Abych nezapomněl, do sbírky mi přibylo pár kousků a až bude čas, tak je zde vystavím
PS: Samozřejmě jsou všechny vintage a samozřejmě jsou všechny military
Ruský hodinářský průmysl odrážel v letech 1939?1945 stav celé země. Zatímco ve Švýcarsku se už v té době dělaly hodinky jako na běžícím pásu, v Rusku to nebyla žádná sláva.
První "továrna" na hodinky v Rusku byla příznačně pojmenovaná 1. státní hodinářský závod v Moskvě CCCP, v originálu 1 ИН ГОС ЧАС ЗАВОД, МОСКВА СССР. Byla zřízena v polovině 30. let minulého století a veškeré stroje a zařízení pocházely z bývalé americké firmy Dueber-Hampden Watch Company. Celý náklad přivezlo 28. náklaďák
Tak jsem si řekl, že fotky u mě doma v počítači jenom zahálí a nahrál jsem je na google.
Koho by to zajímalo, najde je zde: http://picasaweb.google.com/tomaskovyhodinky
PS: Některé hodinky tam chybí, některé jsem už prodal. Ale další fotky budou průběžně přibývat.
Německo sice válku prohrálo, ale o své vojáky se staralo více než dobře. Tedy, co se týká hodinek.
Pro své vojáky si hodinky objednalo u mnoha švýcarských a německých firem. Společným poznávacím znamením je šroubovací ocelové dýnko, z toho vycházející zvýšená odolnost proti vlhkosti, niklované mosazné či ocelové pouzdro u průměru 34mm, svítící indexy a ručičky (tehdy se používalo rádium), mimostředná vteřinovka a kalibr s nárazuvzdorným uložením setrvačky.
Na hodinkách tedy Třetí říše
I v době, kdy většina z nás ještě ani nebyla na světě, se sportovalo a chodilo do přírody. Neříkalo se tomu sice "outdoorové aktivity" jako dnes, ale bylo to téměř to samé. V dobách našich dědečků a babiček si cestovatelé vystačili s košilí, sakem a polobotkama. A bylo jedno, jestli cestují po latinské Americe nebo jdou do kostela. Žádné vibramové podrážky a goretexové membrány tehdy nebyly. Možná byli tito lidé odolnější než dnes, když to bez hich-tech vybavení také přežili.
Ale i tehdy byly
Model Casio G-Shock DW-5600C patří mezi první modely dnes už legendární řady G-Shock. Ač se milovníci mechanických hodinek dívají na digitálky se značným despektem, nedá se jim upřít krásná historie.
Řadu G-Shock stvořila firma Casio primárně pro sportovní a outdoorově orientované aktivity. První model se octl na pultech obchodů v dubnu 1983. Byl to model DW-5000
V roce 1987 pak přišly modely DW-5600, DW-5700 a DW-5800. Prvně jmenovaný se pak stal jedním z nejpopulárnějších modelů vůbe
Které hodinky používají kosmonauti? Nejčastěji zazní jako odpověď Omega, potom možná Fortis. Jsou to správné odpovědi, jenže realita je trošku pestřejší. Ale začneme hezky po pořádku.
V muzeu firmy Omega
Dobývání vesmíru klade na veškerou používanou techniku enormní nároky. Ať už se jedná o palubu kosmické lodi, či volný kosmický prostor, musí vše spolehlivě fungovat v hodně specifických a náročných podmínkách. Začněme startem, kdy je celá kosmická loď vystavena několikanásobnému přetíže
Vždycky jsem si přál červené hodiny. Tedy, abych byl přesnější, vždycky jsem chtěl nějaké oranžové divery. Dosud žádné oranžové nemám, ale za to mám dvoje červené. První jsou již zde zmiňované HMT a jako druhé jsem si pořídil červené Primky Sport první generace, zkráceně se jim říká Igen, což v maďarštině znamená "ano".
Primky jsou u nás v poslední době hodně v kurzu. Můj oblíbený hodinář se docela divil, když jsem mu řekl ceny, za jaké se některé typy prodávají. Hned pak raději zdražil k
Voják by měl vědět kolik je hodin, což je problém, když v zemi zvané Indie nebylo v polovině minulého století běžné vlastnit hodinky. Po vyhlášení nezávislosti v roce 1950 proto využila indická vláda firmu HMT (Hindustan Machine Tool Company) založenou ještě britskou koloniální vládou jako výrobce hodinek. Technologii nakoupila v Japonsku u firmy Citizen a mohlo se začít s vyzbrojováním armády.
