Přejít na obsah

Longines ze starého trezoru


Povidláček

Doporučené příspěvky

Zdravím všechny členy Chronomagu! 

 

Dnes mi o fous unikly parádní vintážní hodinky Longines s příběhem (je to už podruhé, co jsem měl nějaké trošku lepší vintage hodinky na dosah ruky - možná si někteří pamatujete toto vlákno), ale v podstatě zůstávají v rodině, takže konec dobrý všechno dobré.... ale popořádku....

 

Dnes jsem jel na návštěvu k mámě a jejímu příteli Petrovi, něco se grilovalo, zkrátka takové menší rodinné posezení. Petr, který momentálně rekonstruuje jeho rodinnou prvorepublikovou vilku, a který ví, že jsem hodinkově postižený, mi už dlouho slibuje svoje staré automaty Junghans, které prý za mlada nosil, a které během rekonstrukce vilky určitě někde najde a dá mi je.

 

Posledně když jsme se viděli, říkal mi, že během stěhování narazil na starý trezor po dědovi, cca o velikosti větší krabice od bot. Byl prý koupený za první republiky v domácích potřebách někde v Praze na Újezdě. Pamatuje si, že ho jako kluk čas od času se svým otcem otevřeli a probírali se rodinnými poklady. Byla to však sváteční příležitost. V devadesátých letech však jeho otec zemřel a s jeho smrtí se na delší dobu uzavřel i tento rodinný trezor. Klíče od něho se samozřejmě za tu dobu někam ztratily. Při (šetrném!) zatřesení prý vevnitř něco chrastilo. I když představivost pracovala a zvědavost rostla, Petr dlouho odolával jeho otevření. Přeci jenom nejkrásnější na tom je to snění, co v trezoru asi může být, a jak se jednou trezor otevře, navždy ztratí to svoje tajemství. Nicméně se nakonec rozhodl nechat trezor otevřít (což mě potěšilo, neboť jsem si od toho sliboval, že tam budou ty dlouho slibované Junghansy)  :whistling:

Otevřít trezor prý nebyla žádná legrace. Petr se samozřejmě snažil pro co nejšetrnější cestu, aby se trezor nepoškodil, nicméně zámečníci se do něj ani po dvou hodinách nedokázali dostat. Proto museli zámek nakonec opatrně odvrtat. Nicméně trezor otevřeli a zároveň zhotovili novou sadu klíčů.

 

No a co v trezoru bylo?  Prý nějaké dokumenty, několik starých mincí, stříbrná sokolská přezka od opasku, dědečkovo pečetidlo s jeho monogramem, stará břitva na holení v původním pouzdře aaaáááááááááá............dvoje hodinky! (Longines a Raketa).

 

Když mi je dnes ukázal s tím, že si je můžu vzít, byl jsem jak u vytržení (čekal jsem Junghans a nakonec dostanu Longines?) Když jsem se zeptal, zda to myslí vážně, řekl, že ano. Že ví, že se o hodinky zajímám a že stejně ani neví čí ty hodinky byly a nemá k nim tudíž ani citové pouto, že mohou být kohokoli z rodiny a jsou pro něj jenom "věc". Beztak prý má na otce a dědu jiné památky a větší radost má prý ze sejfu samotného, břitvy a pečetidla. 

 

Takže mám vintážní Longines!!! S příběhem! A funkční!  Po pár otočkách korunkou se hned rozeběhly, krásně tikají...

 

V hlavě mi v tu ránu naskakují klasické myšlenky.... co s nimi? Frýdl, Tondako, K+M, poslat je do Longines na kůru?, nosit/ nenosit (byl by to hřích?), prodat? (fuj!).... i když... nějaký střelivo by se na dreamwatche šiklo....ne, to bych neudělal... nechám je dát do pucu, v rámci zachování co nejvíc původního stavu a uvidíme...

 

Nicméně, jak si tak s hodinkami hraju a sundavám olezlý koženkový bund strap abych omrkl dýnko, koukám, že je na něm nějaká rytina... vypadá to trochu jako nějaký květ, růže možná....když to ukazuju Petrovi, je na něm vidět, že pookřeje a říká: "To je tátův monogram! M.M.!! Používal ho na dopisech a pamatuju si ho z jeho osobních věcí..."

