Přejít na obsah

Hodin(k)y, čas a Bible


kvartus

Doporučené příspěvky

Jen kratičká úvaha o budoucnosti a moudrosti:

 

- Pohleď na poctivé, všímej si upřímných - budoucnost patří pokojným.

- Budoucnost totiž patří tobě - tvá naděje tě nezklame! Pravdu získej, za nic ji neprodávej, rovněž tak moudrost, kázeň, rozumnost.

- Jez med, můj synu, vždyť je tak dobrý, plástev je sladká na patře. Právě tak zachutná tvé duši moudrost - najdeš-li ji, budoucnost patří tobě, tvá naděje tě nezklame!

 

Chvílema to vypadá, že Bible říká: Dělej vše správně, spravedlivě a hlavně moudře, a budeš se mít dobře. Čeká tě dobrá budoucnost... Ale jinde jakoby říkala, že to tak vždycky není. Někdo by řekl, že si protiřečí. Možná je to jen pohled na stejnou věc ze dvou stran. Tohle všechno napsal jeden z nejmoudřejších lidí, král Šalomoun.

 

- Moudrý má oči otevřené, hlupák však bloudí v tmách. Nyní ale sám poznávám, že stejný osud čeká oba dva! Čeká-li mě i hlupáka týž osud, říkám si, nač je mi vůbec tolik moudrosti? A tak jsem usoudil, že i to je marnost. Po moudrém ani hloupém památka nepotrvá věčně. Vše minulé se v budoucnu zapomene - jak moudrého, tak hlupáka čeká smrt. Proto mě omrzel tento život; nelíbí se mi vůbec nic pod sluncem.

 

K tomu kapička radosti v podobě ještě 3 obrázků včera pořízených Seiko Power Design (další neotřelé nápady Naota Fukasawy - pokud jste je náhodou neviděli - jsou zde) a Blahoslavova Nového zákona. Přeju hodně moudrosti a dobrou budoucnost.

Na tyto strasti dycinky fungoval humor a punk ;)

83bed136fbb389860a6320af6fa0e6a0.jpg

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na tyto strasti dycinky fungoval humor a punk ;)

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

 

Ty jo, humor jo, ale punk v Bibli, to je originální myšlenka, která by stála za rozvinutí. Král Šalomoun - první punker (viz druhý z citátů) !

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ty jo, humor jo, ale punk v Bibli, to je originální myšlenka, která by stála za rozvinutí. Král Šalomoun - první punker (viz druhý z citátů) !

 

No myslim ze zas tak moc originalni neni. Samozrejme tam je:)

 

Jakub 4:4

Proradná stvoření! Což nevíte, že přátelství se světem je nepřátelství s Bohem? Kdo tedy chce být přítelem světa, stává se nepřítelem Božím.

Jan 2:16

Svět je samá touha těla, touha očí, namyšlenost života ? nic z toho není z Otce, vše je to ze světa.

 

To ctu jednoznacne jako: f*ck tha world, f*ck tha system

post-17689-0-37635100-1476722862_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 3 týdnech...

A kdo ví, zda jsi nepřišla pro tento čas k tomu království?

 

To byla otázka strýce nové královny Persie Ester. Vyhrála i jako cizinka ?soutěž o miss Persie?. Stala se královnou a dostala se v ?ten čas? do pozice, ze které mohla zabránit tehdejšímu holocaustu. Ale musela riskovat své postavení i svůj život. Bible provokuje a klade mi otázku, zda nejsem na místě, kde jsem a v čase, kde jsem, z nějakého důvodu. Bude to asi risk, ale: ?Kdo ví, nejsem tam, kde jsem, kvůli něčemu? Pro tento čas??

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tož nad tím jsem se zamyslel dnes při focení před pár dny nabytých Wardů se svitkem biblické knihy Ester, která se ke mně dostala přes židovskou větev naší rodiny po dědečkovi...

post-40100-0-22185100-1478118059_thumb.jpg

post-40100-0-73605800-1478118072_thumb.jpg

post-40100-0-85221100-1478118086_thumb.jpg

post-40100-0-55227300-1478118097_thumb.jpg

post-40100-0-70518100-1478118106_thumb.jpg

post-40100-0-76974800-1478118128_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Díky Andy :)

 

Zatím je nosím na ruce třetí den, tak s finálním hodnocením ještě chvilku asi počkám. Pořídil jsem si je, protože jsem chtěl něco lehčího (LÜM-TECy, které i s ocelovým tahem mají přes 300 gramů, mě začínaly "trochu" tížit na ruce.) Takže titan, sportovní vzhled a za přijatelnou cenu certifikovaný chronometr Sellita SW200-1. Těch 1000m vodotěsnost je pro mě (asi skoro pro všechny) spíš hříčka, při mém výjimečném šnorchlování by asi 3m stačily, s tím souvisí "pancéřový" 4,3mm tlustý safír... Jo, ještě se mi líbí vnitřní luneta, která na nich je, ale nebere tolik prostoru ciferníku a neodře se, k tomu má ještě čísla obráceně, tedy na odpočet času. Mně osobně se líbí nula místo 12tky. (Ale to jsem já, svého času jsem jezdil s Fiatem Multipla nebo Barchettou a i jiné "podivnosti" mě přitahují...)

