Přejít na obsah

Nový Prim kalibr


Doporučené příspěvky

Už tady mockrát zaznělo "... no jo, je to hezké, ale kdyby tam tak byl inhouse kalibr ..."

 

Co bych od nového kalibru chtěl já (povinně):

 

Chodové vlastnosti:

 

1. Přesnost do cca +-20 sec/24 hod

2. Rezervu chodu cca 40-50 hodin

3. cca 20 kamenů (nepatří to spíš do estetických vlastností?)

4. Nárazuvzdorné uložení (elast nebo inca, elast je vidět i jako estetická vlastnost strojku ... takže asi elast)

5. Ruční nátah

 

Komplikace:

 

6. Datum

 

Estetické vlastnosti

7. Velikost 25-30 mm, tloušťka tak asi jako 68 ...

8. Modřené šroubky

9. Ženevské pruhy

 

Volitelně:

 

10. Zvýšení rezervy až na 5-10 dní (přídavný modul)

 

Víc bych od toho kalibru nechtěl. Takže je otázka, co by to vlastně bylo za kalibr, vychází mi to někam mezi 68 nebo etu ?.

 

 

Co byste od domácího kalibru chtěli vy?

Upraveno uživatelem xmenm05
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

........Kolik má šutrů není podstatné z hlediska nápisů ani estetiky, ale spíš kvality a technického řešení.

Nejen na Chronomagu zaznělo, že pro kvalitní strojek stačí 15 kamenů, a zbytek je masírka.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pořád si myslím, že když investovat tak moc peněz do svého kalibru, je třeba, aby se něčím lišil - tohle je na tu investici moc obyč. Mám za to, že mě hodinář poučil, že elastblok je těžší vyrobit, než celý kalibr - kvůli něčemu takovému to asi všichni přestali používat, nevím, jestli to na odlišení stačí.

 

Myslím, že ambicí prima je vyrobit tak 68čku - a to je málo. Je třeba spolu s tímto standartem vyrobit i něco navíc, ale co? Zvětšit rezervu chodu by bylo asi fajn pro ty, co študujou specifikace, zvětšit průměr datového věnce (klidně i kalibru) by bylo zase pro nás, co čteme ciferníky. Musí to být jednoduché, úderné a odlišné - nositelem imidže (jako třeba u orisů pointer date a vtřeinovka na 9, u lemanie centrální minutový sčítač....) např. - mimostředná vteřinovka na 12 , která by využívala půlkulatého loga prim - někde jsem si i nakreslil - je to hříčka - prostě typologický rozdíl.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pořád si myslím, že když investovat tak moc peněz do svého kalibru, je třeba, aby se něčím lišil - tohle je na tu investici moc obyč. Mám za to, že mě hodinář poučil, že elastblok je těžší vyrobit, než celý kalibr - kvůli něčemu takovému to asi všichni přestali používat, nevím, jestli to na odlišení stačí.

 

Myslím, že ambicí prima je vyrobit tak 68čku - a to je málo. Je třeba spolu s tímto standartem vyrobit i něco navíc, ale co? Zvětšit rezervu chodu by bylo asi fajn pro ty, co študujou specifikace, zvětšit průměr datového věnce (klidně i kalibru) by bylo zase pro nás, co čteme ciferníky. Musí to být jednoduché, úderné a odlišné - nositelem imidže (jako třeba u orisů pointer date a vtřeinovka na 9, u lemanie centrální minutový sčítač....) např. - mimostředná vteřinovka na 12 , která by využívala půlkulatého loga prim - někde jsem si i nakreslil - je to hříčka - prostě typologický rozdíl.

 

Proč něco vymýšlet, stroj Unitas 6497 http://www.tztoolshop.com/page133.html ; http://www.timedesign.de/uhrwerke/unitas_6497.html + slušný pouzdro a hlavně vejít se do 10.000,- Kč , když to dokážou v rajchu http://www.chronoshop.cz/katalog-detail.php?p=166 , tak proč ne u nás? :(

Upraveno uživatelem BUBÁK
Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Eventuálně sáhnout po ruských strojcích a pokud jsou v Eltonu skutečně hodináři a ne pouze montéři, neměl by být problém strojky vyštafírovat a doladit. Jako to dělá např. Junkers. Nebo teď i Laco.

 

Ale ale, Prim je něco víc ne? :) Proč chtít zajímavý strojek, když dostaneš dokonalé pouzdro.

 

Trochu k věci, opravdu nechápu, proč každý gravíruje setrvačníky o sto péro, ženevuje pouzdra napruhato, sází incablocky a rubíny hlava nehlava, a při tom neupraví a nedá jinou pružinu a nezvýší rezervu. :crying_anim:

 

Strojek Primu, stejně jako jakékoliv jiné firmy, která by se pokusila o nějaký inhouse experiment, bude limitovat zejména strojní vybavení, kvalifikovaná pracovní síla a sériovost (v malých sériích asi zase narazí na renomé a cenu). Kalibr by se dal přetransformovat klidně nějaký starý, na který vypršely ochrané lhůty a pod.. Nebo čerpat z původního repertoáru Primu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

No já bych byl pro 68 resp. 66, případně s těmito doplňky (v pořadí dle důležitosti):

 

- Příprava na další komplikace, tj. asi hlavně o něco zmenšit výšku a případně přepracovat detaily tak, aby poku možno nikde nic nepřekáželo. Když se na to bude myslet včas, neměl by být zásadní problém dolepit na to časem opičárny typu big date, day-of-week, mimostředná sekundovka nebo ukazatel reservy chodu. Ideálně by z toho vznikla platforma s množstvím variant - jako například 7750/7751 od ETA.