Hodinky pak nejspíš putovaly do výzbroje tzv. Gurkhů, obávaných vojáků vyzbrojených hrůzu nahánějí
Šťastnou náhodou se ke mě dostaly hodinky inspirované potápěčskýma CWC britské armády. Měly by být výrobkem firmy MWC, ale jistě to nevím. Stránky téhle firmy (mwcwatches.com) totiž momentálně nefungují.
Hodinky by měly mít vodotěsnost 200m a švýcarský quartzový strojek (na ciferníku je napsáno Swiss Movt). Celek je pak nejspíš vyroben v Číně. Zatím k nim mám pouze jednu výhradu. Luneta není přesně nalepena a trojůhelníček nikdy nesměřuje přesně na hodinový index. Buď je na zubu před nebo za.
O firmě CWC jserm toho moc nenašel, bohužel. Ale aspoň něco.
CWC je celým názvem Cabot Watch Company. Tato firma dodávala od svého založení v roce 1972 hodinky pro armádu Jejího Veličenstva po dobu 30 let a údajně stále ještě dodává.
Má v současné době i web (cwcwatch.com), kde se prodávají zrenovované hodinky této firmy. Ale zda hodinky CWC ještě vyrábí se mi zjistit nepodařilo. Přidám tedy alespoň pár obrázků.
Britská armáda, respektive britské ministerstvo obrany, označuje svůj majetek značkou "broad arrow? neboli česky "tupý šíp". Jedná se oznak, který poprvé použil sir Henry Sidney, který jej měl ve svém erbu a jako zbrojíř anglického, skotského a irského krále Williama III tímto znakem označoval královský majetek.
Kromě vojenského materiálu se znak "broad arrow? objevoval také například na mundůrech britských vězňů či jako značka vyseknutá třemi záseky sekery na dřevu výváženém v 17. století z
Britské CWC mají opravdu něco do sebe. Už mám v ruce další kousek. Koupil jsem je pro jednoho člena fóra, kterému se vojenské hodinky začínají také líbit.
Narozdíl od těch mých jsou o tři roky mladší. Rok výroby je 1983. Jsou téměř identické, až na jiné logo firmy CWC, nověji je v kroužku, a lehce změněného pouzdra.
Ještě dodám, že mé CWC jsou právě u hodináře. Zanesl jsem je tam na preventivní prohlídku, která odhalila lehce orezlý strojek u korunky. Onehdá se tam prý dostala voda. As
Stále mám rád military hodinky. Z těch pro US Army mě stačí momentálně tři kousky, takže jsem neodolal, když jsem viděl hodinky značky CWC.
Pro armádu je Cabot Watch Company vyráběla během 80. a 90. let. Samozřejmostí je osvětlení pomocí tritia (pochopitelně už nesvítí) a znak "broad arrow" na dýnku, kterým se označoval majetek britského ministerstva obrany.
Jak je vidět dle obrázků, jsou quartz, tedy na baterku, ale to mě kupodivu vůbec nevadí. K těmhle to prostě patří a já si takto koup
Co je lepší? Seiko Marinemaster 300m nebo výroční Rolex Submariner 300m?
V otázce ceny je to jednoznačené Seiko Marinemaster vycházejí asi na 1500 dolarů, za to Rolex Submariner ve výroční edici na 6000 dolarů. Ale jestli jsou opravdu Rolexky 4x lepší je už druhá věc.
Zde je malé porovnání: network54.com/Forum/.../Seiko+Marinemaster+300m+vs+Rolex+Submariner+300m+%28anniversary+edition%29
I radioaktivní trubičky se dají vyměnit. Tady je malý návod: npfk.org/gallery/thumbgen.exe?template=tritium/tritium.html.
Kromě hodinářské zručnosti je potřeba jen sekundové lepidlo a nové trubíčky od firmy Microtec.
Rubens Barrichello, ač pilot stáje Honda sponzorované firmou Seiko, je od roku 2006 ambasadorem značky Audemars Piguet. Speciálně na jeho počest byla vyrobena limitovaná edice v počtu 1650 kusů. Zájemci si mohou vybrat ze tří materiálů pouzdra: titanu, 18 karátového zlata nebo platiny. Luneta, korunka a tlačítka jsou vyrobeny ze speciální keraminky.