 

Jinak prozatímní dojmy - na mé větší ruce působí příjemně - i přes 42mm působí větším dojmem, cítím, že mám hodinky, ale netíží, trochu zvláštně vyčnívající korunky - hlavně ta od heliového ventilu - kupodivu nevadí, jsou posazeny poměrně vysoko, takže s nimi jde otáčet i na ruce (teda s tou heliovou neotáčím). Zatím si zvykám na hrubší gumový pásek, možná vyzkouším kůži. A vzrušuje mě tikání strojku, těch 28 800 tiknutí za hodinu rád poslouchám i pozoruju - foto tady. (Jednou si možná pořídím něco s frekvencí 36 000 A/h).

 

A rychlá fotka z okna:

 

post-40100-0-00847100-1478176605_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 2 týdnech...

Chronos vers. Kairos

 

V Bibli se překládají (nejen) do češtiny slovem ?čas? dvě řecká slova: chronos a kairos. Prošel jsem si dnes všech 53 výskytů chronosu a 87 výskytů kairosu v Novém zákoně (hele, mě to fakt baví).

 

Nechce si mi citovat nějaké slovníkové definice, ale spíš využít kontextů, ve kterých jsou oba časy citovány. Tedy:

 

Chronos je čas, který se měří, nebo okamžik času, který má datum a konkrétní čas, nebo obecný čas, který je dlouhý nebo krátký a trvá. Třeba: čas předpověděný proroky, čas těhotenství, čas vyhnanství, čas po který je dědic dítětem, čas od počátku světa do teď. A čas, který jednou skončí.

 

Kairos je čas, kdy se něco stalo, děje nebo stane, je to čas-období sklizně, čas fíků, čas navštívení, čas odchodu, čas soudu, čas se probudit, poslední čas, čas hojnosti, čas záchrany, a můj oblíbený ? příhodný čas. A taky čas, který tu bude (podle Bible) ve věčnosti, až skončí chronos, až přestane běžet čas, který měří naše chronometry...

 

A anděl, kterého jsem viděl stát na moři i na zemi, zdvihl svou pravou ruku k nebi a přísahal při tom, který je živ na věky věků, který stvořil nebe i to, co je v něm, zemi i to, co je v ní, a moře i to, co je v něm, že čas (chronos) již více nebude. (Zjevení-Apokalypsa 10)

post-40100-0-63991200-1479075500_thumb.jpg

post-40100-0-98927100-1479075508_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Připojené fotky ukazují Nový zákon v řečtině z roku 1758 patřící mému příteli zde z fóra a (kdysi) krásné hodinky jsou také od něho. Podepsal se na nich však těžce zub času, přesto jdou a strojek J 93/1 pro změnu z roku 1957 stále vesele tiká s frekvencí 18 000 úderů za hodinu.

post-40100-0-12518200-1479075636_thumb.jpg

post-40100-0-96138200-1479075653_thumb.jpg

post-40100-0-51604000-1479075663_thumb.jpg

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po měsíci...
  • Po letech...

Uběhly skoro 4 roky od posledního příspěvku v tomto vlákně. Pár lidí mě mezitím povzbuzovalo, ať zas něco přidám. Lecos se změnilo, jsem aspoň o desatero hodinek starší, i svět je jiný… Zkusím ale pokračovat jakoby nic… 

S časem a s Biblí souvisí záležitost, se kterou se setkáváme skoro každý den – a sice náš letopočet. Skoro v celém světě se ujalo počítání času od narození Krista. Háček je v tom, že Kristus se podle Bible, pokud ji můžeme někteří brát jako věrohodný historický zdroj nenarodil na Vánoce před 2020 lety. 

S nápadem použít pro letopočet roky „léta Páně“ nebo latinsky „anno Domini“ přišel jistý mnich Dionysius Exiguus (česky Diviš Malý) někdy v 6. století a prostě to nevypočítal zpětně úplně správně. Jeho myšlenky se chytil Béda Ctihodný v roce 731. Až od té doby se používání tohoto letopočtu stalo běžným.