 

- Esteticky provedení a la 68-1, možná modřené šroubky, ale mně to k "obyčejnému" strojku bez bohatě zlatem zdobených můstků prostě moc nesedí a bohatě zdobený strojek se zase nehodí do každých hodinek

 

- Větší reserva chodu. Zdvojnásobení by se při troše štěstí dalo udělat "jen" kvalitnějším perem

 

- Možnost zastavit sekundovou ručku pro seřizování, případně tlačítko na její rychlý skok do polohy 12

 

- Mikroregulace

 

Rozhodně bych se vyvaroval rychlokorekce data ve stylu ETA strojků, kdy prostě v určitou denní dobu hodinky ani datum neseřídím. Nevím, jestli jsem jediný takový smolař, ale moje ETA automaty se strašně rády zastavují právě v takovou dobu (jo, vím, winder by to řešil). Řešení u 68 považji za geniální.

 

Nevidím důvod k zásadnímu zásahu do základní kontrukce strojku. 66/68 umí být velmi přesný, je-li pečlivě vyroben a sestaven, což si dovoluji tak nějak implicitně předpokládat. Tam, kde to má smysl, by případně bylo možno použít lepší/modernější materiály (vlásek?)

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Eventuálně sáhnout po ruských strojcích a pokud jsou v Eltonu skutečně hodináři a ne pouze montéři, neměl by být problém strojky vyštafírovat a doladit. Jako to dělá např. Junkers. Nebo teď i Laco.

No nevím nevím, podle toho, jak pan Prokop ohrnoval nos nad Poljoty ;-) Přiznávám, že v případě pouzdra se mu naprosto nedivím, ale co se mu nelíbilo na kalibru 3133, to nevím dodnes.

 

Ale vcelku chápu, že vychází-li obnovení výroby vlastních strojků alespoň trochu snesitelně z finančního hlediska, použití ruských (a jiných) nebude na pořadu dne.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Ale ale, Prim je něco víc ne? :) Proč chtít zajímavý strojek, když dostaneš dokonalé pouzdro.

 

Trochu k věci, opravdu nechápu, proč každý gravíruje setrvačníky o sto péro, ženevuje pouzdra napruhato, sází incablocky a rubíny hlava nehlava, a při tom neupraví a nedá jinou pružinu a nezvýší rezervu. :crying_anim:

 

Strojek Primu, stejně jako jakékoliv jiné firmy, která by se pokusila o nějaký inhouse experiment, bude limitovat zejména strojní vybavení, kvalifikovaná pracovní síla a sériovost (v malých sériích asi zase narazí na renomé a cenu). Kalibr by se dal přetransformovat klidně nějaký starý, na který vypršely ochrané lhůty a pod.. Nebo čerpat z původního repertoáru Primu.

Souhlas. Pouzdra mají dobrý design, teď poladit to srdíčko...budou za dvojnásobek, myslím, že Prim má za lubem nějaké ty diving watch s osvětl. Microtec, mají na to jenom chtít.

 

 

 

Nechme se překvapit.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Od domácího kalibru bych hlavně chtěl, aby byl domácí. Kouzlo primek je pro mne v tom, že to byl ve své době místní odvážný počin, který se dost povedl. Mně se nelíbí současná produkce eltonu, přijde mi to takový kočkopes (stylově, ideově, prostě vůbec), ale líbí se mi to pomyšlení, že svého času tu bylo něco relativně kvalitního a výjimečného uprostřed balastu, svinstva a šlendryjánu. Dneska není problém mít cokoli v jakékoli kvalitě - respektive je to otázka peněz. Ale už to pro mne nemá to kouzlo (omlouvám se za staromilecké stereotypy) "zlaté české ručičky a chytré české hlavičky... když se ručka k ručce vine, tak se dílo podaří... atd. atp." Dnešní prim se mi zdá být nejsilnější v marketingu.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč jsem tohlé téma nakousnul ...

 

Protože jsem si často v duchu říkal, co bych vlastně chtěl, aby nový kalibr dokázal ... nakonec jsem vždycky skončil u toho, že mi vlastně vyhovuje 68 ... snad maličko přesnost (ale to spíš kvůli pocitu ...) jinak nic ... .

Jediné, co mi přijde zajímavé, tak to udělat tak, aby

 

a) vteřinovka měla vyústění centrálně i mimostřed, podle záměru by se prostě nechala hřídelka delší nebo kratší - máme dva klaibry na jednom základě (mechano, jde to tak udělat?) dokonce i pozice by nutně nemusela být na čtvrtinové pozici , kdyby byla nakřivo, mohlo by to být zajímavé ...

