Přejít na obsah

Rezerva nátahu


(z)denny

Doporučené příspěvky

Chci se pánové zeptat, zda by mi někdo mohl vysvětlit smysl rezervy nátahu, která je u některých mechanických hodinek 40 - 42 hodin? Mám Archimedy, které mají rezervu 54 hodin a tak je natahuji každé druhé ráno ve stejnou dobu - tedy každých 48 hodin. Mám Štajny, které mají rezervu 42 hodin, takže je musím natahovat každý den - tedy každých 24 hodin. Proto nechápu proč některé firmy vyrábějí, pro mě nepochopitelnou, rezervu - na jeden den moc, na dva dny málo

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chci se pánové zeptat, zda by mi někdo mohl vysvětlit smysl rezervy nátahu...

Proto nechápu proč některé firmy vyrábějí, pro mě nepochopitelnou, rezervu - na jeden den moc, na dva dny málo

To je jednoduše proto, aby si každý mohl vybrat co jemu vyhovuje.

Některé mobily taky vydrží den, jiné týden...

Kdyby všichni vyráběli to samé, byla by na světě děsná nuda.

 

A to "na jeden den moc, na dva dny málo" je šikovné. Je to pro ty, kdo natahují každý den. A výhoda je v tom, že nemusejí hlídat (tak jako ty), aby natahovali ve stále stejnou dobu. Ráno, v poledne, večer, je to jedno, mají dostatečnou rezervu. Ty ne. Když ty zapomeneš natáhnout ráno, hodinky se ti zastaví.

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Chci se pánové zeptat, zda by mi někdo mohl vysvětlit smysl rezervy nátahu, která je u některých mechanických hodinek 40 - 42 hodin? Mám Archimedy, které mají rezervu 54 hodin a tak je natahuji každé druhé ráno ve stejnou dobu - tedy každých 48 hodin. Mám Štajny, které mají rezervu 42 hodin, takže je musím natahovat každý den - tedy každých 24 hodin. Proto nechápu proč některé firmy vyrábějí, pro mě nepochopitelnou, rezervu - na jeden den moc, na dva dny málo

No já bych v tom zas takovou záhadu neviděl.

Prostě se to pero v hodinovém strojku vyrábí  podobně.  Je tam víceméně konstantní délka pružiny.   A taky jde o to,  aby se to tlakem nedeformovalo.  Kdyby tam byl tlak o dost větší, tak by mohlo brzo něco odejít.  Někdo to řeší velikostí perovníku,  někdo použije dva.

Normál je natažení jednou za den.   To máš 24h.  Pro sichr  se dává 36 h, kdybys sis nevzpoměl jestli jsi ráno natáhl, anebo třeba zapařil.   Obvykle to bývá 42 h.  to je zas z důvodů, aby to moc nezpomalovalo na konci rezervy.  To je můj selský rozum.   V reálu se mi hodinky na konci rezervy dost výrazně zrychlí.  Ale to je otázka na odborníky, proč tomu tak je.  Pro klid duše je pak ukazatel rezervy.   Ovšem to se pohybuje v cenách které nejsou pro každého.

Navíc si musíš připustit,  že většina lidí má hodinky jedny.  A ne patery,  u kterých začneš strácet přehled.

Jako mě by u mých vyhovovalo taky těch 50 hodin.  Bohužel maj jen 47.   Což je díky absenci poslední hoďky tristní.  Přijedu z práce a svou velmi skromnou sbírku natáhnu.   Pokud zapomenu tak jediná komplikace co nastane je ta,  že se mi rozhodí datum.  Nemám rychloposuv a tak je to ojeb to přetáčet. No a pro ty co to neřeší jsou quartzky.

Upraveno uživatelem Marhi
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...