 

V tu chvíli jsem věděl, že jsou Longines v prdeli... (pardon). Zkrátka jsem věděl, že si je vzít nemůžu... že ta pro něho ještě před chvílí bezcenná věc najednou získala úplně jinou hodnotu....jsou to hodinky po jeho tátovi.... docela mě to samotnýho překvapilo, ale v tu chvíli jsem o ně úplně přestal mít zájem a chtěl jsem, aby si je nechal a zůstaly tak v jejich rodině....

 

Ale i tak mě ty hodinky potěšily, pomazlil jsem se s nima, udělal jsem pár fotek pro Vás no a dostal jsem alespoň ty Rakety :D

 

Jinak pokud budete mít nějaké tipy, co s nimi, budu (budeme) rádi :) Stejně tak za jakékoli informace - model? rok výroby? přibližná cena? (ne neobjeví se zítra na aukru...). Při úplně prvním pohledu mě napadlo, že by to mohly být pilotky, ale pak mi došlo, že ty vypadaly trochu jinak a hlavně byly černé, nebo? Zkoušel jsem hledat na Googlu hesla jako "Vintage Longines, cushion case, cathedral hands" ale nic extra jsem nenašel...

 

Pokud jste to někdo dočetl až sem, máte můj nehynoucí obdiv a děkuji...

 

A teď fotky...

 

post-32970-0-65410400-1471809508_thumb.jpg

post-32970-0-86099200-1471809527_thumb.jpg

post-32970-0-46923500-1471809668_thumb.jpg

post-32970-0-34923200-1471809708_thumb.jpg

post-32970-0-85255900-1471809731_thumb.jpg

post-32970-0-46178200-1471809807_thumb.jpg

post-32970-0-98186400-1471809894_thumb.jpg

post-32970-0-36759600-1471809935_thumb.jpgpost-32970-0-51425400-1471810027_thumb.jpg

post-32970-0-00737300-1471810062_thumb.jpg

post-32970-0-52799900-1471810102_thumb.jpg

post-32970-0-63601800-1471810147_thumb.jpg

post-32970-0-24032800-1471810160_thumb.jpg

post-32970-0-33153300-1471810238_thumb.jpg

post-32970-0-50250200-1471810318_thumb.jpg

post-32970-0-04817600-1471810389_thumb.jpg

 

Lumi kupodivu na ručkách stále po nasvícení svítila, ale vyfotit to byl kumšt.... hrozně rychle vadla... jakože třeba po třech vteřinách...

 

post-32970-0-03204000-1471810547_thumb.jpg

post-32970-0-45014100-1471810648_thumb.jpg

post-32970-0-97066800-1471810717_thumb.jpg

post-32970-0-09537000-1471810782_thumb.jpg

 

Tady ještě jedna fotka těch Raket...

 

post-32970-0-64783900-1471810813_thumb.jpg

 

A tady ta břitva.... trezor, pečetidlo a zbytek jsem nefotil...

 

post-32970-0-39325900-1471810933_thumb.jpg

post-32970-0-74718100-1471811071_thumb.jpg

 

Díky za čtení! 

 

 

 

Upraveno uživatelem Povidláček
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Úžasné. A na hodinky nešahat a šup s nimi zpátky do trezoru. Je to památka, s čímž souvisí i jejich původní stav (přece byste ho nechtěli zkazit nějakou renovací nebo leštěním).

Že jsou stříbrné víš a google ti najde tabulku výrobních čísel podle let výroby, snadno zjistíš z jaké doby pocházejí.

 

A i ty Rakety jsou super, protože mají to hlavní - příběh a památeční hodnotu. Ty bych klidně i svátečně nosil (samosebou nechat vyčistit a namazat strojek).

 

Nejsou ty rakety zlatý? Proč by jinak byly v trezoru?

