Přejít na obsah

ze Života .....


Návštěvník YPO

Doporučené příspěvky

Na věž... spolužák z gymplu mi kdysi líčil, jak se speleologama páchali "vykopávky" zazděných prostor pod kostelem ve Křtinách. Nahoře zrovna probíhala svatba a on si tam šel jen tak na čumendu odfrknout. Opulentní svatba, impozantní barokní kostel, kulervoucí varhany - no a právě když farář zvolal "Slyšte slovo boží!", spustili hoši ve sklepení velká sbíječku s několikametrovým vrtákem. Do té doby prý nevěřil jak rychle se dá prosoukat 10-metrovou chodbou-plazivkou... :speak_cool:

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

...s temi kostelnimi melodiemi sem si vzpomel, kdyz sem pred lety daval dohromady motor u kamarada v garazi. Asi po trech hodinach mu rikam, ze uz mi z toho jeb*, a mel bych se na to vys*at, ze uz asi hodinu slysim pohrebni pochody. On mi odvetil, ze to je v poradku, ze to je strejda v baraku a cvici na klavesy.... on hral v kostele na varhany pri pohrbech ;-).

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

To mi připomnělo dnešní historku. Potkám před barákem (dvojdomek) sousedy a ustaraně se mě ptají, jestli všechno ok. Říkám, alles gut jen jsme teď byli trochu nemocný. Chlapík se odtáhl a ptá se, doufám že ne covid. Odpovím, že jen nějaký nachlazení a na to jeho paní ještě s víc zarmouceným výrazem ukáže na náš ozdobný věnec co nedávno žena koupila a dala na zápraží. Říkám si v duchu co je vole, tak jsme koupili trochu dřív vánoční věnec, no co jako? Malá už se nemůže dočkat, tak jí to už dávkujem. Sousedka vidí asi můj nechápavý obličej a jemně říka, nestalo se u vás v rodině něco špatného…..když jste položili věnec na hrob před dveře 🤦‍♂️🤦‍♂️🤦‍♂️

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Nieco podobne som mal v Rusku ked som najprv lamanou rustinou zadaval vyrobu vianocneho venca v kvetinarstve,.... no nechcem sa chvalit, ale dopadlo to nakoniec celkom dobre, ovsem s tym ze ked som ho potom niesol dom, tak mi okoloiduci pohladom kondolovali.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

Upekla kokosky. Nadávala tady u toho celou dobu, že jí to nejde, až z toho šla hledat návod k troubě, jakej je rozdíl mezi nějakýma režimama cirkulace vzduchu v troubě. Teď nadává, že se jí nepovedly, že loni vypadaly líp. Prej "to nemužu ani dát na vánoce na stůl", přitom vypadaj stejně, jako každej rok. "No to nemužeš" povídám jí a pustili jsme se tady do nich se synkem, že jí toho trápení zbavíme.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

IMG-20211209-WA0002.thumb.jpg.6d6bddafa2a3918493a80c08d3556d7f.jpg

U nás už se peče, jen Santa je spíš Klaus... 😭😅

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Přesně tak 😁

před 19 minutami, pebe napsal:

Klaus ml. ?

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...

Není to tak úplně jednoduchá odpověď. Z hlediska látky na ZŠ je samozřejmě pevné. Má to své ale, sklo se totiž chová "divně", vlivem gravitace například mírně mění svou strukturu a v čase dále krystalizuje. Což by normální pevná látka děla neměla. Jen to dělá extrémně pomalu. Takže z pohledu moderní materiálové vědy je někde mezi. Víc třeba:

https://math.ucr.edu/home/baez/physics/General/Glass/glass.html

Nebo česky:

https://www.e15.cz/magazin/sklo-je-zmrzlou-tekutinou-tvrdi-materialovi-fyzici-a-pozaduji-zmenu-ucebnicovych-definic-1339230

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 10 minutami, prischera napsal:

Není to tak úplně jednoduchá odpověď. Z hlediska látky na ZŠ je samozřejmě pevné. Má to své ale, sklo se totiž chová "divně", vlivem gravitace například mírně mění svou strukturu a v čase dále krystalizuje. Což by normální pevná látka děla neměla. Jen to dělá extrémně pomalu. Takže z pohledu moderní materiálové vědy je někde mezi. Víc třeba:

https://math.ucr.edu/home/baez/physics/General/Glass/glass.html

Nebo česky:

https://www.e15.cz/magazin/sklo-je-zmrzlou-tekutinou-tvrdi-materialovi-fyzici-a-pozaduji-zmenu-ucebnicovych-definic-1339230

 

To jo, ale dle Waranna probírali skupenství.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

před 2 hodinami, Foundryman napsal:

Ale no tak, každá látka se může nacházet ve skupenství plynném, kapalném nebo pevném. Podle teploty. Učivo ZŠ.

Tak to skupenstvi je jeste jedno, jsou latky ktere se nemuzou nachazet ve vsech, a Suflik ma pravdu. 

Ty zakladni skolo, sice opet siris bludy, ale prezentujes to s aroganci sobe vlastni...

Mi jak me boli huba, tak jsem si potreboval na nekom ulevit a ty jsi zrovna jistota 😄

omlouvam se ostatnim. dal nepujdu, pac te mam v ignoru a reakce nevidim. Tak si na overeni pouzij google....

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Náhodou, zajímavá akademická otázka...

Amorfní látky jako sklo (sulc, máslo, sádlo, asfalt, vosk, spousta plastů...) se z hlediska materiálového inženýrství opravdu chovají spíš jako zastydlé kapaliny s vysokou viskozitou - nicméně z praktického hlediska se (při dostatečně nízkých teplotách) stejně řadí do pevného skupenství, zjednodušeně proto že nemá cenu čekat až změní tvar a někam natečou - a tedy ani teplo se v nich nešíří prouděním, tak jako u tekutin.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úlohy na ZŠ dokáží být pěkně záludné. Mě třeba zaskočil už první domácí úkol z matematiky v první třídě - v zadání dvě žlutá kolečka a modrý čtvereček a otázka, jak bude posloupnost pokračovat. Nekonečný počet možných odpovědí a všechny mohou být správné, ta posloupnost přece může pokračovat zcela libovolně. Samozřejmě se dá odhadnout, jaká odpověď je očekávána, ale ...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...