něco jako americká ČOI), kdy už Booking.com reagovalo a podařilo se z nich větší část peněz vytáhnout zpět. Ale Miami znova už opravdu ne, zlatý New York a hotel v Queensu s vanou skoro uprostřed místnosti :)

Upraveno uživatelem Chumpus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Seky jsou super, nejjednodussi cesta jak prevest penize z uctu na ucet;-). Vypudu si sek, vyfotim ho v bankovni aplikaci a druhy den mam penize na uctu, sice trochu slozite, ale da se zvxknout. PIN u kreditky mam, ale nikdy jsem ho nepouzil a ani po tom netouzim, oni tu zasecloveka ochrani proti kradezi. Zatim mi dvakrat zablokovali kartu po podezrely transakci, ale hned mi podlali novoukartu zdarma a nic jsem nemusel platit a hlavne zjistili to driv nez ja sam, v radu minut potransakci. Ovsem zase bohuzel treba platbu v letadle na ceste do Evropy banka zablkovala a musel jsem tam zabolat, ze je to ok.

 

Jinak energie a telefon jde pkatit z uctu prevodem zdarma, stejne tak z bu splatim kreditku prevodem, v bance jsem nebyl od talozeni uctu s bankomaty, ktery se daji obslouzit z auta miluju. Po americku nenisim hotovodt, coz zpusobuje obcas problemy, kdyz je treba na party cash bar apod. U kreditky mam ocenuji cash back, mesicne mi tak prijde aspon stovka na ucet a nic to nestoji. Manzelka ma stejnou se stejnym cislem a cvv, takze krome jmena zamenitelna. A vite co, kdyz jsem dostal sekovou k izlu, tsk jsem si pripafal ja burzoa ve starych casech sudelalomito radost.

 

Takze krome najmu a prevodu z uctu na ucet seky nepouzivam. Dokonce i klub si poplatky a utratu strhne z uctu inkasem a nic mezo nestoji. Takze ano, nejsou tak napred jak my v Evrope, ale da se s tim zit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A kdyz jsme u tech financi, velmi dopirucuji sekundarni trh s darkovymi kartami. Je tu oar severu, co zprostredkuji prodej darkovych karet nekdy s opravdu vyraznou slevou a protoze tu ma darkovou kartu snad kazdy obcho a restaurace, vyber je obrovsky. Po obdrzeni karty si clovek zkontroluje nabitou sumu na netu, kartam ze zakona nikdy neskonci platnost a berouje vside bez problemu. Plati se kreditkou na netu, takze cash back je stale tu a je to legalni. Da se nekde usetrit 20-30% coz uz pro vetsich sumach jde. Samozrejme jsou slevy i mensi, zalezi na oblibenosti obchodu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

S tim flirtovanim mas naprostou pravdu. V praci, kdyz se zname s kolegyni jen od videni, tak jeste jo. Ale usmat se na nejakou na ulici, tak to uz je clovek rebel.

To stejne s tim ptanim se jak se mas. Tady se to pouziva misto "dobry den". V podstate nikdo neceka na odpoved. Zaroven ale je automaticka odpoved "good", coz je v podstate gramaticky spatne, takze zasadne rikam "fine" nebo "very well". Kdyz mam svuj den a chci je potrapit, tak reknu "I am pretty fucked up" (samozrejme jen znamym kolegum). To si pak clovek vyslouzi aspon trochu pozornosti Napriklad Anglicani v Londyne, ti uz se aspon naucili rikat "not too bad", kdyz to v podstate stoji za ho*no...

Ja dnes byl omrknout to spravne oyster pouzdro. Rolex ma jeste co zlepsovat

12efd6dd688b7f6f8dd0df6f5d2fd571.jpg

Ustrice vypadaji super, ja je mel v utery, v klubu maji bufet night tak si muzes vzit kolik chces a musim rict, ze i kdyz v tehle mesicich by se jist nemeli, stejne se toho vzdycky prezeru spikecne s krevetama;-). Jednou na open housu mel hodtitel ustricivy bar, spousta evropanu tak to nikdo moc nejed, no mel jsem jich za odpol tak 50, no jsou tu veci, ktery nejsou zas tak spatny ;-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se

×
×
  • Vytvořit...