Upraveno uživatelem Karlos
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Tie longines su paradne. Su to takzvane "trench watch" ktore zacali pouzivat hlavne vojaci kedze kapsace pocas bojov velmi prakticke neboli. Tieto tvoje su strieborne ku ktorym sa dostavali skor majetnejsi ludia. Cifernik by mal byt porcelanovy a stav vyzera byt perfektny, rovnako puzdro a aj kaliber. Jedine co by som na tych hodinkach dal urobit je servis strojku.

Prve co ma napadlo ked som zbadal tie Rakety je to co uz napisal Karlos - ci nie su zlate. Co by inac robili v trezore :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Že jsou stříbrné víš a google ti najde tabulku výrobních čísel podle let výroby, snadno zjistíš z jaké doby pocházejí.

 

A i ty Rakety jsou super, protože mají to hlavní - příběh a památeční hodnotu. Ty bych klidně i svátečně nosil (samosebou nechat vyčistit a namazat strojek).

 

Nejsou ty rakety zlatý? Proč by jinak byly v trezoru?

 

I když je to těžko uvěřitelný, tak v tu chvíli mi vůbec nedošlo z čeho můžou být, notabene že by byly stříbrný. I když ten punc a celkově jak ty hodinky vypadají a jak to stříbro černá jsou celkem jasný znaky...ale říkám, netrklo mě to.

 

Podle Longines tabulky by měly být nejspíš z roku 1925.

 

Ty Rakety jsem detailněji nezkoumal a že by mohly být zlaté mě taky nenapadlo. Vím jen, že dýnko vypadalo šroubovací a tak jsem si řekl, že sám se do nich nedostanu a veškerou pozornost jsem věnoval Longinám. Musím ty Rakety detailněji omrknut.

 

Super sú. Nechať tak a sem tam prevetrať. A moony dopadli ako? :)

 

S Moonama to dopadlo tak, že s tou přítelkyní jsme se bohužel po šesti letech rozešli (ne teda kvůli tomu, že mi její strýc nedal Omegy) :D ale tím to zřejmě definitivně skončilo....

 

Tie longines su paradne. Su to takzvane "trench watch" ktore zacali pouzivat hlavne vojaci kedze kapsace pocas bojov velmi prakticke neboli. Tieto tvoje su strieborne ku ktorym sa dostavali skor majetnejsi ludia. Cifernik by mal byt porcelanovy a stav vyzera byt perfektny, rovnako puzdro a aj kaliber. Jedine co by som na tych hodinkach dal urobit je servis strojku.

Prve co ma napadlo ked som zbadal tie Rakety je to co uz napisal Karlos - ci nie su zlate. Co by inac robili v trezore :)

 

Díky za info! Předám to dál a pokusím se dohlédnout na to, aby se s nimi nestala žádná zvěrstva :) Petr má syna a dvě dcery a myslím, že by bylo vhodné, aby je dostávali chlapi v jeho rodové linii, takže možná nějaké to lehké promáznutí strojku a šup zpátky do úschovy.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 tu chvíli jsem věděl, že jsou Longines v prdeli... (pardon). Zkrátka jsem věděl, že si je vzít nemůžu... že ta pro něho ještě před chvílí bezcenná věc najednou získala úplně jinou hodnotu....jsou to hodinky po jeho tátovi.... docela mě to samotnýho překvapilo, ale v tu chvíli jsem o ně úplně přestal mít zájem a chtěl jsem, aby si je nechal a zůstaly tak v jejich rodině....

Vzhledem k Tvým 2 marným příběhům o vintage hodinkách v rodinách Tvých 2 předchozích přítelkyň to vidím jako "do třetice všeho dobrého", tj. to chce třetí přítelkyni a třetí možnost jak se dostat k hodnotným vintážkám.. ;-)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na těch longinách je zajímavá i přeražba ryzosti stříbra. Původní nepatrně nižší ryzost (nepřečtu, vypadá to na 880, ale podle puncu 875) přeraženo na 900. Jak to mohlo vzniknout?