Kousek z Bible, podle kterého lze datovat Kristovo narození: 

Ježíš se narodil v judském Betlémě za dnů krále Heroda. Tehdy do Jeruzaléma přišli mudrcové z Východu. „Kde je ten narozený židovský král?“ ptali se. „Spatřili jsme na Východě jeho hvězdu a přišli jsme se mu poklonit.“ Když se to doslechl král Herodes, velmi se rozrušil a celý Jeruzalém s ním… Tehdy Herodes tajně povolal mudrce a vyptával se jich, kdy přesně se jim ta hvězda ukázala. Potom je poslal do Betléma se slovy: „Jděte a pečlivě vyhledejte to dítě. Jakmile je najdete, oznamte mi to, abych se mu mohl jít poklonit i já.“ Jakmile vyslechli krále, vyrazili na cestu. A hle, hvězda, kterou viděli na východě, je předcházela, až se zastavila nad místem, kde bylo to dítě. Když tu hvězdu spatřili, zmocnila se jich nesmírná radost. Vešli do domu, a když tam uviděli dítě s jeho matkou Marií, padli na kolena a klaněli se mu. Otevřeli své poklady a obětovali mu dary: zlato, kadidlo a myrhu. Když potom od Boha dostali ve snu pokyn, aby se nevraceli k Herodovi, vrátili se do své země jinudy. A hle, po jejich odjezdu se Josefovi ve snu ukázal Hospodinův anděl a řekl: „Vstaň, vezmi dítě i jeho matku, uteč do Egypta a zůstaň tam, dokud ti nepovím. Herodes totiž bude to dítě hledat, aby ho zabil.“ Ještě tu noc tedy vstal, vzal dítě i jeho matku a odešel do Egypta, kde zůstal až do Herodovy smrti… Když Herodes poznal, že ho mudrci oklamali, nesmírně se rozhněval a dal v Betlémě a v celém okolí povraždit všechny chlapce mladší dvou let, podle času, na který se vyptal mudrců. (Bible, Matouš, 2. kapitola)

Podle historika Flavia Josefuse zemřel zmíněný král, vrah dětí, Herodes Veliký-Krutý v roce 3 nebo 4 před naším letopočtem. Proto se Kristus musel vzhledem k biblickému příběhu narodit ještě dřív. Líbí se mi rok Kristova narození 7 před naším letopočtem (říct před Kristem by bylo podivné). Tehdy došlo podle astronomů k mimořádné konjunkci Jupitera se Saturnem – tento výrazně zářící objekt na obloze by mohla být ona „Betlémská hvězda“, ale kdo ví…

Příště snad úvaha nad tím, že se Kristus nenarodil 24. prosince, ale docela jindy…

___

A pár obrázků mých oblíbených Airmanů (i příběh těchto hodinek s 24 hodinovým ciferníkem stojí za přečtení, kdo ho náhodou neznáte). Jsou položené na výše citovaném textu z Bible. Opět používám jedno z prvních vydání Bible kralické latinkou – znovuvydání šestého dílu Šestidílky z roku 1601 v roce 1875.

 

 

herodes2.JPG

herodes3.JPG

herodes4.JPG

herodes5.JPG

Upraveno uživatelem kvartus
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na 21./22. prosince připadá zimní slunovrat, který se už tehdy slavil. Výběr data pro údajné narození Krista bych spíš odkazoval jako čistě pragmatickou záležitost. Lidi už totiž v to období stejně něco slavili, tak si nemuseli zase až tak moc zvykat na novinky, když se křesťanství začalo šířit. Toť jeden z možných dalších výkladů. 🙂

Ono "vraždění dětí" není historicky potvrzenou událostí a Bible v majoritní části není historicky věrohodným zdrojem. Takový názor není dnes už neobvyklý ani u nedogmaticky smýšlejících věřících. To samé se dá, omezeněji, říct i o Bibli jako zdroji morálním. Ale to není předmětem tématu.

Jsem zvědav na tvou úvahu o tom, kdy že se to údajně Ježíš narodil. Já si pamatuju na jeden z možných výkladů (kvůli pasáži kde jsou pastýři s ovcemi v onu noc venku), že to podle Bible nemuselo být ani v zimě, ale spíš jaro/podzim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Před hodinou, kvartus napsal:

Podle historika Flavia Josefuse zemřel zmíněný král, vrah dětí, Herodes Veliký-Krutý v roce 3 nebo 4 před naším letopočtem. Proto se Kristus musel vzhledem k biblickému příběhu narodit ještě dřív. Líbí se mi rok Kristova narození 7 před naším letopočtem (říct před Kristem by bylo podivné). Tehdy došlo podle astronomů k mimořádné konjunkci Jupitera se Saturnem – tento výrazně zářící objekt na obloze by mohla být ona „Betlémská hvězda“, ale kdo ví…

Ne, tisíckrát ne. Nepoužívej, prosím, to idiotské slovní spojení "našeho letopočtu" .... Je to zavádějící. Navíc, aby si nějaká skupina přivlastnila letopočet je imho blbost. Úzus, který zde prosazovali komači je fakt jen ku škodě věci. A navíc, pokud se Ti zdá nesmyslné tvrzení : Kristus se narodil v roce sedm let před Kristem, pak si přeci můžeš elegantně vypomoci v té době zavedenými kalendáři, jako jsou naříklad Byzantský, Olympijský, Židovský, či Od založení Říma .....

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...