Přejít na obsah

Fortis B-42 Marinemaster


Blinker

Doporučené příspěvky

Ale však čo, dajme si recenziu aj k tomuto všeobecne známemu kúsku. 
Predstavujem, Fortis B-42 Marinemaster, ref. 670.10.158. 
 
Klasický historický fade-in:
fortis (lat.) [príd. Meno]:    [1] silný, mocný, [2] pevný, trvalý, [3] odvážny, statočný, nebojácny
 
Spoločnosť Fortis založil v roku 1912 iba 29 ročný chlapík Walter Vogt, ktorý od začiatku vedel, že jeho cieľom bude produkovať hodinky vysokej kvality a spoľahlivosti. Vymyslel silné meno, naplánoval výrobu a rok na to,1913, registroval názov a logo FORTIS. Usídlil sa chlapina vo švajčiarskom mestečku Grenchen. 
1923 - rok s veľkým R pre Fortis, pre hodinky, pre nás. V hlave anglického hodinára Johna Harwooda sa rodí myšlienka na samonaťahovací mechanizmus, ktorý by zaisťoval chod mechanického strojčeka. Základom bolo tak ako dnes, rotujúce závažie. Naťahovanie bolo len jednosmerné a závažie neotovalo 360°, iba cca 180°. Pri plnom náťahu mali hodinky 12 hod. rezervu.
(Rolex tento patent v roku 1930 upravil a v podobe blízkej dnešným mechanizmom, implementoval do svojho Oyster Perpetual.)
Medzi Harwoodom a Vogtom pri hodinkových stretnutiach preskočila vzájomná iskra a po štyroch rokoch vývoja, dostali hodinky Fortis v modelovej rade Harwood, ako prvé na svete, sériovo vyrábaný automatický pohon. Týmto sa spoločnosť dostala do celosvetového povedomia a inovácie im neboli cudzie ani v ich ďalšom postupe. Hlavné body sú pekne zhrnuté na ofic. stránke http://www.fortis-swiss.com/en/heritage/ .
 
post-9515-0-19637300-1467399603_thumb.jpg
 
post-9515-0-08313100-1467399609_thumb.jpg
 
Hodinky mnohí poznáte osobne a tak len zhrniem svoje vlastné postrehy. 
Luneta - zubatica, je hlavným vizuálnym prvkom. Jej max priemer siaha až k 46 mm. Priemer púzdra je 42 mm, korunka pridá 5 mm. Výška puzdra 13 mm. 
 
Hodinky sú nevšedné, svojské a musím povedať, že na živo ma zaujali na prvý pohľad. Zadanie pri kúpe bolo: športovo ladené, potápačské, jednoduché a farebne výrazné. Maríny spomedzi štyroch kandidátov (viď. poradné vlákno "potápky na leto") obsadili prvé miesto. K farebnej výraznosti im výrazne dopomohol oranžový silikón. Bez neho to pre mňa v danom momente nebolo ono. Jedného dňa možno budem ľutovať absenciu oceľového ťahu, ktorý je ozaj podarený, alebo možno aj nie...
 
post-9515-0-48795500-1467400121_thumb.jpg
 
Balenie pozostáva z vonkajšej papierovej krabice a vnútorného koženého boxu na hodinky. 
 
post-9515-0-63508000-1467400144_thumb.jpg
 
post-9515-0-03741600-1467400154_thumb.jpg
 
Spracovanie hodiniek je veľmi dobré, bez výhrad. Silikónový náramok takisto super. Výhrady mám iba k spone. Ale poďme pekne postupne a po poriadku. 
 
Puzdro
Na kompletku brúsený povrch, oceľ 316L. Luneta je klasická potápačská, hliníková, matná čierna, jednosmerne otočná, 120 klikov. Na 12 je vystúpený lumi bod. Jej chod je presný a bez vôle. Otáča sa veľmi solídne, avšak vďaka výrazným zubom ju občas nájdem pootočenú. 
Sklíčko je zafírové, ploché s všeobecne známym obojstranným antireflexom. Perfektná čitateľnosť, obrovský rozdiel pri pohľade na ciferník oproti Aquisom. 
Zadné veko je plné, bez priehľadu, s fakt podarenou rytinou fortisáckej ponorky. Za mňa dávam 10 šnorchlov z 10. 
Korunka je signovaná logom Fortis a je zaklikávacia. Fortis sa k tomuto riešeniu koruniek vrátil po problémoch so šroubovacímy korunkami. WR 200 však nie je ohrozená. Náhodné vytiahnutie korunky neberiem ako riziko. Bez obáv hodinky plnohodnotne používam pri mori, v bazéne a pod. Viac info k tejto tematike napr. tu: http://forums.watchuseek.com/f251/screw-down-crown-314245.html#post2319710
 