 

B) se na to zespodu či shora dal přilepit nadstavbový modul (komplikace, prodloužená výdrž ...)

 

 

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Proč jsem tohlé téma nakousnul ...

 

Protože jsem si často v duchu říkal, co bych vlastně chtěl, aby nový kalibr dokázal ... nakonec jsem vždycky skončil u toho, že mi vlastně vyhovuje 68 ... snad maličko přesnost (ale to spíš kvůli pocitu ...) jinak nic ... .

Jediné, co mi přijde zajímavé, tak to udělat tak, aby

 

a) vteřinovka měla vyústění centrálně i mimostřed, podle záměru by se prostě nechala hřídelka delší nebo kratší - máme dva klaibry na jednom základě (mechano, jde to tak udělat?) dokonce i pozice by nutně nemusela být na čtvrtinové pozici , kdyby byla nakřivo, mohlo by to být zajímavé ...

 

B) se na to zespodu či shora dal přilepit nadstavbový modul (komplikace, prodloužená výdrž ...)

 

No, rezerva chodu sice vypadá jako easy upgrade, ale zřejmě nebude. Už jen proto, že délka pružiny, tvar, materiál, prostor pérovníku a činný chod pružiny má jistá, velmi důležitá pravidla. Vemte si jaký je např. Unitas 6497 velký kalibr a přitom je rezerva naprosto průměrná. Samozřejmě to nemá přímou souvislost, myslím že bysme měli do diskuze zapřáhnout Mechana, bylo by víc jasno, kterou z našich "naivních" tunningových představ lze opravdu realizovat.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omyl, ramone, IWC budou zespodu podbízet primky ! Filozoficky i cenově ! :D

 

yene - jestli má prim nějakou silnou stránku, je to výroba pouzder a myslím i silně sentimentální (možná až příliš) ukotvení v minulosti. Kdyby měl tak skvělej marketing, jak se tady prohlašuje, prodává se po tisících jako omegy, hamiltony, mida a jiná popmusic ............. řekněme, že má odpovídající marketing - oslovil právě tu správnou skupinu lidí ve správnou dobu na správném místě.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Omyl, ramone, IWC budou zespodu podbízet primky ! Filozoficky i cenově ! :D

 

yene - jestli má prim nějakou silnou stránku, je to výroba pouzder a myslím i silně sentimentální (možná až příliš) ukotvení v minulosti. Kdyby měl tak skvělej marketing, jak se tady prohlašuje, prodává se po tisících jako omegy, hamiltony, mida a jiná popmusic ............. řekněme, že má odpovídající marketing - oslovil právě tu správnou skupinu lidí ve správnou dobu na správném místě.

Nevím co vidíš za zázrak na sériových pouzdrech? Jsou to normální dobrý pouzdra, při renovaci je dostaneš za 3 tisíce, takže představu co je stojí výroba byť malosériová asi máš...Omega si udělala jméno hlavně v minulosti, a to na světové úrovni a určitě jiným způsobem než dělá Prim, ten měl jméno akorát v ČSSR a bylo o něčem jiném než u Omeg. Hamiltony jsou masovka a s obyč.2824 za podstatně méně a za cenu PSII koupíš Mida chrono, glucydur unruh, nivarox...adjusted 3 position.. Myslím že ani s marketingem o kterém mluvíš bys Prim za jejich cenu s tím co nabízejí ve světě neudal, když o nich nikdo dosud neslyšel, marně bys hlásal že je to luxusní značka srovnatelná s Omega. Ano oslovíš možná pár Rusů nebo Šejků co si na zakázku nechají vyrobit zlaté hodinky osazené diamanty. Při diskusi s PRIMem o příčinách vysoké ceny sériových modelů mi vysvětlil že je to možnost individualizace, čímž se liší od jiných firem a což obnáší zvýšené náklady na prezentaci. To chápu jako jediné plus, možnost individualizace. Ale pokud se bavíme o sériových modelech, tohle zdůvodnění mě moc neuspokojuje , ale nikomu neupírám, že si může prodávat co a zač chce...

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pánové možná je to trochu O.T., ale pokud Prim něco takového někdy vyvine, tak při současné filozofii značky hodinky začnou cenově konkurovat hodinkám IWC..

No pokud jde o cenu, dokáže Prim směle konkurovat i raketoplánu. Ale až uvidím ty IWC s kalibrem Prim, bude to mít i nějaký reálný podklad :D

Akorát by to měl někdo těm švýcarským firmám zavčas říct, aby se stihly postavit do pořadníku na kalibry Prim.

Odkaz ke komentáři
Sdílet na ostatní stránky

Pokud chcete odpovídat, musíte se přihlásit nebo si vytvořit účet.

Pouze registrovaní uživatelé mohou odpovídat

Vytvořit účet

Vytvořte si nový účet. Je to snadné!

Vytvořit nový účet

Přihlásit se

Máte již účet? Zde se přihlaste.

Přihlásit se
×
×
  • Vytvořit...