 

Vidíš tyjo, zase další věc co mi unikla. Nemám zkrátka vůbec trénované oko pro tyhle případy. Když o tom teď mluvíš, tak to tam taky vidím. Bohužel teď u hodinek nejsem, ale až se za nimi zase vypravím, koukám, že budu muset vyrazit i s lupou a lepším foťákem. 

Taky by mě zajímalo co jsou ty různé drobné rytiny, které jsou různě poseté po dýnku a vypadají, jako by je tam někdo vyškrábal špendlíkem.

 

Vzhledem k Tvým 2 marným příběhům o vintage hodinkách v rodinách Tvých 2 předchozích přítelkyň to vidím jako "do třetice všeho dobrého", tj. to chce třetí přítelkyni a třetí možnost jak se dostat k hodnotným vintážkám.. ;-)

 

Příběh s přítelkyní (bývalou) byl jen jeden, s těma vintage Moonwatchema... s těmito Longines nemá žádná přítelkyně (minulá, současná ani budoucí) nic společného :) Jsou to staré nalezené hodinky, které mi chtěl dát mámin přítel (otčím, chcete-li), než zjistil, že na dýnku je monogram jeho otce, čímž se pro něj staly cenné a osobní a řekl, že by si je asi tedy rád nechal :)

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Na ty prťavé škrabopisy je několik názorů. Třeba že jsou to evidenční značky hodinářů z jednotlivých oprav či servisních prací, nebo značky bazarníků a zastavárníků a podobně. Já hlasuju pro ty hodináře. Něco jako když na motoru auta visí cedulka o výměně oleje.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

  • po 4 týdnech...
  • Po letech...

Dovolím si po dvou letech znovu oprášit toto vlákno.

 

Letos během letní dovolené jsem byl ve Švýcarsku a mimo jiné navštívil muzeum hodinek Longines v Saint-Imier, kde jsem viděl onen archiv, který uchovává veškeré záznamy o prodaných hodinkách. Tam mě napadlo, že by nebylo od věci nechat příteli mojí mámy, třeba jako dárek, udělat k jeho hodinkám extrakt z archivů, aby k nim měl nějaký dokument se základními informacemi.

Po příjezdu domů jsem na to samozřejmě zapomněl, ale teď při vymýšlení vánočních dárků jsem si na tuto službu vzpomněl a zkusil napsat slečně, která nás v červenci muzeem provázela. Poslal jsem mail spolu s fotkami hodinek a asi za 3 hodiny mi přišla od ní milá odpověď, že děkují za zájem atd. a že mi extrakt právě poslali. Dnes, po 5 dnech, jsem ho našel ve schránce :)

post-32970-1542656694,75.jpg

Upraveno uživatelem Povidláček
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

 

krasny. mam bohužel lehce odlišnou zkušenost s extrakty z JLC. vystaveni extraktu jim trva tydny (udavana doba jsou 3 mesice)

Nemáš mít hodinky od těchto pochybných firem :) Já když jsem zjišťoval historii starých doxa, tak si mě předalo asi 6 lidí. Všichni hrozně nápomocní a snažili se hledat v starých dokumentech atd.. sice neúspěšně, ale strašně vstřícné a příjemné chování...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Dovolím si po dvou letech znovu oprášit toto vlákno.

 

Letos během letní dovolené jsem byl ve Švýcarsku a mimo jiné navštívil muzeum hodinek Longines v Saint-Imier, kde jsem viděl onen archiv, který uchovává veškeré záznamy o prodaných hodinkách. Tam mě napadlo, že by nebylo od věci nechat příteli mojí mámy, třeba jako dárek, udělat k jeho hodinkám extrakt z archivů, aby k nim měl nějaký dokument se základními informacemi.

Po příjezdu domů jsem na to samozřejmě zapomněl, ale teď při vymýšlení vánočních dárků jsem si na tuto službu vzpomněl a zkusil napsat slečně, která nás v červenci muzeem provázela. Poslal jsem mail spolu s fotkami hodinek a asi za 3 hodiny mi přišla od ní milá odpověď, že děkují za zájem atd. a že mi extrakt právě poslali. Dnes, po 5 dnech, jsem ho našel ve schránce :)

 

Super

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...