post-9515-0-28869800-1467400201_thumb.jpg
 
post-9515-0-99801700-1467400212_thumb.jpg
 
Ciferník
Je plochý, matný. Číslice, päťminútové indexy sú čisto biele a luminiscenčné. Takisto aj hod a min ručičky. Sekundová ručička je farebne zladená s oranžovým náramkom a v jej strede sa nachádza lumi bod. Po obvode ciferníku je 24 hod. stupnica. Day/date okienko je do ciferníka mierne zapustené jedným schodíkom. Deň v týždni je možné zobraziť v anglickom alebo nemeckom jazyku. Po stranách okienka sú trojuholníkové indexy, ktoré naznačujú smer pohybu korunkou k nastaveniu day/date hodnôt. Pravý je luminiscenčný, ľavý nie. Lumi je v podstate asi štandardná. S Aquismi som bok po boku neporovnával, ale čo sa výdrže týka, je to asi remíza. Časom spravím porovnanie. Oris majú pocitovo ostrejší štart - prvých pár minút sú jasnejšie. Oboje hodinky sú nad ránom v tme ešte čitateľné. 
 
post-9515-0-43337800-1467400231_thumb.jpg
 
Náramok
Oranžový fortisácky náramok je silikón (čierny je klasika kaučuk). Rozchod nožičiek je 20 mm. V tme je jemne badať jeho lumi schopnosti. Zaujímavá vychytávka. Nijaký iný hlbší význam tomu nepripisujem. Nosenie hodiniek je s ním veľmi pohodlné. Nemám, čo by som vytkol. Spona je jednoduchá skladacia s odtrhovkou a poistkou a ako som spomínal, je jedinou slabosťou tohoto komba. Vyhotovením by som ju zaradil niekam do kategórie Casio, Seiko... Spona aj extenzia sú plechové, na poistke je vyrazené logo Fortis. Tissot, ktorý som mal pár rokov do zadu bol na tom lepšie. Oris ani nevravím, tí sú levely popredu. Ale dosť bolo kritiky. Všetko toto som vedel už pred kúpou a aj tak ma to k Fortisom ťahalo. Spona s gumou na druhú stranu nevážia skoro nič. Bežné každodenné použitie je absolútne pohodlné a bezproblémové. Celková váha hodiniek s už skráteným silikónom je 126 g. 
 
post-9515-0-70231400-1467400303_thumb.jpg
 
Strojček
Chod zabezpečuje ETA 2836-2. Ide v podstate o klasiku ETA 2824 s prídavkom day/date (a vyšším beat rate-om). 25 kameňov, 28 800 kmitov, rezerva náťahu 40 hodín. 
Môj konkrétny kúsok je v záprahu non-stop okrem spánku. Kde tu nejaký presun na bicykli, more, turistika, ... Presnosť sa pohybuje niekde v rozmedzí 2 - 3 sek. do plusu denne. Polohovanie hodiniek na noc zatiaľ neriešim. Som zvyknutý z Aquisov odkladať na korunku, čiže na korunku dávam aj tieto. 
 
post-9515-0-34457800-1467400383_thumb.png
 
Myslím, že tento kúsok sa u mňa ohreje dlhšie a sám som zvedavý, ako budem striedať moje súčasné Oris/Fortis kombo. 
 
 
Ďakujem za pozornosť

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

A co tam mas za sponu? Ja myslel, ze na silikonu/kaucuku je jen jedna - driv byla hranata a ted zakulacena spona motylek...

post-7330-0-43895500-1467406265_thumb.jpg


Koukam, ze na fotkach mas sponu, ktera je na tahu... ale ta preci nejde na silikon/kaucuk. To je nejaka novinka u Fortisu?

Upraveno uživatelem libor2002
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pravdepodobne sa z toho už v týchto dňoch nestrieľa a kombinujú spony, ťahy ako to príde pod ruku.

Pozerám, že túto sponu majú na kaučuku aj tu http://www.nest-sro.cz/354-hodinky.html?idProduktu=127&varianta=2 . Motýľová spona vyzerá serióznejšie, to je pravda.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 5 týdnech...

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...