Design hodinek těchto Royal Oak Offshore je inspirovaném monoposty F1 a má spolu s použitými materiály stělesňovat spojení mezi světem F1 a hodi
Ze spolupráce teamu HONDA F1 a firmy SEIKO vzniká téměř každý rok nový model hodinek. Zde několik posledních modelů. Hodinky jsou osazeny buď klasickým quartzovým strojkem (první dva modely) nebo strojkem kinetic.
Honda Chronograph SNA749P1
Již nevyráběný model. Ocelové pouzdro, 40mm průměr, 10mm tloušťka. Safírové sklo. Cena 500 USD.
Honda Racing F1 Team LIMITED EDITION SBHP011
Ocelové pouzdro o průměru 43mm, quartzová stojek 7T82, safírové sklíčko, vodotěsnost 10 ATM. Cena pře
Nejmladší tým Super Aguri spolupracuje stejně jako jejich mateřská stáj Honda s japonskou firmou SEIKO.
Zatím první teamové hodinky byly vyrobeny v lilitované edici 300 kusu. Jsou to obyčejné quartzové chronografy, jenže takto malý počet kusů z nich udělal sběratelsky ceněný kousek, jejichž cena je teď až 1000USD. K této ceně přispívá také fakt, že je tento tým v Japonsku velmi oblíbený.
ING Renault F1 spolupracuje s firmou Chonotech. Ač ji na svých stránkách označuje za "Clobal Watch Industries group" osobně jsem o nich až doteď neslyšel. Jedná se o firmu vyrábějící módní hodinky populární převážně v Itálii. Ostatně tato firma je partnerem také fotbalového tými AC Milán.
I tato značka má speciální řadu Renault F1. Tady je každý komentář zbytečný
Jejich cena se pohybuje kolem 150EUR.
Tým Williams F1 spolupracuje se švýcarskou firmou Oris. Ta pro ně vytvořila vlastní řadu "Oris Williams F1 Team" čítající 5 modelů. Například Nico Rosberg Limited Edition - titanové automatické hodinky s karbonovým číselníkem (vevnitř tiká strojek postavený na bázi klasické ETA 2836-2). Jak už název napovídá, jedná se o limitovanou edici 2400 kusů. Česká cena 25 tis. korun.
Asi nejzajímavější z celé řady jsou Oris WilliamsF1 Team Chronograph. Číselník je opět karbonový, venitř tiká VALJOU
Na pátém a šestém místě jsou Nick Heidfeld a Robert Kubica ze stáje BMW Sauber jejichž "hodinkovým" partnerem je firma Certina.
Jaké nosí Heidfeld se mi zjistit nepodařilo, ale jeho kolega má na ruce DS Podium Square, typ C001.517.16.057. Jsou to pánské quartzové hodinky se chonografem, safírovým sklem a vodotěsností 100M. U nás se dají sehnat za 12tis. korun.
Jeho kolega, testovací jezdec Timo Glock dostal DC Podium Automatic (674.7029.42.69)- sportovní chronografy s automatickým kali
Po každé velké ceně Formule 1 následuje příprava pilotů na stupně vítězů. Kromě osvěžení a reklamních šiltovek si tito 3 nejlepší piloti berou také z připraveného polštářku své hodinky.
Nevím kdo jim je tam dává, ale určitě má každá lepší stáj někoho takového, kdo se pilotům stará o jejich hodinky.
Začneme od prvního místa v akutálním žebříčku, dnes je 11.7.2007. Na prvních dvou místech jsou piloti stáje McLaren-Mercedes Lewis Hamilton a Fernando Alonso. Oba nosí oficiální hodinky své stá
Tak i Orient, dceříná společnost firmy SEIKO, má hodinky GMT, tedy s ukazatelem času na 24 hodinové stupnici. Modelové číslo je WZ0081FE.
Na seiyajapan.com je lze koupit za hezkých 329,- dolarů. Vevnitř tiká automatický strojek bez možnosti ručního nátahu s 21 kameny, 40 hodinami rezervy chodu. Pouzdro je klasické nerez s se safírovým sklem. Vodotěsnost je ideálních 10ATM.
Firma Marathon (marathonwatch.com) zaktualizovala na svých stránkách seznam hodinek vyráběných pro armádu USA. I když je u všech napsáno "This watch is available only to Government and approved Departments and Ministries." Dají se téměř všechny typy koupit. Třeba na webu countycomm.com.
Vyráběné hodinky jsou řady SAR (Dive, Search and Rescue), v automatu nebo quartzu,.
Řada Navigators, s datem a bez data:
A řada dle specifikace MIL-PRF-46374G. S kalibrem s manuálním nátahem (kal